Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Επιθετική είσοδος στην παροχή υπηρεσιών FTTH για το σπίτι με ταχύτητες έως 2.5 Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τα m/b με 2.5 gbit είναι πια πολύ προσιτά. Επίσης μία PCI κάρτα 2.5 gigabit είναι και αυτή πολύ φθηνή (~25 ευρώ) αν κάποιος δεν θέλει να κάνει upgrade σε m/b.

Δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό εμπόδιο για εμπορική διάθεση των 2.5gb.

Θα σας δώσουν προφανώς νέο όργανο ελέγχου.

Και για όσους τυχερούς έχουν HP EliteDesk mini και θέλουν τα 2.5Gbps χωρίς να αλλάξουν υπολογιστή:

s-l1600.webp.8a5db6250dab3c327783474ba956a7d5.webp

Λύσεις υπάρχουν, οι γραμμές μας λείπουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

42 λεπτά πριν, Engimek είπε

Βγαίνει offtopic αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση οπότε πιστεύω ότι πρέπει να σχολιαστεί. Δεν γίνεται να δοθεί τόσο εύκολα μια τεκμηριωμένη απάντηση σε ένα φόρουμ πόστ αλλά μπορούν να εξηγηθούν κάποιες βασικές έννοιες και ιδέες.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η απάντηση είναι πολυδιάστατη. Θεωρητικά σε αυτό που κάνεις bold - ναι, έχεις δίκιο. Αλλά εξαρτάται από το ποιος θέλει να σε βρει και για ποιό λόγο. Παράδειγμα, αν σε ψάχνουν οι υπηρεσίες που έχουν ως αρχικά 3 γράμματα γιατί θεωρείσαι δημόσιος κίνδυνος τότε το πιο πιθανό είναι να βρουν κάποιο τρόπο να σε εντοπίσουν. Αλλά αυτούς δεν τους νοιάζει αν κατέβασες την τάδε ταινία ή album...

Στην περίπτωσή μας, τα αγαπημένα μας torrent. Το fingerprinting με τον τρόπο που αναφέρεις στο quote σου δεν μπορεί ως επί το πλείστον να εφαρμοστεί διότι απαιτεί browser με javascript ενεργοποιημένη για να γίνουν όλα αυτά. Παρόλ' αυτά υπάρχουν εναλλακτικές. Ένα παράδειγμα: αν κάποιος έχει αρκετά μεγάλη υπολογιστική δύναμη και "άκρες" (ανέφερα πιο πάνω ποιός έχει τις άκρες αυτές) θα μπορούσε π.χ. να συνεργαστεί με ISPs ανά τον κόσμο, και να ψάξει να βρει μοτίβα που συμπίπτουν (ποιός κατεβάζει την τάδε ώρα με τάδε ταχύτητα, από τα τάδε ip? Και ποιές ip ανεβάζουν? Με αρκετά δεδομένα γίνεται στατιστική συσχέτιση και το vpn που είναι στη μέση δεν σώζει κάποιον από τη δύναμη των μαθηματικών.

Αλλά! Ποιός ενδιαφέρεται για το αν κάνεις πειρατεία ένα torrent? Ο δημιουργός του περιεχομένου. Αυτός δεν θα εφαρμόσει το παραπάνω extreme θεωρητικό σενάριο που περιέγραψα. Θα παρακολουθήσει τα δημοφιλή torrents που τον αφορούν και θα κάνει παράπονα στον ISP των ip που βρήκε. Ανάλογα με την νομοθεσία της κάθε χώρας ο ISP θα στείλει προειδοποίηση, θα τερματίσει τη σύνδεση κλπ.

Toν ISP δεν τον νοιάζει αν κατεβάζεις torrent. Τον νοιάζει μόνο αν γίνει παράπονο σε αυτόν οπότε θα πρέπει να εφαρμόσει την νομοθεσία, αν υπάρχει.

Οπότε πάμε στην πρακτική απάντηση. Το VPN δεν είναι η πανάκεια αλλά προσθέτει ένα βαθμό πολυπλοκότητας που αποτρέπει κάποιον να σε βρει, καθώς υπάρχουν πιο εύκολα "θύματα" να επικεντρωθεί. Επομένως? Torrent + VPN (που εμπιστεύεσαι ότι έχει no logs policy) θα σε καλύπτει.

 

Μπορεις να παιξεις και με proxychain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spykapo21 είπε

επιτελους , ευχαριστα νεα, meanwhile η ΔΕΗ μπαινει επιθετικα γιατι εχει πολλες δικλιδες ασφαλείας αν δεν πιασει το κολπο της χονδρικης,

καθομαστε και περιμενουμε απο τον ΟΤΕ η αλλιως internet explorer να φτιαξει ενα δικτυο 100 χρονια, αλλες χώρες αυτο το που κανει η δεη το εχουν κανει εδω και 10 χρονια

Με καλωδια να κρεμονται απο κολωνες; Η υπογεια;
Ηταν τραγικα μεγαλο λαθος της Cosmote που δεν πιεσε παντου να βαλει τις οπτικες τις ινες στις κολωνες αφου δεν μας ενδιαφερει να γινουμε Μπαγκλαντες τοτε ας ειχε δικτυο προστατευμενο απο τα παντα. Οι υπογειες ινες καθε φορα που καποιος κανει εργα κοβει μεχρι και 24 ινες που πανε σε 24 πολυκατοικιες
Και στα @@ τους γιατι ξερουν οτι δεν εχουν καμια συνεπεια, λενε οτι οι ινες ηταν πολυ ψηλα και τελειωσαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, safridia said:

Με καλωδια να κρεμονται απο κολωνες; Η υπογεια;
Ηταν τραγικα μεγαλο λαθος της Cosmote που δεν πιεσε παντου να βαλει τις οπτικες τις ινες στις κολωνες αφου δεν μας ενδιαφερει να γινουμε Μπαγκλαντες τοτε ας ειχε δικτυο προστατευμενο απο τα παντα. Οι υπογειες ινες καθε φορα που καποιος κανει εργα κοβει μεχρι και 24 ινες που πανε σε 24 πολυκατοικιες
Και στα @@ τους γιατι ξερουν οτι δεν εχουν καμια συνεπεια, λενε οτι οι ινες ηταν πολυ ψηλα και τελειωσαν

Να ξερεις εχω παραδειγμα με φιλο μου, που πηγαν να σκαψουν για να βαλουν σωληνες φυσικου αεριου και εκοψαν τις οπτικες ινες του ΟΤΕ , O OTE ηρθε μετα απο 1 μηνα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spykapo21 είπε

Να ξερεις εχω παραδειγμα με φιλο μου, που πηγαν να σκαψουν για να βαλουν σωληνες φυσικου αεριου και εκοψαν τις οπτικες ινες του ΟΤΕ , O OTE ηρθε μετα απο 1 μηνα

Ηταν ευκολο κοψιμο αυτο γιατι εκοψαν καπου στο πεζοδρομιο λογικα η σε σημειο που περναει μονο ο σωληνισκος της πολυκατοικιας του φιλου σου. Αλλες φορες (τις περισσοτερες) κοβουν το κεντρικο καναλι που εχει μεσα το πολυσωληνιο και τα θεριζουν ολα.
Μετα θελει ανοιγμα να κοψεις σε καθαρο κοματι και να βαλεις 2 μουφες με καλο κοματι στην μεση, και φυσικα εμφυση οσες ινες ηταν ενεργες.
Θα ειχαν παει στην ΕΕΤΤ θα τους λεγαν οτι ειμαστε τελευταιοι στις ταχυτητες και πρεπει να μας αφησετε να βαλουμε ινες στις κολωνες της ΔΕΗ που ειναι ψηλες και ολοι φοβουνται και δεν τις πειραζουν να μην σκοτωθουν.
Πολιτικη επιρροη εχουν, σε μπανανια ζουμε ξερουμε οτι η πιεση πιανει. Εδω ειχε ερθει η Μερκελ να πιεσει τον Τσιπρα προς οφελος των γερμανικων κεφαλαιων που διοικουν την εταιρια.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχθες στο Περιστερι ηρθαν απο Voda στον αδερφο μου να κανουν ελεγχο γιατι ειχε αποσυνδεσεις. Σε ερωτηση του για οπτικη ινα, η απαντηση του τεχνικου ηταν να μην κανει τιποτα μεχρι να περασει η ΔΕΗ την οπτικη (δωρεαν) . Θα περασει μεχρι το σπιτι γιατι θα μπουν εξυπνοι μετρητες. Στην περιοχη εχουν ηδη περαστει στις κολωνες κουλουρες με οπτικες και μαυρα κουτια διακλαδοσης καθως και η οπτικες στο δρομο. Εν τω μεταξυ σε κεντρικο δρομο (Πελοπιδα) προσεξα οτι εξω απο σπιτια ή καταστηματα εχουν βαλει ψηλα κατι σαν ασυρματο μοντεμ/ρουτερ γκρι κουτακια, ισως για τους μετρητες. 

Επεξ/σία από HAS1972
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowlike είπε

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε ;

Το που θα αποθηκεύσεις.. Ειναι θεμα. Αλλά το τι θα κατεβάσεις.. Μπες λίγο dodi repack και δεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και βλέπω σχετικές απαντήσεις περί torrents & vpn, ξ'ερει κανείς κάτι για το tribler ; Ενας φίλος ορκίζεται σε αυτο .....

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, shadowlike said:

υπάρχει ήδη νομοθετικό πλαίσιο για τα torrents , το γεγονός ότι δεν κυνηγάνε τους χρήστες ακόμα, πιστεύω οφείλεται στο ότι αποσκοπούν να πουλήσουν συνδέσεις σε αυτούς που νομίζουν ότι θα κατεβάζουν τα πάντα χωρίς να τους λέει κανείς τίποτα. Όταν με το καλό λάβεις το πρώτο ραβασάκι που ελπίζω να είναι προειδοποίηση και όχι πρόστιμο τι θα κάνεις; Θα πληρώσεις άλλα 15e το μήνα για vpn ή seedbox; Γιατί δε μένεις σε χαμηλότερες ταχύτητες , να είσαι λιγότερο απληστος με το τι κατεβάζεις (έκτός και αν καταναλώνεις content 24/7) και να δώσεις κάποια χρήματα για vpn/seedbox απο τώρα;

τι γραφεις; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, shadowlike said:

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε ;

1.Game pass με παιχνίδια από 100γιγα και πάνω

2.αν δουλεύεις σε αρχεία βίντεο που σε επαγγελματικό επίπεδο εμένα ξεκινάνε από 70 έως 500 γιγα

3.μικροτερα αρχεία αλλά γιατί δεν υπάρχει καλό απ λοαντ θες μεγαλύτερο πακέτο

4.πολλα άτομα στον ίδιο χώρο με διάφορες ανάγκες όπως πχ τηλεόραση που πλέον έγινε ίντερνετικη

Νομίζω 4 νόμιμα πράγματα στα γρήγορα

 

Επεξ/σία από kinitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Και ο Βασιλόπουλος Α.Ε. θυγατρική της Ahold Delhaize είναι φίλε μου, αλλά αν αγοράσεις μία σάπια ντομάτα από το σούπερ μάρκετ στον Δ/ντη του καταστήματος θα διαμαρτηρηθείς, όχι στο ΔΣ της Ahold Delhaize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowlike είπε

υπάρχει ήδη νομοθετικό πλαίσιο για τα torrents , το γεγονός ότι δεν κυνηγάνε τους χρήστες ακόμα, πιστεύω οφείλεται στο ότι αποσκοπούν να πουλήσουν συνδέσεις σε αυτούς που νομίζουν ότι θα κατεβάζουν τα πάντα χωρίς να τους λέει κανείς τίποτα. Όταν με το καλό λάβεις το πρώτο ραβασάκι που ελπίζω να είναι προειδοποίηση και όχι πρόστιμο τι θα κάνεις; Θα πληρώσεις άλλα 15e το μήνα για vpn ή seedbox; Γιατί δε μένεις σε χαμηλότερες ταχύτητες , να είσαι λιγότερο απληστος με το τι κατεβάζεις (έκτός και αν καταναλώνεις content 24/7) και να δώσεις κάποια χρήματα για vpn/seedbox απο τώρα;

Σωστός. Όπως σε πολλά άλλα πασάρουν το τυρί αλλά έχουν κρύψει καλά την φάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, HAS1972 said:

Προχθες στο Περιστερι ηρθαν απο Voda στον αδερφο μου να κανουν ελεγχο γιατι ειχε αποσυνδεσεις. Σε ερωτηση του για οπτικη ινα, η απαντηση του τεχνικου ηταν να μην κανει τιποτα μεχρι να περασει η ΔΕΗ την οπτικη (δωρεαν) . Θα περασει μεχρι το σπιτι γιατι θα μπουν εξυπνοι μετρητες. Στην περιοχη εχουν ηδη περαστει στις κολωνες κουλουρες με οπτικες και μαυρα κουτια διακλαδοσης καθως και η οπτικες στο δρομο. Εν τω μεταξυ σε κεντρικο δρομο (Πελοπιδα) προσεξα οτι εξω απο σπιτια ή καταστηματα εχουν βαλει ψηλα κατι σαν ασυρματο μοντεμ/ρουτερ γκρι κουτακια, ισως για τους μετρητες. 

εχουν ντυσει ολο το περιστερι σχεδον φιλε μου, (δοξα σοι) θα δουμε ασπρη μερα εγω ειμαι πανω απο τη πελασγιας, εχουν ερθει και εχουν βαλει κατι κουτια πανω απο τον κατανεμητη τα γκρι, λογικα οταν ενεργοποιηθει θα ερθουν τεχνικοι και θα τραβηξουν καλωδια απο εκει να φτιαξουν πριζες στα σπιτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, shadowlike είπε

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε ;

Στην περίπτωση μου steam games, όταν θέλω να παίξω κάτι, να κατέβει γρήγορα, όχι να περιμένω μέχρι την άλλη μέρα για να παίξω. Πολλά ΑΑΑ games έχουν φτάσει πλέον κοντά στα 100GB και βάλε.

50αρι έχω και σύντομα 100αρι. Δυστυχώς μένω σε χωριό και δεν έχω την πολυτέλεια της οπτικής ίνας (ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...