Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Επιθετική είσοδος στην παροχή υπηρεσιών FTTH για το σπίτι με ταχύτητες έως 2.5 Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, shadowlike said:

... Όταν με το καλό λάβεις το πρώτο ραβασάκι που ελπίζω να είναι προειδοποίηση και όχι πρόστιμο τι θα κάνεις; Θα πληρώσεις άλλα 15e το μήνα για vpn ή seedbox; ...

Ευκαιρία να έχει και vpn η ΔΕΗ... :)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
24 minutes ago, johniem said:

Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και μια σοβαρή CPU στο μηχάνημα, τέτοιες ταχύτητες θέλουν ισχύ για την επεξεργασία των πακέτων. Εγώ με τον 5800x3d και 1gbps στην inalan όταν κατεβάζω με full ταχύτητα η CPU ανεβάζει 80% usage.

Όταν μεταφέρω από το NAS στο desktop αρχείο μέσω 2.5Gbps LAN, ο 7900Χ παίζει στα 14-15% με κάποια peaks στα 19%...280ΜΒ/sec πιάνει από SSD σε SSD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε 

Οι μισοι κατεβαζουν torrents και μετα τα σβηνουν και τα ξανακατεβαζουν.

Οι αλλοι μισοι τικ τοκ και τιντερ

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, pcos said:

καλα θαταν να τις περναγε εναερια στις κολωνες! παλι με σκαψιματα δεν κανουμε δουλεια!

 

3 minutes ago, lgre_p said:

Ερώτηση: Το δίκτυο οπτικών ινών θα αναπτυχθεί μέσω του υφιστάμενου ηλεκτρικού δικτύου; (κολώνες κλπ).  Ή θα περιμένουμε να σκάψουν;

Στο μεγαλύτερο μέρος τους εναέριες θα είναι οι οπτικές της ΔΕΗ.

2 minutes ago, m3ltd0wn said:

Άσχετο και σχετικό... εχθές ρώτησε η μητέρα μου πότε θα περάσουν το τσιπάκι (!) για αυτόματη καταμέτρηση στο ρολόι της ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ) και της είπε ο καταμετρητής ότι πρώτα θα περάσει η οπτική ίνα της ΔΕΗ και μετά. Και ότι αυτό θα γίνει σχετικά άμεσα (κέντρο Αθήνας).

Μπορεί να της είπε μπούρδες, μπορεί να κατάλαβε και λάθος η μητέρα μου (75 χρονών).

Η πλειοψηφία των smart μετρητών του ΔΕΔΔΗΕ θα είναι με SIM, δλδ δίκτυο κινητής.

1 hour ago, shadowlike said:

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε ;

Το συνολικό μέγεθος του νέου Call of Duty είναι 309GB αν δεν κάνω λάθος.

Οι ταχύτητες από ένα σημείο και μετά δεν είναι θέμα του "πόσα" κατεβάζεις αλλά πόσο άμεσα τα θες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Καλό θα είναι να μπει στην αγορά ένας επιπλέον πάροχος.  Ειδικά αν είναι να μοιράζει η ΔΕΗ, 50άρια όπως με το φυσικό αέριο να κάνουμε και τηλεφωνικό τουρισμό 😋

Το fiber home ακόμη και δεν το έχουν αναπτύξει όσο θα έπρεπε. Η nova δίνει κάποιες καλές παροχές, αλλά μόνο για το δικό της fiber όχι μέσω ΟΤΕ.

Το αν θεωρουνται πολλά τα 2.5Gbps είναι σχετικό. Στο εξωτερικό έχουν τέτοιες ταχύτητες εδώ και χρόνια. Οι ανάγκες για ιντερνετ είναι συνεχώς αυξανόμενες και όχι στατικές. Το 50άρι πλέον δεν αρκεί. Υπάρχουν αρκετοί που έχουν ακόμη 24άρια..

Ειδικά σήμερα που μπαίνουν σε ένα σπίτι 3-4 άτομα, ο ένας βλέπει ποδόσφαιρο, ο άλλος σειρά στριμινγκ ο άλλος ταινία δεν φτάνουν τα 100-200mbps.

Το ζήτημα είναι να μας δίνουν και καλά ρούτερ που να αντέχουν ταυτόχρονα 10+ συσκευές.

ΥΓ: Επίσης υπάρχουν και εταιρείες που έχουν αυξημένες ανάγκες και για 1000Mbps+ είναι μονόδρομος, καθώς δεν έχουν όλοι χρήματα για μισθωμένες.

Στο εξωτερικο τα 2,5Gbps ακομη και εκει ειναι υπερβολη. Προφανος μπορει να εχουν οπουδηποτε εχει οπτικη ινα τετοια ταχυτητα.
Με το 1Gbps που υπαρχει σημερα στην Ελλαδα ξερεις σε ποσους εχω δει να εχουν υπολογιστη ικανο να σηκωσει τετοια ταχυτητα; ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ απο 200 ατομα με 1Gbps
Ολοι οι αλλοι με θυρα gigabit ethernet μου κλαιγονται γιατι δεν βλεπουν 1000 αλλα 920.
Κανεις σημερα δεν θελει 2,5Gbps, καμια μεγαλη και σοβαρη εταιρια ισως και παλι θελει αναβαθμιση σε καλωδια switch, router οποτε και αυτοι το σκεφτονται διπλα

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, safridia said:

Με το 1Gbps που υπαρχει σημερα στην Ελλαδα ξερεις σε ποσους εχω δει να εχουν υπολογιστη ικανο να σηκωσει τετοια ταχυτητα; ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ απο 200 ατομα με 1Gbps
Ολοι οι αλλοι με θυρα gigabit ethernet μου κλαιγονται γιατι δεν βλεπουν 1000 αλλα 920.

Απειροελάχιστοι είναι οι πάροχοι παγκοσμίως που δίνουν ONT με 2.5Gbps Port μιας κι είναι ξεκάθαρη πολυτέλεια κάτι τέτοιο. 

Καλώς ή κακώς το 1Gbps είναι περίπου 940Mbps λόγω των overheads. Το ότι κάποιοι έχουν καλομάθει και "πλερώνω 1 και θέλω 1" δεν λέει κάτι. 

Σκέψου ότι στην 10Gbps σύνδεση δεν πάει πάνω από 8.5Gbps. Αν γκρινιάζει κάποιος για τα 60Mbps, τι θα κάνει με το 1.5Gbps "χασούρα" ?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, johniem said:

Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και μια σοβαρή CPU στο μηχάνημα, τέτοιες ταχύτητες θέλουν ισχύ για την επεξεργασία των πακέτων. Εγώ με τον 5800x3d και 1gbps στην inalan όταν κατεβάζω με full ταχύτητα η CPU ανεβάζει 80% usage.

έχω  7950Χ3D και 4 ΤΒ SSD δεν ιδρώνω   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, forgotten said:

Μην συγκρίνεις την Κύπρο, είναι σε άλλο επίπεδο (όσο περίεργο και αν φαίνεται).

Εγώ έχω το 250/30 με 1€/μήνα και τρέχει η epic σε συγκεκριμένες περιοχές με 1000/100 0€ τον 1ο χρόνο, 29,99€ τον 2ο (ανά μήνα). Αυτές οι εταιρείες είναι για σύγκριση με HCN και Inalan που δεν έχουν φτάσει παντού. Τις μεγάλες (κοτε,βοδια,αέρας) μόνο με την Cyta που κοπανάει στο σβέρκο αλλά είναι καρφί.

18 minutes ago, Thresh said:

Καλώς ή κακώς το 1Gbps είναι περίπου 940Mbps λόγω των overheads. Το ότι κάποιοι έχουν καλομάθει και "πλερώνω 1 και θέλω 1" δεν λέει κάτι.

Πάντως, σε speedtest, σε modem/router/ap (όλα σε ένα) του παρόχου με wifi AX, έπιανα 990+ στο 1gbps.

Εκτός αν εννοείς σε κατέβασμα, οπότε παίζουμε με τα mbps λες και θα μας λείψουν. Που όταν το βάλουμε να κατέβει, το θέλουμε εκείνο το δευτερόλεπτο και όταν κατέβει πάμε να ετοιμάσουμε καφέ ή φαΐ 🤣

(όχι προς εσένα) Τελικά, τα δίνουν οι πάροχοι μεν, αλλά με μεγάλη πιθανότητα να μην μπορούν να καλύψουν στο φουλ τις ανάγκες. Πχ μπορεί να δώσουν 10 γραμμές του 1gbps, αλλά το backbone που αντιστοιχεί στις 10 γραμμές να είναι φτιαγμένο/κλειδωμένο στα 3-4-5, οπότε μαντέψτε πόσοι θα παίρνουν πλήρη ταχύτητα όλη την ώρα. (hint κανένας, γιατί κανένας δεν την χρειάζεται)

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, varachio είπε

Kαλημέρα αλλά πρέπει να το σχολιάσω αυτό αν και off topic.
Tο  VPN .... αν καποιος θέλει να σε βρεί, θα σε βρεί, κι αν εχει να κερδίσει πιο πολλά απ ότι χρειαζεται να ξοδεψει για να σε βρεί, τότε θα σε βρεί σίγουρα.

Quote

VPN is only a facet of multiple aspects through which a user can be tracked. Contrary to the hype these days, it is not a one stop solution to privacy concerns.

All VPN traffic eventually passes through the VPN providers servers, which can log whatever it is your accessing. Most VPN services assist law enforcement agencies in case their services are used unlawfully. 

Cookies are another way a user can be tracked even if you are on a VPN connection.

Additionally, browser fingerprinting can be used to track a user across websites without cookies or VPNs. It is much more effective than cookies because fingerprinting can pass on screen resolution, operating system, browser plugin information to any website requesting for such information.

So, yes, without even sophisticated methods, a VPN user can be tracked relatively easily

Unquote

Αυτά διαβάζω γενικά, αν τώρα κάποιος ειναι ειδικός και μπορεί να μας επιβεβαιωσει οτι το παραπάνω δεν ισχύει για το VPN, ας μας το πει.

Επίσης για το θέμα τώρα, μεταβαίνουμε σε έξυπνα σπίτια και εξοπλισμό που όλα χρησιμοποιούν την κεντρική σύνδεση, οπότε καλώς να έχουμε πιο γρήγορες γραμμές. Εξαλλου είμαστε πίσω πολύ σε σχέση με τον υπολοιπο πλανήτη. Μόνο σε κινητή είμαστε λίγο καλύτερα. και τέλος αναρωτιέμαι: είμαι ο μόνος που όταν πληρώνω 100αρα γραμμη , έχω ταχύτητα 80 και όταν πληρώνω 200αρα εχω ταχύτητα 160 ?

Λυπήσου μας είμαστε και γέροι άνθρωποι. Θα φτάσουμε το ζουμ 500% :P 

Ειδικά στα Free VPN βρωμάει το θέμα. Πάντα ο ISP έχει πρόσβαση στα πακέτα σου (encrypted data βεβαία) και βάζεις επιπλέον τον VPN Server στην μέση που συλλέγει επίσης όλα τα πακέτα σου αντί να τα συλλέγει το κάθε Site. Private ή Payed VPN Servers με κάλο encryption βοηθάνε αλλά ποτέ απόλυτα.

Επίσης το VPN δεν αρκεί. Μέσω Cookies, Trackers κτλ μια χαρά θα πάρουν αυτό που θέλουν. Οι αλγόριθμοι πλέον είναι έξυπνοι. Αν πχ μπεις μια φορά κάπου με account (ακόμα και πριν ανοίξεις το VPN) και μείνει το Cookie σε τσάκωσαν. 

Disclaimer: Να τονίσω ότι είναι προσωπική άποψη και όχι γνώση επιπέδου επιστημονικού paper.

Οι κυβερνήσεις και η ευαίσθητη ΕΕ κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και βγάζουν ημίμετρα σαν το GDPR και χωρίς ουσιαστικό μηχανισμό ελέγχου ή εξοντωτικές ποινές .

Το παρακάτω το βρίσκω κατά βάση σωστό.

Αναφορά σε κείμενο

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταμετρήσεις νοικοκυριών σε εκατομμύρια βλέπω, οπότε εύκολα βγάζει κανείς συμπέρασμα ότι η επαρχία για ακόμα μια φορά θα εισπράξει το τρίτο το μακρύτερο. Δεν θα ησυχάσουν μέχρι να μας κλείσουν όλους μέσα σε μια 20όροφη φυλακή σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο μεγαλο προβλημα ειναι να συννενοηθεις με τους γειτονες, οπου παντα υπαρχουν οι περιεργοι (γεροι συνηθως) που μπλοκαρουν την εγκατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowlike είπε

ηθελα να'ξερα τι τις κάνετε αυτές τις ταχύτητες. Τι κατεβάζετε πια και που τα αποθηκευετε ;

Θα έκανε πλέων εφικτό να μεταφέρω το Nextcloud server μου από VPS που το πληρώνω κοντά 40€ το μήνα σε τοπικό server στο σπίτι μου. Αυτή τη στιγμή έχω 200άρα σύνδεση το οποίο πάει να πει 20 Mbps ανέβασμα στην καλύτερη περίπτωση.

Αν οι πάροχοι δίναν συμμετρικό internet τότε δε θα ήταν τόσο πρόβλημα. Αλλά όσο συνεχίζεται αυτή η τακτική του 1/10 για το ανέβασμα θες minimum 1 Gbps σύνδεση για να έχει ένα αξιόλογο 100άρι στο ανέβασμα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, varachio είπε

Kαλημέρα αλλά πρέπει να το σχολιάσω αυτό αν και off topic.
Tο  VPN .... αν καποιος θέλει να σε βρεί, θα σε βρεί, κι αν εχει να κερδίσει πιο πολλά απ ότι χρειαζεται να ξοδεψει για να σε βρεί, τότε θα σε βρεί σίγουρα.

Quote

VPN is only a facet of multiple aspects through which a user can be tracked. Contrary to the hype these days, it is not a one stop solution to privacy concerns.

All VPN traffic eventually passes through the VPN providers servers, which can log whatever it is your accessing. Most VPN services assist law enforcement agencies in case their services are used unlawfully. 

Cookies are another way a user can be tracked even if you are on a VPN connection.

Additionally, browser fingerprinting can be used to track a user across websites without cookies or VPNs. It is much more effective than cookies because fingerprinting can pass on screen resolution, operating system, browser plugin information to any website requesting for such information.

So, yes, without even sophisticated methods, a VPN user can be tracked relatively easily

Unquote

Αυτά διαβάζω γενικά, αν τώρα κάποιος ειναι ειδικός και μπορεί να μας επιβεβαιωσει οτι το παραπάνω δεν ισχύει για το VPN, ας μας το πει.

Επίσης για το θέμα τώρα, μεταβαίνουμε σε έξυπνα σπίτια και εξοπλισμό που όλα χρησιμοποιούν την κεντρική σύνδεση, οπότε καλώς να έχουμε πιο γρήγορες γραμμές. Εξαλλου είμαστε πίσω πολύ σε σχέση με τον υπολοιπο πλανήτη. Μόνο σε κινητή είμαστε λίγο καλύτερα. και τέλος αναρωτιέμαι: είμαι ο μόνος που όταν πληρώνω 100αρα γραμμη , έχω ταχύτητα 80 και όταν πληρώνω 200αρα εχω ταχύτητα 160 ?

Μπαρουφες προφανως δεν μπορεις να γινεις tracked!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, safridia είπε

Στο εξωτερικο τα 2,5Gbps ακομη και εκει ειναι υπερβολη. Προφανος μπορει να εχουν οπουδηποτε εχει οπτικη ινα τετοια ταχυτητα.
Με το 1Gbps που υπαρχει σημερα στην Ελλαδα ξερεις σε ποσους εχω δει να εχουν υπολογιστη ικανο να σηκωσει τετοια ταχυτητα; ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ απο 200 ατομα με 1Gbps
Ολοι οι αλλοι με θυρα gigabit ethernet μου κλαιγονται γιατι δεν βλεπουν 1000 αλλα 920.
Κανεις σημερα δεν θελει 2,5Gbps, καμια μεγαλη και σοβαρη εταιρια ισως και παλι θελει αναβαθμιση σε καλωδια switch, router οποτε και αυτοι το σκεφτονται διπλα

2.5gb είναι το πιο εύκολο. Τα περισσότερα gaming m/b πια δίνονται με 2.5 gb. To cat6 καλώδιο (που είναι πάφθηνο) σηκώνει επίσης ανετότατα 2.5gb. Οι σημερινές cpu επίσης σηκώνουν 2.5 gb/s και οι nvme φυσικά έχουν πολλαπλάσιο write speed. Αν είσαι gamer και κατεβάζεις παιχνίδια που είναι 100 gigabyte ή είσαι developer και δουλεύεις εξ αποστάσεως και πρέπει να επικοινωνείς με βάσεις ή να τραβάς μεγάλα άρχεια, μια χαρά το θες.

46 λεπτά πριν, Thresh είπε

Απειροελάχιστοι είναι οι πάροχοι παγκοσμίως που δίνουν ONT με 2.5Gbps Port μιας κι είναι ξεκάθαρη πολυτέλεια κάτι τέτοιο. 

Καλώς ή κακώς το 1Gbps είναι περίπου 940Mbps λόγω των overheads. Το ότι κάποιοι έχουν καλομάθει και "πλερώνω 1 και θέλω 1" δεν λέει κάτι. 

Σκέψου ότι στην 10Gbps σύνδεση δεν πάει πάνω από 8.5Gbps. Αν γκρινιάζει κάποιος για τα 60Mbps, τι θα κάνει με το 1.5Gbps "χασούρα" ?

Ο ΟΤΕ δίνει το fritz με 2.5 gbit port. Η δικιά μου ταχύτητα είναι 1024.

16422272499.png

 

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Πρόκειται για μια 51% θυγατρική της ΔΕΗ Α.Ε. που συστάθηκε με τον νόμο 4001/2011, ωστόσο είναι ανεξάρτητη

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...