Προς το περιεχόμενο

Ποιο έγχρωμο laser για οικονομία;


dith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μικρό εκτυπωτή για εγχρωμες εκτυπώσεις. Μικτό κείμενο και φυσικές εικόνες απο αντικείμενα, 20-30 σελίδες μηνιαία.

Εχω απορρίψει τους ecotank με μελανάκια γιατί εχω απογοητευτεί απο τις μουτζούρες, το πότισμα που κάνει σε απλό χαρτί, και τα συνεχή θεματάκια με τους καθαρισμούς.
Αντίθετα επειδή η εκτύπωση κειμένου του ασπρόμαυρου laser είναι τέλεια, έχω καταλήξει σε εγχρωμο laser με την προσδοκία να τα πάει στοιχειωδώς καλά και σε εκτυπώσεις εικόνων σε απλό χαρτί.
 

Δυστυχώς δε πρόλαβα τον kyocera p5021 όσο κυκλοφορούσε οπότε έψαξα για εναλλακτικές που να δέχονται συμβατά αναλώσιμα.

Ψάχνω αλλά δε βρίσκω πληροφορίες για τον Kyocera Ecosys PA2100cwx ο οποίος είναι σε λογική τιμή (245€), και βλέπω να κυκλοφορούν κασέτες τόνερ με 25€/τεμ

Σαν δευτερη επιλογή βλέπω ενα παλιό μοντέλο Brother που υπάρχει ακόμα σε ελάχιστα καταστήματα, τον Brother HL-L3210CW με φτηνά ανώσιμα. 

Θα ψαχτώ για να δω πως εκτυπώνουν φυσικές φωτογραφίες (φαντάζομαι οτι θα φτάνουν ποιοτικά μια standard εκτυπωση inkjet σε plain paper).
Για μακροπρόθεσμες οικονομικές εκτυπώσεις έχετε κάποια πρόταση σε μοντέλο καινούριο ή μεταχειρισμένο (με drivers για Win11, και wifi απαραίτητα);;;

Επεξ/σία από dith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, αγαπητέ φίλε. Η αναζήτηση σε οδήγησε σε μηχανήματα της ανθρωπιάς και με αυτά όντως θα κάνεις τη δουλειά που θέλεις. Και μη στενοχωριέσαι για την τσιμπημένη τιμή του Kyocera. Το ξαδελφάκι του ο P5021cdn, μπορεί να ξεκίνησε στα 90€ όταν πρωτοεμφανίστηκε, την εποχή της καραντίνας όμως είχε ξεπεράσει τα 250€, για να καταλήξει περίπου στα 200€ λίγο πριν αποσυρθεί. Παρένθεση: Παρ' όλο που κι εγώ στο σπίτι μονόχρωμο και έγχρωμο laser έχω, να σημειωθεί ότι υπάρχουν πολλοί που πίνουν νερό στο όνομα των ink tank και καλά κάνουν (μην ξεχάσουν μερικοί μερικοί από εδώ μέσα να με ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές:D).

Ως κλασικότατος Kyocerάκιας εδώ και χρόνια, κι εμένα ο Kyocera Ecosys PA2100cwx θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Έχει και τη δομή και τα χαρακτηριστικά του P5021cdn και σχεδόν τα ίδια αξιόπιστα συμβατά τόνερ. Πολύ καλός επίσης ο Brother, ο οποίος διαθέτει drivers και για τα Windows 11, οπότε δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί η παλαιότητά του. Για τα συμβατά δεν αναφέρω κάτι, προφανώς τα έχεις ψάξει ενδελεχώς και τα γνωρίζεις πολύ καλά.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα απάντηση ποίηση! Ευχαριστώ για την χρόνο που αφιέρωσες, έλπιζα να έχω τη γνώμη σου μιας και αποτι διαβάζα και στα υπολοιπα θέματα της ενότητας, έχεις εντρυφήσει στο αντικείμενο. Ξέχασα να αναφέρω τον παράγοντα γυναίκα στην εξίσωση, που ξαφνικά θυμήθηκε την έλλειψη χώρου και την ανάγκη για scanner. Θα δοθεί μάχη

Έχουμε στη δουλειά Epson Ink tank πολυμηχανήματα - ένα παλιό και ένα σύγχρονο. Τραβάνε στραβά τις σελίδες, ποτίζουν με μελάνι το φτηνο χαρτί. Και όταν πας να εκτυπώσεις καμια φωτογραφία να δικαιολογήσεις το πλεονέκτημά τους, θυμούνται να χάσουν το alignment και τυπώνουν με γραμμές. Ουστ. Αλλά δεν αποκλείω να παει προς τα κει η δουλειά αν επικρατήσει το form over function.

Σχετικά με την αναζήτηση συμβατών του Kyocera, δε θα έλεγα οτι έκανα και κανα σοβαρό ψάξιμο. Απλά είδα να πουλιούνται σε αφθονία και χαμηλό κόστος και αναθάρρησα. Απο σχόλια όμως πολύ λίγα πράγματα.... Αν και θεωρώ πως επειδή ειναι δοχείο σκόνης σκέτο (αποτι καταλαβαίνω), περιορίζονται πολύ οι παράγοντες αποτυχίας. Αν είσαι σε θέση να το επιβεβαιώσεις οτι ειναι οκ, να φέυγει απο την εξίσωση αυτο το άγχος

Στην έγχρωμη εκτύπωση φωτογραφίας, πως σου φαίνεται ο έγχρωμος laser που έχεις;
α.Για κλαματα; β.Σαν γρήγορη εκτύπωση inkjet; γ.Δεν έχει τιποτα να ζηλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μάλιστα! Εκεί που είχαμε κυβέρνηση (έγχρωμος laser), μαζεύτηκαν όλες οι δημοκρατικές και μη δυνάμεις (ink tank, scanner, φωτογραφίες, σύζυγος, έλλειψη χώρου) να τη ρίξουν! Άτιμη κοινωνία, που άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια!!!:D

Λοιπόν: Αν επικρατήσεις στο ματς (τελικός κυπέλλου είναι, όλα μπορεί να συμβούν) παίρνεις και ένα flatbed scanner γύρω στα 80€ και καθαρίζεις. Διαφορετικά, ή πας σε έγχρωμο laser πολυμηχάνημα (εκτινάσσεται το κόστος) ή ρίχνεις τα μούτρα σου και ζητάς ψήφο εμπιστοσύνης από την αξιωματική αντιπολίτευση (ink tank):-D.

Στις δευτερεύουσες ερωτήσεις τώρα: Οι laser δεν είναι για ποιοτικές φωτογραφικές εκτυπώσεις που να αντέχουν στο χρόνο. Αν μιλάμε για εικόνες/φωτογραφίες καθημερινής χρήσης, τότε έχεις κάνει σοφή επιλογή με laser, δίνοντας τις (όχι πολλές) φωτογραφικές εκτυπώσεις έξω με πολύ μικρό κόστος. Μόνο αν είναι ΠΟΛΛΕΣ οι φωτογραφίες αρχίζουμε να συζητάμε σε άλλη βάση. Επίσης με τους έγχρωμους laser, εκτός τα όσα ήδη έχεις αναφέρει, κερδίζεις ταχύτητα, αυτόματη διπλή όψη, ποιότητα κατασκευής κλπ κλπ. Τέλος, τα συμβατά προτιμάμε να τα παίρνουμε από καταστήματα με εμπειρία, τεχνογνωσία, ISO κλπ κλπ. Αν και όταν καταλήξεις στο μηχάνημα και θελήσεις βοήθεια, στείλε μου pm πριν το αγοράσεις να το δούμε μαζί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραξικοπηματική η κατάσταση 😂

Η δουλειά του συγκεκριμένου μηχανήματος, θα ειναι η δημουργία μικρών portfolio παρουσίασης "προιόντος". Θα έχει δηλαδή 2 λογάκια με τα βασικα στοιχεία, και φωτογραφίες μεγέθους Α5/Α6 επάνω σε Α4 σελίδες, και θα μπαινει σε εναν χαρτονένιο φάκελο. Μικτό περιεχόμενο, και σίγουρα το χαρτί που θα αγοράστεί δε θα είναι το φτηνό των 80gr (άλλο ψάξιμο εκεί....)

Οι φωτο δε θα είναι για κρέμασμα στον τοιχο, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλύτερες απο εκτύπωση σε εφημερίδα. Banding, φευγάτα χρώματα, υπερβολικό grain είναι απαγορευμένα.

Επειδή λοιπον είναι για επαγγελματική χρήση (ξεκινημα μάλιστα), η πρώτη πρώτη σκέψη ήταν να πάμε σε κάτι μακροπρόθεσμα οικονομικό, και ποιοτικό. Και επειδή το κείμενο των laser είναι τέλειο, είχα την κρυφή ελπίδα να ήταν και οι φωτο σε κατάλληλο επίπεδο για να μπουν σε παρουσίαση προιόντος. Πρέπει να ψαξω να βρω reviews με εκτυπώσεις για να αποκτήσω άποψη

Αν δεν ικανοποιούν την ανάγκη για σωστή εκτύπωση φωτογραφιών, τότε όντως θα πρέπει να γίνει συγκυβέρνηση με τα άκρα για να σωθεί ο τόπος (ink tank, semi glossy χαρτί, σαλιο και υπομονή)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι φωτογραφίες του laser είναι ικανοποιητικές για μια παρουσίαση.

παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να περάσεις από ένα πλαίσιο με ένα stick και να κάνεις μια εκτύπωση σε ένα lazer και ένα ink ώστε να δεις την διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dith είπε

Οι φωτο δε θα είναι για κρέμασμα στον τοιχο, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλύτερες απο εκτύπωση σε εφημερίδα. Banding, φευγάτα χρώματα, υπερβολικό grain είναι απαγορευμένα.

Όχι, τέτοια θέματα δεν θα έχεις. Εκτύπωσα από τον δικό μου τον Kyocera P5021cdn μια φωτο που σκανάρισα στα 300dpi (υπόψη: τα τόνερ είναι ποιοτικά συμβατά) για να έχεις ενδεικτικά αποτελέσματα. Απλώς μετά από κανά τρίμηνο αρχίζουν και ξεθωριάζουν, αλλά αυτό -αν κατάλαβα καλά- δεν σε ενοχλεί πάρα πολύ.

Sea Turtle.jpg

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeole είπε

Όχι, τέτοια θέματα δεν θα έχεις. Εκτύπωσα από τον δικό μου τον Kyocera P5021cdn μια φωτο που σκανάρισα στα 300dpi (υπόψη: τα τόνερ είναι ποιοτικά συμβατά) για να έχεις ενδεικτικά αποτελέσματα. Απλώς μετά από κανά τρίμηνο αρχίζουν και ξεθωριάζουν, αλλά αυτό -αν κατάλαβα καλά- δεν σε ενοχλεί πάρα πολύ.

Δεν ενοχλει καθόλου η διάρκεια. Το 3μηνο ειναι υπεραρκετό.

Ευχαριστώ πολύ για την φωτό!! Διακρίνω dithering ολούθε. Αυτό ειναι κάτι αναμενόμενο σε όλες τις εκτυπώσεις laser ή είναι θέμα ρυθμίσεων οικονομίας κτλ;

 

1 ώρα πριν, smpt είπε

οι φωτογραφίες του laser είναι ικανοποιητικές για μια παρουσίαση.

παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να περάσεις από ένα πλαίσιο με ένα stick και να κάνεις μια εκτύπωση σε ένα lazer και ένα ink ώστε να δεις την διαφορά

Καλή ιδέα. Ίσως σε ενα φωτοτυπάδικο καλύτερα γιατί σε κατάστημα πώλησης μου φαίνεται δύσκολο να εκτυπώνουν δείγματα

Επεξ/σία από dith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dith είπε

Δεν ενοχλει καθόλου η διάρκεια. Το 3μηνο ειναι υπεραρκετό.

Ευχαριστώ πολύ για την φωτό!! Διακρίνω dithering ολούθε. Αυτό ειναι κάτι αναμενόμενο σε όλες τις εκτυπώσεις laser ή είναι θέμα ρυθμίσεων οικονομίας κτλ;

 

Καλή ιδέα. Ίσως σε ενα φωτοτυπάδικο καλύτερα γιατί σε κατάστημα πώλησης μου φαίνεται δύσκολο να εκτυπώνουν δείγματα

Η φωτό είναι, επαναλαμβάνω, ενδεικτική. Η αρχική της ανάλυση ήταν HD. Ο εκτυπωτής την τύπωσε στα 600dpi και από αυτά το scanner απέδωσε τα 300. Καταλαβαίνεις λοιπόν. Για το πλαίσιο, επειδή έχω χρόνια να πατήσω εκεί, δεν το ήξερα (η πλάκα είναι πως από εκεί αγόρασα διαδικτυακά πριν 3-4 χρόνια τον P5021cdn - είχε την καλύτερη τιμή). Χάρη στον φίλο μας τον smpt το έμαθα. Όσο για το φωτοτυπάδικο δεν είναι κακή ιδέα. Αν δεν κάτσει το ένα, δοκιμάζεις το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, georgeole said:

Όσο για το φωτοτυπάδικο δεν είναι κακή ιδέα.

Να έχει υπ όψιν του όμως ότι τα μηχανήματα του φωτοτυπάδικου είναι καλύτερα από τα οικιακά.

16 hours ago, dith said:

επειδή το κείμενο των laser είναι τέλειο

Για να πετύχεις αντίστοιχο crispiness σε inkjet εκτυπωτή πρέπει να έχεις pigment μελάνι

και το κατάλληλο χαρτί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gatos74 είπε

Να έχει υπ όψιν του όμως ότι τα μηχανήματα του φωτοτυπάδικου είναι καλύτερα από τα οικιακά.

Αυτό δεν είναι μεγάλο θέμα. Ζητάει να του τυπώσουν στην ανάλυση του μέσου οικιακού laser, τα 600dpi.

4 ώρες πριν, gatos74 είπε

Για να πετύχεις αντίστοιχο crispiness σε inkjet εκτυπωτή πρέπει να έχεις pigment μελάνι

και το κατάλληλο χαρτί

Σύμφωνοι, αλλά... φέξε μου και γλίστρησα, που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gatos74 είπε

Για να πετύχεις αντίστοιχο crispiness σε inkjet εκτυπωτή πρέπει να έχεις pigment μελάνι

και το κατάλληλο χαρτί

Τα άκρα επέβαλαν στην συγκυβέρνηση την αγορά inktank, και συγκεκριμένα του HP Smart Tank 720. Μάλλον απο βδομάδα

Είναι πολυμηχάνημα (γιατί κάπου στη μέση της συζήτησης έγινε απαραίτητο feature), έχει δοχείο Α4 για να μη σκονίζονται οι σελίδες (ελπίζω να μη σημαίνει περισσότερες εμπλοκές αυτό) και σαν άκυρο μπόνους έχει εκτύπωση 2πλής όψης.

2 είναι οι λόγοι της απόφασης: ο φόβος για κακή εκτύπωση φωτο αν πηγαίναμε σε laser και η τιμή για πολυμηχάνημα laser (αυτός εδώ με 50€ cashback πάει τελική στα 180€). Θα συμβιβαστούμε με το λιγότερο crisp κείμενο [στην επισημη σελίδα των μελανιών αναφέρει Pigment-based https://www.hp.com/my-en/shop/hp-gt53-90-ml-black-original-ink-bottle-1vv22aa.html οπότε αν είναι αληθές οτι αποτελεί πλεονέκτημα, νικάμε]

Πολύ θετικό οτι η HP πουλάει ανταλλακτικές κεφαλές (μονοχρωμη+τριχρωμη) με 15€ έκαστη, οπότε αν βουλώσουν ή τους τελείωσει η ζωή (8000σελίδες ισχυρίζονται) είναι user replaceable part με την τυπική μέθοδο των αφαιρούμενων κασετων.

Ελπίζω να μην υπάρχει καμια πονηριά της HP στη γωνία ή σε ψιλά γράμματα για να βάλει το χέρι στη τσέπη μας. Τους έχω ικανούς να βάζουν ημ.λήξης στο firmware....

Αν έχετε παρατηρήσεις ευχαρίστως θα τις άκουγα πριν πατήσω το κουμπί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dith είπε

Αν έχετε παρατηρήσεις ευχαρίστως θα τις άκουγα πριν πατήσω το κουμπί

Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα κι εγώ. Περίμενε λίγο να δεις τις απόψεις των παιδιών, πριν αποφασίσεις. Προσωπικά θα πήγαινα σε ecotank, αλλά αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ως προς τον HP, με την έννοια ότι δεν τον γνωρίζω για να μπορώ να εκφέρω άποψη.

ΥΓ Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώθηκαν τα προγνωστικά. Με συνοπτικές διαδικασίες άλλαξε η κυβέρνηση και οι αντιφρονούντες έχουν να λογαριαστούν με... τη μαγκούρα του Γκόρτσου!!! Περισσότερες λεπτομέρειες... εδώ!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dith said:

Θα συμβιβαστούμε με το λιγότερο crisp κείμενο [στην επισημη σελίδα των μελανιών αναφέρει Pigment-based https://www.hp.com/my-en/shop/hp-gt53-90-ml-black-original-ink-bottle-1vv22aa.html οπότε αν είναι αληθές οτι αποτελεί πλεονέκτημα, νικάμε]

Mόνο το μαύρο είναι pigment.

Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείς να τυπώσεις μόνο το κείμενο

αρχικά με ρύθμιση  <<απλό χαρτί>> για να τυπώσειμε το μαύρο pigment

και μετά ένα δεύτερο πέρασμα τις φώτο με ρύθμιση ανάλογα το χαρτί που έχεις.

Φαντάζομαι ότι δέν θα είναι πολύ παχύ.

Βέβαια είναι περισσότερη δουλειά αλλά το αποτέλεσμα ανταμείβει.

7 hours ago, dith said:

είναι user replaceable part

Αυτά τα κομμάτια απλά δέν είναι εντός εγγύησης

7 hours ago, dith said:

Αν έχετε παρατηρήσεις ευχαρίστως θα τις άκουγα πριν πατήσω το κουμπί

Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι ότι υπάρχει μόνο μπροστινή τροφοδοσία

και θα περιορίζεσαι αρκετά όσο αφορά το πάχος-βάρος χαρτιού.

11 hours ago, georgeole said:

Ζητάει να του τυπώσουν στην ανάλυση του μέσου οικιακού laser, τα 600dpi.

🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...