Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου για ακαδημαϊκές εργασίες


A7X.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις τελείωσα την διπλωματική μου εργασία για το μάστερ και ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα κάτι παραπάνω από το word για να κάνω δουλειά. Συγκεκριμένα, χρησιμοποίησα το app "Papers" για αρχειοθέτηση όλης της βιβλιογραφίας και μέσω plugin αυτόματο πέρασμα στην κατάλληλη μορφή στο word. Όλη την εργασία την έγραψα στο word γιατί δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν εναλλακτικές πιο κατάλληλες για ακαδημαϊκό έργο. 

Το πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι επειδή την εργασία την έκανα σε τμήματα και πολλές φορές έπρεπε να πετάγομαι από το ένα στο άλλο πριν τα τελειώσω, είχα ξεχωριστά αρχεία word για κάθε υποενότητα και στο τέλος τα πέρασα σε ένα συνολικό word. Θυμάμαι ότι πολλές φορές σκέφτηκα ότι αυτό θα μπορούσε να γίνεται με καλύτερο τρόπο. Τώρα που τελείωσα και τα ψάχνω σιγά σιγά, αποφάσισα να αφήσω το Papers για το Zotero το οποίο μου φαίνεται πολύ καλύτερο και cross platform. Αν θέλει κανείς εξηγώ την αλλαγή περισσότερο. 

Όσον αφορά το word βλέπω ότι για μεγάλα έργα, είτε ακαδημαϊκά, είτε λογοτεχνικά, υπάρχουν εφαρμογές όπως το Scrivener και το Ulysses και από τα δύο μάλλον προτιμώ το πρώτο. Απλά, επειδή ακόμη δεν βιάζομαι, αφού δεν έχω συγκεκριμένο έργο να γράψω και κάνω έρευνα σε 2-3 θέματα που με ενδιαφέρουν είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει κάποια επιλογή απο εμπειρία που αξίζει να δοκιμάσω. 

Btw, έχω στο νου μου να συνδέσω και το notion στο Zotero αλλά δεν θα ασχοληθώ ακόμη με αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georgerov είπε

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με LaTeX απευθείας, υπάρχει ένα learning curve αλλά είναι ότι πιο αξιόπιστο. 

Το είχα δει αλλά για κάποιο λόγο νόμιζα είναι το χρησιμοποιούν κυρίως STEM ειδικότητες και ότι είναι για απεικόνιση τύπων, διαγραμμάτων κοκ. Μάλλον, έκανα λάθος. Θα το ψάξω, αν και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, κάτι διαβάζω για εγκατάσταση του MacTeX και να αρχίσω απο εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, A7X. είπε

Το είχα δει αλλά για κάποιο λόγο νόμιζα είναι το χρησιμοποιούν κυρίως STEM ειδικότητες και ότι είναι για απεικόνιση τύπων, διαγραμμάτων κοκ. Μάλλον, έκανα λάθος. Θα το ψάξω, αν και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, κάτι διαβάζω για εγκατάσταση του MacTeX και να αρχίσω απο εκεί;

Κάνε λογαριασμό στο Overleaf και ξεκινα εκεί. Δεν χρειαζεται να κατεβάσεις τίποτα, και θα γράφεις σε Latex environment. Μεχρι Και template σου εχει για πολλα πράγματα (πίνακες, διαγράμματα, τίτλους, υποσημειωσεις κλπ). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overleaf & LaTeX όπως ειπώθηκε... Θα σου πάρει λίγο χρόνο να το μάθεις αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό. Σου λύνει τα χέρια, δεν ασχολείσαι με μορφοποίηση, κενά κ.λπ. που σε ταλαιπωρούν στο Word.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...