Προς το περιεχόμενο

Να πάω σε MacBook; Θα με καλύψει; Τι χαρακτηριστικά θα χρειαστώ κ τι να προσέξω;


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Office 365 φαντάζομαι θα δουλεύει παντού, σωστά; Κατά τ'αλλα βλέπω οτι θα χρειαστώ οπωσδήποτε μνήμη, οπότε τα 2000-2200 δεν τα γλιτωνω. Παλιότερα είχα δουλέψει mac αλλά δεν είχα ενθουσιαστεί (σε μηχάνημα στο πανεπιστήμιο που όμως είχε παλιώσει). Τώρα εχω σιχαθεί τη ζωή μου με windows και κρασαρίσματα σε edge κλπ.

Μια χαρά θα δουλέψει. Εδώ και 9 χρόνια έχω συνδρομή office 365 και το χρησιμοποιώ σε macbook μου 😀  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2024 στις 5:45 ΜΜ, CarbonFibre είπε

Σύμφωνα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς δεν βλέπω πρόβλημα για μετάβαση σε μακ. Απλά υπολόγισε κάποιο χρόνο προσαρμογής.

Σίγουρα 16GB ram και τουλάχιστον 512GB ssd.

Το θέμα είναι να δώσεις λίγη προσοχή στο μοντέλο. Ανάλογα την περίοδο μπορεί να πετύχεις κάποιο macbook pro κοντά στην ίδια τιμή με το macbook air. Αν ξεστοκάρουν πχ ένα Macbook pro με Μ2 pro μπορεί να το βρεις κοντά στην τιμή που έχει ένα Air με Μ3. Ή ένα Macbook air με Μ2 θα το βρεις σε καλύτερη τιμή από το αντίστοιχο με M3.

16-17 Ιουλίου που είναι τα Amazon Prime days  μπορεί να πετύχεις πολύ καλές τιμές σε κάπιο μακ.

 

Στις 25/6/2024 στις 6:50 ΜΜ, atheatos είπε

Και το καινούργιο mac να μην πάρεις, ένα προηγούμενης γενιάς με m2 και ram πάνω από 16gb ,σε καλύπτει σε όλα .

οτι αναφερθηκε ;)

καλυτερα Pro M2 προηγ.γενιάς που ισως το πετυχεις σε ιδια τιμη με Μ3 air. Σιγουρα 512gb να τσεκαρεις και τα ευρωπαικα amazon.de / amazon.it συχνα-πυκνα βγαινουν καποιες προσφορες σε MacBook. (μεχρι να τελειωσει το στοκ)

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με εξαίρεση αυτά με M2 που αναφέρετε, πάντως το 1800άρι για κάτι πολύ βασικό (16/512) δεν τα γλιτώνω , ε; Η 2000 - 2200 για 24/1.

Αγορά από εξωτερικό σκεφτόμουν αλλά με φοβίζει πολύ το πληκτρολόγιο (Ελβετία δεν το συνήθισα ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2024 at 22:28, satsok2 said:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Office 365 φαντάζομαι θα δουλεύει παντού, σωστά; Κατά τ'αλλα βλέπω οτι θα χρειαστώ οπωσδήποτε μνήμη, οπότε τα 2000-2200 δεν τα γλιτωνω. Παλιότερα είχα δουλέψει mac αλλά δεν είχα ενθουσιαστεί (σε μηχάνημα στο πανεπιστήμιο που όμως είχε παλιώσει). Τώρα εχω σιχαθεί τη ζωή μου με windows και κρασαρίσματα σε edge κλπ.

Η εξοικείωση δεν νομίζω ότι θα είναι μεγάλο πρόβλημα, θα σου πάρει μερικές εβδομάδες αλλά μετά όλα θα είναι εύκολα. Πέρα από αυτό, για 99% των ερωτήσεων υπάρχουν tutorial και απαντήσεις online. 

Εάν βέβαια το μόνο σου πρόβλημα είναι αυτό, ότι ο edge κρασάρει, δεδομένου ότι έχεις μηχάνημα σχεδόν 10ετίας σε όποιο νέο PC και να πας, αυτό θα πάψει να υφίσταται σαν πρόβλημα. Ναι, το Mac θα σου βγάλει μια 5 ετία (πολύ πιθανώς παραπάνω εαν είναι high spec, 7-10 χρόνια) αλλά εαν το κόστος είναι απαγορευτικό σίγουρα μπορείς να πάρεις windows μηχάνημα με λιγότερα λεφτά και αυτό θα κρατήσει θεωρητικά μια 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Η εξοικείωση δεν νομίζω ότι θα είναι μεγάλο πρόβλημα, θα σου πάρει μερικές εβδομάδες αλλά μετά όλα θα είναι εύκολα. Πέρα από αυτό, για 99% των ερωτήσεων υπάρχουν tutorial και απαντήσεις online. 

Εάν βέβαια το μόνο σου πρόβλημα είναι αυτό, ότι ο edge κρασάρει, δεδομένου ότι έχεις μηχάνημα σχεδόν 10ετίας σε όποιο νέο PC και να πας, αυτό θα πάψει να υφίσταται σαν πρόβλημα. Ναι, το Mac θα σου βγάλει μια 5 ετία (πολύ πιθανώς παραπάνω εαν είναι high spec, 7-10 χρόνια) αλλά εαν το κόστος είναι απαγορευτικό σίγουρα μπορείς να πάρεις windows μηχάνημα με λιγότερα λεφτά και αυτό θα κρατήσει θεωρητικά μια 5ετία.

To πρόβλημα μου είναι ότι χάζευα απο κοντά μηχανήματα (PC) με 1800 - 2000 ευρώ , και ανοίγοντας τον Edge πάλι κράσαρε ("την τελευταία φορά ο edge δεν έκλεισε σωστά").

Και αναρωτιόμουν μήπως πάω σε κάτι πολύ low budget σε PC (να με βγάζει για 3 χρόνια) και να δω μήπως πάρω το macbook σε κανένα 6μηνο, αν το επιτρέπουν τα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύω τον edge οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη αλλά στην καθημερινότητα μου χρησιμοποιώ ένα AIO Aspire C22 (budget PC) και δεν έχει ούτε κολλήματα ούτε crash. Μιλάμε για απλές λειτουργίες, chrome, word, excel κλπ. Οπότε εάν το οικονομικό αλλάξει στο μέλλον, είναι μια επιλογή που μπορείς να σκεφτείς. Ή απλά μένεις στον υπολογιστή που είσαι τώρα για ακόμα 6-12 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2024 στις 11:31 ΠΜ, Dinos1973 είπε

Φανταζομαι οτι εχετε διαβασει τι γραφει σχετικα με την χρηση και πως τα version για mac θα τον βοηθησουν!!! Χρησιμοποιώ πολύ Office (Word, Excel, Powerpoint) 

Έκανα αλλαγή για πρώτη φορά σε MAC (MINI) πριν από 5 μήνες ακριβώς όπως ξεκινούσα τη διπλωματική μου, έγραψα 27000 λέξεις σε WORD για διπλωματική για μάστερ με διαγράμματα από Excel, πίνακες, φωτογραφίες, mathtype, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ακόμη και η ελάχιστη προσαρμογή που θα έχει κάποιος ήταν εξαιρετικά σύντομη για μένα. Τώρα χρησιμοποιώ το powerpoint χωρίς κανένα πρόβλημα και άλλες εφαρμογές όπως zotero και scrivener επίσης χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Ίδια τιμή, διαφέρουν μόνο στο φορτιστή, σωστά; 

Γιατί κανείς να μην πάρει απευθείας τον 70άρη και όχι τον απλό.

Apple Macbook Air 13.6" 1ΤΒ/24GB Midnight | M3 8/10Core GPU | GR Key | 70W USB-C Power Adapter | You.gr

Apple MacBook Air 13.6" 1TB/24GB Midnight | M3 8/10core | GR Keyb | έως 18 ώρες μπαταρία | You.gr

Applecare μπορώ να αγοράσω απ' οπουδήποτε, σωστά;

[ Παιδιά έχω πελαγώσει. Χρείαζομαι υπολογιστή χθες. Και πηγαινοέρχομαι ανάμεσα σε φτηνό μοντέλο PC για 2 χρόνια vs δώστα τα ρημάδια να πάρεις ένα μηχάνημα να σε βγάλει 7-8 χρόνια όπως το προηγούμενο (αν και Dell). ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχη περίπτωση πάντως έδωσα τα ρημάδια τα λεφτά, πήρα τον Mac και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Ειδικά αν έχεις 1 ακόμα συσκευή apple βελτιώνει πάρα πολύ την εμπειρία. Ένα θα πω, copy-paste από το κινητό στον υπολογιστή και πίσω. 

Επίσης οι εφαρμογές της microsoft για mac έχουν προοδεύσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, είναι σχεδόν ίδιες με τις αντίστοιχες για windows. Ίσως να αργούν μερικούς μήνες τα μεγάλα redesigns, αλλά δεν θεωρώ πως είναι θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για να μην ανοίξω και άλλο τοπικ, θα ρωτήσω εδω.

Έχω το παρακάτω σταθερό

Επεξεργαστής  i7-9700K   3.60 GHz

Κάρτα γραφικών Amd Radeon R9 390

Μητρική msi h310m pro m2 plus

Μνήμες 2x16gb corsair value select ddr4

Σκληρός Samsung m2 970 evo plus 250gb 

Τροφοδοτικό Corsair cx 650M

Η χρήση που κάνω είναι 80% browsing- 20% video/photo editing.

Τον έχω βάλει αγγελία για πούλημα γιατί θέλω να πάω σε macbook ( λόγω iphone και με ενδιαφέρει η φορητότητα). Αναγκαστικά ψάχνω για μεταχειρισμένο. Ένα 13αρι air m2 8gb/256gb θα με καλύψει θεωρείτε ή θα πρέπει να ψάξω για 16gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/07/2024 at 07:37, satsok2 said:

To πρόβλημα μου είναι ότι χάζευα απο κοντά μηχανήματα (PC) με 1800 - 2000 ευρώ , και ανοίγοντας τον Edge πάλι κράσαρε ("την τελευταία φορά ο edge δεν έκλεισε σωστά").

Δεν κρασάρουν τα Windows PC ούτε ο Edge, εγώ που τον δουλεύω κάθε μέρα σε τρία διαφορετικά μηχανήματα δεν έχει δει ποτέ στη ζωή μου το μήνυμα που λες. Αν το κλείσεις χωρίς shutdown με το κουμπί πατημένο ή αν μείνει χωρίς ρεύμα υποθέτω ότι θα το βγάλει. Μια χαρά τα Mac αν θέλεις να δώσεις το κάτι παραπάνω για την ωραία οθόνη, το design, την αυτονομία και τον λιγότερο θόρυβο, μην πάρεις όμως αυτό με τα ελάχιστα specs και καταφέρεις να έχεις δώσει τόσα χρήματα και να σέρνεται το office 365.

10 hours ago, vagosofron said:

20% video/photo editing.

 8gb/256gb θα με καλύψει θεωρείτε ή θα πρέπει να ψάξω για 16gb;

Μάλλον δεν θα χωρέσουν τα video που θα κάνεις edit στα 256gb ούτε θα φτάσει η μνήμη για να κάνεις κάτι πέρα από τα εντελώς βασικά. Είναι θέμα δικών σου απαιτήσεων, στους επαγγελματίες όλοι προτείνουν 64gb ram.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vagosofron είπε

Καλησπέρα, για να μην ανοίξω και άλλο τοπικ, θα ρωτήσω εδω.

Έχω το παρακάτω σταθερό

 

Επεξεργαστής  i7-9700K   3.60 GHz

Κάρτα γραφικών Amd Radeon R9 390

Μητρική msi h310m pro m2 plus

Μνήμες 2x16gb corsair value select ddr4

Σκληρός Samsung m2 970 evo plus 250gb 

Τροφοδοτικό Corsair cx 650M

Η χρήση που κάνω είναι 80% browsing- 20% video/photo editing.

Τον έχω βάλει αγγελία για πούλημα γιατί θέλω να πάω σε macbook ( λόγω iphone και με ενδιαφέρει η φορητότητα). Αναγκαστικά ψάχνω για μεταχειρισμένο. Ένα 13αρι air m2 8gb/256gb θα με καλύψει θεωρείτε ή θα πρέπει να ψάξω για 16gb;

Τα 16GB πρεπει να ειναι το minimum που θα πας για να μην εχεις θεμα με το editing.. (υπαρχουν συγκριτικα στο ΥΤ για 8gb vs 16gb πανω στο editing, με τα 16 να ειναι ξεκαθαρα πιο γρηγορα..) Αλλιως θα υποφερεις και εσυ και το μηχανημα.

Επισης αν πας σε Μ2, να προτιμησεις κατι σε 512GB για τους πιο γρηγορους σκληρους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 22/07/2024 at 10:05, petran1790 said:

Τα 16GB πρεπει να ειναι το minimum που θα πας για να μην εχεις θεμα με το editing.. (υπαρχουν συγκριτικα στο ΥΤ για 8gb vs 16gb πανω στο editing, με τα 16 να ειναι ξεκαθαρα πιο γρηγορα..) Αλλιως θα υποφερεις και εσυ και το μηχανημα.

Επισης αν πας σε Μ2, να προτιμησεις κατι σε 512GB για τους πιο γρηγορους σκληρους.

Το ταβάνι μου είναι τα 1000€ για μεταχειρισμένο. Με βάση την καθημερινή έρευνα αγοράς, βρίσκω air m2 16gb 256gb ή pro m2 8gb 256gb σε αυτά τα χρήματα. Δε θα με χαλούσε να έβρισκα 15", αλλά ξεφεύγουν στην τιμή. Λογικά πάω για air 16/256.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σχετικα με τα σχολια περι δυσκολιας και προσαρμογής σε ενα νεο operating system

26 χρονια windows user, εκανα 5 ωρες να μαθω το MacOS που πάντα φοβόμουν και εκραζα οταν πήγαινα και τo εβλεπα σε demo Apple συσκευες σε αλυσίδες....Macbook pro και ξερo ψωμι πλέον για laptop!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, KFitilis said:

Σχετικα με τα σχολια περι δυσκολιας και προσαρμογής σε ενα νεο operating system

26 χρονια windows user, εκανα 5 ωρες να μαθω το MacOS που πάντα φοβόμουν και εκραζα οταν πήγαινα και τo εβλεπα σε demo Apple συσκευες σε αλυσίδες....Macbook pro και ξερo ψωμι πλέον για laptop!!!

Όντως το έμαθες τόσο γρήγορα; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...