Προς το περιεχόμενο

Μετά το POCO F3 τι ;


SAVVAS_PAPADOPOULOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ξεκινήσει το κινητό και κλείνει μόνο του συν ότι καμία φορά κολλάει σε FB και Instagram στα βίντεο. 

Είμαι ανάμεσα στο να αλλάξω μπαταρία αλλά φοβάμαι μην πάνε χαμένα τα λεφτά γιατί σε μισό χρόνο πχ θα έχει θέμα το ίδιο το κινητό και στο να αγοράσω νέο κινητό 

Ποια είναι η γνώμη σας ; 

Για νέο κινητό θέλω σίγουρα να έχει 

Οθόνη 6,67 ιντσες και πάνω χωρίς να είναι κυρτή 

Κάμερα να είναι καλή για απλή χρήση. Σκεφτείτε ότι και με την κάμερα του f3 ικανοποιημένος είμαι 

Επεξεργαστής να είναι καλός για την εποχή του ώστε να βγάλει περίπου 3 χρόνια χωρίς προβλήματα. Παίζει παιχνίδια, βλέπω βίντεο, ασχολούμαι πολύ με το κινητό όλη μέρα σχεδόν 

Δεν με ενδιαφέρει η μάρκα και το λειτουργικό αρκεί για 3 χρόνια να έχει αναβαθμίσεις ασφαλείας το λιγότερο. 

Μέσω skroutz η αγορά και θα ήθελα μέχρι 400 άντε να φθάσω 500 αν είναι κορυφή για τα χρήματα του . Βέβαια όσο φθηνότερο τόσο το καλύτερο. 

Το f3  το είχα αγοράσει 330! 

 

Με αυτά που έχω δει πάλι για f6 ή f6 pro , Poco x6 pro , OnePlus nord 3. 

Από αλυσίδα καταστημάτων θα έπαιρνα χωρίς ΦΠΑ και μάλιστα και περσινή ναυαρχίδα αν είχε γύρω στα 500-600 και ας ήταν πχ τελευταίο κομμάτι που τους έμεινε 

 

Αξίζει η αλλαγή ή να περιμένω μέχρι να χαλάσει εντελώς αφού αλλάξω μπαταρία;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kag1ante είπε

Xiaomi 13T? Υπάρχει προσωρινή προσφορά στα 400 απο τους επίσημους

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/291373-smartphone-xiaomi-13t-8-256gb-black

Θέλω να έχει τουλάχιστον 12 gb  ram ώστε να είμαι άνετος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση..Έχω το 8/256 μοντέλο και η αλήθεια είναι ότι κολλήματα δεν έχω δει μέχρι τώρα,για αυτό και σκέφτομαι την αλλαγή μπαταρίας.Στο f2 pro άλλαξα μπαταρία μετά την αγορά του f3( και καλωδιοταινία που είχε πρόβλημα)και το κινητό το τελευταίο εξάμηνο άρχισε να έχει κολλήματα,είναι η έκδοση 6/128 όμως.Και σε αυτό πέρασα μια custom rom και τώρα είναι μια χαρά μπορώ να πω.Βλεπω όμως ότι στα benchmarks τα τελευταία poco x6 pro,f6,f6 pro είναι έως και 2 φορές καλύτερα.Απο τη μία δίνεις ένα 20αρικο και αλλάζεις μπαταρία,δεν είναι και μεγάλο ποσό..από την άλλη με 400 ευρώ παίρνεις καινούριο κινητό με 3 χρόνια υποστήριξη και σχεδόν διπλάσια επεξεργαστική ισχύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andrapos είπε

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση..Έχω το 8/256 μοντέλο και η αλήθεια είναι ότι κολλήματα δεν έχω δει μέχρι τώρα,για αυτό και σκέφτομαι την αλλαγή μπαταρίας.Στο f2 pro άλλαξα μπαταρία μετά την αγορά του f3( και καλωδιοταινία που είχε πρόβλημα)και το κινητό το τελευταίο εξάμηνο άρχισε να έχει κολλήματα,είναι η έκδοση 6/128 όμως.Και σε αυτό πέρασα μια custom rom και τώρα είναι μια χαρά μπορώ να πω.Βλεπω όμως ότι στα benchmarks τα τελευταία poco x6 pro,f6,f6 pro είναι έως και 2 φορές καλύτερα.Απο τη μία δίνεις ένα 20αρικο και αλλάζεις μπαταρία,δεν είναι και μεγάλο ποσό..από την άλλη με 400 ευρώ παίρνεις καινούριο κινητό με 3 χρόνια υποστήριξη και σχεδόν διπλάσια επεξεργαστική ισχύ..

Εγώ στο Poco f3 έχω την 6/128  για αυτό πηγαίνω προς αγορά περισσότερο γιατί πιστεύω ότι με τον επεξεργαστή τους κάνεις τα πάντα αλλά η ram είναι λίγη ! 

 

Σίγουρα τα 30-50 ευρώ που πιστεύω κοστίζει η αλλαγή μπαταρίας συν το τι θα πάρει το μαγαζί αξίζει αλλά αν αντέξει μόνο 5,6 μήνες και έχει θέματα με κολλήματα δεν ξέρω αν αξίζει. 

Το κακό είναι ότι η βασική διαφορά είναι ο επεξεργαστής και άντε λίγο καλύτερες κάμερες.  Ούτε άλλο wifi ούτε μεγαλύτερη οθόνη ούτε κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον sd870 σε Realme GT Neo2 (8GB/256). Ανετα κρατάει ακόμα και τώρα. Δεν υπολείπεται σε τίποτα η cpu. Εδώ η γυναίκα δουλεύει Oppo με sd695. Μην πέφτεις στην παγίδα των αριθμών. Ανταπεξέρχονται χαλαρά στη χρήση που γίνεται εάν δεν παίζεις παιχνίδια. Που και παιχνίδια άνετα παίζεις επίσης απλά δεν είμαι πιτσρικάς. lol

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Εχω τον sd870 σε Realme GT Neo2 (8GB/256). Ανετα κρατάει ακόμα και τώρα. Δεν υπολείπεται σε τίποτα η cpu. Εδώ η γυναίκα δουλεύει Oppo με sd695. Μην πέφτεις στην παγίδα των αριθμών. Ανταπεξέρχονται χαλαρά στη χρήση που γίνεται εάν δεν παίζεις παιχνίδια. Που και παιχνίδια άνετα παίζεις επίσης απλά δεν είμαι πιτσρικάς. lol

Η γνώμη σου άρα είναι να γίνει ένα απλό service . Με φοβίζει το να γίνει σέρβις και σε λίγο καιρό ακόμη και αν δεν κολλάει κάτι να χαλάσει γιατί μιλάμε για ηλεκτρονική συσκευή.....

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετα απο poco F3 πας ειτε σε x6 pro ειτε σε Poco F6. Μην κοιτας τιποτα αλλο.

Έχουν κάποια διαφορά; Τα βρίσκω σε παρόμοια τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SAVVAS_PAPADOPOULOS είπε

Η γνώμη σου άρα είναι να γίνει ένα απλό service . Με φοβίζει το να γίνει σέρβις και σε λίγο καιρό ακόμη και αν δεν κολλάει κάτι να χαλάσει γιατί μιλάμε για ηλεκτρονική συσκευή.....

Έχουν κάποια διαφορά; Τα βρίσκω σε παρόμοια τιμή 

Το καθένα έχει τα θετικά του. Προτείνω F6 ως πιο καινούργιο και γιατί έχει τον νέο 8s Gen 3 Snapdragon το x6 pro θα το προτεινα σε μια διαφορά 70 80 ευρώ από το F6. Έχει mediatek τον 8300 ultra χωρίς να είναι απαραίτητα κακό οι devs συνήθως προγραμματιζουν βάση Snapdragon και όχι mediatek. Και εγω F3 έχω και θα πάω για F6 τους επόμενους μήνες. 12gb ram 512gb χώρο. Μην πάρεις τίποτα με 8gb ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το καθένα έχει τα θετικά του. Προτείνω F6 ως πιο καινούργιο και γιατί έχει τον νέο 8s Gen 3 Snapdragon το x6 pro θα το προτεινα σε μια διαφορά 70 80 ευρώ από το F6. Έχει mediatek τον 8300 ultra χωρίς να είναι απαραίτητα κακό οι devs συνήθως προγραμματιζουν βάση Snapdragon και όχι mediatek. Και εγω F3 έχω και θα πάω για F6 τους επόμενους μήνες. 12gb ram 512gb χώρο. Μην πάρεις τίποτα με 8gb ram. 

Σε ευχαριστώ 

 

Δεν θα πήγαινα από 6 στα 8 gb ram . 

Αν μπορούσα θα πήγαινα σε 16 κιόλας . 

Καλά μεγάλο έρωτα έχω στα galaxy s24 + αλλά κυρίως στα. Ultra  που όμως δεν μπορώ να τα αγοράσω λόγω τιμής και δεν ξέρω πραγματικά αν τα χρειάζομαι!!! ( Τελευταία φορά είχα galaxy s4 πριν χρόνια) .

Από όσα βίντεο έχω δει θα δούμε διαφορά στο f6 σε σχέση με το f3 και σε κάμερα και επεξεργαστή, αυτονομία. Συν αναβάθμιση σε λογισμικό για 3 χρόνια . Εσύ τι λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SAVVAS_PAPADOPOULOS είπε

Σε ευχαριστώ 

 

Δεν θα πήγαινα από 6 στα 8 gb ram . 

Αν μπορούσα θα πήγαινα σε 16 κιόλας . 

Καλά μεγάλο έρωτα έχω στα galaxy s24 + αλλά κυρίως στα. Ultra  που όμως δεν μπορώ να τα αγοράσω λόγω τιμής και δεν ξέρω πραγματικά αν τα χρειάζομαι!!! ( Τελευταία φορά είχα galaxy s4 πριν χρόνια) .

Από όσα βίντεο έχω δει θα δούμε διαφορά στο f6 σε σχέση με το f3 και σε κάμερα και επεξεργαστή, αυτονομία. Συν αναβάθμιση σε λογισμικό για 3 χρόνια . Εσύ τι λες ;

Eγω ειμαι με 8/256 στο poco f3 οποτε το επομενο 12 η 16 οπως λες. Καλγ οι σειρα s ultra αλλα πανακριβα στα 1200 που εχουν περνεις 4 poco f6. Παντου θα δουμε διαφορα διπλασιο antutu geekbench και σε gpu ακομα δυνατοτερο. Δινεις 150 το f3 και πας σε poco f6. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως είπα έχω το f2 pro 6/128 και το f3 8/256.Το f2 pro πριν βάλω custom rom μου την έσπαγε γιατί έκανε μικροκοληματα λόγο ram.Δηλαδη μπορεί ενώ έπαιζα ένα παιχνίδι να ερχόταν ένα μύνημα στο viber και αν το διάβαζα το παιχνίδι έκανε restart.Επισης σε πολύ απαιτητικά games την ακούνε και τα 2 πλέον.Η αλλαγή μπαταρίας αν την κάνεις μόνος σου στο f3 είναι 20 ευρώ με γνήσια από skroutz.Σε μαγαζί δεν το εμπιστεύομαι γιατί εκτός ότι θα δώσω 50 ευρώ δεν ξέρω και ποιος θα βάλει χέρι στο κινητό,αν γίνει κάποια ζημιά δεν βγάζεις εύκολα άκρη..Σε μικρά μαγαζιά παίζει να μη σου βάλουν γνήσια μπαταρία και σε αλυσίδα θα σου βάλουν γνήσια αλλά το κινητό παίζει να στο φτιάξει κάποιος υπάλληλος από αυτούς που αλλάζουν κάθε 15 μέρες λόγο των συνθηκών εργασίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Eγω ειμαι με 8/256 στο poco f3 οποτε το επομενο 12 η 16 οπως λες. Καλγ οι σειρα s ultra αλλα πανακριβα στα 1200 που εχουν περνεις 4 poco f6. Παντου θα δουμε διαφορα διπλασιο antutu geekbench και σε gpu ακομα δυνατοτερο. Δινεις 150 το f3 και πας σε poco f6. 

Πουλιέται σε αυτή την τιμή το f3 ; Λόγω μη ΦΠΑ βρίσκω το  ultra στα 900  όμως και πάλι είναι μεγάλη η διαφορά. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσω ένα κινητό 7 χρόνια για να πω ότι έβγαλε τα λεφτά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SAVVAS_PAPADOPOULOS είπε

Πουλιέται σε αυτή την τιμή το f3 ; Λόγω μη ΦΠΑ βρίσκω το  ultra στα 900  όμως και πάλι είναι μεγάλη η διαφορά. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσω ένα κινητό 7 χρόνια για να πω ότι έβγαλε τα λεφτά του 

Toσο παει 140-150 και λιγο παραπανω τα 8/256 μεχρι 180-200 το πολυ στις αγγελιες. Οχι το ultra και 900 ευρω παλι δεν αξιζει για μενα ειδικα οταν περνεις τετοιες κινηταρες στα 250-300 ευρω χωρις το φπα. Μιλαμε για τρελη υπεραξια και δεν ειναι οπως καποτε που τα κινητα των 300-400 δεν ηταν για τιποτα και κολλαγαν και ηθελες 1000αρικο για κατι αξιολογο. Σημερα με 250 περνεις υπερκινηταρες που δεν τα λειπει τιποτα. Amoled πολλα hz χωρος 256gb 8gb ram soc για να παιξεις τα παντα χωρις κολληματα μπαταριες 5000 και υπερφορτιστες και οι καμερες λιγο χωλαινουν συγκριτικα με τα κινητα των 1500 ευρω αλλα εδω βγαζαμε μια χαρα φωτο πριν 10 χρονια δεν θα μας πεισουν οτι θελουμε καμερα 1500 ευρω κινητων για να βγαλουμε σωστη φωτο. Πανε σε Poco F6 και εγω εκει θα παω και σε 2-3 χρονια πηγαινουμε σε καποιο F8 x8 pro κτλ. Ανα 2-3 χρονια να δινεις 200 ευρω πιστευω ειναι μια χαρα για κινητο πουλωντας το παλιο προφανως και βαζοντας μια 200αρα για να πας στο νεο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...