Προς το περιεχόμενο

Οι κανόνες του App Store στο μικροσκόπιο της ΕΕ για πιθανές παραβιάσεις του Νόμου για τις Ψηφιακές Αγορές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

 

Να μάθεις να εκφράζεις καλύτερα να γραπτό σου λόγο! 

Έτσι όπως το έγραψες ήταν άκρως υποτιμητικό. 

Θα μπορούσες να πεις ότι ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες! 

Και επειδή την πέταξες την εξυπνάδα σου, να μάθεις να γράφεις σωστά στα ρημάδια τα πλήκτρα

Να μάθεις να διαβάζεις και να μην εξάγεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Τι το υποτιμητικό ακριβώς βρίσκεις στο παρακάτω;

Θα πρέπει σε κάθε πρόταση να κάνω disclaimer γιατί μπορεί κάποιος να θεωρήσει κάτι που δεν είπα;

Αναφορά σε κείμενο

Μην κρίνεις με βάση άτομα στο φόρουμ αλλά με βάση τον απλό χρήστη. Όχι δεν θα δώσει 100 αν δεν του χαλάσει.

πχ Κι εγώ παρανόησα την φράση ελεύθερη πρόσβαση με το δωρεάν που είπε ο @adastra αλλά δεν του είπα ότι φταίει αυτός που είπε ελεύθερη πρόσβαση. Και να σημειώσω ότι δεν τον πρόσβαλα. 
image.png.ca3385f6eb171205460f840ba890d951.png

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Κυρίως για το privacy και την ασφάλεια που παρέχει το κλειστό οικοσύστημα πήρα Apple αλλιώς παρέμενα σε Galaxy.

20 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν είναι το ίδιο ασφαλές. Πρώτον γιατί κάτι κλειστό και με λιγότερο market share χτυπιέται λιγότερο

19 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν έχει σημασία μόνο τι έχω εγώ. Πχ Σε ένα δίκτυο αν κάποιος κατεβάζει ιούς κάποιος θα περάσει στους άλλους ακόμα και αν εχουν antivirus Επίσης, σε κάτι κλειστό είναι πιο δύσκολο να βρεις κερκόπορτες. 

19 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Πάω σε iPhone και έχω τον συνδυασμό ικανοποιητική   ασφάλεια και ιδιωτικότητα

Happy Valentines Day GIF by Similarweb

με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις πάμπολλα περιστατικά μαζικής διαρροής ευαίσθητων δεδομένων χρηστών iphone..

(για να μη σχολιάσω το τελευταίο με τα διαγραμμένα αρχεία από iphone, που τελικά δεν ήταν και τόσο διαγραμμένα..)

όσο για την ιδιωτικότητα, η μεν Google (& οι Microsoft, Meta) δυστυχώς σου λένε ξεκάθαρα ότι σε ξε-πουλάνε, ενώ η Apple (από το επίσημο site της):

'Apple may share personal data with Apple-affiliated companies, service providers who act on our behalf, our partners, developers, and publishers, or others at your direction'  https://www.apple.com/legal/privacy/en-ww/

Αν και δίνει κάποια παραδείγματα, η εταιρεία δεν έχει ποτέ δώσει πλήρη λίστα των συνεργαζόμενων εταιρειών στις οποίες έχει κατά καιρούς παραχωρήσει τα προσωπικά δεδομένα χρηστών της. Και γενικά τηρεί η ίδια και οι συνεργαζόμενες εταιρείες σιγή ιχθύος τι ακριβώς γίνεται με αυτά. Καθησυχάζει απλώς τις όποιες ανησυχίες με νομικίστικες διαβεβαιώσεις τύπου:

'Apple does not sell your personal data including as “sale” is defined in Nevada and California. Apple also does not “share” your personal data as that term is defined in California'.

Βέβαια αν κληθεί επίσημα να δώσει πλήρη λίστα συνεργαζόμενων και τι ακριβώς κάνει η ίδια και όλοι αυτοί με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της, ίσως οι πρακτικές της/τους θεωρηθούν 'sale' & 'share' π.χ. από την ΕΕ (όπου κατοικείς, και όχι μόνο..)

Όλες οι εταιρείες εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα προσωπικά σου δεδομένα. Κάποιες σου λένε τη δυσάρεστη αλήθεια κατάμουτρα, άλλες κάνουν τις μυστικοπαθείς μυξοπαρθένες. Διαλέγεις και παίρνεις..

Κακά τα ψέμματα. What happens online, stays online..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gadgetseek είπε

Happy Valentines Day GIF by Similarweb

με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις πάμπολλα περιστατικά μαζικής διαρροής ευαίσθητων δεδομένων χρηστών iphone..

(για να μη σχολιάσω το τελευταίο με τα διαγραμμένα αρχεία από iphone, που τελικά δεν ήταν και τόσο διαγραμμένα..)

όσο για την ιδιωτικότητα, η μεν Google (& οι Microsoft, Meta) δυστυχώς σου λένε ξεκάθαρα ότι σε ξε-πουλάνε, ενώ η Apple (από το επίσημο site της):

'Apple may share personal data with Apple-affiliated companies, service providers who act on our behalf, our partners, developers, and publishers, or others at your direction'  https://www.apple.com/legal/privacy/en-ww/

Αν και δίνει κάποια παραδείγματα, η εταιρεία δεν έχει ποτέ δώσει πλήρη λίστα των συνεργαζόμενων εταιρειών στις οποίες έχει κατά καιρούς παραχωρήσει τα προσωπικά δεδομένα χρηστών της. Και γενικά τηρεί η ίδια και οι συνεργαζόμενες εταιρείες σιγή ιχθύος τι ακριβώς γίνεται με αυτά. Καθησυχάζει απλώς τις όποιες ανησυχίες με νομικίστικες διαβεβαιώσεις τύπου:

'Apple does not sell your personal data including as “sale” is defined in Nevada and California. Apple also does not “share” your personal data as that term is defined in California'.

Βέβαια αν κληθεί επίσημα να δώσει πλήρη λίστα συνεργαζόμενων και τι ακριβώς κάνει η ίδια και όλοι αυτοί με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της, ίσως οι πρακτικές της/τους θεωρηθούν 'sale' & 'share' π.χ. από την ΕΕ (όπου κατοικείς, και όχι μόνο..)

Όλες οι εταιρείες εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα προσωπικά σου δεδομένα. Κάποιες σου λένε τη δυσάρεστη αλήθεια κατάμουτρα, άλλες κάνουν τις μυστικοπαθείς μυξοπαρθένες. Διαλέγεις και παίρνεις..

Κακά τα ψέμματα. What happens online, stays online..

 

Αλίμονο, η Google σου λέει την δυσάρεστη αλήθεια μες την μούρη. Η Meta επίσης με την Cambridge Analytica.....

Αναφορά σε κείμενο

Αγνόεις την λέξηικανοποιητική στην φράση μου.

Αναφορά σε κείμενο

Πάω σε iPhone και έχω τον συνδυασμό ικανοποιητική   ασφάλεια και ιδιωτικότητα

Μην μπλέκεις τα data breach και bugs με data harvesting.

Για τις φωτογραφίες είχα μείνει ότι πιθανόν έγινε reindex στο FAT Table / Dictionary.Για να καταλάβεις αυτό το κάναμε παλιά για να επανακτήσουμε Data που διαγράψαμε οι ίδιοι  ή όταν πάθει ζημιά το Fat Table Corruption. Έχει χρόνια να μου συμβεί. 

σ.σ. Και εγώ περιμένω να μάθω τελικά τι έγινε πραγματικά και είχα σχολιάσει για αυτό ότι αν τυχόν τα κράταγε όντως θα είναι τεράστιο φάουλ.

Το πιο χοντρό που βρήκα σε πρόστιμα ήταν το παρακάτω και αυτό γιατί ενεργοποίησε  Ad Identifiers χωρίς να πετάξει Popup για συναίνεση του χρήστη ώστε να το απενεργοποιήσει. Αν κατάλαβα καλά αυτό παραβίασε μόνο τη γαλλική νομοθεσία.
https://www.goodwinprivacyblog.com/2023/03/23/french-privacy-regulator-fines-apple-8-million-euros-for-ad-targeting-violations/
 

 

39 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Άνθρωπος που είναι παντού στο ίντερνετ θέλει ιδιωτικότητα ωχαχαχα 

Η λέξεις κλειδί είναι εν γνώσει μου και συναίνεση.

Προφανώς αν γράψω την διεύθυνση μου σε ένα φόρουμ ή στο Facebook δεν περιμένω να μείνει ιδιωτικό. Εκεί είναι και θέμα βλακείας. Πόσοι μπουκάρανε στο σπίτι τους επειδή βγάζαν ότι είναι διακοπές.....

Φυσικά και παραβιάζεται η Ιδιωτικότητα μας καθημερινά από search engines και Site που έχουν Meta, Google Ads Trackers κτλ.  

Πρέπει να μην κάνω ότι θεωρώ καλύτερο; Έστω και λίγο να μειώσω την ανεξέλεγκτη διακίνηση προσωπικών δεδομένων; Η άλλη λύση θα ήταν να μπούμε σε μια σπηλιά.

Είναι ένας από τους λόγους που λέω το GDPR και η ΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Ακόμα και Consent να μην κάνεις μια χαρά συλλέγουν δεδομένα για εσένα. Μάλιστα τα τελευταία πολλά χρόνια ο αλγόριθμος της Google καταγράφει και ανθρώπινες σχέσεις. Πχ καταλαβαίνει οικογενειακή κατάσταση σε επίπεδο προσώπου, φίλους, συνεργάτες , συνάδελφους κτλ.... 

Τέλος το βασικό κριτήριο για να δεις ποιος κρατάει λιγότερα Data είναι να δεις τα έσοδα από διαφημίσεις.Follow the money.....

 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γλυτωνεις φιλε οτι και να κανεις. Κυνηγας ανεμομυλους. Ουτε ξερουμε ποιος εχει τι δεδομενα. Οποτε το παιρνεις αποφαση και ησυχαζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Να μάθεις να διαβάζεις και να μην εξάγεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Τι το υποτιμητικό ακριβώς βρίσκεις στο παρακάτω;

Θα πρέπει σε κάθε πρόταση να κάνω disclaimer γιατί μπορεί κάποιος να θεωρήσει κάτι που δεν είπα;

πχ Κι εγώ παρανόησα την φράση ελεύθερη πρόσβαση με το δωρεάν που είπε ο @adastra αλλά δεν του είπα ότι φταίει αυτός που είπε ελεύθερη πρόσβαση. Και να σημειώσω ότι δεν τον πρόσβαλα. 
image.png.ca3385f6eb171205460f840ba890d951.png

Μια χαρά ξέρω να διαβάζω, μάθε εσύ να γράφεις end of story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη η ΕΕ μονιμως νομιζει πως ξερει το καλο μας καλυτερα απο εμας 

σωνει και καλα ενας γραφειοκρατης να παιρνει τις αποφασεις και να στερει το δικαιωμα μου να αποφασιζω εγω για την τσεπη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Μια χαρά ξέρω να διαβάζω, μάθε εσύ να γράφεις end of story.

Καλά ότι πεις….  Δεν θα κάτσω να σου μάθω κιόλας να διαβάζεις…
Άλλωστε δεν μου λες που βρήκες το υποτιμητικό περα ότι το έφτιαξες με το μυαλό σου.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...