Προς το περιεχόμενο

Οι κανόνες του App Store στο μικροσκόπιο της ΕΕ για πιθανές παραβιάσεις του Νόμου για τις Ψηφιακές Αγορές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενημέρωσε την Apple για την προκαταρκτική της άποψη ότι οι κανόνες του App Store παραβιάζουν τον Νόμο για τις Ψηφιακές Αγορές (DMA).

Ο λόγος είναι ότι εμποδίζουν τους προγραμματιστές εφαρμογών να καθοδηγούν ελεύθερα τους καταναλωτές σε εναλλακτικά κανάλια για προσφορές και περιεχόμενο.

Παράλληλα, η Επιτροπή ξεκίνησε νέα διαδικασία μη συμμόρφωσης κατά της Apple, εκφράζοντας ανησυχίες για τις νέες συμβατικές απαιτήσεις της εταιρείας, συμπεριλαμβανομένου του "Core Technology Fee", που δεν φαίνεται να εξασφαλίζουν αποτελεσματική συμμόρφωση με τις υποχρεώσεις της βάσει του DMA.

Η προκαταρκτική διαπίστωση της Επιτροπής είναι ότι κανένα από τα τρία σύνολα επιχειρηματικών όρων της Apple δεν επιτρέπει στους προγραμματιστές να καθοδηγούν ελεύθερα τους πελάτες τους. Οι περιορισμοί περιλαμβάνουν την απαγόρευση παροχής πληροφοριών τιμολόγησης εντός της εφαρμογής και την επικοινωνία με τους πελάτες για την προώθηση προσφορών σε εναλλακτικά κανάλια διανομής.

Η Apple επιτρέπει την καθοδήγηση μόνο μέσω "link-outs", αλλά η διαδικασία υπόκειται σε αρκετούς περιορισμούς. Επιπλέον, η Επιτροπή θεωρεί ότι οι χρεώσεις της Apple υπερβαίνουν το αναγκαίο για την αμοιβή της για τη διευκόλυνση της απόκτησης νέων πελατών.

Η Επιτροπή άνοιξε επίσης νέα έρευνα μη συμμόρφωσης σχετικά με τους νέους συμβατικούς όρους της Apple για τους προγραμματιστές. Η έρευνα θα εξετάσει αν το "Core Technology Fee", η διαδικασία εγκατάστασης εναλλακτικών καταστημάτων εφαρμογών και οι απαιτήσεις επιλεξιμότητας για τους προγραμματιστές συμμορφώνονται με τον DMA.

Η Επιτροπή θα συνεχίσει να διεξάγει προκαταρκτικές έρευνες, ιδιαίτερα όσον αφορά τους ελέγχους και τις αξιολογήσεις που εφαρμόζει η Apple για την επικύρωση εφαρμογών και εναλλακτικών καταστημάτων εφαρμογών.

Υπενθυμίζεται ότι έξι εταιρείες, συμπεριλαμβανομένης της Apple, έπρεπε να συμμορφωθούν πλήρως με όλες τις υποχρεώσεις του DMA έως τις 7 Μαρτίου 2024. Η Επιτροπή έχει ήδη ανοίξει έρευνες μη συμμόρφωσης για διάφορες εταιρείες και έχει ορίσει επιπλέον υπηρεσίες ως "gatekeepers" βάσει του DMA.

Σε περίπτωση παράβασης, η Επιτροπή μπορεί να επιβάλει πρόστιμα έως και 10% του συνολικού παγκόσμιου κύκλου εργασιών ενός "gatekeeper", με δυνατότητα αύξησης έως 20% σε περίπτωση επαναλαμβανόμενων παραβάσεων. Επιπλέον, σε περίπτωση συστηματικών παραβάσεων, η Επιτροπή έχει την εξουσία να επιβάλει πρόσθετα μέτρα, όπως την υποχρέωση πώλησης μέρους της επιχείρησης ή την απαγόρευση εξαγορών πρόσθετων υπηρεσιών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρέπει να γίνει και με τις κονσόλες. Γιατί να επιτρέπεται μόνο ένα store. Παλιά υποτίθεται ήταν οι δίσκοι τωρα μας αφήνουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Μια φορα ειπα να παρω μηλο και εχει γινει χαμος με αυτην την ευρωπη πχια

Σε νιώθω, πήρα πρώτη φορά iPhone τον περασμένο Σεπτέμβρη και πάνε να μου την σπάσουν.

Κυρίως για το privacy και την ασφάλεια που παρέχει το κλειστό οικοσύστημα πήρα Apple αλλιώς παρέμενα σε Galaxy.

1 ώρα πριν, Dorian είπε

το ίδιο πρέπει να γίνει και με τις κονσόλες. Γιατί να επιτρέπεται μόνο ένα store. Παλιά υποτίθεται ήταν οι δίσκοι τωρα μας αφήνουν. 

Η ΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Αποφασίζουν κατά περίπτωση αντί να υπάρχει ένα νομικό πλαίσιο για όλους.

Ακόμα και με το USB c (που δεν θα έπαιρνα αλλιώς iPhone) το περιορίσανε ταμπλετ και κινητά . Θα μπορούσαν να το επιβάλουν σε όλες τις μικροσυσκευές όπως τηλεκοντρόλ, ξυριστικές, game controllers, routers , οθόνες κτλ. Τα 240 watt power delivery  δύσκολα δεν θα σε φτάσουν.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Σε νιώθω, πήρα πρώτη φορά iPhone τον περασμένο Σεπτέμβρη και πάνε να μου την σπάσουν.

Κυρίως για το privacy και την ασφάλεια που παρέχει το κλειστό οικοσύστημα πήρα Apple αλλιώς παρέμενα σε Galaxy.

Η ΕΕ είναι για τα πανηγύρια. Αποφασίζουν κατά περίπτωση αντί να υπάρχει ένα νομικό πλαίσιο για όλους.

Ακόμα και με το USB c (που δεν θα έπαιρνα αλλιώς iPhone) το περιορίσανε ταμπλετ και κινητά . Θα μπορούσαν να το επιβάλουν σε όλες τις μικροσυσκευές όπως τηλεκοντρόλ, ξυριστικές, game controllers, routers , οθόνες κτλ. Τα 240 watt power delivery  δύσκολα δεν θα σε φτάσουν.

υπονοείς ότι το Android δεν είναι ασφαλές?

και για να μην ξεχνάμε το privacy και την ασφάλεια του iOS:

Apple took out a CES ad to troll its competitors over privacy

 

όσον αφορά το καλώδιο, μήπως επειδή οι ξυριστικές δεν έχουν το ίδιο ιμπακτ και δεν προκαλούν μονοπώλιο?

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dorian είπε

το ίδιο πρέπει να γίνει και με τις κονσόλες. Γιατί να επιτρέπεται μόνο ένα store. Παλιά υποτίθεται ήταν οι δίσκοι τωρα μας αφήνουν. 

Νομίζω πως ήδη έχουν βγεί φήμες πως σιγά σιγά θα δούμε το Steam ως επιπλέον Store στο Xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atypicalcoder είπε

υπονοείς ότι το Android δεν είναι ασφαλές?

και για να μην ξεχνάμε το privacy και την ασφάλεια του iOS:

Apple took out a CES ad to troll its competitors over privacy

Δεν είναι το ίδιο ασφαλές. Πρώτον γιατί κάτι κλειστό και με λιγότερο market share χτυπιέται λιγότερο. Και δεύτερον γιατί υπάρχουν άπειρα Android χωρίς υποστήριξη updates. Εδώ και λίγα χρόνια βελτιώνεται αλλά κυρίως για τις ναυαρχιδες.

Το μάρκετινγκ της Apple δεν με αφορά….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν είναι το ίδιο ασφαλές. Πρώτον γιατί κάτι κλειστό και με λιγότερο market share χτυπιέται λιγότερο. Και δεύτερον γιατί υπάρχουν άπειρα Android χωρίς υποστήριξη updates. Εδώ και λίγα χρόνια βελτιώνεται αλλά κυρίως για τις ναυαρχιδες.

Το μάρκετινγκ της Apple δεν με αφορά….

γιατί έχεις τόσο παλιό ανδροιντ κινητο? συγνώμη αλλά όταν μπορείς να πάρεις καινούριο κινητό με 100ευρώ που μπορεί να σε καλύψει, εσύ φταις.

και τέσπα αν σε ενδιαφέρει τόσο η ασφάλεια πας σε νοκια 3310.

8 λεπτά πριν, Volga είπε

Νομίζω πως ήδη έχουν βγεί φήμες πως σιγά σιγά θα δούμε το Steam ως επιπλέον Store στο Xbox.

Οπότε σιγά σιγά και exclusives θέλω να πιστεύω...

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

γιατί έχεις τόσο παλιό ανδροιντ κινητο? συγνώμη αλλά όταν μπορείς να πάρεις καινούριο κινητό με 100ευρώ που μπορεί να σε καλύψει, εσύ φταις.

και τέσπα αν σε ενδιαφέρει τόσο η ασφάλεια πας σε νοκια 3310.

Οπότε σιγά σιγά και exclusives θέλω να πιστεύω...

Δεν έχει σημασία μόνο τι έχω εγώ. Πχ Σε ένα δίκτυο αν κάποιος κατεβάζει ιούς κάποιος θα περάσει στους άλλους ακόμα και αν εχουν antivirus Επίσης, σε κάτι κλειστό είναι πιο δύσκολο να βρεις κερκόπορτες. 

Μην κρίνεις με βάση άτομα στο φόρουμ αλλά με βάση τον απλό χρήστη. Όχι δεν θα δώσει 100 αν δεν του χαλάσει.

Πάω σε iPhone και έχω τον συνδυασμό ικανοποιητική   ασφάλεια και ιδιωτικότητα, Αν σε πειράζει πες μου και τι μάρκα σώβρακα να πάρω…..

Kalvin Klein, Apple, (για να ταιριάζουν με το κινητό) ή Μινέρβα;

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχουν επιλογές όποτε ας αφήσουν ελεύθερη την αγορά διορθώνοντας μόνο θανατά ασφάλειας αν υπάρχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν έχει σημασία μόνο τι έχω εγώ. Πχ Σε ένα δίκτυο αν κάποιος κατεβάζει ιούς κάποιος θα περάσει στους άλλους ακόμα και αν εχουν antivirus Επίσης, σε κάτι κλειστό είναι πιο δύσκολο να βρεις κερκόπορτες. 

Μην κρίνεις με βάση άτομα στο φόρουμ αλλά με βάση τον απλό χρήστη. Όχι δεν θα δώσει 100 αν δεν του χαλάσει.

Πάω σε iPhone και έχω τον συνδυασμό ικανοποιητική   ασφάλεια και ιδιωτικότητα, Αν σε πειράζει πες μου και τι μάρκα σώβρακα να πάρω…..

Kalvin Klein, Apple, (για να ταιριάζουν με το κινητό) ή Μινέρβα;

Α ο κόσμος δλδ δεν θα δώσει ούτε 100 ευρώ μέχρι να του χαλάσει αλλά εσύ πας άνετα σε iphone γιατί δεν είσαι ο υπόλοιπος κόσμος...

Έλεος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

υπονοείς ότι το Android δεν είναι ασφαλές?

και για να μην ξεχνάμε το privacy και την ασφάλεια του iOS:

Apple took out a CES ad to troll its competitors over privacy

όσον αφορά το καλώδιο, μήπως επειδή οι ξυριστικές δεν έχουν το ίδιο ιμπακτ και δεν προκαλούν μονοπώλιο?

What happens on your iphone stays on your iphone .σωστά. και μετά τα βλέπουν όλοι οι άλλοι και εσύ μαζί και ας τα έχεις διαγράψει. Και κάθεστε και πιστεύετε την apple για corrupt αρχεία κτλ .. όταν σβήνει κάτι πρέπει να σβήνει για πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Volga είπε

Νομίζω πως ήδη έχουν βγεί φήμες πως σιγά σιγά θα δούμε το Steam ως επιπλέον Store στο Xbox.

Το έχω διαβάσει και εγώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα λειτουργήσει. Όχι μόνο steam αλλά και epic store. Η βιβλιοθήκη του Steam είναι Unoptimized άρα θα έχει επιλογές για όλα τα graphic settings στα παιχνίδια όπως στο pc? Το Χάος στα fps και πολλά άτομα περνούν κονσόλα για αυτή την ευκολία και μόνο. Από την άλλη θα παίζεις δηλαδή god of war, the last of us, unchartered κτλ στο xbox?

Νομίζω ότι θα υπάρχει Steam κτλ αλλά συγκεκριμένα παιχνίδια θα έχουν το xbox optimized flag ας Το πούμε και θα παίζουν μόνο αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα λειτουργήσει όλο αυτό αλλιώς . Μακάρι να είναι διάθεση όλη η βιβλιοθήκη. Θα σαρώσει στις πωλήσεις, αν και δε θα θεωρείται κονσόλα αλλά prebuild pc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Α ο κόσμος δλδ δεν θα δώσει ούτε 100 ευρώ μέχρι να του χαλάσει αλλά εσύ πας άνετα σε iphone γιατί δεν είσαι ο υπόλοιπος κόσμος...

Έλεος 

Δεν σε καταλαβαίνω απλά θες να πεις μια παρόλα; Πριν πατήσεις τα ρημάδια τα πλήκτρα σκέψου λίγο τι σου λένε.

Φυσικά και ναι! Κανένας δεν είναι ίδιος.

Δεν έχουν όλοι την ίδια κάψα και διάθεση να χαλάσουν τα χρήματα τους. Αυτός που δεν θα δώσει πάνω από 100€ κινητό μπορεί άνετα να δώσει χιλιάρικα για αλουμινένιες ζάντες και ηχοσύστημα κλαμπ για το αμάξι του.

πχ Ο αδερφός μου μπορεί εύκολα να δώσει 200€ για ένα εστιατόριο. Αν του πεις να πάρει κινητό θα σου πει αφού δουλεύει γιατί να το αλλάξω; Συνήθως του παίρνω εγώ δώρο κινητό κάθε 3-4 χρόνια ή του δίνω το παλιό μου.

σ.σ. Λες την λαλακια σου σε έναν άνθρωπο που έχει κράξει iPhonακηδες στο insomnia που λένε "δεν παίρνεται γιατί δεν έχετε...."

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν σε καταλαβαίνω απλά θες να πεις μια παρόλα; Πριν πατήσεις τα ρημάδια τα πλήκτρα σκέψου λίγο τι σου λένε.

Φυσικά και ναι! Κανένας δεν είναι ίδιος.

Δεν έχουν όλοι την ίδια κάψα και διάθεση να χαλάσουν τα χρήματα τους. Αυτός που δεν θα δώσει πάνω από 100€ κινητό μπορεί άνετα να δώσει χιλιάρικα για αλουμινένιες ζάντες και ηχοσύστημα κλαμπ για το αμάξι του.

πχ Ο αδερφός μου μπορεί εύκολα να δώσει 200€ για ένα εστιατόριο. Αν του πεις να πάρει κινητό θα σου πει αφού δουλεύει γιατί να το αλλάξω; Συνήθως του παίρνω εγώ δώρο κινητό κάθε 3-4 χρόνια ή του δίνω το παλιό μου.

σ.σ. Λες την λαλακια σου σε έναν άνθρωπο που έχει κράξει iPhonακηδες στο insomnia που λένε "δεν παίρνεται γιατί δεν έχετε...."

 

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

 

Να μάθεις να εκφράζεσαι  καλύτερα στον γραπτό σου λόγο! 

Έτσι όπως το έγραψες ήταν άκρως υποτιμητικό. 

Θα μπορούσες να πεις ότι ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες! 

Και επειδή την πέταξες την εξυπνάδα σου, να μάθεις να γράφεις σωστά στα ρημάδια τα πλήκτρα

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...