Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα κλωνοποίησης


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..θέλω να κάνω το εξής.εχω μια μονάδα με 10αρια.πανω της είναι συνδεδεμένη με ίντερνετ ένα εργαλείο το οποίο ρυθμίζει πόσα υλικά θα μπουν στο τεράστιο μίξερ για παραγωγή μπετόν.επειδη πρόσφατα πλήρωσα κοντά κάνα 800αρι γτ κόλλησε ο δίσκος και έπρεπε να έρθουν από την εταιρεία να μου περάσουν ξανά τα windows και ξανά το πρόγραμμα που δουλεύει το μίξερ .υπάρχει περίπτωση να φτιάξω μια άλλη μονάδα και με ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης να δουλεύει το πρόγραμμα αυτό χωρίς να χρειαστεί να ξανά φέρω τεχνικό ;;;έτσι ώστε να κλωνοποίησω το ήδη υπάρχον λειτουργικό από την μια μονάδα  επάνω στην άλλη .γτ πάνω στην δουλειά άμα μου τύχει αυτό θα χάσω πολλές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τραβήξεις έναν κλώνο σε δύο άλλους δίσκους το σύστημα όπως είναι και αν ξαναχτυπήσει ο δίσκος απλά βάζεις τον άλλον.

Για να το αν μπορείς να έχεις δεύτερο λειτουργικό σύστημα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία που σου προμήθευσε το πρόγραμμα γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι κλειδωμένο με το hardware id του συστήματος και δεν θα δουλέψει αν βρει διαφορετικό hardware. Μια ερώτηση. Μήπως σ έχουν δώσει κάποιο usb που πρέπει να είναι συνδεμένο στο pc για να δουλέψει το πρόγραμμα;

Όσο για τον τρόπο, εγώ χρησιμοποιώ το acronis true image αλλά δεν είναι δωρεάν. Για δωρεάν αν θέλεις δοκίμασε με το macrium reflect. Τράβα έναν κλώνο και όταν δεν θα χρησιμοποιείς το σύστημα άλλαξε τον δίσκο και βάλε το αντίγραφο να δεις αν όλα πάνε καλά και αν ναι, άλλαξε πάλι τον δίσκο και κράτα τα αντίγραφα κάπου εκτός υπολογιστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

Καλησπέρα σε όλους..θέλω να κάνω το εξής.εχω μια μονάδα με 10αρια.πανω της είναι συνδεδεμένη με ίντερνετ ένα εργαλείο το οποίο ρυθμίζει πόσα υλικά θα μπουν στο τεράστιο μίξερ για παραγωγή μπετόν.επειδη πρόσφατα πλήρωσα κοντά κάνα 800αρι γτ κόλλησε ο δίσκος και έπρεπε να έρθουν από την εταιρεία να μου περάσουν ξανά τα windows και ξανά το πρόγραμμα που δουλεύει το μίξερ .υπάρχει περίπτωση να φτιάξω μια άλλη μονάδα και με ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης να δουλεύει το πρόγραμμα αυτό χωρίς να χρειαστεί να ξανά φέρω τεχνικό ;;;έτσι ώστε να κλωνοποίησω το ήδη υπάρχον λειτουργικό από την μια μονάδα  επάνω στην άλλη .γτ πάνω στην δουλειά άμα μου τύχει αυτό θα χάσω πολλές δουλειές.

Για κλωνοποίηση δισκου μπορείς να κάνεις ένα μηχάνημα με linux  και σε αυτό να τρέξεις την εντολή dd. Ενα οποιοδήποτε distro σου αρκεί. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις boot σε Linux απο liveusb stick και να τρέχεις το DD εκεί εφόσον βαλεις τον νεον δίσκο σου πάνω στο ίδο μηχάνημα.

Τέλος, αν ο δίσκος ειναι NVME μπορείς να έχεις 2 δίσκους σε RAID1 και αντικαθιστάς τον χαλασμένο χωρίς data loss. O NVME ειναι γρήγορος που δεν νομίζω το RAID-1 σε αυτό να ειναι αργό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/6/2024 στις 4:26 ΜΜ, micos000 είπε

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τραβήξεις έναν κλώνο σε δύο άλλους δίσκους το σύστημα όπως είναι και αν ξαναχτυπήσει ο δίσκος απλά βάζεις τον άλλον.

 

Αν φτιάξω κλώνο πρέπει να το περάσω σε δύο δίσκους;;όχι σε έναν;;σκεφτόμουν να αγοράσω έναν ssd 500αρι και να φτιάξω αυτόν τον δίσκο.επισης τον δίσκο τον καινούριο πρέπει πρώτα να τον συνδέσω στον υπολογιστή για να τον δει ή μπορώ να τον βάλω κατευθείαν σε μια θήκη που έχω και να τον κάνω εξωτερικό;και να περάσω τον κλώνο εκεί ;;και μετά αφού τελειώσει η διαδικασία να τον βγάλω από την θήκη και να τον κουμπώσει επάνω στο pc για να το δοκιμάσω.;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δύο δίσκοι είναι για ασφάλεια γιατί δε νοείται αντίγραφο ασφαλείας σε ένα μόνο μέρος. Αν δε θέλεις καντο μόνο σε ένα δίσκο.

Τον νέο δίσκο βάλτον απευθευθειας σε θήκη, δεν έχει σημασία. Απλά σύνδεσε τον μια φορά στα windows μήπως χρειαστεί φορμάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, micos000 είπε

Οι δύο δίσκοι είναι για ασφάλεια γιατί δε νοείται αντίγραφο ασφαλείας σε ένα μόνο μέρος. Αν δε θέλεις καντο μόνο σε ένα δίσκο.

Τον νέο δίσκο βάλτον απευθευθειας σε θήκη, δεν έχει σημασία. Απλά σύνδεσε τον μια φορά στα windows μήπως χρειαστεί φορμάρισμα.

Ε τότε να αγοράσω δύο δίσκους.δεν έχω θέμα.καλυτερα.ελπιζω να μην δυσκολευτω πολύ με την διαδικασία.λογικα όλα αυτοματοποιημένα θα είναι με το θέμα της κλωνοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...