Προς το περιεχόμενο

Το ένα δισεκατομμύριο πλησιάζουν οι ενεργές συσκευές της Huawei, καθώς εντείνεται η αντιπαλότητα με την Apple


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, gadgetseek said:

Ήταν λοιπόν μία τεράστια κακοτυχία ότι το ban έγινε αμέσως μετά την παγκόσμια πρωτιά της ως κατασκευάστρια smartphones κι ενώ είχε ήδη κλείσει συμφωνίες με δύο μεγάλους αμερικανούς providers για προώθηση της σειράς mate 10 με επιδοτούμενο διετές συμβόλαιο.

Και κατά διαβολική σύμπτωση η Huawei ήταν τότε η μεγαλύτερη πάροχος εξοπλισμού δικτύων στις ΗΠΑ. Αναρωτιέμαι αν μαζί με τις (αναπόδεικτες) κυβερνητικές ανησυχίες για τον κινέζικο εξοπλισμό, βολεύτηκαν κι οι "ανησυχίες" κατασκευαστών smartphones ότι θα χάσουν σοβαρό μερίδιο αγοράς (και μάλιστα εντός έδρας..)

Μήπως μαζί με τον βασιλικό, ποτίστηκαν και τα καλότυχα μήλα (& άλλα φρούτα..). Αποδείξεις δεν έχω, απλά αναρωτιέμαι..

Άρα θεωρίες συνωμοσίας. 

Μέσα στο post σου, απαντάς μόνος σου κιόλας. Aν δεν ήταν αυτός ο λόγος που έφαγε το ban, η έστω ένας εξ αυτών, τότε ούτε η Xiaomi ούτε η Oneplus θα είχαν παρουσία στην Αμερική.

Το ότι όλο αυτό τελικά βόλεψε τους υπόλοιπους, είναι αδιαμφισβήτητο, αλλά δεν με ενδιαφέρει να τσακωθώ σαν ένας νοματαίος σε ξένους αχυρώνες για το τι προβλήματα έχουν οι ΗΠΑ και οι Κινέζοι μεταξύ τους.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει ως καταναλωτή είναι εάν με εξυπηρετούν κάπου τα smartphones αυτής της εταιρείας, την δεδομένη στιγμή, με τις τόσες ελλείψεις που έχουν και που τις καθιστούν πρακτικά άχρηστες, ειδικά στις τιμές αυτές.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Aκόμα θυμάμαι τις βαρύγδουπες δηλώσεις των στελεχών της Huawei ότιθα φτιάξουμε δικό μας OS και θα ανταγωνιστούμε την Google. (γιατί το OS της Apple ούτε στα όνειρα της). Τι έγινε ρε παιδιά μετά από τόσο καιρό ακόμα δεν βλέπω τίποτα? Ή μάλλον βλέπω αλλά μόνο για γέλια είναι.

Σκέφτεσαι σαν Έλληνας - Δυτικός, όπου όλα γίνονται "εδώ και τώρα" (πάνω - κάτω). Οι Κινέζοι αντίθετα (και πολύ άλλοι Ασιάτες, όπως και οι Τούρκοι) σκέφτονται μακροπρόσθεσμα. Έχουν ήδη φτιάξει τη δική τους εκδοχή του Android (Harmony OS). Και με την έλευση του Next OS θα ξεμακρύνουν κι άλλο. Το App store τους εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς. Έχουν έτοιμο, τεράστιο πελατολόγιο, άριστο ανθρώπινο δυναμικό, υλικά, άφθονα χρήματα, τεχνογνωσία και άπειρη κρατική υποστήριξη. Οι Κινέζοι έχουν την κουλτούρα και την υπομονή του μυρμηγκιού. Ίσως καθυστερήσουν, αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουν. Και θα το δηλώνουν συνεχώς σε όλη την πορεία προς τον στόχο τους..    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Σκέφτεσαι σαν Έλληνας - Δυτικός, όπου όλα γίνονται "εδώ και τώρα" (πάνω - κάτω). Οι Κινέζοι αντίθετα (και πολύ άλλοι Ασιάτες, όπως και οι Τούρκοι) σκέφτονται μακροπρόσθεσμα. Έχουν ήδη φτιάξει τη δική τους εκδοχή του Android (Harmony OS). Και με την έλευση του Next OS θα ξεμακρύνουν κι άλλο. Το App store τους εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς. Έχουν έτοιμο, τεράστιο πελατολόγιο, άριστο ανθρώπινο δυναμικό, υλικά, άφθονα χρήματα, τεχνογνωσία και άπειρη κρατική υποστήριξη. Οι Κινέζοι έχουν την κουλτούρα και την υπομονή του μυρμηγκιού. Ίσως καθυστερήσουν, αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουν. Και θα το δηλώνουν συνεχώς σε όλη την πορεία προς τον στόχο τους..    

Καλά καλά. Σκέφτονται μακροπρόθεσμα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ!

Εδώ και πόσα, 5 χρόνια που έφαγε το ban, η huawei υπάρχει μόνο στη Κίνα και λογικό, ποιος θέλει ανάπηρο κινητό να παιδεύεται με τα βασικά. 

Τρέχουν οι κινέζοι, αλλά τρέχουν και οι υπόλοιποι ξέρεις, διάβασε παραπάνω την ενδιαφέρουσα είδηση για την νέα κατσκευαστική μέθοδο της TSMC.

Αλλά ξέρεις τί έχει πλάκα? Εσείς όλοι οι κινεζόφιλοι, δεν είπατε ποτέ ούτε μία κουβέντα, δεν κάνατε ούτε μία νύξη ΠΟΤΕ για το υπερ10ετές ban την Κίνας στην Google και στα δυτικά social media!

Δε πειράζει ρε παιδί μου, αλλά όταν οι Κινέζοι τρώνε το ban έχουμε σε κάθε νήμα που αφορά τη ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ Huawei την γνωστή κλάψα και μίρλα και fake news.

Κάπου σταματάει να έχει πλάκα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Waiss είπε

Aν δεν ήταν αυτός ο λόγος που έφαγε το ban, η έστω ένας εξ αυτών, τότε ούτε η Xiaomi ούτε η Oneplus θα είχαν παρουσία στην Αμερική.

Η Xiaomi & η OnePlus δεν έφτασαν ποτέ στο νο1 των κατασκευαστών παγκοσμίως, ούτε είχαν κλείσει τότε σημαντικές συμφωνίες με αμερικανούς providers, και το σημαντικότερο, δεν ήταν ποτέ τους ο βασικός προμηθευτής εξοπλισμού δικτύων στις ΗΠΑ. Συγκρίνεις ανόμοια μεγέθη. Η παρουσία Xiaomi & OnePlus δεν "απειλούσε/εί" ουσιαστικά κανέναν..

35 λεπτά πριν, Waiss είπε

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει ως καταναλωτή είναι εάν με εξυπηρετούν κάπου τα smartphones αυτής της εταιρείας, την δεδομένη στιγμή, με τις τόσες ελλείψεις που έχουν και που τις καθιστούν πρακτικά άχρηστες, ειδικά στις τιμές αυτές.

Και να που εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου! Πολλά τα λεφτά για κινητά που δεν έχουν πλέον πρόσβαση στα χαρακτηριστικά που όλοι μας έχουμε συνηθίσει ή που δεν έχουν φθάσει ακόμα στον προορισμό τους. Κι όσο κι αν στο παρελθόν η Huawei μου είχε χαρίσει την καλύτερη εμπειρία που είχα ποτέ με κινητό (Μate 9 pro), είναι μακρύς ο δρόμος της επιστροφής μου. Ως καταναλωτής θέλω όμως να πετύχει η Huawei και να συνεχίσει να βγάζει εξαιρετικά κινητά με όσο πιο ολοκληρωμένο και εύχρηστο λειτουργικό γίνεται.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kinitos είπε

Ίσως θα έπρεπε να χαιρόμαστε που κάποιος 3ος πάει , και με αθέμιτη πρακτική από τον ανταγωνισμό,  να γινει ένας ισχυρός αντίπαλος.

Αλλά όταν διαβάζεις χωρίς google ( το ανοιχτό λογισμικό που είναι ανοιχτό μόνο στην γκουγκλ και την παρέα τους ) δεν πάει πουθενά.

Αν σκεφτούμε ότι παλεύει στην ουσία σχεδόν μόνη της με τέρατα και με τρικλοποδιές δεν το λες ότι είναι κακό.

Μπράβο της και μακάρι νε περάσει και σε άλλες χώρες αρκετές εταιρίες.

Μπας και υπάρξει έστω μικρός ανταγωνισμός .

ΥΓ1 να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν αξίζει κάνεις να πάρει τέτοιο κινητό (βασικά για το σέρβις και μετά για το αν έχει πραγματα που θες  πχ βαιμπερ ινσταγκραμ κτλ)  αλλά διαβάζω και ακούω καλά λόγια.

ΥΓ2 ας μην αρχίσουμε ότι οι κακοί Κινέζοι θα μας παρακολουθούν. Το θέμα είναι εδώ να μην μας παρακολουθεί κανεος .αλλά αυτό δεν παίζει.

Δεν παλεύει μόνη της αλλά με σύμμαχο την κινεζική κυβέρνηση 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Εδώ μας έγραψες πριν από λίγο την καραψεκιά ότι την απέκλεισαν γιατί "πήγαινε για πρώτη" και "ήταν έτοιμη για συμβόλαια στο US", ότι δηλαδή είναι δάκτυλος της apple (την εποχή που δεν υπήρχε καν δίκτυο πώλησης της Huawei στο US) αλλά ναι, δεν έχει αποδειχθεί ότι παρακολουθούσε. 

Και σαν εταιρία, πριν το ban σόρυ κιόλας, μια κ@λοεταιρία ήταν που την έπιασαν να κλέβει στα benchmarks, να κλειδώνει bootloaders και να αντιγράφει αισχρά την apple. 

Έλα τώρα που θα τους κάνουμε και ήρωες που έχουν και το θράσος να πουλάνε ΑΜΕΑ κινητά σε τιμή ναυαρχίδας. 

Το να λες κωλοεταιρεια μια εταιρεία που είναι από τις πρωτοπόρες στα δυκτια 5g και γενικός σε δυκτια και servers είναι ΑΣΤΕΊΟ. 

Δεν έχει σχεδόν τίποτα να αντιγράψει από την Apple. 

29 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Καλά καλά. Σκέφτονται μακροπρόθεσμα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ!

Εδώ και πόσα, 5 χρόνια που έφαγε το ban, η huawei υπάρχει μόνο στη Κίνα και λογικό, ποιος θέλει ανάπηρο κινητό να παιδεύεται με τα βασικά. 

Τρέχουν οι κινέζοι, αλλά τρέχουν και οι υπόλοιποι ξέρεις, διάβασε παραπάνω την ενδιαφέρουσα είδηση για την νέα κατσκευαστική μέθοδο της TSMC.

Αλλά ξέρεις τί έχει πλάκα? Εσείς όλοι οι κινεζόφιλοι, δεν είπατε ποτέ ούτε μία κουβέντα, δεν κάνατε ούτε μία νύξη ΠΟΤΕ για το υπερ10ετές ban την Κίνας στην Google και στα δυτικά social media!

Δε πειράζει ρε παιδί μου, αλλά όταν οι Κινέζοι τρώνε το ban έχουμε σε κάθε νήμα που αφορά τη ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ Huawei την γνωστή κλάψα και μίρλα και fake news.

Κάπου σταματάει να έχει πλάκα.

Δεν την απαγόρευσε η huawei την google. Τι σχέση έχει αυτό; μια χαρά έχει iphones όμως και μάλιστα μεγάλο μερίδιο. 

 

Τα ban τα έφαγαν λόγο του εμπορικού πολέμου Αμερικής Κίνας. Απλά η huawei την πήρε η μπάλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Hiroshima79 said:

Δεν παλεύει μόνη της αλλά με σύμμαχο την κινεζική κυβέρνηση 😉

Ενώ η απλ και η γκουγκ είναι μόνες ε? Καμία βοήθεια?

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Αλλά ξέρεις τί έχει πλάκα? Εσείς όλοι οι κινεζόφιλοι, δεν είπατε ποτέ ούτε μία κουβέντα, δεν κάνατε ούτε μία νύξη ΠΟΤΕ για το υπερ10ετές ban την Κίνας στην Google και στα δυτικά social media!

Το γεγονός ότι μου αρέσουν τα κινητά Huawei (που όμως ούτε κι εγώ θα τα αγόραζα σε αυτή τη μεταβατική φάση) ή ότι θαυμάζω (μη σου πω τρομάζω με..) τους πόρους, το δυναμικό και τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης φυλής, δε με κάνει κινεζόφιλο! Φυσικά και διαφωνώ με το κινέζικο ban στη Google, όμως κάπου έφτασα να το θεωρώ δεδομένο (υπήρχε εξαρχής και ήταν πρακτικά αναμενόμενο..)

Από την άλλη κανένα στέλεχος της Apple (ή της δημοκρατικής αμερικανικής κυβέρνησης) δεν έχει πει λέξη για τα δίχτυα της ντροπής: αυτά που συγκρατούν τους υπαλλήλους της Foxconn (όπου κατασκευάζονται τα iphone και άλλα apple προϊόντα) που κάνουν αλλεπάλληλες απόπειρες αυτοκτονίας πηδώντας από τα παράθυρα, για να γλιτώσουν από την καλομεταχείριση. Εκεί μάλλον δεν τους ενοχλεί καθόλου η Κίνα (θα τους έλεγες και κινεζόφιλους..)

Υ.Γ: τα δίχτυα υπάρχουν ακόμα.. πόση πλάκα έχει αυτό;

 

 

nets.jpg

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Το γεγονός ότι μου αρέσουν τα κινητά Huawei (που όμως ούτε κι εγώ θα τα αγόραζα σε αυτή τη μεταβατική φάση) ή ότι θαυμάζω (μη σου πω τρομάζω με..) τους πόρους, το δυναμικό και τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης φυλής, δε με κάνει κινεζόφιλο! Φυσικά και διαφωνώ με το κινέζικο ban στη Google, όμως κάπου έφτασα να το θεωρώ δεδομένο (υπήρχε εξαρχής και ήταν πρακτικά αναμενόμενο..)

Από την άλλη κανένα στέλεχος της Apple (ή της δημοκρατικής αμερικανικής κυβέρνησης) δεν έχει πει λέξη για τα δίχτυα της ντροπής: αυτά που συγκρατούν τους υπαλλήλους της Foxconn (όπου κατασκευάζονται τα iphone και άλλα apple προϊόντα) που κάνουν αλλεπάλληλες απόπειρες αυτοκτονίας πηδώντας από τα παράθυρα, για να γλιτώσουν από την καλομεταχείριση. Εκεί μάλλον δεν τους ενοχλεί καθόλου η Κίνα (θα τους έλεγες και κινεζόφιλους..)

Υ.Γ: τα δίχτυα υπάρχουν ακόμα.. πόση πλάκα έχει αυτό;

Υπερεκτιμάς τις δυνατότητες της κινεζικής οικονομίας. 

https://www.voanews.com/a/imf-predicts-china-economy-slowing-over-next-four-years/7468960.html

Επίσης υπερεκτιμάς τις δυνατότητες της φυλής συγχέοντάς τους προφανώς με Κορεάτες και Ιάπωνες. 

Δεν υπάρχει σχέση, σε πληροφορώ οι Κινέζοι κατά βάση είναι αντιγράφεις. 

Έχμ, τα παράπονά σου για τα "δίχτυα της ντροπής" στο κινέζικο καθεστώς. 

Παντελώς άσχετο παράδειγμα, άσε που είναι θέμα χρόνου να την κάνουν από το κινέζικο έδαφος οι εταιρείες τεχνολογίας. 

Επεξ/σία από stivaks72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Το γεγονός ότι μου αρέσουν τα κινητά Huawei (που όμως ούτε κι εγώ θα τα αγόραζα σε αυτή τη μεταβατική φάση) ή ότι θαυμάζω (μη σου πω τρομάζω με..) τους πόρους, το δυναμικό και τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης φυλής, δε με κάνει κινεζόφιλο! Φυσικά και διαφωνώ με το κινέζικο ban στη Google, όμως κάπου έφτασα να το θεωρώ δεδομένο (υπήρχε εξαρχής και ήταν πρακτικά αναμενόμενο..)

Από την άλλη κανένα στέλεχος της Apple (ή της δημοκρατικής αμερικανικής κυβέρνησης) δεν έχει πει λέξη για τα δίχτυα της ντροπής: αυτά που συγκρατούν τους υπαλλήλους της Foxconn (όπου κατασκευάζονται τα iphone και άλλα apple προϊόντα) που κάνουν αλλεπάλληλες απόπειρες αυτοκτονίας πηδώντας από τα παράθυρα, για να γλιτώσουν από την καλομεταχείριση. Εκεί μάλλον δεν τους ενοχλεί καθόλου η Κίνα (θα τους έλεγες και κινεζόφιλους..)

Υ.Γ: τα δίχτυα υπάρχουν ακόμα.. πόση πλάκα έχει αυτό;

 

 

nets.jpg

Αυτά είναι μυστικά δεν τα λέμε προς τα έξω. Είναι όντως ντροπή να βλέπεις τέτοια δίχτυα σε εργοστάσια. Νόμος όταν βλέπεις εταιρίες πολλών δις είναι σίγουρο ότι έχουν πατήσει επί πτωμάτων. Η foxconn πρακτικά φταίει για όλο αυτό άμεσα και όχι οι εταιρίες που δίνουν τα σχέδια για να το φτιάξουν οι δούλοι της. Μόνο στην Κίνα βέβαια αυτά δεν νομίζω να το έχουμε δει κάπου αλλού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν καταλάβατε ότι το ban της ουδεμία σχέση έχει με τα smartphones της; Εταιρεία τηλεπικοινωνιών είναι. Φτιάχνει modems, routers, κεραίες κτλ τυχαίνει να φτιάχνει και smartphones.

Έφαγε ban γιατί υποτίθεται κατασκοπεύει μέσω του τηλεπικοινωνιακού του εξοπλισμού, ενώ ο καλός μάλιστα Αμερικάνος δεν κατασκοπεύει και σαφώς νοιάζεται για την ιδιωτικότητα μας λολ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω ότι όταν φτιάξουν οι Κινέζοι είναι ανθεκτικα και δεν χαλανε με τιποτα.Βλέπε covid ,γρίπη των πτηνών,ισπανική γριπη

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, cumulus said:

Εγώ ξέρω ότι όταν φτιάξουν οι Κινέζοι είναι ανθεκτικα και δεν χαλανε με τιποτα.Βλέπε covid ,γρίπη των πτηνών,ισπανική γριπη

Μόνο αυτό κρατάει άρα η δεν είναι κινέζικο η έκαναν κάτι σωστό οντως από λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...