Προς το περιεχόμενο

Αναβλήθηκε επ' αόριστο η επιστροφή του Starliner στη Γη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Για τους επεξεργαστές, συγνώμη, αλλά το ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα λόγω της ίδιας της φυσικής…

ξέρεις οι νόμοι δεν σπάνε εύκολα, είναι σαν να σπάσαμε σε ταχύτητα, το 12, το φράγμα του ήχου και μου λες γιατί δεν έχουμε φτάσει ως σήμερα την ταχύτητα του φωτός…

Υπήρχαν παλιότερες προβλέψεις που έπεσαν έξω και ακόμα και σήμερα υπάρχει αρκετό denial για το συγκεκριμένο όμως.

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Γενικά, θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας και τον φυσικό κόσμο που μας περιβάλλει, με το περιορισμό σε ύλη που μας προσφέρει, θεωρώ άλλον έναν σημαντικό λόγο που υπάρχει γραμμική αύξηση τώρα σε σχέση με την γεωμετρική όταν τον ανακαλύπταμε…

Αυτό ήταν το όλο point μου πριν γίνει λίγο derailed με την αντιπαράθεση με τον Lucifer. Η πρόοδος της τεχνολογίας με εξαίρεση τους ημιαγωγούς και τα consumer electronics άρχισε να επιβραδύνεται από το 1970. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προχώρησε καθόλου η τεχνολογία από τότε και το άρθρο προφανώς έχει αμερικανοκεντρική οπτική (και ίσως και να κάνει downplay λίγο τον ρόλο των υπολογιστών στους υπόλοιπους τομείς). Ποτέ δεν φτάσαμε το επίπεδο ζωής του μέσου Αμερικανού ή Ιάπωνα του 1970. Ακόμα και οι περισσότερες χώρες της Δυτικής Ευρώπης ήταν πίσω με αποτέλεσμα η στασιμότητα να μας φαίνεται αρκετά πιο πρόσφατη.

Σήμερα το «υλικό και ενεργειακό πλεόνασμα» πάει κυρίως στις αναπτυσσόμενες χώρες, κάτι που είναι φυσικά λογικό. Ακόμα και αυτές όμως πέφτουν στην παγίδα του λεγόμενου middle income trap, δηλαδή ξεφεύγουν από την απόλυτη φτώχεια αλλά παγιώνονται σε ένα κατά κεφαλήν ΑΕΠ γύρω στις 10 χιλιάδες δολάρια. Ο κόσμος του 2024 με όλες τις ανεπτυγμένες χώρες στάσιμες και τις αναπτυσσόμενες χώρες να θυμίζουν Ελλάδα του 1970 (αλλά με smartphones) δεν νομίζω ότι ήταν κάτι που οραματιζόταν κανείς το 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...