Προς το περιεχόμενο

Αναβλήθηκε επ' αόριστο η επιστροφή του Starliner στη Γη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, weros είπε

Γεια σας, επειδή έχει γινεί χιλιάδες φορές αυτή η συζήτηση αν πήγαν ή όχι στο φεγγάρι εγώ θα ρωτήσω τα εξής:

  • Γιατί οι Αμερικανοί αφού υποτίθεται ότι το κινηματογράφησαν έκαναν 6 διαφορετικές αποστολές (κανονικά ήταν να γίνουν 9);
  • Γιατί να απασχολήσουν 400.000 εργάτες και να πετάξουν 280 δις;(Πηγή)
  • Αφού ήταν όλα ψεύτικα ποιος ο λόγος να φτιαχτεί ο Saturn; 
  • Επίσης ο Amstrong, Buzz, και Collins ήταν εφεδρικό πλήρωμα για ψάξτε τι έγινε στο Apollo 1...πέθανε κόσμος αυτό έγινε ποιος ο λόγος να γινόταν να πεθάνουν αν ήταν σε στούντιο στο Hollywood;  
  • Apollo 8 που ήταν πριν το 11 γιατί έκαναν προσομοίωση και απλά δεν πήγαιναν απλώς για την 11;

Οσο για το Σοβιετικό πρόγραμμα εγώ θα πω ένα μπράβο στους Σοβιετικούς και μόνο που τα κατάφεραν αφού αν το σκεφτεί κάποιος ότι είχαν 27 εκατομμύρια νεκρούς και κατεστραμμένες υποδομές αλλά κατάφεραν 12 χρονιά μετά να στείλουν τον πρώτο δορυφόρο στο διάστημα(Sputnik 1) τέλος πάντων εδώ έχω ένα βίντεο σχετικά με το πως ήταν πραγματικά το σοβιετικό διαστημικό πρόγραμμα. 

Στο post γράφω σε παρένθεση: Τότε ήταν ποιο εύκολο γιατί γινόταν στα πλατό του Hollywood (η προσσελήνωση και ο περίπατος με το συμβολικό στήσιμο σημαίας) το υπόλοιπο πρόγραμμα των Αμερικανών δεν αμφισβητείται, ήταν για λόγους γοήτρου γιατί πάντα έρχονταν δεύτεροι και η τεράστια δαπάνη ήθελε αποτέλεσμα στην κοινή γνώμη.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Billi the Kid είπε

Στο post γράφω σε παρένθεση: Τότε ήταν ποιο εύκολο γιατί γινόταν στα πλατό του Hollywood (η προσσελήνωση και ο περίπατος με το συμβολικό στήσιμο σημαίας) το υπόλοιπο πρόγραμμα των Αμερικανών δεν αμφισβητείται, ήταν για λόγους γοήτρου γιατί πάντα έρχονταν δεύτεροι και η τεράστια δαπάνη ήθελε αποτέλεσμα στην κοινή γνώμη.

https://science.nasa.gov/resource/apollo-11-landing-site/
και αν δεν τους πιστεύεις πήγαινε σε ένα αστεροσκοπείο να στο δείξουν…

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Dimitris_1981 said:

Εσυ που τις υποστηρίζεις φέρε επιστημονικές αποδείξεις και δημοσιεύσεις επιστημονικών άρθρων που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς σου. Γιατί να χάσει το χρόνο του ; 

Έλα καλέ τώρα, πού να παιδευόμαστε, επιστήμη και αηδίες...

May be an image of text

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, patentas11 είπε

Φίλε μου ο κόσμος έχει μεγάλη άγνοια. Δεν μπορώ να πω ότι έχω όλη την εικόνα βέβαια αλλα οποίος ψάξει καλά θα καταλάβει. Εδώ ρε ο κόσμος έχει άγνοια με αυτά που γίνονται στην Ουκρανία… Πάμε για γππ και μερικοί γελάνε.

ayto_365.jpg.6d316469d3f12eeec917b410a0b623cd.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοροϊδεύετε, χλευάζετε, γελάτε αλλα 50 χρόνια τώρα η επιστήμη σταμάτησε να λειτουργεί. Δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη ότι δεν έχει πάει κανένας από τότε. Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές, η απόδειξη όμως είναι εδώ και μετράει 50. Και καλύτερη δικαιολογία; Σκέφτονται το ανθρώπινο κόστος λέει. Τόσους ανθρώπους θυσιάζουν κυριολεκτικά με τους πολέμους, μερικούς εθελοντές θα σκεφτούνε μπροστά στα μεγάλα επιτεύγματα της εξερεύνησης του διαστήματος; 

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Έλα καλέ τώρα, πού να παιδευόμαστε, επιστήμη και αηδίες...

May be an image of text

Πες μας φίλε ότι είσαι μέσα στο MIT και την NASA κι ότι δεν ενημερώνεσαι από το Ίντερνετ ή το YouTube! Ανεβάζεις συνέχεια memes να μειώσεις τους άλλους ενώ κανεις ακριβώς το ίδιο πράγμα. Άντε ανέβασε κάτι και για μένα να με θυμώσεις..

Υ.Γ. Ενημερωτικά για μια απάντηση σου από πιο πριν. Γράφω 50 χρόνια από την αρχή. Για πιο λόγο σου έχει καρφωθεί ότι μιλάω για την πρώτη αποστολή ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω παρά μόνο για να το χρησιμοποιήσεις για δικό σου σκοπό. Πάντως 50 χρόνια πριν είχαμε 1974. Τέλος πάντων μπήκες μόνος σου σε μια συζήτηση πήγαμε δεν πήγαμε ενώ εγώ αναφέρομαι γιατί δεν έχουμε ξαναπάει. Χρήματα για πολέμους και πολλά πολλά αλλα υπάρχουν πάντως. Και τα ποσοστά που αναφέρεις στο budget πάλι δεν είναι αντιπροσωπευτικά διότι η τεχνολογία προχωράει με αλματώδεις ρυθμούς. Όπως και το ΑΕΠ της Αμερικής..

1 ώρα πριν, AtiX είπε

ayto_365.jpg.6d316469d3f12eeec917b410a0b623cd.jpg

Και που να δεις τι γίνεται όταν βάλεις στην εξίσωση τη γεωπολιτική και τα «παιχνίδια» εξουσίας… 

Επεξ/σία από patentas11
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patentas11 είπε

Και που να δεις τι γίνεται όταν βάλεις στην εξίσωση τη γεωπολιτική και τα «παιχνίδια» εξουσίας… 

Φίλε μου, δεν υπάρχει κανένας δράκος εκεί που ψάχνεις…

πραγματικά αυτό που περιγράφει η εικόνα, αυτό συμβαίνει! “Πάρε” μια “σκάλα” και “κοιτά” πάνω από τον “φράκτη”…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζει ότι το 2024 δεν μπορούμε να αντμετωπίσουμε μικροπροβλήματα σε απόσταση 400 χιλιομέτρων από τη γη ενώ πριν 50-55 χρόνια με ανύπαρκτη τεχνολογία έκαναν 5-6 φορές (ετσι μας λένε) πικ-νικ σε απόσταση 385.000 χιλιομέτρων από τη γη.

και να το κάνουμε λιανα 400 χιλιόμετρα είναι μικρότερη από απόσταση από μια ευθεία Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patentas11 είπε

Κοροϊδεύετε, χλευάζετε, γελάτε αλλα 50 χρόνια τώρα η επιστήμη σταμάτησε να λειτουργεί.

Μήπως σου είπαν "η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά" και νόμιζες ότι στο λέγανε γενικά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, patentas11 said:

γελάτε αλλα 50 χρόνια τώρα η επιστήμη σταμάτησε να λειτουργεί

Είπε, απαντώντας από τον καναπέ του σπιτιού του, μέσα από μία συσκευή πλάτους 15 χιλιοστών, μέσα σε μισό δευτερόλεπτο, σε κάποιον που βρίσκεται 3000 χιλιόμετρα μακριά.

1 hour ago, patentas11 said:

Σκέφτονται το ανθρώπινο κόστος λέει. Τόσους ανθρώπους θυσιάζουν κυριολεκτικά με τους πολέμους, μερικούς εθελοντές θα σκεφτούνε μπροστά στα μεγάλα επιτεύγματα της εξερεύνησης του διαστήματος; 

Θυσίασε η NASA ανθρώπους σε πόλεμο; Θύμισέ μου ποιους; Α, καλέ, ναι, μπλέκουμε τη NASA με τον Αμερικανικό στρατό μπας και καταφέρουμε να στήσουμε επιχείρημα.

1 hour ago, patentas11 said:

Πες μας φίλε ότι είσαι μέσα στο MIT και την NASA κι ότι δεν ενημερώνεσαι από το Ίντερνετ ή το YouTube!

Επειδή με ρώτησες, όχι, στο MIT δεν είμαι, Earth and Space Physics and Engineering 2ο μεταπτυχιακό κάνω, Δανία, το οποίο τελειώνω τον επόμενο μήνα. Γνωρίζω επίσης 1 άτομο που έχει δουλέψει στο Artemis και άλλο ένα που δουλεύει στο Orion. Σου φτάνει; Τώρα που τελειώσαμε να "τις μετράμε", θα καταρρίψεις ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ όσα σου αναφέρει ο Παύλος στο βίντεο ή θα συνεχίσεις να το ρίχνεις στις αοριστίες και τις θεωρίες συνωμοσίας που φαίνονται λογικές μόνο για όσους έχουν ελλείψεις από βασική Φυσική;

1 hour ago, patentas11 said:

Τέλος πάντων μπήκες μόνος σου σε μια συζήτηση πήγαμε δεν πήγαμε ενώ εγώ αναφέρομαι γιατί δεν έχουμε ξαναπάει.

Όχι, όχι, μη νομίζεις ότι θα ξεγλιστρήσεις έτσι εύκολα. Όχι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω" όταν δε μας βγαίνει:

On 22/06/2024 at 10:52, patentas11 said:

Και αυτοί τώρα πήγανε μέχρι την σελήνη, προσσεληνώθηκαν, έκαναν βόλτες και βγάλανε φωτογραφίες... το απογείωσαν και επέστρεψαν στη γη. Τώρα περισσότερα απο 50 χρόνια μετά δεν μπορούνε να κάνουν ούτε τα μισά;; Καλά...

Μήπως δεν ξέρουμε Ελληνικά και δεν ήταν ειρωνικό αυτό εννοώντας ότι δεν πήγαν;

On 22/06/2024 at 12:30, patentas11 said:

Το έχω δει, αλλά και πάλι αυτό είναι μια άποψη

Εδώ απαντάς σε κάποιον που σου στέλνει επιχειρήματα για το αν έχουμε πάει (το λέει και επί λέξει στο σχόλιό του). Και το αποκαλείς "άποψη" (γεγονός είναι, το οποίο δεν αποδέχεσαι).

16 hours ago, patentas11 said:

Φίλε μου ο κόσμος έχει μεγάλη άγνοια. Δεν μπορώ να πω ότι έχω όλη την εικόνα βέβαια αλλα οποίος ψάξει καλά θα καταλάβει. Εδώ ρε ο κόσμος έχει άγνοια με αυτά που γίνονται στην Ουκρανία… Πάμε για γππ και μερικοί γελάνε.

Εδώ ενστερνίζεσαι την άποψη του άλλου σχολιαστή που λέει ξεκάθαρα ότι το γύρισαν σε στούντιο και δεν πήγαν.

Ώστε πήγα μόνος μου τη συζήτηση στο ότι δεν πήγαν, ενώ εσύ έλεγες άλλα, ε; Κοίτα κάτι πράγματα.

1 hour ago, patentas11 said:

Και τα ποσοστά που αναφέρεις στο budget πάλι δεν είναι αντιπροσωπευτικά διότι η τεχνολογία προχωράει με αλματώδεις ρυθμούς. Όπως και το ΑΕΠ της Αμερικής..

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τι σου ποστάρω, θα έβλεπες ότι το budget και κανονικοποιημένο ως προς τον πληθωρισμό είναι και εκφρασμένο ως ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ. Αλλά αν έμπαινες στον κόπο για να διαβάσεις λίγο παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα δε θα έγραφες τα σχόλια εξ'αρχής.

Για να το κλείνουμε, έχεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΑΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να καταρρίπτουν τις προσεληνώσεις; Η NASA έχει για τον ισχυρισμό της. Ή θα συνεχίσεις να πετάς αόριστες συνωμοσιολογικές θεωρίες; Αν ισχύει το δεύτερο, πες το μας να μην ασχολούμαστε και γράφουμε σχόλια, δεν αξίζει.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Με τρομάζει ότι το 2024 δεν μπορούμε να αντμετωπίσουμε μικροπροβλήματα σε απόσταση 400 χιλιομέτρων από τη γη ενώ πριν 50-55 χρόνια με ανύπαρκτη τεχνολογία έκαναν 5-6 φορές (ετσι μας λένε) πικ-νικ σε απόσταση 385.000 χιλιομέτρων από τη γη.

και να το κάνουμε λιανα 400 χιλιόμετρα είναι μικρότερη από απόσταση από μια ευθεία Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Μην μπερδεύουμε κάποια πράγματα, δεν είναι δεν μπορούμε, είναι η Boeing, μία ιδιωτική εταιρία, δεν μπορεί… 

να θυμίσω ότι τα τελευταία χρόνια, η ίδια εταιρία, δεν μπορεί να λύσει ούτε τα προβλήματα που έχει με το 737 max που έχει προκαλέσει δυστυχήματα με εκατοντάδες νεκρούς…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, AtiX said:

η ίδια εταιρία, δεν μπορεί να λύσει ούτε τα προβλήματα που έχει με το 737 max που έχει προκαλέσει δυστυχήματα με εκατοντάδες νεκρούς…

Και μετά θέλουν να μας λένε ότι φτιάχνουν αεροπλάνα που πετάνε πάνω από ωκεανούς. Ψάξτε το λίγο!111!!!ΕΝΑ

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Επειδή με ρώτησες, όχι, στο MIT δεν είμαι, Earth and Space Physics and Engineering 2ο μεταπτυχιακό κάνω, Δανία

στο Lyngby είσαι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 11:52 ΠΜ, patentas11 είπε

Και αυτοί τώρα πήγανε μέχρι την σελήνη, προσσεληνώθηκαν, έκαναν βόλτες και βγάλανε φωτογραφίες... το απογείωσαν και επέστρεψαν στη γη. Τώρα περισσότερα απο 50 χρόνια μετά δεν μπορούνε να κάνουν ούτε τα μισά;; Καλά...

Καλά όλοι μπροσσεληνώνονται δεν υπάρχει κανένας να πισωσεληνώνεται και να τραβάει φωτογραφίες.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lucifer said:

στο Lyngby είσαι;

Έλα, πατρίδα! 😅 Ναι, αν εννοείς πού είναι το τμήμα, ναι, Lyngby campus.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Έλα, πατρίδα! 😅 Ναι, αν εννοείς πού είναι το τμήμα, ναι, Lyngby campus.

Πάμε μωρή τρέλα, εκεί είχα μάθει πρώτη φορά να κάνω μετα-ανάλυση! ❤️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...