Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χαμηλή συχνότητα RAM


KyrGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρατήρησα ότι το CpuZ εμφανίζει τη δεύτερη ram από δύο πανομοιότυπες που έχω στο Desktop με συχνότητα 800 MHz αντί της ονομαστικής 1600.

Αυτό είναι πρόβλημα της slot ή σημαίνει πως στιγμιαία υπολειτουργεί και αύριο θα δείξει πάλι 1600; Τι βλέπετε στις δικές σας ram στο CpuZ; Και διερωτώμαι γιατί έχω προβληματάκι με το ένα slot, δεν γνωρίζει τη ram που και που αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 1 είναι προβληματικό. 

ramslot1.JPG

ramslot2.JPG

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KyrGR είπε

Σήμερα παρατήρησα ότι το CpuZ εμφανίζει τη δεύτερη ram από δύο πανομοιότυπες που έχω στο Desktop με συχνότητα 800 MHz αντί της ονομαστικής 1600.

Αυτό είναι πρόβλημα της slot ή σημαίνει πως στιγμιαία υπολειτουργεί και αύριο θα δείξει πάλι 1600; Τι βλέπετε στις δικές σας ram στο CpuZ; Και διερωτώμαι γιατί έχω προβληματάκι με το ένα slot, δεν γνωρίζει τη ram που και που αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 1 είναι προβληματικό. 

ramslot1.JPG

ramslot2.JPG

H καρτέλα που κοιτάς απλά δείχνει τις προδιαγραφές του κάθε stick, όπως τις διαβάζει, όχι τη συχνότητα κλπ που τρέχει τώρα.

Από αυτά που φαίνονται, μόνο πανομοιότυπα δεν τα λες τα δύο modules, οπότε ή κάτι λάθος έχεις κάνει (εννοώ έχεις μπερδέψει τις μνήμες από διαφορετικά κιτ) ή κάτι όντως διαβάζει λάθος.

Έχεις τελευταίες εκδόσεις bios και cpu-z, μήπως είναι κάποιο ζήτημα ασυμβατότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, KyrGR said:

Σήμερα παρατήρησα ότι το CpuZ εμφανίζει τη δεύτερη ram από δύο πανομοιότυπες που έχω στο Desktop με συχνότητα 800 MHz αντί της ονομαστικής 1600.

Αυτό είναι πρόβλημα της slot ή σημαίνει πως στιγμιαία υπολειτουργεί και αύριο θα δείξει πάλι 1600; Τι βλέπετε στις δικές σας ram στο CpuZ; Και διερωτώμαι γιατί έχω προβληματάκι με το ένα slot, δεν γνωρίζει τη ram που και που αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 1 είναι προβληματικό. 

ramslot1.JPG

ramslot2.JPG

οι μνήμες που δείχνεις δεν είναι ίδιες... 

Το slot μια χαρά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά πάσα πιθανότητα κανονικά στα 1600 τρέχουν και οι δύο. Δες και αυτό: https://superuser.com/questions/633320/dram-frequency-showing-800-instead-of-1600

Τσέκαρε και από το Task Manager των Windows τι συχνότητα δείχνει.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο πρόγραμμα τις δείχνει 1333MHz. Είμαι στα Windows 7 τώρα κι όχι στα 10 που ήμουν πριν. Το CpuZ εξακολουθεί να λέει το ίδιο. Δε βαριέσαι, σημασία είναι που τις γνωρίζει και ξέρω ότι τις αγόρασα σετ πανομοιότυπες. Το Fujitsu δε μου λέει κάτι, Gskill είναι.

εικόνα_2024-06-20_202715118.png

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/2573456/G-Skill-16GB-DDR3-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-1600-gia-Desktop-F3-1600C11D-16GNT.html

αυτές ακριβώς αγόρασα, ποιος ξέρει. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

εικόνα_2024-06-20_205725811.png

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, KyrGR said:

Άλλο πρόγραμμα τις δείχνει 1333MHz. Είμαι στα Windows 7 τώρα κι όχι στα 10 που ήμουν πριν. Το CpuZ εξακολουθεί να λέει το ίδιο. Δε βαριέσαι, σημασία είναι που τις γνωρίζει και ξέρω ότι τις αγόρασα σετ πανομοιότυπες. Το Fujitsu δε μου λέει κάτι, Gskill είναι.

εικόνα_2024-06-20_202715118.png

Διαβάζεις εκεί που γράφει model ? Βλέπεις να γράφει ότι είναι τα ίδια μοντέλα ? 

Ότι τις ζευγάρωσε η εταιρεία δεν σημαίνει ότι είναι ίδιες, αλλά ούτε ότι δεν θα δουλέυουν αρμονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα έχασε την επαφή με τη μία Ram και εμφανίζεται άδεια η slot 2. Η δε slot 1 ως εξής:

RamS1.JPG

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...