Προς το περιεχόμενο

Να γίνω γυμναστής η μηχανικός αυτοματισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιληπτικά έχω περάσει στην μπδ της σινδου που έγινε προσφατα Πολυτεχνείο αλλά θέλω να ασχοληθώ με την γυμναστική,το θέμα είναι οτι αξίζει να κάνω αυτό το άλμα μόνο και μόνο επειδή μαρεσει η θα "πεινάσω";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, user790 είπε

Περιληπτικά έχω περάσει στην μπδ της σινδου που έγινε προσφατα Πολυτεχνείο αλλά θέλω να ασχοληθώ με την γυμναστική,το θέμα είναι οτι αξίζει να κάνω αυτό το άλμα μόνο και μόνο επειδή μαρεσει η θα "πεινάσω";

Δεν υπάρχει κανένα επάγγελμα που σου εγγυάται 100% επαγγελματική αποκατάσταση. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι θα το κάνεις (ίσως) για την υπόλοιπη ζωή σου. Θες να κάνεις ένα επάγγελμα που δεν σου αρέσει;

Αφού θες να ασχοληθείς με τη γυμναστική, go for it. Ναι, τα πράγματα είναι δύσκολα, δεν θα σου πω ψέματα. Έχω 2 γυμναστές φίλους που και οι 2 κάνουν και 2η δουλειά. Οπότε, ίσως θα μπορούσες να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να ασχοληθείς παράλληλα με τη γυμναστική και δες πώς πάει το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό είναι το θέμα είναι που με εμποδιζει άμα ασχοληθω και πρεπει να τρέχω όλη μέρα και να μην φτανω τι να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, user790 είπε

Ε αυτό είναι το θέμα είναι που με εμποδιζει άμα ασχοληθω και πρεπει να τρέχω όλη μέρα και να μην φτανω τι να το κανω

Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να τα συνδυάσεις. Κανένα από τα δύο δεν είναι full time απασχόληση. Όπως πολλοί δουλεύουν και σπουδάζουν ταυτόχρονα, έτσι κι εσύ θα σπουδάζεις και θα ασχολείσαι παράλληλα με τη γυμναστική. 

Παρεπιπτόντως, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις όταν εννοείς να ασχοληθείς με τη γυμναστική; Είσαι γυμνασμένος κα θες να γίνεις personal trainer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΙ Αυτοματισμου στην Σινδο ειναι πολυ καλο και αξιολογο τμημα. Και γενικα ο κλαδος εχει ανάγκη απο σοβαρούς επαγγελματίες με ταλεντο κ γνώσεις. Ναι η βιομηχανια/βιοτεχνια στη χωρα μας ειναι αρκετα μικροι αλλα αν εισαι αξιολογος πιστευω οτι θα βρεις δουλεια. Επισης, με αυτο το πτυχιο μπορεις να κυνηγήσεις δουλειες κ στο εξωτερικο μιας και πολλες χωρες της ΕΕ εχουν υψηλη ζητηση (αλλα μπορει να χρειαζεται να ξερεις την γλωσσα τους, πχ Γερμανια).

Αλλά να εχεις στο νου σου οτι ειναι μια απο τις δυσκολοτερες και πιο πολύπλοκες σχολές του ΤΕΙ, δεν ειναι περίπατος στο παρκο. Στην ουσία ειναι σαν να κανεις μια μίξη ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος μηχανικός από το ΑΠΘ αλλά πιο στοχευμένη. Θέλει καλό διάβασμα, κατανόηση φυσικής/μηχανολογίας/μαθηματικών και γενικά θέλει τριβή και δουλίτσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικός αυτοματισμού να γίνεις, όπως είμαι εγώ.
Μέτα απο 27 χρόνια στο πεδίο μπορώ να σου πω ότι αν το κυνηγήσεις και εξελιχθείς, θα ανταμειφτείς. Είναι δουλειά που εχει πάντα ζήτηση.
Αλλα δεν είναι για όλους, αποφάσισε γιατι κατι τέτοιο είναι απόφαση ζωής.

Στις 20/6/2024 στις 6:41 ΜΜ, xsterg είπε

κιθαριστας ή ντραμερ? ηταν το ερωτημα που ειχε θεσει ο γιογκαρινης την δεκαετια του 80.

Εγω διαλεξα.. μπασιστας! (σαν χόμπι :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν γυμναστης μπορεις να κανεις μασαζ και να εχεις τα τυχερα σου, το πρωι τεχνικος το βραδυ μασαζ...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γυμναστές πέθαναν οποιοσδήποτε γίνεται αν θέλει σε κάποιο ΙΕΚ
και μετά τι ; σε γυμναστήριο με ενα ένσημο το μήνα ή να κυνηγας τον καθενα για personal ,να του κουβαλας τα αλτηρακια στη προπονηση και να το παίζεις ψυχολόγος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aris_ είπε

σαν γυμναστης μπορεις να κανεις μασαζ και να εχεις τα τυχερα σου, το πρωι τεχνικος το βραδυ μασαζ...

Όλα γίνονται αν το θέλουμε! 🤣

 

imagess.jpeg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μία κατεύθυνση ως επάγγελμα (μηχανικός αυτοματισμού) και την άλλη ως χόμπυ (γυμναστής). Εαν λοιπόν προχωρήσεις σοβαρά τις σπουδές σου στο πρώτο αντικείμενο και δεν παραμελήσεις το δεύτερο, τότε θα έχεις μια πολύ καλή εξέλιξη και στα δυο. Εαν τα αντιστρέψεις ... θα πεινάσεις και θα οδηγηθείς σε αδιέξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσείς που γίνατε ‘μηχανικοί αυτοματισμων’ δικαίωμα υπογραφής έχετε;

‘Επαγγελματικά δικαιώματα’ έχετε ή ‘κρύβεστε’ πίσω από την υπογραφή του εκάστοτε Μηχανολόγου ΤΕΕ;

Τα επαγγελματικά δικαιώματα σας πια είναι; Είναι ξεκαθαρισμένα ; Και αν ναι γιατί κάνατε πρόσφυγες έναντια στη Πολιτεία ζητοντας τα έπειτα από τόσα χρόνια κοροϊδίας ; (και πολύ καλά κάνατε..)

  

Στο φίλο που ρωτάει..μπορείς να τα συνδυάσεις όπως λέει ο φίλος πιο πάνω ;;

Αν ναι τότε ότι το καλύτερο.

 

Επεξ/σία από leonkoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο το πρωί μέχρι το απόγευμα εγκαταστασεις 

και μετά τις 18:00 με τα πιπίνια personal trainer 

Premium Photo | Sexy fitness blonde woman in orange sportswear ...

τι λέτε ρε παιδιά όσο αντέξεις 35-37 χρονών δεν σε βλέπω για περισσότερο ... θα μελανίαση και θα πάθεις αφυδάτωση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2024 στις 5:54 ΠΜ, user790 είπε

Περιληπτικά έχω περάσει στην μπδ της σινδου που έγινε προσφατα Πολυτεχνείο αλλά θέλω να ασχοληθώ με την γυμναστική,το θέμα είναι οτι αξίζει να κάνω αυτό το άλμα μόνο και μόνο επειδή μαρεσει η θα "πεινάσω";

Μην ακούς τον κάθε "άσχετο" για διάφορους κλάδους και ειδικά όταν πρόκειται για θέματα βιοπορισμού φίλε μου! Η απάντηση είναι πιο "μεγάλη" και σύνθετη! Θα εστιάσω στα πιο βασικά:

 

1.Αρχικά ότι επάγγελμα και να διαλέξεις ΑΝ το αγαπάς, το γουστάρεις και εξελίσσεσαι (με υπομονή και επιμονή) , θα καταφέρεις να πετύχεις αργά ή γρήγορα! Βέβαια το "πετύχεις" για κάποιους είναι σχετικό αλλά μιλάμε τουλάχιστον για να ζεις από αυτό αξιοπρεπέστατα!

2.Για τον αυτοματισμό δεν μπορώ να σου πω  γιατί δεν γνωρίζω! Μακάρι να βρεις κάποιον εδώ να σου πει προοπτικές κ.α.!

3.Για το γυμναστής που λες....για να μπορέσεις να βιοποριστείς από αυτό και να έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ (άρα πολύ περισσότερες επιλογές) χωρίς κολλήματα κ.α. ΠΡΕΠΕΙ να έχεις τελειώσει ΤΕΦΑΑ ή αντίστοιχο πανεπιστήμιο εξωτερικού. Με κάποιο ελληνικό κολέγιο που με τον καινούριο νόμο μπορεί να γίνει αναγνώριση δεν θα έχεις σοβαρά θέματα! Οι μόνοι τομείς που ΔΕΝ θα μπορείς να έχεις επαγγελματική εξέλιξη, είναι αν θες ακαδημαϊκή καριέρα ή αν θες να δουλέψεις σε κάποιον τομέα του Δημοσίου. Μετά πας σε ημίμετρα....ΙΕΚ και Σχολές ΓΓΑ  που παίρνεις χαρτί ΜΟΝΟ για συγκεκριμένο άθλημα (προπονητική) αλλά συνήθως παίρνεις άδεια Γ κατηγορίας και ξεκινάς από πολύ χαμηλά ώστε κάποια στιγμή να φτάσεις μετά από χρόνια να γίνει προπονητής Α' Κατηγορίας και να διεκδικείς καλύτερες αμοιβές! Τα υπόλοιπα "σεμινάρια" από τα "Κέντρα Δια Βίου Μάθησης" (ιδιωτικές σχολές που πουλάνε personal training,pilates κ.α.) ΕΠΙΣΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ! Τζάμπα χρόνος και χρήμα! 

4.Επειδή διάβασα διάφορα για το επάγγελμα του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής ή Αθλητικού Επιστήμονα (όχι γυμναστής....για να μαθαίνετε κάποιοι....ο όρος γυμναστής στην ουσία έχει καταργηθεί από την δεκαετία του 80 γιατί τότε λεγόταν Γυμναστική Ακαδημία.....εδώ και 40 χρόνια λέγεται Τμήμα/Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού)....μια χαρά μπορείς να ζήσεις με τις αμοιβές κ.α.! Το θέμα είναι πώς θα κινηθείς στον χώρο στην αρχή, πόσο θα το κυνηγήσεις, πόσο θα τρέξεις και στην πορεία να είσαι σίγουρος ότι μια χαρά θα τα καταφέρεις! Το ΠΟΣΟ "ψηλά" θα ανέβεις επαγγελματικά ισχύει ότι και για όλα τα επαγγέλματα....δουλειά,γνωριμίες,ευκαιρίες,ρίσκο κ.α.!

Επεξ/σία από runner1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...