Προς το περιεχόμενο

HP γνησιο μελανι δεν ειναι συμβατο.


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εκτυπωτη deskjet 3830 HP και πήρα για ακομα μια φορά με το ληστρικό κόστος το μελάνι του εκτυπωτη με αριθμό 652(μαυρο).
Βγάζω το παλιο 652, βάζω το νέο και μου λέει αναγνωρίστηκε γνησιο μελάνι HP ολα καλά. 
Παει να κάνει aligment και μου πετάει μήνυμα οτι δεν ειναι συμβατό το μελάνι. 
Συγκεκριμένα

Αναφορά σε κείμενο

The indicated cartridges are not intended for use in this printer - HP

Το εγχρωμο δουλευει κανονικά, δοκίμασα και το παλιό μαύρο και πάλι τα ίδια.
Τα έπαιξε ο εκτυπωτής? ειναι και 5 χρονων + .
Καμια ιδέα να μην το βαψω μπλε και παει θάλασσα?
Οχι τιποτα αλλο λυπαμαι τα 19ευρω το μελάνι που μόλις εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, leoy είπε

Έχω εκτυπωτη deskjet 3830 HP και πήρα για ακομα μια φορά με το ληστρικό κόστος το μελάνι του εκτυπωτη με αριθμό 652(μαυρο).
Βγάζω το παλιο 652, βάζω το νέο και μου λέει αναγνωρίστηκε γνησιο μελάνι HP ολα καλά. 
Παει να κάνει aligment και μου πετάει μήνυμα οτι δεν ειναι συμβατό το μελάνι. 
Συγκεκριμένα

Το εγχρωμο δουλευει κανονικά, δοκίμασα και το παλιό μαύρο και πάλι τα ίδια.
Τα έπαιξε ο εκτυπωτής? ειναι και 5 χρονων + .
Καμια ιδέα να μην το βαψω μπλε και παει θάλασσα?
Οχι τιποτα αλλο λυπαμαι τα 19ευρω το μελάνι που μόλις εδωσα.

Πρώτα παίρνεις την HP. Αν από εκεί δεν βγάλεις άκρη, επιστρέφεις το μελάνι για αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) βγαζεις ολα τα μελανια εκτος

2) με τον εκτυπωτη αναμμενο, βγαζεις το καλωδιο απο το ρευμα ΧΩΡΙΣ να τον κλεισεις απο το κουμπι

3) τον αφηνεις εκτος ρευματος για 5 λεπτα κυριολεκτικα

4) βαζεις το ρευμα και τον αναβεις

5) βαζεις ενα ενα τα μελανια αρχιζοντας απο το καινουργιο. 

Αν στο καινουργιο σου βγαλει error, το επιστρεφεις στο καταστημα για αντικατασταση. Αν δεν σου βγαλει error βαζεις και το δευτερο και δοκιμαζεις εκτυπωση.

Αν ειτε με τα παραπανω ακομα και με το μελανι να εχει αντικατασταθει το error συνεχιζει, τοτε παιρνεις την ΗΡ και ψαχνεις και στην αποθηκη για μπλε χρωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2024 στις 6:50 ΜΜ, 29gk είπε

1) βγαζεις ολα τα μελανια εκτος

2) με τον εκτυπωτη αναμμενο, βγαζεις το καλωδιο απο το ρευμα ΧΩΡΙΣ να τον κλεισεις απο το κουμπι

3) τον αφηνεις εκτος ρευματος για 5 λεπτα κυριολεκτικα

4) βαζεις το ρευμα και τον αναβεις

5) βαζεις ενα ενα τα μελανια αρχιζοντας απο το καινουργιο. 

Αν στο καινουργιο σου βγαλει error, το επιστρεφεις στο καταστημα για αντικατασταση. Αν δεν σου βγαλει error βαζεις και το δευτερο και δοκιμαζεις εκτυπωση.

Αν ειτε με τα παραπανω ακομα και με το μελανι να εχει αντικατασταθει το error συνεχιζει, τοτε παιρνεις την ΗΡ και ψαχνεις και στην αποθηκη για μπλε χρωμα. 

Το εκανα οπως το ειπες, παει για μπλε και θαλασσα. Το πλαισιο λεει δεν επιστρεφονται μελανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπα, σε οτι αφορα το ΠΛΑΙΣΙΟ ή το οποιο καταστημα, τα μελανια φυσικα και επιστρεφονται για αλλαγη μαζι με την αποδειξη αγορας. Αν ΔΕΝ το δεχονται, μιλας με την ετιαρεια, πχ την ΗΡ, την EPSON κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2024 στις 11:07 ΠΜ, leoy είπε

Το πλαισιο λεει δεν επιστρεφονται μελανια.

Όπως και στον φίλο μας τον 29gk, μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Μήπως, έτσι για να πω μια κοτσάνα, δεν κατάλαβε καλά ο υπάλληλος και νόμισε πως πρόκειται για συμβατό μελάνι του πλαισίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2024 στις 5:30 ΜΜ, 29gk είπε

Oπα, σε οτι αφορα το ΠΛΑΙΣΙΟ ή το οποιο καταστημα, τα μελανια φυσικα και επιστρεφονται για αλλαγη μαζι με την αποδειξη αγορας. Αν ΔΕΝ το δεχονται, μιλας με την ετιαρεια, πχ την ΗΡ, την EPSON κτλ.

 

Στις 29/6/2024 στις 2:32 ΜΜ, georgeole είπε

Όπως και στον φίλο μας τον 29gk, μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Μήπως, έτσι για να πω μια κοτσάνα, δεν κατάλαβε καλά ο υπάλληλος και νόμισε πως πρόκειται για συμβατό μελάνι του πλαισίου;

Οχι τις δινει το γνησιο της HP φυσικα στο χερι της γυναικας μου που το πηρε και τις λεει δεν επιτρεφονται.
Και εμενα κουφο μου ακουγεται. Θα παω απο εκει να μαθω απο πρωτο χερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που επιμεινουν, καλεσε απευθειας την ΗΡ και αναφερετους το ζητημα του εκτυπωτη οπως και του μελανιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το μελανι δεν παιζει, δεν υπαρχει "δεν επιστρεφεται". Ειναι μη λειτουργικο προιον. 

Στη χειροτερη παρε το μηχανημα αγκαλια και πηγαινε στο μαγαζι να το δουνε επιτοπου οτι δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, lector είπε

Απο τη στιγμη που το μελανι δεν παιζει, δεν υπαρχει "δεν επιστρεφεται". Ειναι μη λειτουργικο προιον. 

Στη χειροτερη παρε το μηχανημα αγκαλια και πηγαινε στο μαγαζι να το δουνε επιτοπου οτι δεν παιζει.

Αυτά τα λέμε εσύ, εγώ και κάθε λογικός άνθρωπος που κάνει σοβαρό λογαριασμό. Θα ήθελα όμως ΠΟΛΥ να δω τι λέει και ο ξενοδόχος (πλαίσιο). Για την ακρίβεια, υπάλληλος ξενοδόχου. Ο ξενοδόχος είναι η HP.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

Αυτά τα λέμε εσύ, εγώ και κάθε λογικός άνθρωπος που κάνει σοβαρό λογαριασμό. Θα ήθελα όμως ΠΟΛΥ να δω τι λέει και ο ξενοδόχος (πλαίσιο). Για την ακρίβεια, υπάλληλος ξενοδόχου. Ο ξενοδόχος είναι η HP.

Σε Samsung-HP και Lexmark original toners παντως που εχει τυχει να πεσουν στα χερια μου και ηταν ελαττωματικα απο την αρχη (σκορπαγανε γραφιτη ή δεν τα αναγνωριζε το μηχανημα), ο προμηθευτης τα αντικατεστησε χωρις πολλα πολλα, ειτε επροκειτο για διανομεα ειτε για τη μαμα εταιρεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρελλαίνομαι πως πάνε κάποιοι και πληρώνουν αδρα για απλά γνήσια που χωράνε   1 , 2 ml μελάνι .

Έχω τον hp1510 είναι πάνω από 10 χρόνων μπορεί και 15 🤣 έχει βγει σκυλί , ποτέ δεν έχω αγοράσει γνήσια.Παλιά αγόραζα κανένα γνήσιο αναγεμισμένο αλλά πολύ μικρά ρε παιδιά 1 - 1,5 ml επαιρναν και δεν προλάβαινα να τα γεμίσω. Πλέον συμβατά 301hp  XXL , 25 ευρώ τα δύο με μεταφορικά , εχουν πολύ μελάνι μέσα , παίρνουν και γέμισμα με σύριγγα. Ένα τρίχρωμο δεν μου δούλεψε μια φορά πήρα τηλέφωνο χωρίς καμία γκρίνια ,  σε τρεις μέρες μου είχαν στείλει άλλο με δικά τους έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ τρελλαίνομαι πως πάνε κάποιοι και πληρώνουν αδρα για απλά γνήσια που χωράνε   1 , 2 ml μελάνι .

Έχω τον hp1510 είναι πάνω από 10 χρόνων μπορεί και 15 🤣 έχει βγει σκυλί , ποτέ δεν έχω αγοράσει γνήσια.Παλιά αγόραζα κανένα γνήσιο αναγεμισμένο αλλά πολύ μικρά ρε παιδιά 1 - 1,5 ml επαιρναν και δεν προλάβαινα να τα γεμίσω. Πλέον συμβατά 301hp  XXL , 25 ευρώ τα δύο με μεταφορικά , εχουν πολύ μελάνι μέσα , παίρνουν και γέμισμα με σύριγγα. Ένα τρίχρωμο δεν μου δούλεψε μια φορά πήρα τηλέφωνο χωρίς καμία γκρίνια ,  σε τρεις μέρες μου είχαν στείλει άλλο με δικά τους έξοδα.

Δεν λέω, είναι μια σοβαρή λύση, ωστόσο μάλλον η πιο σοβαρή λύση είναι μια και καλή ink tank. Inkjet επί της ουσίας είναι κι αυτοί, αλλά με σχεδόν δωρεάν original μελάνια. Δεν ξέρω, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, σε επίπεδο inkjet οι ink tank είναι η ιδανική και ίσως η μόνη λύση. Το λέω με την έννοια ότι, αν κάποιος τυπώνει πχ μόνο 2, 5 ή 10 σελίδες το μήνα, η καλύτερη λύση είναι έξω: λιγότερα έξοδα, λιγότερη ταλαιπωρία, λιγότεροι μπελάδες. Όποιος βέβαια διαφωνεί, παίρνει inkjet και αναφωνεί όπως ο Δ. Παπαγιαννόπουλος: «Κι έχω και σάκχαρο! Κι όσο συγχύζομαι, τόσο μου ανεβαίνει! Κι όσο μου ανεβαίνει, τόσο συγχύζομαι!!!!!!:D»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Δεν λέω, είναι μια σοβαρή λύση, ωστόσο μάλλον η πιο σοβαρή λύση είναι μια και καλή ink tank. Inkjet επί της ουσίας είναι κι αυτοί, αλλά με σχεδόν δωρεάν original μελάνια. Δεν ξέρω, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, σε επίπεδο inkjet οι ink tank είναι η ιδανική και ίσως η μόνη λύση. Το λέω με την έννοια ότι, αν κάποιος τυπώνει πχ μόνο 2, 5 ή 10 σελίδες το μήνα, η καλύτερη λύση είναι έξω: λιγότερα έξοδα, λιγότερη ταλαιπωρία, λιγότεροι μπελάδες. Όποιος βέβαια διαφωνεί, παίρνει inkjet και αναφωνεί όπως ο Δ. Παπαγιαννόπουλος: «Κι έχω και σάκχαρο! Κι όσο συγχύζομαι, τόσο μου ανεβαίνει! Κι όσο μου ανεβαίνει, τόσο συγχύζομαι!!!!!!:D»

Βγάζω πολλά ασπρόμαυρα και σώθηκα με τα συγκεκριμένα. Θέλω και χρωματιστά για τα μικρά. Ναι για κάποιον που πάει σε καινούργιο ωραίοι οι ink tank. Εμένα όσο δουλεύει ο 1510 θα πάω με αυτόν. Γεμίζω κιόλας αν αδειάσουν οπότε τζάμπα μου ερχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2024 στις 11:42 ΠΜ, papoys1 είπε

Εγώ τρελλαίνομαι πως πάνε κάποιοι και πληρώνουν αδρα για απλά γνήσια που χωράνε   1 , 2 ml μελάνι .

Έχω τον hp1510 είναι πάνω από 10 χρόνων μπορεί και 15 🤣 έχει βγει σκυλί , ποτέ δεν έχω αγοράσει γνήσια.Παλιά αγόραζα κανένα γνήσιο αναγεμισμένο αλλά πολύ μικρά ρε παιδιά 1 - 1,5 ml επαιρναν και δεν προλάβαινα να τα γεμίσω. Πλέον συμβατά 301hp  XXL , 25 ευρώ τα δύο με μεταφορικά , εχουν πολύ μελάνι μέσα , παίρνουν και γέμισμα με σύριγγα. Ένα τρίχρωμο δεν μου δούλεψε μια φορά πήρα τηλέφωνο χωρίς καμία γκρίνια ,  σε τρεις μέρες μου είχαν στείλει άλλο με δικά τους έξοδα.

Χαίρετε! Ο hp1510 δέχεται απευθείας μελάνια 301 αντί για τα 650? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...