Προς το περιεχόμενο

ASUS Vivobook S 15 Review – Η νέα εποχή των Windows PC ξεκινά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, apikoulas said:

Οταν θέλω να δουλέψω, όταν θέλω επιδόσεις και σταθερότητα, x86 και πάλι x86!

Τρέχετε αρκετοί να πείτε τα δικά σας, έτσι για να πείτε κάτι. Προφανώς και θα έχεις επιδόσεις και σταθερότητα σε x86 γιατί ήταν ο μόνος παίκτης στα PC τόσα χρόνια και είναι όλα γραμμένα γι' αυτούς.

Κάτσε να συγκρίνεις εφαρμογές που είναι γραμμένες και για τις δύο αρχιτεκτονικές και μετά κρίνε αν τίθεται ζήτημα επιδόσεων ή σταθερότητας.

Επίσης, μην κρίνεται μόνο από τα χαζά της Microsoft που πάει να χώσει το copilot και θυμήθηκε τους Arm. Έχει ήδη πάει σε Arm η Apple από τον Μ1 κι έπειτα και τα Mac έχουν απογειωθεί σε σύγκριση με τους Intel x86 που είχαν τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Τρέχετε αρκετοί να πείτε τα δικά σας, έτσι για να πείτε κάτι. Προφανώς και θα έχεις επιδόσεις και σταθερότητα σε x86 γιατί ήταν ο μόνος παίκτης στα PC τόσα χρόνια και είναι όλα γραμμένα γι' αυτούς.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη που θέλω σταθερότητα και όχι πειραματισμούς. Ας τα πάρουν αυτοί που χρησιμοποιούν μόνο Solitaire, Word και browser. 

Αναφορά σε κείμενο

Κάτσε να συγκρίνεις εφαρμογές που είναι γραμμένες και για τις δύο αρχιτεκτονικές και μετά κρίνε αν τίθεται ζήτημα επιδόσεων ή σταθερότητας.

Αν έχει γραφτεί για ARM, προφανώς είναι καλύτερο σε επιδόσεις, στον ARM. Δεν υποστηρίζω ότι η x86 ειναι ότι καλύτερο, το αντίθετο θα έλεγα. Άλλο αυτό, άλλο το να γίνουμε τα πειραματόζωα τους, και να το πληρώσουμε και premium. 

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης, μην κρίνεται μόνο από τα χαζά της Microsoft που πάει να χώσει το copilot και θυμήθηκε τους Arm. Έχει ήδη πάει σε Arm η Apple από τον Μ1 κι έπειτα και τα Mac έχουν απογειωθεί σε σύγκριση με τους Intel x86 που είχαν τόσα χρόνια.

Πες μας ότι είσαι fanboy, και καθόμαστε και ασχολούμαστε... Εγω προσωπικά Mac και Apple, ΠΟΤΕ! Που να μου το χαρίζουν, θα το πουλήσω την ίδια στιγμή. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, anax111 said:

και ειδικά σπασμένες εκδόσεις

κρατούσα την ανάσα μου για να καταλάβω την τόση μεγάλη ανησυχία διαβάζοντας το ποστ και μόλις έφτασα εδώ ξεφύσηξα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

κρατούσα την ανάσα μου για να καταλάβω την τόση μεγάλη ανησυχία διαβάζοντας το ποστ και μόλις έφτασα εδώ ξεφύσηξα

Ναι, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο της x86 βιβλιοθήκης. Και αυτό είναι η πραγματικότητα. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν είναι έτσι δες λίγο τα downloads στα τορεντάδικα. Προσπαθώ πάντοτε να έχω ρεαλιστικές απόψεις και όχι ουτοπικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, freegr said:

Από τιμές όμως δεν αναφέρονται πουθενά για να έχουμε μέτρο σύγκρισης 

https://www.lagonika.gr/prosfores/samsung-galaxy-book4-edge-14-3k-amoled-touchscreen-snapdragon-x-elite-16gb/

1089€ και σαμσουγκ. Εγώ βλέπω μεγάλη βλακεια να πάρεις οτιδήποτε πλην arm πλέον για φορητό. Και η τιμή είναι μια χαρά. 

Στο 60-90% που δουλεύουν όλοι καθημερινα θα δουλεύει αυτούσια σε arm με ότι θετικό σημαίνει αυτό σε θερμοκρασία, θόρυβο, αυτονομία. Windows, word, excel, πρόγραμματα επεξεργασίας βίντεο (κάποια). Στις βασικές εφαρμογές θέμα λόγου χρόνου να βγουν συμβατές εκδόσεις με arm. Σε μικρές παλαιές εφαρμογες x86 δε σε νοιάζει καν να βγουν σε arm αφού και έτσι δουλεύουν μια χαρά. Οκ εκεί δε θα κερδίζεις τόσο πολύ σε αυτονομία (συνήθως παλι θα κερδίζεις). Είχα ένα galaxy book 12 tablet (core i5) και ως tablet, ήταν ότι χειρότερο είχα πάρει. Αυτονομία 3-4 ώρες, ανεμιστήρακια σφυριζανε. Το άφηνες standby με 90% μπαταρία και την άλλη μέρα είχε 10%

Πηρα ένα galaxy tab s8 uktra android και σώθηκα. Το αφήνεις με 90% και την άλλη μέρα έχει 88%. Αυτά είναι τα καλά των arm ΣΕ ΦΟΡΗΤΌ,  σε επιτραπέζιο πάρτε ότι θέλετε. 

 

Ε

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, oldnew είπε

https://www.lagonika.gr/prosfores/samsung-galaxy-book4-edge-14-3k-amoled-touchscreen-snapdragon-x-elite-16gb/

1089€ και σαμσουγκ. Εγώ βλέπω μεγάλη βλακεια να πάρεις οτιδήποτε πλην arm πλέον για φορητό. Και η τιμή είναι μια χαρά. 

Στο 60-90% που δουλεύουν όλοι καθημερινα θα δουλεύει αυτούσια σε arm με ότι θετικό σημαίνει αυτό σε θερμοκρασία, θόρυβο, αυτονομία. Windows, word, excel, πρόγραμματα επεξεργασίας βίντεο (κάποια). Στις βασικές εφαρμογές θέμα λόγου χρόνου να βγουν συμβατές εκδόσεις με arm. Σε μικρές παλαιές εφαρμογες x86 δε σε νοιάζει καν να βγουν σε arm αφού και έτσι δουλεύουν μια χαρά. Οκ εκεί δε θα κερδίζεις τόσο πολύ σε αυτονομία (συνήθως παλι θα κερδίζεις). Είχα ένα galaxy book 12 tablet (core i5) και ως tablet, ήταν ότι χειρότερο είχα πάρει. Αυτονομία 3-4 ώρες, ανεμιστήρακια σφυριζανε. Το άφηνες standby με 90% μπαταρία και την άλλη μέρα είχε 10%

Πηρα ένα galaxy tab s8 uktra android και σώθηκα. Το αφήνεις με 90% και την άλλη μέρα έχει 88%. Αυτά είναι τα καλά των arm ΣΕ ΦΟΡΗΤΌ,  σε επιτραπέζιο πάρτε ότι θέλετε. 

 

Ε

Σωστός. Οι arm είναι ότι καλύτερο για φορητότητα, απόδοση ανα watt (που είναι σημαντικό σε φορητές συσκευές) και πιο ήσυχο από αντίστοιχης απόδοσης X86. 

Όταν κλικάρω να με πάει στο κατάστημα:

https://www.amazon.it/Samsung-Snapdragon-Sapphire-Versione-italiana/dp/B0D4VX2BD6?creative=21718

Είναι στα 1500€. Υποθέτω θα αλλάζει όταν βάζεις το κουπόνι, αλλά σε windows τα 16GB είναι απλά οκ. Θα προτιμούσα τα 32GB και εκεί η τιμή αλλάζει.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω γιατί πολλοί περνούν την είδηση προσωπικά.

Επειδή βγήκε κάτι δεν σημαίνει ότι πρέπει κάποιος να τρέξει να το αγοράσει.

Έχοντας παρακολουθήσει και την ιστορία της apple x86->arm, τον πρώτο χρόνο ήταν λίγο μεσοβεζικη αλλά τελικά βγήκαν οι εφαρμογές native και πλέον δεν υφίστατε καμία σύγκριση.

Ούτε σε επιδόσεις ούτε σε αυτονομία.

Γενικά είναι προϊόν σε beta, αλλά αν δεν περάσει αυτή η φάση πως θα έχουμε ολοκληρωμένες λύσεις σε 1-2 χρονια(εδώ δεν μπορώ να προβλέψω εάν θα πάει ταχύτερα η μετάβαση από τα mac).

Για το μόνο που δεν χαίρομαι είναι ότι -λογικα- δεν θα έχεις την δυνατότητα να αναβαθμίσεις nvme/ram αλλά και στα "κανονικά" λάπτοπ κάπως έτσι φαινετε να πηγαίνει το κόλπο.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tlykog said:

Σωστός. Οι arm είναι ότι καλύτερο για φορητότητα, απόδοση ανα watt (που είναι σημαντικό σε φορητές συσκευές) και πιο ήσυχο από αντίστοιχης απόδοσης X86. 

Όταν κλικάρω να με πάει στο κατάστημα:

https://www.amazon.it/Samsung-Snapdragon-Sapphire-Versione-italiana/dp/B0D4VX2BD6?creative=21718

Είναι στα 1500€. Υποθέτω θα αλλάζει όταν βάζεις το κουπόνι, αλλά σε windows τα 16GB είναι απλά οκ. Θα προτιμούσα τα 32GB και εκεί η τιμή αλλάζει.

Ναι βάζεις το κουπόνι και πέφτει η τιμή. Αν ηταν 2in1, να γυρνάει δηλαδή τελείως το πληκτρολόγιο και να γινόταν και ταμπλετα, θα το έπαιρνα και ας έκανε 200€ παραπανω. Συμφωνώ απόλυτα για τη μνήμη. Και δυστυχώς είναι κολλημένη στη πλακέτα δεν αναβάθμιζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...