Προς το περιεχόμενο

ASUS Vivobook S 15 Review – Η νέα εποχή των Windows PC ξεκινά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε η κεντρική παρουσίαση του συνεδρίου της Qualcomm, τον περασμένο Οκτώβριο, ένα πράγμα περιμέναμε, να πιάσουμε στα χέρια μας το πρώτο laptop με το νέο της επεξεργαστή, το Snapdragon X Elite.

Οι τόσες υποσχέσεις, τα εντελώς «τρελά» benchmarks που η ίδια η εταιρεία έδειξε όχι μόνο στη συγκεκριμένη παρουσίαση αλλά και στους μήνες που ακολούθησαν, έδιναν μια νέα εικόνα για την κατηγορία των Windows PC όχι μόνο σε επίπεδο hardware αλλά και σε επίπεδο software. 

Έτσι φτάνουμε στον Ιούνιο, με την Qualcomm να είναι πιστή στο αρχικό χρονοδιάγραμμά της, με το λανσάρισμα του συγκεκριμένου επεξεργαστή, να είναι μέρος ενός μεγαλύτερου λανσαρίσματος που αφορά τη Microsoft και τα οφέλη του AI.

image.jpeg.89f9d49943954c88fb224396305f8

Το Vivobook S 15 είναι το πρώτο AI PC ή Copilot+ PC όπως θα το δείτε να αναφέρεται (περισσότερα για τη διαφορά μεταξύ των δύο, αργότερα) που λανσάρει η ASUS. Οι έχοντες ισχυρότερη μνήμη, θα θυμάστε λογικά πως τις τελευταίες εβδομάδες, οι διάφοροι κατασκευαστές μας παρουσίασαν ουκ ολίγα AI laptops τα οποία και επρόκειτο να κάνουν την εμφάνισή τους μέσα στη χρονιά, ενώ τα περισσότερα τα είδαμε στη Computex πριν μόλις λίγες ημέρες. 

Η μεγάλη ώρα για την ASUS έφτασε και το Vivobook S 15 (S5507QA) είναι εδώ και υπόσχεται να μας προσφέρει μία πληρέστερη και ευφυέστερη εμπειρία χρήσης χάρη στους τελευταίας γενιάς αλγορίθμους τεχνητής νοημοσύνης και το κορυφαίο hardware που ενσωματώνει. Εξίσου σημαντική είναι η παρουσία μιας νέας έκδοσης των Windows που αφορά αποκλειστικά τους επεξεργαστές που στηρίζονται στην ARM αρχιτεκτονική, που παλιότερα αποτελούσε ανέκδοτο όμως εν έτη 2024 όλα έχουν αλλάξει.

Πόσο καλά τα καταφέρνει και σε τι βαθμό διαφέρει η χρήση του σε σχέση με ένα τυπικό laptop και είμαστε μάρτυρες του μεγαλύτερου χτυπήματος της x86 εποχής; 

Πάμε να δούμε.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Copilot+ PC και αηδίες, Centrino μόνο ρε 🤘

Κι άσε την Apple να ετοιμάζει το επόμενο AiPhone

Εντωμεταξύ τα 5+ χρόνων κινητά μας όταν ακούν για επανάσταση στα laptop με την προσθήκη NPU

dd0.jpg

Επεξ/σία από Innersense
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλή δουλειά και να κάνει το prism σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τρέξει εφαρμογές x86 το ίδιο γρήγορα από ένα σύστημα που είναι εξοπλισμένο με x86 επεξεργαστή. Και όσον αφορά τις λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης αυτές θα συμπεριλαμβάνονται αυτούσιες και στους νέους Intel επεξεργαστές Lunar Lake με NPU. Οπότε το ερώτημα είναι γιατί να πάει κάποιος σε σύστημα με επεξεργαστή Qualcomm χάνοντας την συμβατότητα προς τα πίσω που είναι τεράστιο ζητούμενο για τους χρήστες των Windows; Μόνο σε ένα σημείο φαίνεται να υπερέχουν τα συστήματα Windows με επεξεργαστή ARM, την αυτονομία. Οπότε το ερώτημα είναι οι 12 - 14 ώρες αυτονομίας είναι αρκετές για να τολμήσεις να επιλέξεις ένα σύστημα Windows  με ARM επεξεργαστή; Η δική μου απάντηση είναι όχι. Και αυτό γιατί τις εφαρμογές που τρέχουν αυτή την στιγμή εγγενώς τα Windows ARM τις τρέχει και οποιοδήποτε Android Tablet, και μάλιστα με μεγαλύτερη ποικιλία. Αν θες απλή χρήση με μεγάλη αυτονομία παίρνεις κάτι σε Android και τελειώνει η υπόθεση. Αντίθετα αν θες ένα laptop που να μπορεί να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε στιγμή όλη την τεράστια βιβλιοθήκη των Windows x86 προγραμμάτων και ειδικά σπασμένες εκδόσεις θα πας σε σύστημα με επεξεργαστή χ86. Προσωπικά περιμένω τα νέα Laptops με Lunar Lake επεξεργαστές για να αγοράσω νέο laptop. για σύστημα με ARM ακόμα δεν θα το τολμούσα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, anax111 said:

Όσο καλή δουλειά και να κάνει το prism σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τρέξει εφαρμογές x86 το ίδιο γρήγορα από ένα σύστημα που είναι εξοπλισμένο με x86 επεξεργαστή. Και όσον αφορά τις λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης αυτές θα συμπεριλαμβάνονται αυτούσιες και στους νέους Intel επεξεργαστές Lunar Lake με NPU. Οπότε το ερώτημα είναι γιατί να πάει κάποιος σε σύστημα με επεξεργαστή Qualcomm χάνοντας την συμβατότητα προς τα πίσω που είναι τεράστιο ζητούμενο για τους χρήστες των Windows; Μόνο σε ένα σημείο φαίνεται να υπερέχουν τα συστήματα Windows με επεξεργαστή ARM, την αυτονομία. Οπότε το ερώτημα είναι οι 12 - 14 ώρες αυτονομίας είναι αρκετές για να τολμήσεις να επιλέξεις ένα σύστημα Windows  με ARM επεξεργαστή; Η δική μου απάντηση είναι όχι. Και αυτό γιατί τις εφαρμογές που τρέχουν αυτή την στιγμή εγγενώς τα Windows ARM τις τρέχει και οποιοδήποτε Android Tablet, και μάλιστα με μεγαλύτερη ποικιλία. Αν θες απλή χρήση με μεγάλη αυτονομία παίρνεις κάτι σε Android και τελειώνει η υπόθεση. Αντίθετα αν θες ένα laptop που να μπορεί να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε στιγμή όλη την τεράστια βιβλιοθήκη των Windows x86 προγραμμάτων και ειδικά σπασμένες εκδόσεις θα πας σε σύστημα με επεξεργαστή χ86. Προσωπικά περιμένω τα νέα Laptops με Lunar Lake επεξεργαστές για να αγοράσω νέο laptop. για σύστημα με ARM ακόμα δεν θα το τολμούσα. 

Το μεγαλυτερο ατου της ARM αρχιτεκτονικης δεν ειναι η αυτονομια.

Η αυτονομια ειναι η συνεπεια απο την αυξησης της αποδοσης της αρχιτεκτονικης - φυσικα, η αποδοση παει περιπατο αν οι εφαρμογες δεν ειναι μεταγλωτισμενες για ARM αρχιτεκτονικη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρομοια λαπτοπ της asus η αυτονομια ειναι σχεδον ιδια με intel και amd. Δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσει κανεις τοσα χρηματα σε arm αυτη τη στιγμη.

1.5χιλιαρικο για να εισαι beta tester με 2% καλυτερη αυτονομια, σε σχεση με την προηγουμενη γενια x86.

Εν τω μεταξυ οι πιο ειδικοι(jim keller και αλλοι) λενε οτι δεν παιζει κανα ρολο η καταναλωση στο αν ειναι arm ή x86. Απο τη σχεδιαση εξαρταται, τωρα γιατι τοσο σπρωξιμο σε αυτο δεν το καταλαβαινω.

Δεν εχω θεμα με τους arm. Αλλα οταν βλεπω στα review "ενας πληρες λαπτοπ", ενω πραγματικα ειναι σε beta εκδοση μονο για κανα browser...

Επεξ/σία από vegito
  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι μόνο η μπαταρία , όταν σε stress test το λαπτοπ με snapdragon αρμ βγάζει 35- 40 βαθμούς θερμοκρασία με τους ανεμιστήρες μόλις να ακούγονται είναι όντως νέα εποχή στο pc

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ethereum said:

δεν είναι μόνο η μπαταρία , όταν σε stress test το λαπτοπ με snapdragon αρμ βγάζει 35- 40 βαθμούς θερμοκρασία με τους ανεμιστήρες μόλις να ακούγονται είναι όντως νέα εποχή στο pc

Σε κανα 2 review λιγο πιο αναλυτικα φαινεται οτι μια χαρα ζεστενεται και κανει και φασαρια. Τωρα αν ειδες αποδοση με τη ρυθμιση στα 65watt και θερμοκρασιες στα 10watt τι να κανω. Οταν τρωει 65watt με την ιδια ψυξη ζεστενεται οσο ολοι οι συγχρονοι επεξεργαστες που τρωνε τοσα watt και οταν ειναι στα 10watt εχει και την αναλογη αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Μιας και είχα την ευκαιρία να το πάρω στα χέρια μου για λίγες μέρες, τα πλεονεκτήματα που είδα στον ARM επεξεργαστή σε σχέση με το Surface Pro 8 που έχω τώρα, δεν αφορούν τόσο τις επιδόσεις, που σε πραγματική χρήση δεν μου φάνηκαν συγκλονιστικά αισθητές, αλλά τα παρακάτω:

  • Αυτονομία. Στο Surface βγάζω με το ζόρι 6 ώρες. Σε αυτό η αυτονομία ήταν αισθητά καλύτερη. Φυσικά δεν έκανα κανονική δουλειά, αλλά το άφησα να παίζει streaming ert-1 live σε fullscreen, χωρίς να το κλείσω καθόλου. Στις 8 ώρες κατέβασα το καπάκι για να πάω για ύπνο, και την επόμενη μέρα, μετά από καμιά 12αριά ώρες το ξανάνοιξα, και είχε χάσει μόλις 3%. Το έβαλα να συνεχίσει μέχρι να εξαντληθεί η μπαταρία, και άντεξε, συνολικά, κοντά στις 12 ώρες. Με δεδομένο ότι δύσκολα θα το έχει κάποιος μόνιμα ανοιχτό μέσα στην ημέρα χωρίς να το κλείσει έστω και λίγο, πιστεύω πως η αυτονομία του είναι αρκετή ώστε να βγάλει ολόκληρη μέρα με μία φόρτιση από το προηγούμενο βράδυ, ανάλογα φυσικά και με την χρήση. 
  • Απόδοση εκτός ρεύματος. Οι επιδόσεις του δεν φάνηκε να πέφτουν ιδιαίτερα όταν έβγαινε από την πρίζα, κάτι που αποτελεί συνήθως θέμα στα windows laptop.
  • Ανοίγει πιο άμεσα με το που θα ανεβάσεις το καπάκι, και δεν χρειάζεται χρόνο για να επαναφέρει τα προγράμματα, περίπου σαν κινητό ή tablet. 
  • Παρόλο που είχε αρκετή ζέστη αυτές τις μέρες, τα ανεμιστηράκια ακούστηκαν μόνο όταν έτρεχε το Cinebench. Σε κανονική χρήση ήταν πολύ ήσυχο και δεν ζεσταινόταν καθόλου. 

Δοκίμασα επίσης να περάσω 2 προγράμματα που δεν είχαν arm έκδοση και χρησιμοποιώ καθημερινά, το PhraseXpress και το FastStone Image Viewer, και δεν είδα καμία διαφορά στην απόδοση, αφού λειτουργούσαν μια χαρά (δεν τα λες και βαριά, βέβαια). Το PHPStorm και το Slack, που επίσης χρησιμοποιώ καθημερινά έχουν ήδη arm έκδοση, ενώ και το WSL παίζει καλά. Το Zoom για κάποιο λόγο δεν λειτούργησε, αλλά σε τόσο δημοφιλείς εφαρμογές είναι θέμα χρόνου να βγει διορθωτική ενημέρωση. Επίσης, για κάποιο λόγο μια ενημέρωση των Windows αδυνατούσε να εγκατασταθεί, κάτι που επίσης πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα διορθωθεί. Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα ασυμβατότητας που είχα ήταν με ένα .deb αρχείο του LocalWP που, όπως αναμενόταν, δεν μπορούσα να εγκαταστήσω στο WSL, γιατί εκεί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Prism. Φυσικά το συγκεκριμένο είναι λίγο ακραία περίπτωση, αλλά μου στοίχισε γιατί είναι λόγος για να περιμένω μέχρι να βρεθεί λύση. 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι σίγουρα ενθαρρυντικές, αν και περιμένω να εμφανιστούν τα αναμενόμενα bugs στα Windows τον πρώτο καιρό, που ελπίζω πως θα διορθωθούν σύντομα. 

  • Like 12
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασημί πλήκτρα με φωτισμό λευκό του πάγου, ότι πρέπει για να μάθεις τυφλό σύστημα. Δεν βλέπεις τίποτα!

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή, κι εγώ είχα θέμα με αυτό. Ευτυχώς έχει επιλογή να αλλάξεις το χρώμα και όρισα το φωτισμό να είναι ...μαύρος, γιατί ήταν το πιο ευδιάκριτο χρώμα, τουλάχιστον αν δεν το χρησιμοποιείς στο σκοτάδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, LLLEFTERIS said:

για να μάθεις τυφλό σύστημα.

Δεν το λες κι αρνητικό προσόν. 😛

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gsarig είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή, κι εγώ είχα θέμα με αυτό. Ευτυχώς έχει επιλογή να αλλάξεις το χρώμα και όρισα το φωτισμό να είναι ...μαύρος, γιατί ήταν το πιο ευδιάκριτο χρώμα, τουλάχιστον αν δεν το χρησιμοποιείς στο σκοτάδι. 

Είχα ένα vivobook oled και αν δεν ήμουν πάνω στους υπολογιστές 35 χρόνια θα μου είχε σπάσει τα νεύρα, πραγματικά δεν βλέπεις χαρακτήρες πάνω στα πλήκτρα ούτε μέρα ούτε νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι beta testing, όπως έγραψαν κάποιοι. Είναι Alpha Preview Internal Debug Evaluation Fingers Crossed computing.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγόραζα τέτοιο laptop, ακόμα και αν κόστιζε το 25% απ το 1.5 χιλιαρικο που ζητάνε! Αν μου το χαρίζανε θα το πούλαγα αμέσως, πριν καν το ανοίξω. Και εξηγώ γιατί. 

Για μένα αλλά και τους περισσότερους "σοβαρούς" χρήστες, η συμβατότητα και η σταθερότητα είναι το νουμερο 1 ζητούμενο, και μετά φυσικά οι επιδόσεις. Τι παίρνεις με αυτό το laptop?

- Ασυμβατότητα μη-αμφισβητούμενη, αλλά δεδομένη. Θα πρέπει να δεις τη λίστα του compatibility, αν υπάρχει εκεί το προγραμμά σου. Αλλίως, δοκίμασε και δες. Τι όμορφα! Α θες να τρέξεις και linux ή έστω ενα WSL; Την πάτησες, δε υποστηρίζεται!

- Πανακρίβο για τις επιδόσεις του: από το screenshot toy Cinebench, φτάνει στις επιδόσεις 9-10ης γενίας της Intel χοντρικά, που ναι μεν είναι τεχνολογικό achievement, αλλά δε θα σκίσω και τα ρούχα μου. Με 1.5 χιλιάρικο έχετε δει τι παίρνεις σήμερα; 

- Ξεχάστε τα upgrades... ολα κολλημένα στη μητρική/CPU/NPU/GPU. Θες εξτρα μνήμη; Σορυ! Θες εξτρα σκληρό; Βάλε στικακι. Θες να συνδέσεις συσκευές; Δες αν παίζει!

- Ξεχάστε τις dedicated GPU (Nvidia/AMD) στο laptop σας - μόνο τις ενσωματωμένες με τα κόλπα για upscaling και τα crashαρίσματα μέρος του παιχνιδιού!

- Καλύτερη μπαταρία ακούω; 10 και 15 ώρες κτλ. Δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ, μερικές ώρες αυτονομίας μου αρκούν. Στα καινούργια laptop, αν ρίξεις λίγο τις επιδόσεις, ξεπερνούν το 5ωρο άνετα, ακόμα και με σκληρή χρήση. Μετά, βρίσκεις μια παροχή. Που ζούμε, στη ζούγκλα;

Οταν θέλω να δουλέψω, όταν θέλω επιδόσεις και σταθερότητα, x86 και πάλι x86! 

Η μόνη περίπτωση που ίσως να είχε νόημα θα ήταν για tablet, αντί πχ για Android... Αλλά και εκεί, γιατί να χάσεις τα τόσα δοκιμασμένα apps και να πας σε windows που σε mobile apps είναι χάλια/non-existent;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...