Προς το περιεχόμενο

TP-Link 5G Router NX510v


gianso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα σε όλους,

Σε κεντρικό σημείο επαρχιακής πόλης με το router του θέματος και Cosmote sim πιάνω περίπου 300mbps download (για σύγκριση με iPhone 13 pro πιάνω με 5g περί τα 500 με 600mbps ανάλογα το test με cosmote πάλι). To ping επίσης δε θα το έλεγα και ιδιαίτερα σταθερό όπως φαίνεται παρακάτω. 

image.png.87d4bd37aea630c803ce3a8a57e94aef.png

Από το admin του router βλέπω για το σήμα τα παρακάτω.

Screenshot2024-06-19at17_59_01.png.6781cf06f13f2ded616bd32c33d249f9.pngScreenshot2024-06-19at17_58_57.png.cfc7d8500ece0c8cb4a5317a2b03b9de.png

Έχετε να προτείνετε κάτι πέρα από το να δοκιμάσω να το μετατοπίσω δίπλα σε παράθυρο (ήδη είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στο παράθυρο χωρίς να μπορώ να το μετακινήσω άλλο).

Πριν το router του θέματος είχα το (σάπιο) MR200 v1 (4g router) που έδινε η Cosmote και maximum έπιανα 35mbps download στο ίδιο σημείο. Ίσως οι απαιτήσεις μου να ήταν αυξημένες από το 5g router ; Ίσως να φταίει το traffic της μπάντας που έχω κλειδώσει ; Upload επίσης δεν έχω δει ποτέ πάνω από 30mbps.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Επεξ/σία από gianso
Typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 07/07/2024 at 12:11, poulinos said:

δοκιμασε σε αλλα σημεια.δοκιμασε ακομα και μπαλκονι για να δεις τι παιζει

Ειναι (κάπως) καλύτερα αλλά δεν νομίζω / είμαι σίγουρος αν θελω να μπω σε λογικη εξωτερικής κεραίας με τρύπες στο κούφωμα (ή τοιχο) και πέρασμα καλωδίου εσωτερικά. Το σπίτι ειναι ένα παλιο εξοχικο που εχω φτιαξει καπως προχειρα ένα μικρό καλοκαιρινο γραφειο για remote δουλειά (και δεν ειναι δικό μου μόνο).

Εσωτερική κεραία (σαν αυτές των microtik) έχεις κανείς να προτείνει που να παίζουν καλά με tplink ? Κάτι τέτοιο μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει ; Ψάχνω για omni κεραία φαντάζομαι που να φτάνει 3980MHz για να μπορεί να παίξει με 5g ? Εχει κανείς να προτείνει κάποια που δουλεύει και ειναι ευχαριστημένος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μιας και η sim κάρτα είναι cosmote πριν ασχοληθείς με εξωτερικές κεραίες και τέτοια θα σου έλεγα να σιγουρευτείς ότι το mobile security είναι απενεργοποιημένο απο την sim.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kriosgr said:

Λοιπόν μιας και η sim κάρτα είναι cosmote πριν ασχοληθείς με εξωτερικές κεραίες και τέτοια θα σου έλεγα να σιγουρευτείς ότι το mobile security είναι απενεργοποιημένο απο την sim.  

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ; Αυτό που αναφέρεις δεν είναι το PIN lock στο PIN Management tab ; Δε βρήκα κάποια ρύθμιση που να μου ταιριάζει σε αυτό που αναφέρεις εκτός αν αυτό είναι κάτι διαφορετικό ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/07/2024 at 12:15, gianso said:

Ειναι (κάπως) καλύτερα αλλά δεν νομίζω / είμαι σίγουρος αν θελω να μπω σε λογικη εξωτερικής κεραίας με τρύπες στο κούφωμα (ή τοιχο) και πέρασμα καλωδίου εσωτερικά. Το σπίτι ειναι ένα παλιο εξοχικο που εχω φτιαξει καπως προχειρα ένα μικρό καλοκαιρινο γραφειο για remote δουλειά (και δεν ειναι δικό μου μόνο).

Εσωτερική κεραία (σαν αυτές των microtik) έχεις κανείς να προτείνει που να παίζουν καλά με tplink ? Κάτι τέτοιο μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει ; Ψάχνω για omni κεραία φαντάζομαι που να φτάνει 3980MHz για να μπορεί να παίξει με 5g ? Εχει κανείς να προτείνει κάποια που δουλεύει και ειναι ευχαριστημένος ;

δεν εχει τυχει να δοκιμασω εξωτερικες κεραιες.παντως αν σε καλυπτουν οι ταχυτητες οπως εισαι τοτε απλα το αφηνεις εσωτερικα και τελειωνεις.απλα βρισκεις το καλυτερο σημειο που μπορεις μεσα στο σπιτι και βεβαια να μπορει να παιζει και σωστα το wifi μετα με βαση το που θα βρισκονται οι συσκευες σου

2 hours ago, gianso said:

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ; Αυτό που αναφέρεις δεν είναι το PIN lock στο PIN Management tab ; Δε βρήκα κάποια ρύθμιση που να μου ταιριάζει σε αυτό που αναφέρεις εκτός αν αυτό είναι κάτι διαφορετικό ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου. 

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/cosmote_mobile_security.html

23 hours ago, kriosgr said:

Λοιπόν μιας και η sim κάρτα είναι cosmote πριν ασχοληθείς με εξωτερικές κεραίες και τέτοια θα σου έλεγα να σιγουρευτείς ότι το mobile security είναι απενεργοποιημένο απο την sim.  

το default οσο ξερω ειναι απενεργοποιημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, poulinos said:

δεν εχει τυχει να δοκιμασω εξωτερικες κεραιες.παντως αν σε καλυπτουν οι ταχυτητες οπως εισαι τοτε απλα το αφηνεις εσωτερικα και τελειωνεις.απλα βρισκεις το καλυτερο σημειο που μπορεις μεσα στο σπιτι και βεβαια να μπορει να παιζει και σωστα το wifi μετα με βαση το που θα βρισκονται οι συσκευες σου

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/cosmote_mobile_security.html

το default οσο ξερω ειναι απενεργοποιημενο.

Σε ευχαριστώ πολύ (μπήκα στο app και επιβεβαίωσα ότι ειναι απενεργοποιημένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το ρημάδι δεν ήταν απενεργοποιημένο. Να βλέπεις σε φουλ σήμα 5G να πιάνει 10-15 mbps  την μέρα και το βράδυ που ξεκολλούσε το mobile security να πιάνω 600 mbps και μην ξέρω τι να κάνω....  Τώρα πιάνω 480 - 540 mbps μέρα και νύχτα.  ☺️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kriosgr said:

Εμένα το ρημάδι δεν ήταν απενεργοποιημένο. Να βλέπεις σε φουλ σήμα 5G να πιάνει 10-15 mbps  την μέρα και το βράδυ που ξεκολλούσε το mobile security να πιάνω 600 mbps και μην ξέρω τι να κάνω....  Τώρα πιάνω 480 - 540 mbps μέρα και νύχτα.  ☺️ 

απο default επρεπε να ειναι.τωρα ποιος ξερει αν αλλαξαν το default.δεν εχω παραπανω εμπειρια δυστυχως για να πω κατι παραπανω.

Που απορω γιατι κοβει ταχυτητα αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

απο default επρεπε να ειναι.τωρα ποιος ξερει αν αλλαξαν το default.δεν εχω παραπανω εμπειρια δυστυχως για να πω κατι παραπανω.

Που απορω γιατι κοβει ταχυτητα αλλα οκ.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο παιδεύτηκα 2 μέρες να στρίβω την κεραία και να κάνω restart το modem του κάκου.  Ευτυχώς είχα διαβάσει το παρακάτω review από το παιδί αυτό.  Με το που το απενεργοποίησα το ping από 570 στο speedtest κατέβηκε στο 18-20 και οι ταχύτητες έγιναν ίδιες με του κινητού. 

image.png.242f81709735adbc62a092ed79682d9d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kriosgr said:

 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο παιδεύτηκα 2 μέρες να στρίβω την κεραία και να κάνω restart το modem του κάκου.  Ευτυχώς είχα διαβάσει το παρακάτω review από το παιδί αυτό.  Με το που το απενεργοποίησα το ping από 570 στο speedtest κατέβηκε στο 18-20 και οι ταχύτητες έγιναν ίδιες με του κινητού. 

image.png.242f81709735adbc62a092ed79682d9d.png

παρομοια ειχα παιδευτει εγω πολυ πιο παλια οταν δεν ηξερα οτι η συνδεση η απλη 3g/4g με τα δεδομενα κινητης βγαινει απο cgnat.και δεν μου επαιζε το port forward. και μετα καταλαβα οτι πρεπει να βαλεις αλλο apn για να παρεις Public ip όπως και να πληρωσεις διαφορετικο πακετο .επισης το ιδιο ειχε γινει και με την αυξημενη ασφαλεια otenet που επισης ηταν ενεργοποιημενη απο default και εκοβε ports και δεν επαιζαν τα Port forward. απο τετοιες βλακειες η Cosmote ειναι γεματη.και πολλα enabled απο default

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...