Προς το περιεχόμενο

Αποκλειστικό ντεμπούτο για τα Windows 11 24H2, μέσω των Copilot + PC


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, TsironakosMix said:

Windows XP πενα

Windows Vista σκατα

Windows 7 πενα

Windows 8 σκατα

Windows 10 πενα

Windows 11 σκατα.

Τα λεμε στα 12

Δεν ήταν κάποια από αυτές τις τελευταίες εκδόσεις (τα 10 νομίζω) που υποτίθεται θα ήταν η "τελευταία" έκδοση windows;;

Είσαι πολύ αισιόδοξος για τα 12 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, TsironakosMix said:

Windows XP πενα

Windows Vista σκατα

Windows 7 πενα

Windows 8 σκατα

Windows 10 πενα

Windows 11 σκατα.

Τα λεμε στα 12

Κάτι σαν τα cod .

Και ξέχασες τα 98 πένα?

Millennium σκατα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Windows XP πενα

Windows Vista σκατα

Windows 7 πενα

Windows 8 σκατα

Windows 10 πενα

Windows 11 σκατα.

Τα λεμε στα 12

Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η μπαρούφα. Για ποιο λόγο είναι χειρότερα τα 11 από τα 10; Απλά αναμασάμε μια χαζομάρα που είπε κάποιος.

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η μπαρούφα. Για ποιο λόγο είναι χειρότερα τα 11 από τα 10; Απλά αναμασάμε μια χαζομάρα που είπε κάποιος.

Αναπαράγουν ότι ακούν από τους άλλους! Για μένα τα Vista ήταν πολύ καλύτερα από τα XP και τα win 8 πολύ καλύτερα απο τα 7. Tα win 11 είναι ίδια με τα 10 δεν βλέπω καμιά διαφορά!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Τα Windows 11 είναι καλύτερα από τα Windows 10. Σε Stability , Performance, Resource Management κτλ.

Έχει όμως μερικά σπαστικά (μερικά είναι και στα 10)

  • Αυτό που κάνει όμως και είναι τα promoted apps στο start που αν είναι από το store με click κάνουν install είναι απαράδεκτο. Βάλε και τα preinstalled bloatware.
    Ειδικά σε εκδόσεις Pro & Enterprise δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σαν επιλογή.
  • Η μετάβαση από το control Panel στα Settings δεν είναι ομαλή και σου σπάει τα νεύρα.
  • Βγάλαν τα δευτερόλεπτα από το ρολόι χωρίς λόγο (ευτυχώς τα επανάφεραν). Για μένα ήταν χρήσιμο για μια χοντρική εκτίμηση σε βαριά processes όταν δεν ήθελα να γράψω log ή να δω με debugger performance counters.
  • Το Context menu (R-Click) ενώ είναι σωστό σαν ιδέα είναι ακόμα προβληματικό
  • H Εμμονή για Microsoft Account. Εγώ το θέλω μιας και έχουμε Microsoft 365 αλλά θα έπρεπε να παραμένει το Local Account χωρίς να ψάχνεις workaround.
  • Μετά από κάθε major update (πχ 23Η2) σου τα σπάει με τα Online Services και τον Edge. Που πάλι τα χρησιμοποιώ αλλά δεν θέλω να είναι παρεμβατικό.
  • Έχει καταντήσει Google με τα Data μας. Δεν θέλω ούτε 1 byte outbound χωρίς να έχω δώσει έγκριση. Δεν θα μπαίνω μετά από κάθε major update να ψάχνω να κάνω Disable ότι μπορεί  να έχει ανοίξει πάλι.

Πραγματικά τα Windows είναι καλύτερα χρηστικά σαν λειτουργικό από το MacOS (μερικώς και για λόγους συνήθειας) αλλά με σπρώξανε να πάρω σαν προσωπικό Laptop MacBook με όλα τα θετικά και αρνητικά του. 

Δηλαδή στα Mac μπήκες χωρίς να συνδέσεις το Mac Account σου; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την εκδοση 24h2 ειναι οτι θα κυκλοφορησει και σε LTSC, δηλαδη την παραλλαγη που προοριζεται για enterprises και παραδοσιακα εχει λιγοτερο bloat, δεν εχει ms store και σχεδον σιγουρα δεν θα εχει copilot και λοιπες μπαρουφες. Οποτε δεν χρειαζεται καποιος να ψαχνει τροπο να τα ξηλωσει

Το κακο ειναι οτι δεν πωλουνται στη λιανικη, οποτε ξεχαστε το παιδες. Δεν θα τα βρειτε ποτε με κανενα τροπο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα marketing 'παιχνίδι' για να αυξηθούν οι τιμές, χωρίς να προσφέρει τίποτα το διαφορετικό.... Όπως θα γίνει και με τους επεξεργαστές που θα είναι και καλά copilot ready. 

Επίσης πως νιώθουν οι χρήστες που θα πάρουν pc με 1700 ευρώ και θα έχουν έκδοση beta;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να ξηλώνετε τα πάντα για να το κάνετε MS-DOS έχετε δωσει λίγο χρόνο να δοκιμάσετε τις καινουργιες λειτουργιες;

το winget για να κανετε install προγράμματα το γνωριζετε ας πούμε; δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε σελίδες να ψαχνεις download link, κλικ κλικ install κλπ, απλά ανοιγεις cmd και γραφεις "winget install winrar" και έχεις το τελευταίο winrar (με --silent δεν σε ρωτάει και τιποτα)

το snipping tool που κάνει επιτοπου OCR σε οτιδηποτε βγάλεις screenshot (κείμενο/φωτο);

λεω εγώ τώρα μερικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Volga είπε

Δηλαδή στα Mac μπήκες χωρίς να συνδέσεις το Mac Account σου; 

Φίλε μου στο MacOS είναι  Privacy dedicated, δεν στέλνει από εδώ κι από εκεί τα data σου και ελέγχεις εύκολα τα Privacy Settings.
Είναι μέσα σε αυτά που «πουλάει» (selling point) η Apple σε σχέση με Google και εσχάτως Microsoft. Επίσης είναι χρήσιμο το Apple ID για το οικοσύστημα και για την περίπτωση κλοπής, χωρίς να ρουφάει πληροφορίες.  Αν για κάποιο λόγο αυτό είναι μύθος και καταρρεύσει θα χάσει τεράστιο ποσοστό πωλήσεων ακόμα και από άτομα που δεν έχουν το privacy ψηλά.

Τέλος, δεν είπα ότι είναι ο μόνος λόγος το Local account. Επίσης εταιρικό έχω HP ProBook 450 G9 με Windows 11 Pro και ένα προσωπικό παροπλισμένο Dell XPS 9310 με Windows 11 Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...