Προς το περιεχόμενο

Νέο πολυμηχανημα για οικιακή χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Ηρθε η ώρα για αντικατάσταση του hp 8600 καθως τς μελάνια έχουν φτάσει στο Θεό. 

Χρήση περίπου 10 σελ το μήνα.

Θέλω και έγχρωμο. Επίσης οπωσδήποτε αυτόματη διπλή όψη.

Μπατζετ δεν έχω θέμα, οπότε τι προτείνετε με αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αγαπητέ φίλε. Η εκ νέου επιλογή κάποιου παρόμοιου inkjet δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, με την έννοια ότι θα συνεχίσεις να πέφτεις θύμα ληστείας στα μελάνια. Η χρήση των 10 σελίδων μ.ο. το μήνα αλλά κυρίως η αυτόματη διπλή όψη κόβουν τη μαγιονέζα. Αν δεν ήταν αυτά τα δύο, ένας ink tank, πχ ο Epson EcoTank L3260, θα ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ, με την αυστηρή προϋπόθεση να τυπώνεις μια σελίδα με όλα τα χρώματα κάθε 3-4 μέρες για να αποφύγεις δυσάρεστες παρενέργειες. Παρένθεση: για 10 σελίδες το μήνα είναι τόσο απαραίτητη η αυτόματη διπλή όψη; Την κάνεις χειροκίνητα βρε αδερφέ και ξεμπερδεύεις:)

Αν όμως επιμένεις στην αυτόματη όψη, τότε στρέφεσαι σε laser έγχρωμο πολυμηχάνημα. Παρ' όλο που στη θέση σου ΔΕΝ θα το προτιμούσα, μια καλή επιλογή είναι ο Brother DCP-L3520CDW. Τα ποιοτικά συμβατά κοστίζουν 55€ το μαύρο αποδίδοντας 3.000 σελίδες και από 60€ το κάθε χρώμα αποδίδοντας 2.300 σελίδες έκαστο.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να υπάρξει φορά που να θέλω παραπάνω. Πχ τώρα το σκ εκτύπωσα 70 σελίδες. 

Η λύση του instant ink της hp με τη συνδρομή των 1.5 το μήνα πως σας φαίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michkal91 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να υπάρξει φορά που να θέλω παραπάνω. Πχ τώρα το σκ εκτύπωσα 70 σελίδες. 

Η λύση του instant ink της hp με τη συνδρομή των 1.5 το μήνα πως σας φαίνεται; 

Τι να πω, γούστα είναι αυτά. Προσωπικά δεν θα το επέλεγα, είμαι και παλιός, με ξενίζει η δικτατορία του μελανιού, αλλά... αν το έχεις μελετήσει και σε συμφέρει, ποιος λέει όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kthulhou είπε

ναι, δαγκώνουν είναι ακριβά , με λίγο παζάρι ίσως στον πωλητη ? 

 

 

Να πω την αλήθεια δε θα ήθελα να επενδύσω έστω και 80 ευρώ για αυτόν τον εκτυπωτή.

14 ώρες πριν, georgeole είπε

Τι να πω, γούστα είναι αυτά. Προσωπικά δεν θα το επέλεγα, είμαι και παλιός, με ξενίζει η δικτατορία του μελανιού, αλλά... αν το έχεις μελετήσει και σε συμφέρει, ποιος λέει όχι;

Δε το γνωρίζω και εγώ. Ερώτηση έκανα. Βέβαια βλέπω ότι γράφεις συνεχώς να τυπωνουμε κάτι 1 φορά τη βδομάδα ή τις 2 που αυτό σημαίνει μείον 2 πχ εκτυπώσεις το μήνα. Να πω την αλήθεια στον 8600 αυτό δεν το.εκανα. 

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως αξίζει κανένας με τα δοχεία που γεμίζεις μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, michkal91 είπε

Δε το γνωρίζω και εγώ. Ερώτηση έκανα. Βέβαια βλέπω ότι γράφεις συνεχώς να τυπωνουμε κάτι 1 φορά τη βδομάδα ή τις 2 που αυτό σημαίνει μείον 2 πχ εκτυπώσεις το μήνα. Να πω την αλήθεια στον 8600 αυτό δεν το.εκανα. 

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως αξίζει κανένας με τα δοχεία που γεμίζεις μόνος.

Η σύσταση για τακτικές εκτυπώσεις στους inkjet, ink tank κλπ δεν είναι αβάσιμη. Ούτε αποτελεί δικαιολογία ότι σε κάποιους δεν τους έχει καθίσει ακόμα η στραβή. Κι εγώ έχω φίλους που δεν το τηρούν αυτό και τα μηχανήματα λειτουργούν. Στη δύσκολη στιγμή όμως (οι ασθένειες αυτές λειτουργούν υπόγεια και συσσωρευτικά) δεν υπάρχει ούτε δικαιολογία ούτε σωτηρία. Επίσης η μη τακτική εκτύπωση στους inkjet έχει τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να τυπώνει κάποιος τακτικά αχρείαστες σελίδες χρησιμοποιώντας ληστρικά μελάνια. Στους ink tank όμως το αφήγημα αυτό κατεδαφίζεται σαν τον Ναό του Σολομώντος. Εκεί το κόστος των μελανιών είναι αμελητέο. Τέλος, επιμένοντας σε inkjet/ink tank να θυμάσαι ότι η αυτόματη διπλή όψη παραμένει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/6/2024 στις 11:45 ΜΜ, lector είπε

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχει το 2024 hp 8600 που τυπωνει ακομα.

k όμως υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...