Προς το περιεχόμενο

Το Starlink Mini αναμένεται να διατεθεί στην αγορά στη μισή τιμή και να προσφέρει έως 100Mbps


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Ίσως ο πάροχος να έχει την επιλογή , που σε μένα την ονομάζει multisim. Ποιος παροχος στην Ελλαδα δινει υποστηριξη σε smartwatch? Δεν μπορει να μην μπορει καποιος να απαντησει απο το τηλεφωνο επειδη ειναι ενεργοποιημενη στο smartwatch η sim?

Ναι δεν γνωριζω και ισως ειναι αλλη sim αυτη που αναφερεις απο την κλασικη twin sim που υπαρχει πολλα χρονια. Να ειναι twin αλλα να εχει την ονομασια multisim και να παιζει ταυτοχρονα σε 2 συσκευες χωρις προβλημα. Εγω εχω καθαρη twin sim οποτε για αυτο μαλλον δεν δουλευει ταυτοχρονα. Βολευει κυριως αν εχεις 2 συσκευες αλλα για να μην αλλαζεις καρτες δουλευεις μια την μια μια την αλλη. 

Kαι οντως ετσι ειναι. Πολυ ενδιαφερον αυτο. Πχ εχεις πακετο gigamax η cosmote neo και βγαζεις multi sim την βαζεις σε router και παιζεις μπαλα με μια συνδεση και τα εχεις ολα. Δεν το ηξερα και να σε καλα που το ανεφερες. 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multisim_new.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι δεν γνωριζω και ισως ειναι αλλη sim αυτη που αναφερεις απο την κλασικη twin sim που υπαρχει πολλα χρονια. Να ειναι twin αλλα να εχει την ονομασια multisim και να παιζει ταυτοχρονα σε 2 συσκευες χωρις προβλημα. Εγω εχω καθαρη twin sim οποτε για αυτο μαλλον δεν δουλευει ταυτοχρονα. Βολευει κυριως αν εχεις 2 συσκευες αλλα για να μην αλλαζεις καρτες δουλευεις μια την μια μια την αλλη. 

Kαι οντως ετσι ειναι. Πολυ ενδιαφερον αυτο. Πχ εχεις πακετο gigamax η cosmote neo και βγαζεις multi sim την βαζεις σε router και παιζεις μπαλα με μια συνδεση και τα εχεις ολα. Δεν το ηξερα και να σε καλα που το ανεφερες. 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multisim_new.html

πρέπει να αλλάξω την αρχική μου ανάρτηση από διπλή sim σε multisim...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατοστάρα στην COSMOTE με οπτική με 28.90 και 5€ έκπτωση στο κινητό κάθε μήνα. Συν τηλέφωνο. Αν φτάσει πιο χαμηλά από αυτό θα το σκεφτώ. Προς το παρόν είμαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιγουρευεστε ? 

Σας πεφτουν τα σαλια ?

δυστιχως  δεν κατεβαζει torrent σου ερχετε ειδοποιηση και χριαζεσαι VPN για να το παρακαμψεις απ οτι λενε

τουτεστην και αλλη συνδρομη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, aliakas said:

Το λοιγουρευεστε ? 

Σας πεφτουν τα σαλια ?

δυστιχως  δεν κατεβαζει torrent σου ερχετε ειδοποιηση και χριαζεσαι VPN για να το παρακαμψεις απ οτι λενε

τουτεστην και αλλη συνδρομη 

Γιατί τι νομίζεις θα γίνει σε λίγο καιρό με τους παρόχους εδώ; Ήδη αν δε κάνω λάθος υπάρχει σχετική νομοθεσία, άλλο αν δεν κυνηγάνε κανένα ακόμα.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, dream21 said:

Eγω ειμαι απο τους παλιους συνδρομητες και μου αυξησαν μονο τα 2€  που λες απο 3€ στα 5€ στην καθε extra sim που εχω.

Ναι και εμένα αλλά στην ανανέωση συμβολαίου έχει σημασία τι θα κάνουν γιατί εμένα ας πούμε λήγει σε 6 μήνες θα μου την ανανεώσουν μαζί με την σύνδεση ή θα μου πούνε η εξτρα σιμ πλέον 25 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisxkar είπε

Ναι και εμένα αλλά στην ανανέωση συμβολαίου έχει σημασία τι θα κάνουν γιατί εμένα ας πούμε λήγει σε 6 μήνες θα μου την ανανεώσουν μαζί με την σύνδεση ή θα μου πούνε η εξτρα σιμ πλέον 25 ευρώ

Ανανεωσα πριν 2 μηνες για 18 μηνες χωρις να μου αλαξουν τιποτα. οτι ειχα ισχυει κανονικα και τωρα οποτε δεν θα εχεις θεμα στην ανανεωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aliakas είπε

δυστιχως  δεν κατεβαζει torrent σου ερχετε ειδοποιηση και χριαζεσαι VPN για να το παρακαμψεις απ οτι λενε

Πλην ελάχιστων εξαιρέσεων που είχα πιάσει 22+MB/s, οι ταχύτητες που κατεβάζω σε torrent είναι με μέγιστο 5MB/s.
Ωστόσο υπάρχει η επιλογή να κατεβάσεις από server τύπου mega nz που εκεί πιάνω σχεδον πάντα το μέγιστο (250+) και δεν υπάρχει ο κίνδυνος να σου έρθει ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξακολουθώ να μην πολυκαταλαβαίνω τη λογική σε κάποια πράγματα.

Ναι, ισχύει ότι το Starlink είναι πιο αυστηρό για τα παράνομα torrents και αν ο copyright holder διαμαρτυρηθεί, τότε μπορεί να έρθει ειδοποίηση στο χρήστη. Νομίζω δεν είναι σαφές στις πόσες ειδοποιήσεις διακόπτεται η υπηρεσία, πιθανώς πάνω από 5-6 απ' ότι λένε στο reddit. Η λύση είναι VPN, που ναι μεν είναι μια έξτρα συνδρομή αλλά δεν είναι απαγορευτική (ένα Nordvpn basic 28 μηνών κοστίζει γύρω στα 80 ευρώ) και χρησιμεύει και σε πολλά άλλα πράγματα εκτός από τα torrent, πχ. παράκαμψη geolocation σε υπηρεσίες streaming (άρα φθηνότερες συνδρομές άρα ίσως βγάλει κάποιο μέρος των εξόδων του VPN) κλπ.

Ναι, ισχύει ότι ο εξοπλισμός είναι ακριβός. Για το κανονικό πιάτο είναι 350 ευρώ στην Ελλάδα (συν 20 για μεταφορικά συν κανά 40άρι το Ethernet edapter), ενώ για αρκετούς μήνες είχε προσφορά στα 250 μέχρι πριν λίγο καιρό. Το νέο φορητό πιάτο θα είναι σημαντικά φθηνότερο, όπως λέει και ο τίτλος του άρθρου. Τα $500 προς το παρόν είναι μόνο για την Αμερική αφού μόνο εκεί διατίθεται ο εξοπλισμός νέα γενιάς. Σε γλυτώνει όμως από το έξτρα κόστος του Ethernet adapter, αφού τα νέα router έχουν ενσωματωμένα Ethernet ports. Είναι ακριβό αυτή τη στιγμή (αν και τα $500 για το μέσο Αμερικάνο είναι σαν να λέμε 100-150 ευρώ για τον Έλληνα) αλλά δεν ξέρουμε σε ποια τιμή θα έρθει στα μέρη μας.

Ναι, είναι πιθανό ότι βάζει κάποιο κόφτη στα torrents.

Η λύση για όλα τα παραπάνω είναι να μην βάλει κάποιος Starlink. Να βάλει fiber ή 5G ή έστω 100άρι VDSL.

Στις περιοχές όμως που δεν υπάρχει δυνατότητα για fiber ή 5G ή έστω 100άρι VDSL, τότε είτε θα έχεις φτηνό εξοπλισμό με άφθονα torrents και ταχύτητα έως 24Mbps (συνήθως ούτε 10), είτε θα βάλεις Starlink. Διαλέγεις και παίρνεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι πρέπει για το νέο χώρο που θα μετακομίσω εντός 25 - που δεν έχει γραμμή τηλεφωνίας/ίντερνετ και πιάνεις μόνο 1-2 γραμμές 4G με Cosmote - μόνο η σιχαNova παίζει καλά εκεί σε θέμα κάλυψης σήματος.

Με 20€ το μήνα+ 200€ ο εξοπλισμός μια χαρά VFM λύση με 100 mbps και κάτω από 30 ms latency. Σχεδόν όσο πιάνει στην περιοχή που μένω τώρα το 5G (φουλ σήμα μαξ 500-600mbps) - γύρω στα 25-27ms latency (είχα πιάσει και 18ms μια φορά-speedtest) και έπαιζα CoD ένα σαββατοκύριακο που είχε νεκρώσει η περιοχή ιδιαίτερα άνετα με γύρω στα 70-ms σταθερό ping εντός West-Eu server.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/06/2024 at 04:34, aliakas said:

δυστιχως  δεν κατεβαζει torrent σου ερχετε ειδοποιηση

Ούτε με 5G από καρτοκινητη σε αφήνουν (cosmote)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...