Προς το περιεχόμενο

Το Starlink Mini αναμένεται να διατεθεί στην αγορά στη μισή τιμή και να προσφέρει έως 100Mbps


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, christos2413 said:

Εχω βαλει starlink κοντα 1 μηνα. 300 mbps ειδα μια φορα, συνηθως βλεπω κοντα στα 180 που δεν ειναι κακο αλλα δυστυχως το ping ειναι σταθερα 80-100 οτι και αν εχω δοκιμασει.

Μου στειλαν νεο καλωδιο και παλι τα ιδια.

Συνεδεσα αλλο ρουτερ καλυτερο και ακριβοτερο, τζιφος.

Δυστυχως δεν ηταν η λυση που περιμενα.

Επειδη βλεπω πολυ live streaming εχω παρα πολλα frame drops, σε σημειο να βαλω δεδομενα απο το κινητο μου για να δω τον τελικο της Euroleague...

Αυτό με το νέο καλώδιο πραγματικά είναι η πρώτη τους λύση για τα πάντα.

Να υποθέσω ότι έχεις εξαλείψει άλλους παράγοντες, όπως εμπόδια (έστω και ελάχιστα), τυχόν αστάθεια του πιάτου, αναφορές για outages στο app κλπ. Το 180 δεν είναι ιδιαίτερα περίεργο αφού γενικά οι μέγιστες ταχύτητες σαν να έχουν πέσει ελαφρώς (κι εγώ πλέον σπάνια να πάω πάνω από 230-250 στα tests, αν και όταν κατεβάζει το Steam τις ξεπερνάει, οπότε δεν με απασχολεί το θέμα), αλλά αυτό με το ping είναι όντως πολύ περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, geoluc είπε

αδερφε αυτα τα "εώς" μας φαγανε 😅

Παντως εγώ αυτό το 5g έχω με το zte που λες (απο οταν ειχε 3 ευρώ), οποτε ξερω απο πρωτο χέρι. Οχι επαρχια δε παιζει το 2gb τυχερος θα εισαι αν φτασεις 100.

Τα 25 είναι έξτρα με το κινητό σου (που είναι άλλα 40+) που σε υποχρεώνει να κρατας 2 χρονια με ρητρες και απειλές και αλλαζει μετά τις πολιτικές της (με το έτσι θελω) χωρις να δίνει αναφορά, παρανομα μεν αλλα για το πουλημενο κρατος μας... το βαφτίζουν νόμιμο. Δηλαδη η παραπλάνηση των καταναλωτών γίνεται γαργαρα στο βωμό του χρήματος των καρτελ. 

Αν διαφωνούμε, δεν υπαρχει θέμα, ελευθερη αγορά, αγοράζει ο καθενας οτι τον βολεύει. Αλλωστε η αναγκες (οπως και οι ποριοχές κάλυψης) για τον καθενα ειναι διφορετικές. Απλα τα γραφω προς ενημέρωση που καποιος μπορει να ψαχνει λύσεις, έτσι για να ξερει τις επιλογές του. 

Επαρχια ειμαι χωριο 2500 κατοικων και πιανω 1.5 χρονο 350mb download και 120mb upload το μεγιστο της Ν1 5G band. Με 3 ευρω τοσο πληρωνω καθε μηνα και εχω κοψει τελειως το vdsl του σπιτιου. Θα μας φερουν και Ν78 οποτε εκει θα παω στα 1+GB ταχυτητα download και 200mb upload. Δεν ειναι ασχημα για τα 3 ευρω[θα γινει 5 ευρω απο 22 Ιουλιου και μετα για τους παλιους συνδρομητες]. Τελος δεν ειναι αναγκαιο το gigamax unlimited. Υπαρχει cosmote neo η με whats up με 6.5 ευρω τη βδομαδα η frog με 10 ευρω το μηνα για απεριοριστα 120 το χρονο μια καρτα δεδομενων βγαινει. Επαιζε στα 60 ευρω επι black friday θυμαμαι και ειχε γινει χαμος. 

Τα ψαχνω πολλα χρονια ολα αυτα και επιτελους εστειλα την αθλια vdsl του OTE και 1.5 χρονο εχω βρει την υγεια μου οχι μονο απο τα 3 ευρω το μηνα που πληρωνω και εχω γλιτωσει τις 30αρες στον ΟΤΕ αλλα και γιατι μπορω επιτελους να ανεβαζω σαν ανθρωπος στο youtube με τρομερες ταχυτητες. 

7 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Εχω βαλει starlink κοντα 1 μηνα. 300 mbps ειδα μια φορα, συνηθως βλεπω κοντα στα 180 που δεν ειναι κακο αλλα δυστυχως το ping ειναι σταθερα 80-100 οτι και αν εχω δοκιμασει.

Μου στειλαν νεο καλωδιο και παλι τα ιδια.

Συνεδεσα αλλο ρουτερ καλυτερο και ακριβοτερο, τζιφος.

Δυστυχως δεν ηταν η λυση που περιμενα.

Επειδη βλεπω πολυ live streaming εχω παρα πολλα frame drops, σε σημειο να βαλω δεδομενα απο το κινητο μου για να δω τον τελικο της Euroleague...

Ping 80-100... Δυστυχως..

Το τρελο ping του starlink ειναι ενα απο τα αρνητικα δυστυχως. Και το πολυ χαμηλο upload. Θα εβαζα και το πιατο εγω μιας και το router το περνεις το βαζεις σε μια πριζα και παιζεις. Το starlink θελει ολοκληρη ιστορια. Το starlink θα το κοιτουσα αποκλειστικα σε περιοχη που δεν πιανει καθολου δεδομενα απο εταιρια ουτε υπαρχει vdsl υποδομη οποτε σαν εσχατη λυση δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Αυτό με το νέο καλώδιο πραγματικά είναι η πρώτη τους λύση για τα πάντα.

Να υποθέσω ότι έχεις εξαλείψει άλλους παράγοντες, όπως εμπόδια (έστω και ελάχιστα), τυχόν αστάθεια του πιάτου, αναφορές για outages στο app κλπ. Το 180 δεν είναι ιδιαίτερα περίεργο αφού γενικά οι μέγιστες ταχύτητες σαν να έχουν πέσει ελαφρώς (κι εγώ πλέον σπάνια να πάω πάνω από 230-250 στα tests, αν και όταν κατεβάζει το Steam τις ξεπερνάει, οπότε δεν με απασχολεί το θέμα), αλλά αυτό με το ping είναι όντως πολύ περίεργο.

Τα εχω δοκιμασει ολα, ο Παρης απο την υποστηριξη μου στελνει πιο συχνα και απο την γυναικα μου.. Δεν εχω βρει λυση οχι ακομα, θα το ακυρωσω, δεν μπορω να παιζω αλλο και δεν εχω τον χρονο και την υπομονη δυστυχως. Εσυ εχεις καλυτερο ping δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο starlink οσοι θελετε χαμηλο pink παιδια. Δεν ειναι πανακεια το starlink και ειναι ρισκο το latency. Μην πω και για τις ταχυτητες που εκει που παιζει 300 μπορει να παιξει 100 λογο καιρικων συνθηκων η οτιδηποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Εχω βαλει starlink κοντα 1 μηνα. 300 mbps ειδα μια φορα, συνηθως βλεπω κοντα στα 180 που δεν ειναι κακο αλλα δυστυχως το ping ειναι σταθερα 80-100 οτι και αν εχω δοκιμασει.

Μου στειλαν νεο καλωδιο και παλι τα ιδια.

Συνεδεσα αλλο ρουτερ καλυτερο και ακριβοτερο, τζιφος.

Δυστυχως δεν ηταν η λυση που περιμενα.

Επειδη βλεπω πολυ live streaming εχω παρα πολλα frame drops, σε σημειο να βαλω δεδομενα απο το κινητο μου για να δω τον τελικο της Euroleague...

Ping 80-100... Δυστυχως..

Εχεις κατι λαθος στην εγκατασταση σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Τα εχω δοκιμασει ολα, ο Παρης απο την υποστηριξη μου στελνει πιο συχνα και απο την γυναικα μου.. Δεν εχω βρει λυση οχι ακομα, θα το ακυρωσω, δεν μπορω να παιζω αλλο και δεν εχω τον χρονο και την υπομονη δυστυχως. Εσυ εχεις καλυτερο ping δηλαδη?

Εγώ τώρα που μέτρησα με speedtest.net μου έβγαλε ping 65..

Down 228 /up 36

αλλά μένω στη Βουλγαρία, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μακρια απο starlink οσοι θελετε χαμηλο pink παιδια. Δεν ειναι πανακεια το starlink και ειναι ρισκο το latency. Μην πω και για τις ταχυτητες που εκει που παιζει 300 μπορει να παιξει 100 λογο καιρικων συνθηκων η οτιδηποτε. 

Speedtest με το 5g του κινητού. Κέντρο επαρχιακής πόλης 50ms ping 60Mbps download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, APOMICHALIS είπε

Speedtest με το 5g του κινητού. Κέντρο επαρχιακής πόλης 50ms ping 60Mbps download

Και εγω speedtest με κινητο σε επαρχια με latency απο 10 μεχρι 15. Και οι ταχυτητες ενταξει μιλανε απο μονες τους. 

viber-image-2024-05-07-18-15-21-360.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ατάκτως ερριμμένα:

  • Τυπικό ping για Ελλάδα με έλεγχο μέσω του Starlink app είναι 30-50ms όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Το ίδιο ισχύει και για τον υπόλοιπο κόσμο.
  • Στο speedtest.net έχει σημασία το που θα δηλώσεις τον server. Αν τον βάλεις Ελλάδα, λογικά θα πάρεις παραπάνω ping από ότι αν τον δηλώσεις Γερμανία ή γενικά κεντρική Ευρώπη, αφού ο επίγειος σταθμός του Starlink είναι προς τα εκεί. Αν/όταν κατασκευαστεί και στην Ελλάδα, θα βελτιωθούν τα πράγματα.
  • Τα 80-100ms είναι όντως μη φυσιολογικά, προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για τόσο μεγάλο latency για Ελλάδα. Παλιότερα μου έκανε κάποια peaks στα 120-150 (1-2 την ώρα) αλλά ο μέσος όρος ήταν πάντα κάτω από 50. Όλα αυτά μόνο μέσω του app.
  • Euroleague είδα μια χαρά χωρίς κολλήματα και συνήθως έβλεπα 2-4 παιχνίδια ταυτόχρονα σε όλη τη διάρκεια της σεζόν.
  • Ο καιρός έχει ελάχιστη έως μηδενική επίδραση στο Starlink, εκτός πια κι αν μιλάμε για θεομηνία. Προσωπικά ακόμα και με δυνατές μπόρες δεν έχω δει διαφορά σε ταχύτητα ή latency. Από τότε δε που έβαλα και UPS, δεν μεν ανησυχούν καν οι στιγμιαίες διακοπές από κεραυνούς.
  • Η εγκατάσταση του Starlink μπορεί να γίνει από πολύ περίπλοκη (αν χρειάζεται να σηκώσεις το πιάτο ψηλά σε ιστό για να αποφύγεις εμπόδια) έως "το παρατάω όπου να 'ναι και ασχολούμαι ελάχιστα", αρκεί να βλέπει βορρά χωρίς εμπόδια (βλ. εδώ). Παραδοσιακά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η τρύπα που πρέπει να κάνεις στο σπίτι για να περάσεις το καλώδιο από έξω προς τα μέσα, αλλά φανταζομαι παρόμοιο πρόβλημα θα συναντήσει και όποιος έχει 5g router σε σημείο χωρίς την καλύτερη δυνατή λήψη και χρειαστεί εξωτερική κεραία.
  • Άλλο πρόβλημα (σημαντικό για κάποιους) είναι το σχετικά χαμηλό upload (τυπικά 20-40Mbps), κυρίως στις περιπτώσεις που εκπέμπεις live streaming, που δεν μπορεί να σηκώσει πάνω από 7-8Mbps χωρίς να αρχίσουν τα κολλήματα. Επίσης για τους πολύ ανταγωνιστικούς gamers, που τα 10-20ms κάνουν διαφορά σε σχέση με τα 30-50ms. Η πλειοψηφία του κόσμου όμως δεν επηρεάζεται από αυτά.
  • Αν ήμουν streamer και ανταγωνιστικός gamer (ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαι τίποτα από τα δύο), τότε θα έλεγα όχι στο Starlink. Αλλά τι επιλογές θα είχα; Τα 5Mbps της περιοχής μου ή το 4G+, αφού 5G δεν υπάρχει εδώ;
  • Το Starlink σε καμία περίπτωση δεν είναι πανάκεια. Είναι αυτό που θα βάλεις όταν έχεις εξαντλήσει τις υπόλοιπες επίγειες εναλλακτικές (χαλκό, κινητή).
Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Αφενός έχουμε την αύξηση της Extra SIM στα 5 ευρώ το μήνα για τα υφιστάμενα προγράμματα Cosmote Gigamax Unlimited, ενώ σταμάτησαν οι εκδόσεις νέων καρτών μέχρι τις 22.7. Από 22.7 θα πληρώνεις 5 ευρώ για extra SIM κάθε μήνα με 20GB όριο, ενώ αν θέλεις απεριόριστα GB στην extra SIM το κόστος αγγίζει τα 25 ευρώ.

εντάξει δεν έχουμε όριο στην ταχύτητα έχουμε όριο στα data πρακτικά τα 25 ευρώ για έξτρα σιμ είναι σαν δεύτερη unlimited συνδεση αν υπολογίσεις της εκπτώσεις που σου δίνουν για δευτερη συνδεση

 

 

Eγω ειμαι απο τους παλιους συνδρομητες και μου αυξησαν μονο τα 2€  που λες απο 3€ στα 5€ στην καθε extra sim που εχω.

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε γλέντια επιτέλους σπάει το καρτέλ των παρόχων. Ουσιαστικά τώρα έχουμε τέταρτη επιλογή στη αγορά με τέτοιο κόστος. Ήθελαν και αυξήσεις βάση πληθωρισμού ορισμένα λαμόγια της αγοράς που στην επαρχία είναι ανύπαρκτοι γιατί:

δεν συμφέρει το κόστος ενός καλού δικτύου για τόσους λίγους δυνητικούς πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το 5G και τη Cosmote δε το καταλαβαίνω.
Ένα πακέτο βλέπω στη Cosmote με απεριόριστο internet στα 41 ευρώ το μήνα και θα πρέπει να αγοράσεις και 5G modem/router. Πως είναι φθηνότερο απο το Starlink;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Οχι δεν εγραψα βρε 2GB δεδομενα 2GB ταχυτητα εγραψα. Εως 2GB ταχυτητα εχω πιασει με το 5001 που εχω. 

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Και εξηγουμαι. 

Αρχικα οπως πληρωνεις το starlink ετσι θα επενδυσεις και 249 ευρω στο 5001 τοσο εχει απο vodafone εδω και 2 χρονια 299 εχει στην cosmote. 

Επισης δεν θελει καμια δεσμευση συμβολαιου. Cosmote neo βγαινει 29.7 ευρω το μηνα και εχεις απεριοριστα δεδομενα+απεριοριστα λεπτα+2000sms καθε μηνα και δεν εχει καμια δεσμευση δηλαδη μπορεις να το κοψεις οποτε θελεις και να το ξανα βαλεις οποτε θελεις. Χωρις φορο κινητης μιας και με cosmote one κοπηκε η βασικα θα κοπει σε 3 μερες απο σημερα πριν εδιναν 2gb για μια βδομαδα σε καθε cosmote one συνδεση τωρα κοβουν 10% απο την τιμη πχ απο συμβολαιο 10% στα 33 που εχει το cosmote neo ειναι 29.7 ευρω η απο καρτα θα βαζεις 15 ευρω και θα μπαινουν 15 πρακτικα εκοψαν το φορο με το 10% που δινουν.

Επισης cap δεν υπαρχει καθολου. 

Εδω τα δεδομενα που εχουν περασει απο το 5001 απο αρχες του μηνα 5.66TB και δεν υπαρχει οριο ηταν 100TB το μηνα και το εκαναν απεριοριστο δηλαδη μπορεις να φας 1 Peta Byte και δεν θα μπει οριο. 

Και ταχυτητες ειμαι στα 350mb download και 120mb upload εδω και 1.5 χρονο σε επαρχια που ο ΟΤΕ πιανει 50mb max και 5.5mb upload. Μ

Με το ιδιο router εχω πιασει 2GB ταχυτητα download με N78 band και 200MB upload απλα επαρχια εχουμε Ν1 5G οποτε υπαρχει το οριο των 350mb download και 120mb upload. 

Τελος γιατι προτεινω το 5001 και οχι καποιο αλλο 5G router. Γιατι το βγαζεις απο το type c που εχει το βαζεις τσεπη και πας οπου θελεις κραταει ολη μερα η μπαταρια και αν εχεις και ενα power bank το περνεις και σε camping η βουνο για μερες χωρις προβλημα και εχεις παντα απεριοριστα με τρομερες ταχυτητες.

Δεν υπαρχει συγκριση για μενα με starlink το οποιο προσφερει δυστυχως πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες απο Ν78 και στο download και στο upload και το ποσο ευελικτο ειναι το cosmote neo μαζι με ενα hotspot router σαν το 5001 ειναι τρομερο. Μηδεν περιορισμοι ουτε σε συμβολαιο ουτε σε δεδομενα και οι ταχυτητες εως 5-6 φορες πανω απο starlink στο download γιατι στο upload μιλαμε για 10 εως 20 φορες πανω ταχυτητες. Και δεν θελει ουτε να το βαλεις καπου οπως το πιατο της starlink. Εγω το εχω πανω σε ενα τραπεζακι το router 1.5 χρονο και πιανω ολη μερα 350mb down και 120mb up και η καταναλωση μου ειναι απο 10tb το μηνα μεχρι 25tb. Απλα πληρωνω 3 ευρω extra sim και 13.5 το gigamax στο κινητο απο προσφορα κανονικα προτεινω το cosmote neo για να μην υπαρχει δεσμευση για οποιον δεν θελει. 

Screenshot-1.png

Καλά όλα αυτά αλλά μόνο στις περιοχές όπου δεν υπάρχει αύξηση του πληθυσμού κατά περιόδους και υπάρχει πάντα διαθέσιμο bandwidth. 

Οπότε δεν είναι όλα τα workcase σενάρια τα ίδια, τα data να είναι υπερβολικά πολύ πιο περιοριστικά και το δορυφορικό internet λύνει εξολοκλήρου αυτά τα ζητήματα. 

Έκανα το λάθος και αγόρασα το 5001 με την λογική ότι θα έχω στο εξοχικό internet (έχει full 5G σήμα) και το ΣΚ που είχε μόλις 40-50k άτομα με το ζόρι έπιανε 2-25mbps και ούτε να δουλέψω μπορούσα. Που να ξεκινήσει από την άλλη βδομάδα ζεστά η σεζόν που θα έρχονται 80-90k άτομα και τον Αύγουστο που αναμένονται πάνω από 120k.

Η 24αρα adsl της cosmote πέρυσι που είχα ήταν άπειρα καλύτερη συγκριτικά με το 5G με το 5001 (το οποίο ήταν όμως πολύ καλύτερο από το κινητό όπου ούτε έκανε load τίποτα φυσικά 😋), απλά δεν πρόλαβα για 1 μέρα να κάνω ενεργοποίηση της γραμμής και έκλεισε το πρόγραμμα ίντερνετ για εξοχικό χωρίς δέσμευση.

Οπότε με το που έρθει το πιάτο αν έχει και μικρότερη συνδρομή είναι απλα Game over. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Starlink στο μέλλον που θα έχουν χιλιάδες δορυφόρους παραπάνω και όλοι με Intersatellite Laser Links θα έχει πολύ μικρότερο ping προς όλους τους προορισμούς από τα επίγεια δίκτυα. Το φως κινείται πολύ πιο γρήγορα στο κενό από τις οπτικές ίνες, όσο πιο μακριά είναι ο server που χτυπάς τόσο πιο μεγάλη η διαφορά

Επεξ/σία από adastra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...