Προς το περιεχόμενο

Το Starlink Mini αναμένεται να διατεθεί στην αγορά στη μισή τιμή και να προσφέρει έως 100Mbps


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Από ping τυπικά στα 40-50ms και αναμένεται να πέσει κάποια στιγμή. Στην Ελλάδα όλα αυτά (που δεν έχει ακόμα επίγειο σταθμό) , γιατί στο εξωτερικό είναι χαμηλότερο. 

Η Ιταλία που έχει επίγειο σταθμο είναι στα 30-40ms , θεωρητικά είναι και το καλύτερο Ping που πρόκειται να αποκτήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
29 minutes ago, Arkin said:

Οχι δεν εγραψα βρε 2GB δεδομενα 2GB ταχυτητα εγραψα.

Οταν βαριέσαι να γράψεις /sec αυτά συμβαίνουν. 😛

Ah shit, με προλάβαν. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, WaxOnWaxOff said:

Ναι , ενω εμεις στην πολη , ζουμε τον παραδεισο των τρελων ταχυτητων 😆

Απο ping ξερουμε πως πανε αυτα ? 

Αν η συνδρομη τον καθε μηνα ειναι ~20 . το εχω παρει χθες 

Έχω το GEN 2 και το ms με καλώδιο είναι σταθερά 25-30 της τελευταίες δύο εβδομάδες. Πιο πριν 45-50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pcos said:

ο,τι πρεπει για το σκαφος να γυρισω τα νησια B)

bummer γιατί τα starlinks που είναι για οχήματα/σκάφη είναι πιο ακριβά και με ογκοχρέωση

ειδικά η marine έκδοση ξεκινάει από 2500 ο εξοπλισμος 

https://www.starlink.com/gb/boats

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, APOMICHALIS said:

Η Ιταλία που έχει επίγειο σταθμο είναι στα 30-40ms , θεωρητικά είναι και το καλύτερο Ping που πρόκειται να αποκτήσει

Οι μηχανικοί της Starlink έχουν θέσει ως στόχο τα 20ms. Σύμφωνα με το https://www.starlink.com/updates:

Quote

MAR 07, 2024

Starlink engineering teams have been focused on improving the performance of our network with the goal of delivering a service with stable 20 millisecond (ms) median latency and minimal packet loss.

Over the past month, we have meaningfully reduced median and worst-case latency for users around the world. In the United States alone, we reduced median latency by more than 30%, from 48.5ms to 33ms during hours of peak usage. Worst-case peak hour latency (p99) has dropped by over 60%, from over 150ms to less than 65ms. Outside of the United States, we have also reduced median latency by up to 25% and worst-case latencies by up to 35%.

Παρακάτω δύσκολα να πάει, αλλά θεωρώ πως για το 99% των εφαρμογών (εκτός του ανταγωνιστικού online gaming) δεν χρειάζεται και χαμηλότερο latency.

Θεωρώ όμως πως δεν είναι απολύτως σωστός αυτός ο τρόπος σκέψης. Γιατί το Starlink δεν το παίρνει κάποιος για να παίζει CoD με το ελάχιστο ping. Το παίρνει επειδή στην περιοχή του δεν υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική για γρήγορο Internet και το gaming είναι το μικρότερο από τα προβλήματά του. Απλώς πολύς κόσμος αναμενόμενα μπερδεύει το "παραδοσιακό" Internet των γεωστατικών δορυφόρων που είναι 36.000 χιλιόμετρα από τη Γη με αυτούς του Starlink που είναι μόλις στα 300-500 χιλιόμετρα. Το latency στο Starlink δεν είναι πρόβλημα, είναι χαμηλότερο από αυτό μιας τυπικής interleaved ADSL/VDSL.

ps: τώρα που κοιτάω τα δικά μου στατιστικά, είμαι κατά μέσο όρο γύρω στα 30-40 με low τα 25 και max τα 60. Πρέπει να έχει πέσει ελαφρώς τελευταία.

pps: περί 5G και συναφών, δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη αφού δεν το έχω δοκιμάσει (δεν υπάρχει καν κάλυψη στην περιοχή μου), κρατάω όμως αυτό που γράφει πολύς κόσμος που ζει σε τουριστικές περιοχές, πως το χειμώνα έχουν εκαντάδες Mbps και το καλοκαίρι 20. Θα προτιμούσα να έχω λιγότερα αλλά σταθερά. Έχω ήδη δεινοπαθήσει με το VDSL του χωριού μου, που παλιότερα είχε σε πραγματικές ταχύτητες 50 το χειμώνα και πρακτικά ούτε 3 το καλοκαίρι. Στο Starlink δεν έχει επέλθει ακόμα τέτοιος κορεσμός, ούτε καν στις ΗΠΑ. Επίσης νομίζω πως για κάποιον που δεν έχει ή/και δεν θέλει να έχει συμβόλαιο με καρτελοπάροχο, το κόστος της μηνιαίας συνδρομής είναι σχετικά συγκρίσιμο με το 40άρι του Starlink. Προτιμότερο μεν το 5G, αλλά υπό προϋποθέσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

20 ευρώ για έως 100 down και ακόμα λιγότερο up και η cosmote ζητάει 25 για έως 2gb ανάλογα την 5g band και έως 200mb upload. Δεν υπάρχει σύγκριση το starlink είναι πανάκριβο. Τσιμπάς και ένα ZTE 5001 και έχεις internet κυριολεκτικά παντου σαν το starlink έχοντας το router απλά στην τσέπη. 

αδερφε αυτα τα "εώς" μας φαγανε 😅

Παντως εγώ αυτό το 5g έχω με το zte που λες (απο οταν ειχε 3 ευρώ), οποτε ξερω απο πρωτο χέρι. Οχι επαρχια δε παιζει το 2gb τυχερος θα εισαι αν φτασεις 100.

Τα 25 είναι έξτρα με το κινητό σου (που είναι άλλα 40+) που σε υποχρεώνει να κρατας 2 χρονια με ρητρες και απειλές και αλλαζει μετά τις πολιτικές της (με το έτσι θελω) χωρις να δίνει αναφορά, παρανομα μεν αλλα για το πουλημενο κρατος μας... το βαφτίζουν νόμιμο. Δηλαδη η παραπλάνηση των καταναλωτών γίνεται γαργαρα στο βωμό του χρήματος των καρτελ. 

Αν διαφωνούμε, δεν υπαρχει θέμα, ελευθερη αγορά, αγοράζει ο καθενας οτι τον βολεύει. Αλλωστε η αναγκες (οπως και οι ποριοχές κάλυψης) για τον καθενα ειναι διφορετικές. Απλα τα γραφω προς ενημέρωση που καποιος μπορει να ψαχνει λύσεις, έτσι για να ξερει τις επιλογές του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο μειονεκτήμα του 4/5g είναι το bandwidth. Σε αστική περιοχή μπορεί να πιάνεις ταχύτητα στο speedtest αλλά στην πραγματικότητα κάνει 5 δευτερόλεπτα να φορτώσει σελίδα στο browsing. Κακή εμπειρία δυστυχώς. Λύση ανάγκης. Δεν έχω δοκιμάσει το starlink και δεν έχω άποψη για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geopel είπε

Απλά ΘΕΟΣ!

Απαιχτος και σε πολλους τομεις , απο τη γη μεχρι κυριαρχος του διαστηματος .

Εχει οραμα ο ανθρωπος , τετοιο ωστε σε λιγα χρονια το καθημερινο 8ωρο

για τα προς το ζην , να γινει 4ωρο για την μεγαλη πλειοψηφια των εργαζομενων .

Αποτιμοντας συνολικα το εργο του , ευλογες ειναι και οι οικονομικες του απολαβες ,

που τελικα ενεκρινε το Δ.Σ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisxkar είπε

με τις αυξήσεις στις τιμές και τον πρόσφατο περιορισμό σε data απο τις ελληνικές εταιρείες σε απομακρυσμένες περιοχές βλέπω το σταρλινκ μονόδρομο.Και όταν λέω απομακρυσμένες εννοώ 20-30 λεπτά από κέντρο πόλης

(μπήκε πάλι speed cap στα unlimited προγράμματα)

Οχι στην cosmote..Μιλάς για nova και voda

2 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

πολύ ενδιαφέρον αμα δεν έισαι σε κέντρο πόλης.Σε νησιά παίζει να κάνει φοβερή δουλειά

Πηγαινε Κουκακι και πες μου εαν εχουν FTTH . Με τις 24αρες ειναι οι περισοτεροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει starlink κοντα 1 μηνα. 300 mbps ειδα μια φορα, συνηθως βλεπω κοντα στα 180 που δεν ειναι κακο αλλα δυστυχως το ping ειναι σταθερα 80-100 οτι και αν εχω δοκιμασει.

Μου στειλαν νεο καλωδιο και παλι τα ιδια.

Συνεδεσα αλλο ρουτερ καλυτερο και ακριβοτερο, τζιφος.

Δυστυχως δεν ηταν η λυση που περιμενα.

Επειδη βλεπω πολυ live streaming εχω παρα πολλα frame drops, σε σημειο να βαλω δεδομενα απο το κινητο μου για να δω τον τελικο της Euroleague...

2 ώρες πριν, WaxOnWaxOff είπε

Ναι , ενω εμεις στην πολη , ζουμε τον παραδεισο των τρελων ταχυτητων 😆

 

 

Απο ping ξερουμε πως πανε αυτα ? 

Αν η συνδρομη τον καθε μηνα ειναι ~20 . το εχω παρει χθες 

Ping 80-100... Δυστυχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, dream21 said:

Οχι στην cosmote..Μιλάς για nova και voda

Πηγαινε Κουκακι και πες μου εαν εχουν FTTH . Με τις 24αρες ειναι οι περισοτεροι

Αφενός έχουμε την αύξηση της Extra SIM στα 5 ευρώ το μήνα για τα υφιστάμενα προγράμματα Cosmote Gigamax Unlimited, ενώ σταμάτησαν οι εκδόσεις νέων καρτών μέχρι τις 22.7. Από 22.7 θα πληρώνεις 5 ευρώ για extra SIM κάθε μήνα με 20GB όριο, ενώ αν θέλεις απεριόριστα GB στην extra SIM το κόστος αγγίζει τα 25 ευρώ.

εντάξει δεν έχουμε όριο στην ταχύτητα έχουμε όριο στα data πρακτικά τα 25 ευρώ για έξτρα σιμ είναι σαν δεύτερη unlimited συνδεση αν υπολογίσεις της εκπτώσεις που σου δίνουν για δευτερη συνδεση

 

 

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οταν βαριέσαι να γράψεις /sec αυτά συμβαίνουν. 😛

Ah shit, με προλάβαν. :(

Οχι και βαριεμαι απλα παντα ετσι το εγραφα ποτε sec κτλ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...