Προς το περιεχόμενο

Το Starlink Mini αναμένεται να διατεθεί στην αγορά στη μισή τιμή και να προσφέρει έως 100Mbps


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, geoluc είπε

Και η cosmote ζητάει 25 ευρώ για εξτρα σιμ 🤣 θα φάει καλά, ακυρα ολα τα συμβόλαια και αντε γεια. 

Αν ισχύει ότι ισχύει και για το κανονικό, δηλαδη αορίστου χωρις ρητρες και ελλαδισταν τακτικες του καρτελ, τοτε θα τους παρει τα σοβρακα ειδικα επαρχία/νησια.

20 ευρώ για έως 100 down και ακόμα λιγότερο up και η cosmote ζητάει 25 για έως 2gb ανάλογα την 5g band και έως 200mb upload. Δεν υπάρχει σύγκριση το starlink είναι πανάκριβο. Τσιμπάς και ένα ZTE 5001 και έχεις internet κυριολεκτικά παντου σαν το starlink έχοντας το router απλά στην τσέπη. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Μεταξυ μας με 100 MBps κανεις τα παντα και 70 να πιανει.  

Είναι 100Mbps

37 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Εντωμεταξύ με αυτό κατεβάζουν και τον πήχη εισόδου στην υπηρεσία. Πολλοί θα αρχίσουν με αυτό, θα δουν πως λειτουργεί και θα πάνε στο ακριβότερο, για μεγαλύτερες ταχύτητες.

Παμε για δυνατό disruption στο χώρο, που θα συμπιέσει τις τιμές και των υπολοίπων κερδοσκόπων.

Είναι και διαφορετικά προϊόντα ωστόσο. Το συγκεκριμένο είναι αποκλειστικά portable λύση και το άλλο είναι αρκετά μεγάλο για κάτι πιο σταθερό και μόνιμο πχ σκάφος ή σπίτι.

Η βλακεία βέβαια στο startlink κατ' εμέ είναι ο εξοπλισμός. Το propriety καλώδιο, το ρούτερ που δεν έχει Ethernet interfaces κτλ. Θα μπορούσαν μια χαρά και στα δύο μοντέλα να έχουν ενσωματώσει ένα ρούτερ στην κεραία και με ένα ethernet καλώδιο να κουμπώναμε στο Access point της επιλογής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που γνωρίζει υπάρχει φόρος στο δορυφορικό Ίντερνετ όπως στο σταθερό; Όταν θα βγάλει συγκεκριμένα πακέτα ,εξοπλισμό εγκατάσταση και τιμές θα μπορούμε να συγκρίνουμε. Τώρα μόνο προσδοκίες και hype. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

20 ευρώ για έως 100 down και ακόμα λιγότερο up και η cosmote ζητάει 25 για έως 2gb ανάλογα την 5g band και έως 200mb upload. Δεν υπάρχει σύγκριση το starlink είναι πανάκριβο. Τσιμπάς και ένα ZTE 5001 και έχεις internet κυριολεκτικά παντου σαν το starlink έχοντας το router απλά στην τσέπη. 

2GB χρειάζομαι μόνο για το insomnia. Η vodafone θεωρώ έχει αρκετά πιο οικονομικό πρόγραμμα, το ζήτημα είναι αν πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Arkin said:

20 ευρώ για έως 100 down και ακόμα λιγότερο up και η cosmote ζητάει 25 για έως 2gb ανάλογα την 5g band και έως 200mb upload. Δεν υπάρχει σύγκριση το starlink είναι πανάκριβο. Τσιμπάς και ένα ZTE 5001 και έχεις internet κυριολεκτικά παντου σαν το starlink έχοντας το router απλά στην τσέπη. 

Αν έχεις 5G κάλυψη "κυριολεκτικά παντού". Κι αν πληρώσεις 300+ ευρώ για ένα ZTE 5001. Και δέσμευση συμβολαίου σε σταθερό πάροχο για 24 μήνες. Και φόρο κινητής. Και cap μετά από κατανάλωση. 

Ευχαριστώ, το Starlink που έχω εγκαταστήσει μου κοστίζει λιγότερο με πολύ παραπάνω ταχύτητα. Και χωρίς περιορισμούς.

 

2 minutes ago, Belial said:

Κάποιος που γνωρίζει υπάρχει φόρος στο δορυφορικό Ίντερνετ όπως στο σταθερό; Όταν θα βγάλει συγκεκριμένα πακέτα ,εξοπλισμό εγκατάσταση και τιμές θα μπορούμε να συγκρίνουμε. Τώρα μόνο προσδοκίες και hype. 

Κανένας φόρος. 

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Belial είπε

Κάποιος που γνωρίζει υπάρχει φόρος στο δορυφορικό Ίντερνετ όπως στο σταθερό; Όταν θα βγάλει συγκεκριμένα πακέτα ,εξοπλισμό εγκατάσταση και τιμές θα μπορούμε να συγκρίνουμε. Τώρα μόνο προσδοκίες και hype. 

Δεν υπάρχουν επιπλέον φόροι που να επιβάλλονται απευθείας από την ελληνική κυβέρνηση στις υπηρεσίες δορυφορικού internet της Starlink.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, WaxOnWaxOff said:

Ναι , ενω εμεις στην πολη , ζουμε τον παραδεισο των τρελων ταχυτητων 😆

Απο ping ξερουμε πως πανε αυτα ? 

Αν η συνδρομη τον καθε μηνα ειναι ~20 . το εχω παρει χθες 

Από ping τυπικά στα 40-50ms και αναμένεται να πέσει κάποια στιγμή. Στην Ελλάδα όλα αυτά (που δεν έχει ακόμα επίγειο σταθμό) , γιατί στο εξωτερικό είναι χαμηλότερο. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manolis940 είπε

2GB χρειάζομαι μόνο για το insomnia. Η vodafone θεωρώ έχει αρκετά πιο οικονομικό πρόγραμμα, το ζήτημα είναι αν πιάνει.

Οχι δεν εγραψα βρε 2GB δεδομενα 2GB ταχυτητα εγραψα. Εως 2GB ταχυτητα εχω πιασει με το 5001 που εχω. 

 

8 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αν έχεις 5G κάλυψη "κυριολεκτικά παντού". Κι αν πληρώσεις 300+ ευρώ για ένα ZTE 5001. Και δέσμευση συμβολαίου σε σταθερό πάροχο για 24 μήνες. Και φόρο κινητής. Και cap μετά από κατανάλωση. 

Ευχαριστώ, το Starlink που έχω εγκαταστήσει μου κοστίζει λιγότερο με πολύ παραπάνω ταχύτητα. Και χωρίς περιορισμούς.

 

Κανένας φόρος. 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Και εξηγουμαι. 

Αρχικα οπως πληρωνεις το starlink ετσι θα επενδυσεις και 249 ευρω στο 5001 τοσο εχει απο vodafone εδω και 2 χρονια 299 εχει στην cosmote. 

Επισης δεν θελει καμια δεσμευση συμβολαιου. Cosmote neo βγαινει 29.7 ευρω το μηνα και εχεις απεριοριστα δεδομενα+απεριοριστα λεπτα+2000sms καθε μηνα και δεν εχει καμια δεσμευση δηλαδη μπορεις να το κοψεις οποτε θελεις και να το ξανα βαλεις οποτε θελεις. Χωρις φορο κινητης μιας και με cosmote one κοπηκε η βασικα θα κοπει σε 3 μερες απο σημερα πριν εδιναν 2gb για μια βδομαδα σε καθε cosmote one συνδεση τωρα κοβουν 10% απο την τιμη πχ απο συμβολαιο 10% στα 33 που εχει το cosmote neo ειναι 29.7 ευρω η απο καρτα θα βαζεις 15 ευρω και θα μπαινουν 15 πρακτικα εκοψαν το φορο με το 10% που δινουν.

Επισης cap δεν υπαρχει καθολου. 

Εδω τα δεδομενα που εχουν περασει απο το 5001 απο αρχες του μηνα 5.66TB και δεν υπαρχει οριο ηταν 100TB το μηνα και το εκαναν απεριοριστο δηλαδη μπορεις να φας 1 Peta Byte και δεν θα μπει οριο. 

Και ταχυτητες ειμαι στα 350mb download και 120mb upload εδω και 1.5 χρονο σε επαρχια που ο ΟΤΕ πιανει 50mb max και 5.5mb upload. Μ

Με το ιδιο router εχω πιασει 2GB ταχυτητα download με N78 band και 200MB upload απλα επαρχια εχουμε Ν1 5G οποτε υπαρχει το οριο των 350mb download και 120mb upload. 

Τελος γιατι προτεινω το 5001 και οχι καποιο αλλο 5G router. Γιατι το βγαζεις απο το type c που εχει το βαζεις τσεπη και πας οπου θελεις κραταει ολη μερα η μπαταρια και αν εχεις και ενα power bank το περνεις και σε camping η βουνο για μερες χωρις προβλημα και εχεις παντα απεριοριστα με τρομερες ταχυτητες.

Δεν υπαρχει συγκριση για μενα με starlink το οποιο προσφερει δυστυχως πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες απο Ν78 και στο download και στο upload και το ποσο ευελικτο ειναι το cosmote neo μαζι με ενα hotspot router σαν το 5001 ειναι τρομερο. Μηδεν περιορισμοι ουτε σε συμβολαιο ουτε σε δεδομενα και οι ταχυτητες εως 5-6 φορες πανω απο starlink στο download γιατι στο upload μιλαμε για 10 εως 20 φορες πανω ταχυτητες. Και δεν θελει ουτε να το βαλεις καπου οπως το πιατο της starlink. Εγω το εχω πανω σε ενα τραπεζακι το router 1.5 χρονο και πιανω ολη μερα 350mb down και 120mb up και η καταναλωση μου ειναι απο 10tb το μηνα μεχρι 25tb. Απλα πληρωνω 3 ευρω extra sim και 13.5 το gigamax στο κινητο απο προσφορα κανονικα προτεινω το cosmote neo για να μην υπαρχει δεσμευση για οποιον δεν θελει. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπολια 2024 πληρώνω για 20 στην Cosmote και έχω 2 !!! Και αυτά με το ζόρι Και όταν τους παίρνω για να δώσω βλάβη φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας. Αλλά τα λεφτάκια τους τα παίρνουν κάθε μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xtheodor είπε

Σεπολια 2024 πληρώνω για 20 στην Cosmote και έχω 2 !!! Και αυτά με το ζόρι Και όταν τους παίρνω για να δώσω βλάβη φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας. Αλλά τα λεφτάκια τους τα παίρνουν κάθε μήνα 

Αν η Cosmote είναι μονόδρομος για σένα, βάλε το Speedbooster με +6,8€ το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισώ τον «αυτοδημιούργητο» Μασκ, αλλά μισώ ακόμη πιο πολύ τα βλαχοκαρτέλ του Ελλαδιστάν. Τουλάχιστον οι Αμερικάνοι σού λένε παίρνεις Χ, και παίρνεις όντως Χ. Και αν θες σταματάς τον άλλο μήνα. Μεγάλο ρισπέκτ, όπως κι αν το πάρεις.

Αν η inalan Αθήνας δεν κάνει κανα 2-3 σωστές κινήσεις στα προγράμματα που προσφέρει σε 2 χρόνια που λήγει το τρέχον συμβόλαιό μου, ξέρω πού θα πάω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Arkin said:

Οχι δεν εγραψα βρε 2GB δεδομενα 2GB ταχυτητα εγραψα. Εως 2GB ταχυτητα εχω πιασει με το 5001 που εχω.

Γράψε με σωστές μονάδες τότε. Έστω 2Gb αν βαριέσε να γράψεις 2Gbps. 2GB είναι 2 gigabytes.

Για τι ping μιλάμε με τον συνδυασμό που έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντο ρε Ελον και σωσε μας απο τους κωλοπαροχους μαμω το ελλαδισταν μας που εχουμε μπλεξει .. χαλκιδικη με adsl με 8-13 download και με το ζορι ζορι 1 upload ΚΑΙ 24 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.. ΣΩΣΕ ΜΑΣ !!!!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Γράψε με σωστές μονάδες τότε. Έστω 2Gb αν βαριέσε να γράψεις 2Gbps. 2GB είναι 2 gigabytes.

Για τι ping μιλάμε με τον συνδυασμό που έχεις;

Οπως το εχω εγω τωρα με 5G N1 band με το 5001 ειμαι στα 20ms latency ολη μερα και καποιες φορες εχω δει μεχρι 15 τις βραδινες ωρες. Γενικα εχω πανω μονιμα 12-13 συσκευες και ολες δουλευουν οπως πρεπει πχ streaming cosmote tv μαζι με 2 tablet να δουλευουν 2 κινητα υπολογιστης και συν εκτυπωτης 2 wifi λαμπες ποτε δεν ειδα καποιο σκαλωμα σε καμια συσκευη. Το μονο που εχω προτεινει απο την αρχη που το πηρα το καλοκαιρακι χωρις κλιματιστικο θελει μια ψυκτρα να ακουμπαει το router η καποιο ανεμιστηρακι με 5 6 ευρω να το βαραει εφοσον μιλαμε για συνεχομενο upload/download με αρκετα εκατοντανδες GB τη μερα λογο θερμοκρασιων. Δηλαδη αν θες καλοκαιρακι με 30+ βαθμους μεσα και πας να ανεβασεις 300GB θα ανεβασει θερμοκρασια οπως ειναι λογικο. Με ενα 10αρικο το λυνεις ομως οποτε δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα. Και παλι δεν ειναι οτι θα κλεισει η κατι αλλο απλα απο τα 100+MB ταχυτητα στο upload θα σε ριξει στα 50 αν ανεβασει θερμοκρασια. 

Γενικα δεν υπαρχει συγκριση με starlink μιλαμε για πολυ ανωτερη εμπειρια στα παντα και αν θελουμε και πιο φθηνα και πραγματικα απεριοριστα με μηδεν cap πουθενα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...