Προς το περιεχόμενο

Σε παρεμβάσεις στα DNS τους καλούνται να προβούν στη Γαλλία η Google, η Cloudflare και η Cisco


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο παροχος τι δουλεια εχει να κανει τον χωροφυλακα; Σα νασαι εταιρια που νοικιαζει αμαξια κ να μου πεις "μη μπαινεις στο δακτυλιο" η " μη παρκαρεις χωρις παρκομετρο". Κ ειναι σχημα οξυμωρο στον καιρο του straming να λεμε για πειρατες. Ειναι εντελως 80ς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, ardi21 said:

Ναι ασε φιλε. Μερικοι αυτοκτονησαν κιολας. Τα θελετε και τα λετε αυτα ρε σεις?

Εκτος αν τρολαρεις.

Ξέρω καμια 10ρια που βλέπανε πειρατικά. Σχεδόν όλοι το κόψανε γιατί πλέον δεν βλέπουν. Και δεν είναι τυχαίο δείγμα. Ξέρω και φίλους σε αλλες πόλεις που έχουν γνώση, παντού το ίδιο συμβαίνει. Μία απλή αλλαγή dns θέλει αλλά για αυτούς είναι πυρηνική φυσικη. Είχαν αρχίσει να βλέπουν πειρατικά στην Ελλάδα οι εντελώς άσχετοι (οι οποίοι είναι το 70%). Αυτοί κόπηκανε. Και δε μιλάω για αυτό που έχεις εσυ πιθανότατα στο μυαλό σου, τορεντ και κατι χαζοσαιτ που βλέπεις χάλια τσαμπα κανα αγώνα ή kodi. Οι 100αδες παράνομες επί πληρωμή iptv, το 90% δεν παίζει Ελλάδα πλέον χωρίς αλλαγή dns (και συχνά και η αλλαγή dns δε φτάνει, θέλει και άλλα κόλπα). Μείνανε κατι ακριβά πειρατικά. Με τις προσφορές των νομιμών εταιριών, είναι σχεδόν ασύμφορα αυτα. Οι περισσότερες τηλεοράσεις πλην android δεν έχουν επιλογή να δεις πλέον. Κόλπα υπάρχουν αλλα το 90% δεν γα ξερει. Η πειρατεία στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο μειώθηκε ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ ητε το έχετε πάρει χαμπάρι ητε οχι. Στη Γαλλία καλά κάνουν και θα δουν αποτέλεσμα 100%. Ο στόχος δεν είναι να κάνεις αδύνατο να δεις παράνομα αλλα να το κάνεις πολύ ποιο δύσκολα και να ανεβάσεις και το κόστος (vpn κλπ) συν φόβο για πρόστιμα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό το ότι γίνονται δεκτές τέτοιες αποφάσεις. Για τους τοπικούς παρόχους να το καταλάβω, αλλά να επιβάλλουν περιορισμούς και σε άλλους DNS providers;

Τώρα είναι οι κακές πειρατικές σελίδες. Αύριο τι θα είναι; Πού θα επιτρέπουν να μπαίνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία πάντα κάνει κύκλους.

Άφησαν την πειρατεία γιατί ήταν φθηνά τα συνδρομητικά. Τώρα που ακριβαίνουν όλα όσοι θέλουν να δουν να βρουν τρόπους και θα μάθουν και θα επιστρέψουν.

Η γνώση δεν είναι κάτι στις μέρες μας που η τεχνολογία είναι το α και το ω να αλλάξεις ένα dns . Όσοι επλήγησαν είναι άνθρωποι άνω των 55 οι

οποίοι άπλα πάταγαν ένα κουμπί και έβλεπαν γιατί μέχρι εκεί μπορούσαν από άποψη δυνατοτήτων και γνώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polaki είπε

Πιο εύκολο σε σχέση με πότε ρε παιδιά, θα μας τρελάνετε?

Σε σχέση με πριν 6-7  χρόνια που υπήρχαν 17 torrent sites και κατέβαζε μέχρι και η μάνα μου? 

Ή σε σχέση με πριν 16-17 χρόνια που απλά έγραφες μέχρι και στη Google τί crack θες και στο έβγαζε? 

Ή σε σχέση με πριν 22-23 χρόνια που μέχρι και το insomnia είχε links για cracks? 

Προφανώς αν ΞΕΡΕΙΣ που να κοιτάξεις, τη λύση θα τη βρεις, με ή χωρίς DNS, VPN και λοιπές ιστορίες που το 99,9% των χρηστών του internet δεν ξέρει ΚΑΝ τί σημαίνουν τα αρχικά (βγες μία βόλτα έξω και ρώτα 100 άτομα, και έλα πες μου μετά ποιός ξέρει). 

Αλλά μη λέμε και ότι μας κατέβει.. 

Ε θα διαγράψουν και τα υπόλοιπα 100, όπως διαγράφουν εδώ και χρόνια όσα piratebay είχαν εμφανιστεί, από ένα σημείο και μετά δεν το έβρισκες πουθενά.

Η προσπάθειά τους είναι στο να δυσκολέψουν τη φάση για τον απλό χρήστη, ο οποίος είναι και αυτός που θα πάει να πληρώσει για να δει το υλικό που θέλει. 

Τώρα για τους 2-3 στους 100 που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω δεν αξίζει ο χρόνος να ασχοληθούν να μπλοκάρουν και αυτούς. 

Αν βάλουμε τις ταινίες και τις σειρές ήταν ολόκληρο μανίκι να κατεβάσεις την ταινία, υπότιτλους που να συγχρονίζονται κτλ. Όλο αυτό έχει κάποιο όριο τιμής. Δηλαδή ο χρήστης μπορεί για 7€ να πει "δεν βαριέσαι, θα πληρώσω", στα 12€ όμως να πει "Δεν μου γ@@ φιλαράκι;" Εμένα για παράδειγμα αυτό το όριο ήταν τα 3€-4€ για το Netflix. Πλέον που μου έκανε δύσκολη την ζωή γυρίζουμε πάλι στις θάλασσες.

Τώρα το ποιος θα σου ρυθμίσει τους DNS είναι το μόνο εύκολο. Κάποιοι ντρέπονται και θα απευθύνουν στον κομπιουτερά που έχουν στο στενό τους περιβάλλον και κάποιοι θα πάρουν τηλέφωνο τεχνικό. Θα μείνει ένα μικρό ποσοστό όπως αναφέρει το άρθρο που θα συμμορφωθεί είτε από φόβο είτε επειδή το όριο που θέτει είναι αρκετά πάνω απ' τα 4€ και τα 7€.

Spoiler

Προσωπικά με έχουν πάρει και μου έχουν πει "Μανώλη έλα να δεις τι θα κάνεις με τον υπολογιστή γιατί δεν μου παίζει τις τσόντες!" 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ντροπή και αίσχος να περιορίζεις την ελευθερία του Διαδικτύου και την ελευθερία του οποιουδήποτε να κάνει το οτιδήποτε, με σκοπό να προστατέψεις το οικονομικό κέρδος κάποιων 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, oldnew said:

Ξέρω καμια 10ρια που βλέπανε πειρατικά. Σχεδόν όλοι το κόψανε γιατί πλέον δεν βλέπουν. Και δεν είναι τυχαίο δείγμα. Ξέρω και φίλους σε αλλες πόλεις που έχουν γνώση, παντού το ίδιο συμβαίνει. Μία απλή αλλαγή dns θέλει αλλά για αυτούς είναι πυρηνική φυσικη. Είχαν αρχίσει να βλέπουν πειρατικά στην Ελλάδα οι εντελώς άσχετοι (οι οποίοι είναι το 70%). Αυτοί κόπηκανε. Και δε μιλάω για αυτό που έχεις εσυ πιθανότατα στο μυαλό σου, τορεντ και κατι χαζοσαιτ που βλέπεις χάλια τσαμπα κανα αγώνα ή kodi. Οι 100αδες παράνομες επί πληρωμή iptv, το 90% δεν παίζει Ελλάδα πλέον χωρίς αλλαγή dns (και συχνά και η αλλαγή dns δε φτάνει, θέλει και άλλα κόλπα). Μείνανε κατι ακριβά πειρατικά. Με τις προσφορές των νομιμών εταιριών, είναι σχεδόν ασύμφορα αυτα. Οι περισσότερες τηλεοράσεις πλην android δεν έχουν επιλογή να δεις πλέον. Κόλπα υπάρχουν αλλα το 90% δεν γα ξερει. Η πειρατεία στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο μειώθηκε ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ ητε το έχετε πάρει χαμπάρι ητε οχι. Στη Γαλλία καλά κάνουν και θα δουν αποτέλεσμα 100%. Ο στόχος δεν είναι να κάνεις αδύνατο να δεις παράνομα αλλα να το κάνεις πολύ ποιο δύσκολα και να ανεβάσεις και το κόστος (vpn κλπ) συν φόβο για πρόστιμα. 

Kαι γω ξερω αλλους 5 που συνεχιζουν και βλεπουν κανονικοτατα. Και δεν μιλαω για torrent. Οποιος εχει βολευτει και ξαφνικα δεν μπορει να δει, εχοντας προπληρωσει μαλιστα συνδρομη, θα ψαχτει η θα φερει καποιον να του λυσει το θεμα. Για τον φοβο του προστιμου συμφωνω, αυτο μπορει να τον κανει να την κοψει.

Καλα αυτο που λες οτι πλεον ειναι σχεδον ασυμφορη η πειρατικη συνδρομη δεν το σχολιαζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, Puaro1 said:

Είναι ντροπή και αίσχος να περιορίζεις την ελευθερία του Διαδικτύου και την ελευθερία του οποιουδήποτε να κάνει το οτιδήποτε, με σκοπό να προστατέψεις το οικονομικό κέρδος κάποιων 

Το οικονομικό κέρδος δεν είναι "καποιων" είναι αυτών που νόμιμα έχουν άδεια να πουλάνε το προϊόν και πληρώσαμε τα ωραία τους λεφτά που κάποια πήγανε και στις ομάδες.

 

Έχεις δίκιο για την ελευθερία του διαδικτύου. Αντί να πουλάνε τα κλεμμένα δεδομένα σου στο dark web θα έπρεπε να ταμπορουσε ο καθενας να τα πουλάει  στο κανονικό ίντερνετ και να μην μπορεί κανένας να τους πει τίποτα. 

.

Επεξ/σία από gakost
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Puaro1 είπε

Είναι ντροπή και αίσχος να περιορίζεις την ελευθερία του Διαδικτύου και την ελευθερία του οποιουδήποτε να κάνει το οτιδήποτε, με σκοπό να προστατέψεις το οικονομικό κέρδος κάποιων 

Όλο το ζουμί της είδησης, σε μία πρόταση.Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μπλέξει τις έννοιες επειδή γουστάρετε να βλέπετε πειρατικά τσαμπα. Και εγω βλέπω, δεν παριστάνω τον Άγιο, το αντίθετο. Αλλα όταν μιλήσουμε για το τι είναι δίκαιο και λογικό, δεν μπορούμε να λέμε ότι περιορίζεται η ελευθερία σου επειδή σε δυσκολεύουν να κανεις κατι ΠΑΡΆΝΟΜΟ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία λύνετε εύκολα εφόσον οι μισθοί κάθε χώρας είναι σωστοί. Όταν έχεις τον κόσμο στην πείνα δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να πληρώνει να δει έναν αγώνα μια ταινία θα κοιτάξει με τα ψίχουλα που περνει να καλύψει πρώτες η δεύτερες ανάγκες όχι τεταρτοπεμπτες που είναι οι αγώνες και οι ταινίες. Όταν δεν φτάνουν κόβεις πρώτα από τα μη απαραίτητα και έπειτα πας όσο πιο πάνω γίνεται για να επιβιώσεις. Σαφώς ντροπή για μια χώρα να επεμβαίνει σε τρίτους για να μη χάσουν κέρδη οι εταιρίες και οι ομάδες των αρκετών δις από τον μεροκαματιαρη που περνει 30 ευρω τη μέρα και θα τους κάνει κακό που δεν μπορεί να δώσει το 100αρικο να πάει να δει ένα αγώναν αλλά θα τον δει πειρατικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...