Προς το περιεχόμενο

Νεος χρηστης και επιλογη φωτογραφικης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στο μαγαζι στην Πατησιων και στο Περιστερι...εξαντληθηκαν!!Τωρα παλι στο σκρουτζ βγαινει στα 777€

Μα τι εγινε?Αναρπαστη

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2024 στις 6:40 ΜΜ, ASFE είπε

Και στο μαγαζι στην Πατησιων και στο Περιστερι...εξαντληθηκαν!!Τωρα παλι στο σκρουτζ βγαινει στα 777€

Μα τι εγινε?Αναρπαστη

Στις φωτογραφικές μηχανές και στις τηλεοράσεις συμβαίνει αυτό με μόνη διαφορά ότι στις τηλεοράσεις υπάρχει περισσότερο stock κι έτσι δεν φαίνεται τόσο έντονα. Όλοι έχουν μια τηλεόραση και μια κάμερα για να κάνουν προσωρινά την δουλειά τους. Βάζουν όμως κι ένα μοντέλο που επιθυμούν στα "αγαπημένα" και μόλις βγει σε προσφορά το τσιμπάνε. Η προσφορά στην λευκή R50 που είχε βγάλει το Πλαίσιο ήταν πολύ καλή για να κρατήσει. Κι εγώ την δική μου σε προσφορά από το Πλαίσιο την αγόρασα στην μισή τιμή απ'ότι έχει τώρα και 220 ευρώ φθηνότερα από την τιμή που την είχε το  skroutz τότε 😉 

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπρουλα τελικα. Πλαισιο.

Θα θελα οποιος μπορει να προτεινει κανενα βιντεο , κανενα site για τα πρωτα βηματα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.

20240715_200639.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ASFE είπε

Ασπρουλα τελικα. Πλαισιο.

Θα θελα οποιος μπορει να προτεινει κανενα βιντεο , κανενα site για τα πρωτα βηματα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.

20240715_200639.jpg

Καλορίζικη , καλές λήψεις , αν το λευκό σε χαλάει , κυκλοφορούν σιλικονούχες θήκες στο eBay και σε μαύρο , οπότε μετριάζεται η κατάσταση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASFE είπε

Ασπρουλα τελικα. Πλαισιο.

Θα θελα οποιος μπορει να προτεινει κανενα βιντεο , κανενα site για τα πρωτα βηματα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.

20240715_200639.jpg

Καλορίζικη!!! Καλές λήψεις!!! 

Τι θέλεις να δεις σε βίντεο ? Για τη μηχανή ή για τη φωτογραφία γενικά και τεχνικές ? 

46 λεπτά πριν, babisskg είπε

Καλορίζικη , καλές λήψεις , αν το λευκό σε χαλάει , κυκλοφορούν σιλικονούχες θήκες στο eBay και σε μαύρο , οπότε μετριάζεται η κατάσταση . 

Ναι αν θέλεις είναι καλή λύση αυτή που λέει ο Μπάμπης.

Βέβαια θα περίμενα να πάει Οκτώβριος γιατί με τόση ζεστή στην Ελλάδα τώρα δε θα την έβαζα να ζεσταίνεται κι'αλλο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μηχανη ηδη εχω δει καποια και βλεπω. Ειναι πιο ευκολο να τα βρεις.

Γενικα για τεχνικες.

Ειδα και σε ενα διπλανο θεμα ενα ωραιο βιντεο απο το καναλι Focus Pocus.

Καθε προταση δεκτη παιδια.

Γιατι στο youtube πχ χανεσαι αν αρχιζεις και ψαχνεις ετσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASFE είπε

Για την μηχανη ηδη εχω δει καποια και βλεπω. Ειναι πιο ευκολο να τα βρεις.

Γενικα για τεχνικες.

Ειδα και σε ενα διπλανο θεμα ενα ωραιο βιντεο απο το καναλι Focus Pocus.

Καθε προταση δεκτη παιδια.

Γιατι στο youtube πχ χανεσαι αν αρχιζεις και ψαχνεις ετσι

   Θα τον προτιμήσω , είναι στα Ελληνικά , μπορώ να ρωτήσω πράγματα στο πεδίο με τα σχόλια κάτω από το βίντεο , οπότε χάριν της γλώσσας υπάρχει αμεσότητα . 

   Απ' όσο είδα μέχρι στιγμής , δείχνει πως είναι γνώστης του θέματος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Θα τον προτιμήσω , είναι στα Ελληνικά , μπορώ να ρωτήσω πράγματα στο πεδίο με τα σχόλια κάτω από το βίντεο , οπότε χάριν της γλώσσας υπάρχει αμεσότητα . 

   Απ' όσο είδα μέχρι στιγμής , δείχνει πως είναι γνώστης του θέματος .

Περί ορεξεως... Αποφεύγω κανάλια στα Ελληνικά γιατί πλατιαζουν χωρίς λόγο και όσα έχω δει μέχρι στιγμής δεν προσφέρουν κάτι που δεν υπάρχει ήδη καλύτερα διατυπωμένο στα Αγγλικά. Αναγνωρίζω βέβαια πως είναι δύσκολο να φτιάξεις τέτοιο υλικό οπότε κάθε προσπάθεια δεκτή.

Εντούτοις είναι και θέμα προτίμησης και ενδεχομένως επιβεβλημένο λόγω γλώσσας για ορισμένους. 

 

2 ώρες πριν, ASFE είπε

Για την μηχανη ηδη εχω δει καποια και βλεπω. Ειναι πιο ευκολο να τα βρεις.

Γενικα για τεχνικες.

Ειδα και σε ενα διπλανο θεμα ενα ωραιο βιντεο απο το καναλι Focus Pocus.

Καθε προταση δεκτη παιδια.

Γιατι στο youtube πχ χανεσαι αν αρχιζεις και ψαχνεις ετσι

Πρωτού αρχίσει πιθανός κατακλυσμός από βίντεο έχω να προτείνω κάτι διαφορετικό. Εννοείται αρχικά να μάθεις τα βασικά για τον χειρισμό της μηχανής και τα βασικα τεχνικά της φωτογραφίας όπως έγραψα και στο άλλο νήμα. 

Από εκεί και μετά η γνώμη μου είναι να αρχίσεις να βγάζεις μόνος σου και όπου σκοντάφτεις να το κοιτάς ή και να ρωτάς επί τόπου. Το να κατσεις να δεις γενικά βίντεο που προτείνει ο καθένας νομίζω καταλήγει να μπερδεύει τον άπειρο χρήση με τον βομβαρδισμό πληροφορίας παρά να τον βοηθάει. 

Έτσι και θα καταλήξεις μόνος σου στο τι σου αρέσει να βγάζεις αλλά και στο ποια κανάλια σε βοηθούν περισσότερο. 

Υ.Γ.  θεωρώ πολύ χρήσιμα τα φωτογραφικά λευκώματα σπουδαίων φωτογράφων. Επειδή όμως είναι ένα ακριβό σπορ και αυτό, υπάρχουν κανάλια που δείχνουν τα λευκώματα αυτά. Θεωρώ αυτά τα βίντεο απείρως χρησιμοτερα γιατί δείχνουν εξαιρετικής ποιότητας υλικό το οποίο αποτελεί πηγή έμπνευσης και έναυσμα για να ψάξεις μετά μόνος το τι θες. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

   Θα τον προτιμήσω , είναι στα Ελληνικά , μπορώ να ρωτήσω πράγματα στο πεδίο με τα σχόλια κάτω από το βίντεο , οπότε χάριν της γλώσσας υπάρχει αμεσότητα . 

   Απ' όσο είδα μέχρι στιγμής , δείχνει πως είναι γνώστης του θέματος .

Ευχαριστώ για την προτίμηση και τα καλά σου λόγια!😀

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ASFE είπε

Ασπρουλα τελικα. Πλαισιο.

Θα θελα οποιος μπορει να προτεινει κανενα βιντεο , κανενα site για τα πρωτα βηματα.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.

20240715_200639.jpg

Φίλε καλορίζικη.  Μην σε χαλάει καθόλου το άσπρο χρώμα, κανονικά θα έπρεπε όλες οι φωτογραφικές μηχανές να είναι άσπρες για τις μεσογειακές αγορές που ψήνονται το καλοκαίρι.  Όχι σαν τα μαύρα βανάκια της Μυκόνου που για να μπεις μέσα θα πρέπει να έχεις ανάψει τον κλιματισμό ένα μισάωρο πριν. 😊

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kriosgr είπε

 Μην σε χαλάει καθόλου το άσπρο χρώμα, κανονικά θα έπρεπε όλες οι φωτογραφικές μηχανές να είναι άσπρες για τις μεσογειακές αγορές που ψήνονται το καλοκαίρι.  😊

Σωστό και αυτό... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...