Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το οικονομικό Samsung Galaxy Watch FE


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung ανακοίνωσε ότι λανσάρει ένα τρίτο smartwatch, το Galaxy Watch FE.

Πρόκειται για το νέο entry-level smartwatch της εταιρείας, προσφέροντας μια πιο προσιτή επιλογή σε σύγκριση με τα εμβληματικά της μοντέλα Galaxy Watch.

Η σειρά Galaxy Watch συνήθιζε να είναι σχετικά προσιτή σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια, η Samsung αύξησε την αρχική τιμή των ρολογιών της κατά 50 δολάρια λόγω πληθωρισμού. Το FE θα πωλείται στη λιανική τιμή των 199 δολαρίων για την Bluetooth έκδοση και στα 249,99 δολάρια για την έκδοση LTE. Με την προσθήκη αυτή, η σειρά smartwatch της Samsung μοιάζει =με αυτή της Apple, με ένα οικονομικό μοντέλο, ένα μοντέλο ναυαρχίδας και μια πιο premium επιλογή.

Όπως και άλλα μοντέλα εισαγωγικού επιπέδου, το FE δεν διαθέτει κάποια σημαντικά τεχνικά χαρακτηριστικά των μεγαλύτερων μοντέλων για εξοικονόμηση κόστους. Για παράδειγμα, το FE διατίθεται μόνο σε ένα μέγεθος 40 χιλιοστών με ελαφρώς μικρότερη οθόνη OLED 1,2 ιντσών. Το FE διαθέτει επίσης το Exynos W920 chip αντί για το W930, με 1,5GB RAM και 16GB αποθηκευτικού χώρου. Οι περισσότεροι αισθητήρες παραμένουν οι ίδιοι, αλλά δεν υπάρχει ο αισθητήρας θερμοκρασίας που παρουσιάστηκε πέρυσι. Η μπαταρία είναι επίσης μικρότερη στα 247mAh ενώ άγνωστο παραμένει αν υπάρχει υποστήριξη γρήγορης φόρτισης.

Πάντως οαρά το γεγονός ότι είναι το οικονομικό μοντέλο, το FE διαθέτει τον ίδιο φακό από κρύσταλλο ζαφείρι, αξιολόγηση IP68 και αντοχή στο νερό 5ATM. Διαθέτει επίσης τον ίδιο μηχανισμό λουριού “απελευθέρωσης” με ένα κλικ, δυνατότητα πληρωμών NFC και ενσωματωμένο GPS. Όσον αφορά τη συνδεσιμότητα, υπάρχει LTE, Bluetooth 5.0 και Wi-Fi. Επίσης, όπως και τα ρολόγια-ναυαρχίδες της Samsung, το FE διαθέτει το συνδυασμό OneUI Watch 5 και Wear OS 4, ειδοποιήσεις υψηλών/χαμηλών καρδιακών παλμών, ηλεκτροκαρδιογραφήματα, ανάλυση σύστασης σώματος και εξατομικευμένες ζώνες καρδιακών παλμών.

Η ανακοίνωση του FE αποτελεί μια μικρή έκπληξη αφού η Samsung συνήθως αποκαλύπτει τα wearables της στην καλοκαιρινή εκδήλωση Unpacked, η οποία αναμένεται να πραγματοποιηθεί τον επόμενο μήνα στο Παρίσι. Η φετινή εκδήλωση όπως όλα δείχνουν θα είναι γεμάτη από νέα μοντέλα, πολλά εκ των οποίων θα ανήκουν και στην wearable σειρα της Samsung. Εκτός από ένα νέο Galaxy Watch 7, περιμένουμε να δούμε ένα νέο Galaxy Watch Ultra καθώς και το Galaxy Ring. Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά, το σχετικά απλό FE θα μπορούσε εύκολα να χαθεί ανάμεσα στις ανακοινώσεις.

Η έκδοση Bluetooth του Galaxy Watch FE θα ξεκινήσει να πωλείται στις ΗΠΑ από τις 24 Ιουνίου ενώ η LTE έκδοση θα κυκλοφορήσει αργότερα μέσα στο έτος.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dikasths ....είναι Samsung είναι και Galaxy είναι κ Watch ....οπότε έχει όλο το hype, για όλους τους πιστούς των trends κ της Sammy...στο δια ταύτα , με την μικρότερη μπαταριά κ της περιορισμένες δυνατότητες κ σε αυτό το (αστεία υψηλό για έμενα) price target ...αντέχει πάνω απο 3 ήμερες με μια πλήρη φόρτιση?

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις το watch4 που ειναι το ιδιο με καλητερη οθονη στα ιδια κ λιγοτερα λεφτα.

Οσο για την αυτονομια αν φορεσεις ρολοι με wear os είναι το τελευταίο που σε νοιαζει μετα. Εκτος κ αν θες απλο pager για τις κλησεις οποτε πας στον ανταγωνισμο με τις 14 μερες αυτονομια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Παιρνεις το watch4 που ειναι το ιδιο με καλητερη οθονη στα ιδια κ λιγοτερα λεφτα.

Οσο για την αυτονομια αν φορεσεις ρολοι με wear os είναι το τελευταίο που σε νοιαζει μετα. Εκτος κ αν θες απλο pager για τις κλησεις οποτε πας στον ανταγωνισμο με τις 14 μερες αυτονομια.

... επειδή αναζητώ smartwatch με wear OS κ επειδή έχω μάθει - συνηθίσει με τα άψογα τρία προηγούμενα Amazfit μου, να τα φορτίζω το πολύ μία φορά μέσα σε 8-10 ημέρες, επειδή χρησιμοποιώ όλες τις διαθέσιμες λειτουργίες κ δυνατότητες (δεν έχει νόημα για εμένα να υπάρχουν δυνατότητες κ απλά η συσκευή να υπολειτουργεί - eco mode) έχω απογοητευτεί οικτρά από την αυτονομία των wearOS συσκευών (απο τα βασικότερα που κοιτάζω).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, TechnoState είπε

... επειδή αναζητώ smartwatch με wear OS κ επειδή έχω μάθει - συνηθίσει με τα άψογα τρία προηγούμενα Amazfit μου, να τα φορτίζω το πολύ μία φορά μέσα σε 8-10 ημέρες, επειδή χρησιμοποιώ όλες τις διαθέσιμες λειτουργίες κ δυνατότητες (δεν έχει νόημα για εμένα να υπάρχουν δυνατότητες κ απλά η συσκευή να υπολειτουργεί - eco mode) έχω απογοητευτεί οικτρά από την αυτονομία των wearOS συσκευών (απο τα βασικότερα που κοιτάζω).

Η συνήθεια κάνει τα πάντα τρόπο ζωής φίλε μου... Το να το βάζεις στην φόρτιση όποτε κάνεις ντούζ δεν νομίζω ότι είναι μειονέκτημα σε σχέση με αυτά που προσφέρει... Στην τελική τα Galaxy watches δεν έχουν καμμία σχέση (σε θέμα ποιότητας και δυνατοτήτων) με το οποιοδήποτε amazfit  και πάει λέγοντας...

Είναι καθαρή προέκταση του τηλεφώνου σου, με ότι αυτό συνεπάγεται...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

... επειδή αναζητώ smartwatch με wear OS κ επειδή έχω μάθει - συνηθίσει με τα άψογα τρία προηγούμενα Amazfit μου, να τα φορτίζω το πολύ μία φορά μέσα σε 8-10 ημέρες, επειδή χρησιμοποιώ όλες τις διαθέσιμες λειτουργίες κ δυνατότητες (δεν έχει νόημα για εμένα να υπάρχουν δυνατότητες κ απλά η συσκευή να υπολειτουργεί - eco mode) έχω απογοητευτεί οικτρά από την αυτονομία των wearOS συσκευών (απο τα βασικότερα που κοιτάζω).

Τσεκαρε oneplus watch 2...λενε βγαζει ενα 6-8ημερο...περισσοτερο απο ολα με wear OS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TechnoState είπε

... επειδή αναζητώ smartwatch με wear OS κ επειδή έχω μάθει - συνηθίσει με τα άψογα τρία προηγούμενα Amazfit μου, να τα φορτίζω το πολύ μία φορά μέσα σε 8-10 ημέρες, επειδή χρησιμοποιώ όλες τις διαθέσιμες λειτουργίες κ δυνατότητες (δεν έχει νόημα για εμένα να υπάρχουν δυνατότητες κ απλά η συσκευή να υπολειτουργεί - eco mode) έχω απογοητευτεί οικτρά από την αυτονομία των wearOS συσκευών (απο τα βασικότερα που κοιτάζω).

Κοιτα απαντάς σε ολα τα μυνηματα βλεπεις εισερχομενα viber με εικονες στέλνεις ηχογραφημένα στο whatsup εχεις φωνητική πληκτρολόγηση μειλ μεχρι κ youtube απο browser παιζει. Αν το βαζεις για φορτιση στο ντους η οταν αραζεις οκ. Αν ξεχαστεις η δε μεινεις σπιτι το βραδυ εχεις ενα νεκρο ρολοι. Αυτο ειναι μειον αλλα δεν αρκει για μενα να με αποτρέψει.

Καρδιογράφημα πιεση συσταση σωματος..αυτα απτο watch 4 classic που ειναι ηδη 3 χρονων..ανεπαφες πληρωμες χωρις ίντερνετ/συνδεση στο κινητο..γενικα αξιζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ευχαριστώ για τις συστάσεις. Ίσως κ να είναι έτσι. Το GTR4  τώρα, κυριολεκτικά ξεχνάω να το φορτίσω. Ναι, διαβάζω μηνύματα, mails, απαντάω σε κλήσεις, λαμβάνω τα πάντα απο ειδοποιήσεις, διαβάζει όλες τις ρουτίνες μου ακόμα κ όταν περάσω την πόρτα του γυμναστηρίου ή όταν ανέβω στο ποδήλατο για χαλαρή βόλτα όταν ο καιρός κ το πρόγραμμα το επιτρέπει, θα μου βγάλει όλα τα monitoring στοιχεία παρακολουθήσης βιορυθμών στην zepp εφαρμογή του κλπ ...κ καμιά φορά θα θυμηθώ να το πετάξω στην βάση φόρτισης πριν πέσω για ύπνο(δυστυχώς δεν έχω μάθει να κοιμάμαι με ρολόι στο χέρι-για δεδομένα ύπνου-ίσως το μόνο feature που δεν χρησιμοποιώ κατά κόρον), ενώ η αντοχή του (ποιότητα κατασκευής) πραγματικά πάρα πολύ καλή κ άπειρα watch faces (ειδικά απο side loading εφαρμογές, που ορισμένες συνεργάζονται άψογα με αμελητέο battery draining).... Απλά με τα νέα δεδομένα του wearOS κ με τις πολλές παραπάνω δυνατότητες που προσφέρει, φοβάμαι ότι θα ξενερώσω γιατί θα πρέπει να έχω άλλον έναν μπελά στο κεφάλι μου (αυτόν της φόρτισης ανά 2-3 ημέρες)... ιδανικά θα προτιμούσα ένα βήμα μπροστά κ μεγαλύτερη αυτονομία (από αυτή που έχω ήδη). Το OnePlus Watch 2 (στο οποίο έχω σεβαστό price drop απο το red cable club λόγω benefits αλλά κ λόγω συσσωρευμένων red coins) το έχω παρακολουθήσει λίγο, αλλά κ εκεί οι απόψεις διίστανται...από αξιολογήσεις κ κριτικές, φαίνεται ότι ακόμα έχει ορισμένα θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2024 στις 9:00 ΠΜ, DaDi είπε

Η συνήθεια κάνει τα πάντα τρόπο ζωής φίλε μου... Το να το βάζεις στην φόρτιση όποτε κάνεις ντούζ δεν νομίζω ότι είναι μειονέκτημα σε σχέση με αυτά που προσφέρει... Στην τελική τα Galaxy watches δεν έχουν καμμία σχέση (σε θέμα ποιότητας και δυνατοτήτων) με το οποιοδήποτε amazfit  και πάει λέγοντας...

Είναι καθαρή προέκταση του τηλεφώνου σου, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Νομίζω ότι έχουν, ακόμα και το προπερσινο gtr3 pro είναι καλύτερο από πολλά galaxy watch και το αγοράζεις πλέον με 130 ευρώ,  ειδικά αν σε ενδιαφέρει αθλητική δραστηριότητα τα galaxy watch είναι ακατάλληλα κανείς μια μεγάλη διαδρομή με 4-5 ωρες με ανοιχτό το gps και το ρολόι σόι έσβησε στο δρόμο από μπαταρία. Όσο για χρήση σαν προέκταση κινητού κάνει όλα τα απαραίτητα και πολύ καλά. Τα galaxy watch είναι καλά για το hype και μια βόλτα στην πόλη άντε στην οδήγηση το πολύ και τέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεί να μήν έχει τις pro λειτουργίες των πιο ακριβών μοντέλων ή άλλων εταιριών αλλά για μένα και ισως για κάποιους άλλους που είμαστε στην ίδια κατηγορία έχει κάτι το σημαντικό , είναι όμορφο και στυλάτο , design και αισθητική 10/10 , σου φτιάχνει τη διάθεση να βλέπεις κάτι όμορφο στον καρπό σου , σε εμπνέει.

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...