Προς το περιεχόμενο

Huawei Pura 70 Ultra Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μοντέλα της σειράς Huawei P έγιναν γνωστά κυρίως λόγω των εντυπωσιακών τους επιδόσεων στον τομέα της φωτογραφίας.

Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει εδώ και χρόνια η κινεζική εταιρεία, πολλοί ήταν εκείνοι που ήταν διατεθειμένοι να τα παραβλέψουν -ή ορθότερα, να τα παρακάμψουν μέσω διαφόρων εναλλακτικών λύσεων- προκειμένου να απολαύσουν τις σπουδαίες επιδόσεις των καμερών των P series.

H οικογένεια των συσκευών της Huawei από φέτος μπορεί να αλλάζει όνομα, καθώς το σκέτο P δίνει τη θέση του στο Pura, όμως ο χαρακτήρας της παραμένει αναλλοίωτος. Τα Huawei Pura λοιπόν κάνουν ντεμπούτο με τρεις συσκευές: το Pura 70, το Pura 70 Pro και το Pura 70 Ultra, το οποίο είναι και αυτό που θα σας παρουσιάσουμε, αφότου είχαμε την ευκαιρία να το δοκιμάσουμε.

Πόσο καλά λοιπόν τα καταφέρνει στη φωτογραφία και το βίντεο; Οι επιδόσεις του αυτές δε, είναι αρκετές προκειμένου να κάνουν κάποιον που αναζητά high-end camera phone να παραβλέψει όλα τα υπόλοιπα ψεγάδια του και να το κάνει δικό του; 

Χωρίς καν να ασχοληθεί κανείς με τα χαρακτηριστικά, τις δυνατότητες και τις λειτουργίες του Pura 70 Ultra, είναι ξεκάθαρο ότι έχει να κάνει με μία υψηλής αισθητικής συσκευή. Κατ’ αρχάς διατίθεται σε τρία χρώματα εκ των οποίων το πράσινο (αυτό που δοκιμάσαμε) αναδεικνύει ακόμα περισσότερο το κομψό του design -όχι πως το μαύρο και το καφέ πάνε πίσω, απλά το απαλό πράσινο είναι αυτό που ξεχωρίζει. Εκτός αυτού, με διαστάσεις 162,6 x 75, x 8,4 χιλ. και βάρος 226 γραμμάρια (ένα από τα μεγαλύτερα στην κατηγορία), το Pura 70 Ultra δεν περνά ακριβώς απαρατήρητο. Στην πρόσοψη κυριαρχεί η οθόνη των 6,8 ιντσών που καταλαμβάνει σχεδόν ολόκληρη την επιφάνεια χάρη στο ανεπαίσθητο πλαίσιό της. Η κάμερα πρόσοψης είναι πάνω-πάνω και στο κέντρο σε στυλ hole punch.

image.jpeg.0689f4370fea294cae79dff0f0747e0c.jpeg

Εδώ θα κάνουμε μία παρένθεση για να μιλήσουμε για τη «θωράκιση» της οθόνης. Η τελευταία προστατεύεται από Crystal Armor Kunlun Glass, μία επίστρωση που συναντάμε αποκλειστικά στο Pura 70 Ultra καθώς τα άλλα δύο μοντέλα της σειράς διαθέτουν το «απλό» Kunlun Glass. Η συγκεκριμένη έκδοση είναι πρακτικά 2-σε-1, αφού το έτσι κι αλλιώς ανθεκτικό Kunlun Glass, πλαισιώνεται από την τεχνολογία Crystal Armor που αυξάνει την αντοχή του κατά 300% σύμφωνα με τη Huawei, καθιστώντας το ανθεκτικό σε καθημερινές γρατζουνιές (κλειδιά, κέρματα, μπρελόκ κλπ) αλλά και πτώσεις (σε επιφάνεια χωρίς προεξέχοντα χαλίκια ή πέτρες) από το ύψος της τσέπης ή ενός τραπεζιού. Πράγματι, η οθόνη του Pura 70 Ultra είναι εξαιρετικά ανθεκτική και μάλιστα δίχως να χρειάζεται έξτρα προστασία.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή συσκευή, αλλά η τιμή της είναι λάθος. Αν κάποιος δεν θέλει google στο κινητό του και δεν του κάνει ούτε το iOS, είναι μια εναλλακτική. Επειδή είμαι υπέρ των εναλλακτικών θέλω να προχωρήσει, να αναπτυχθεί και να ανεξαρτητοποιηθεί η Huawei. Ο καταναλωτής πρέπει να έχει επιλογές.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 8
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο κινιτο αλλα δυστιχος και με 700 ευρω να ηταν στην ευρωπη το κοινο του θα ειναι άκρος περιορισμένο καθος ολα γυρνάνε η γυρο απο τα gms η γύρο απο υπηρεσιες του ios και δεν διαθέτει τπτ απο τα δυο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πληθυσμός της Κίνας είναι 1,5 δις.

Ο πληθυσμός της Ευρώπης είναι 750 εκατομμύρια.

Η huawei οδεύει ξανά προς την πρώτη θέση σε πωλησεις στην Κίνα, όποτε αναλογιστείτε τους αριθμούς.

Μακάρι να αναπτυχθεί περαιτέρω το λογισμικό της που για εμένα είναι και πιο σοβαρό από το παιδιαριστικο Android και πολύ ποιοτικός κατασκευασμένες συσκευές.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι σχετικό με τις κυρώσεις ΗΠΑ προς Κίνα, το κινητό αυτό είναι κατά 90% φτιαγμένο εκεί με επεξεργαστή kirin, είναι που θα τους έκανε ντα ο θείος Τζό.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ άδικο να κράζεις μία εταιρεία που έχει αποδείξει τις δυνατότητες της..

Καλό θα είναι... αν δεν έχετε πιάσει ναυαρχίδα της συγκεκριμένης εταιρείας στα χέρια σας ώστε να δείτε τι μπορουν να κάνουν οι φακοί που φοράει...   Να μην βιάζεστε να την συγκρίνεται με αλλά android .... μήλα...ροδάκινα..  και ό,τι άλλο βρίσκεις σε έναν μανάβη..

Επεξ/σία από toym78
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toym78 είπε

Θεωρώ άδικο να κράζεις μία εταιρεία που έχει αποδείξει τις δυνατότητες της..

Καλό θα είναι... αν δεν έχετε πιάσει ναυαρχίδα της συγκεκριμένης εταιρείας στα χέρια σας ώστε να δείτε τι μπορουν να κάνουν οι φακοί που φοράει...   Να μην βιάζεστε να την συγκρίνεται με αλλά android .... μήλα...ροδάκινα..  και ό,τι άλλο βρίσκεις σε έναν μανάβη..

Ενα κινητο ομως δεν ειναι μονο η καμερα.... (ειχα p30 pro και ηταν εξαιρετικο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και δεν είναι μόνο η κάμερα..... συμφωνώ απόλυτα.

Απλά ....κατά τη γνώμη μου πάντα... Δεν είδα να υστερεί σε κάτι άλλο κανένα τηλέφωνο της εταιρείας αυτής.

Χρησιμοποιώ παράλληλα και android συσκευή και ios.. και ειλικρινά οι περιορισμοί που τόσο πολύ αναφέρουν όλοι δεν θεωρώ ότι είναι τόσο αποτρεπτικός λόγος όσο θέλουν να λένε.

Επεξ/σία από toym78
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, toym78 said:

Φυσικά και δεν είναι μόνο η κάμερα..... συμφωνώ απόλυτα.

Απλά ....κατά τη γνώμη μου πάντα... Δεν είδα να υστερεί σε κάτι άλλο κανένα τηλέφωνο της εταιρείας αυτής.

Χρησιμοποιώ παράλληλα και android συσκευή και ios.. και ειλικρινά οι περιορισμοί που τόσο πολύ αναφέρουν όλοι δεν θεωρώ ότι είναι τόσο αποτρεπτικός λόγος όσο θέλουν να λένε.

Δεν είναι αποτρεπτικός λόγος ότι δε λειτουργεί το 5G εκτός Κίνας; Και γιατί τόσο καιρό δεν προτείναμε σε κάποιον να πάρει Google Pixel συσκευές (αν και τα έχουν όλα πλέον στην χώρα μας); 

Δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας ότι δεν μπορείς να κάνεις ανέπαφες πληρωμές με ένα Huawei; 

Δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας να αγοράζεις μία συσκευή που για να την χρησιμοποιήσεις σαν άνθρωπος, θα πρέπει να περνάς χειροκίνητα τα αυτονόητα για την καθημερινότητα σου; Άσε το άλλο δε , που είναι μία διαδικασία που χρειάζεται να κάνεις μετά από κάθε major update(;)

Και μιας και μιλάμε για updates, Android 12 σε συσκευή του 2024; Με τι συχνότητα θα το αναβαθμίζει και τι είδους "ασφάλειας" θα μου προσφέρουν τα updates της Huawei με τις κινεζοπατέντες στο fork που έχει δημιουργήσει η ίδια;

Δεν είναι μήπως αποτρεπτικός παράγοντας ότι ο Kirin 9010 έχει χαμηλότερες επιδόσεις ακόμα κι από τον Google Tensor G3; 

Δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας ότι όλα αυτά στοιχίζουν 1500€ την στιγμή που ναυαρχίδες άλλων εταιρειών με λιγότερα τα έχουν όλα; H θα περιμένω νομίζεις 6 μήνες + να πέσει η τιμή του στα 600€, όπως θα κάνετε οι περισσότεροι από τους 10 χρήστες του, για να το αποκτήσετε;

Και σε τελευταία ανάλυση, επειδή ακούω βερεσέ εδώ και καιρό τα περί κάποιας φανταστικής στα μυαλά κάποιων ποιότητας των τηλεφώνων της Huawei, μπορείς σε παρακαλώ να μας αναλύσεις σε τι υστερούν όλες οι άλλες ναυαρχίδες σε ποιότητα κατασκευής, υλικών η και σε S/W από το Pura 70 Ultra; 

Όσο για τις κάμερες, ναι, είναι ένα πολύ δυνατό κινητό σε αυτόν τον τομέα, αλλά ποιο δεν είναι σήμερα; Δεν είναι το ίδιο καλά ένα Pixel 7/8 Pro, ένα Samsung S23/S24U, ένα Tσαόμι 14U η ακόμα κι ένα Sony flagship; Εκτός αν μιλάμε εντελώς υποκειμενικά και δεν μας αρέσουν οι φωτογραφίες κάποιων συσκευών λόγω υπερκορεσμένων χρωμάτων πχ όπως δεν αρέσουν σε άλλους οι πιο φυσικές χρωματικά φωτογραφίες άλλων κινητών και γενικά κάτι που για τον καθένα ξεχωριστά διαφέρει στις προτιμήσεις του.

  • Like 10
  • Thanks 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ που διαφωνούμε.... Πάντα πολιτισμένα φυσικά. 

Μιλάς για υποκειμενικότητα κάποια στιγμή στο σχολιο σου... Το οποίο αν μου επιτρέπεις δεν βλέπω να σε διακρίνει. 

Μιλάς για 5g το οποιο δεν καλύπτει τις περισσότερες περιοχές στη χώρα μας... Τουλάχιστον στη δική μου δεν υπάρχει καν. 

Στη συνέχεια αναφέρθηκες στις ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να αναφέρεις ποιο είναι το ποσοστό των χρηστών που κάνει ανέπαφες συναλλαγές στη χώρα μας...

Λες ότι για να χρησιμοποιήσεις τα αυτονόητα στην καθημερινότητά σου ότι πρέπει να τα περάσεις χειροκίνητα. Ένας που θα χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά ios προερχόμενος από android... Τι το τόσο διαφορετικό κάνει? Το να εγκαταστήσεις το micro g... ου πλέον περιέχεται μέσα στο app gallery της huawei.. είναι όλο κι όλο διαδικασία 30 δευτερολέπτων. (Πάντα σε συσκευές που φοράνε την emui 13,1 και άνω)

Στη συνέχεια αναφέρεσαι σε updates και ασφάλεια και στις κινεζοπατέντες της Huawei.Σε τι "κίνδυνους " ακριβώς σε εκθέτει η huawei περισσότερο από τις υπόλοιπες εταιρίες?? Θα χαρώ πολύ να ακούσω μία τεκμηριωμένη απάντηση σε αυτό. 

Στη συνέχεια αναφέρεις της επιδόσεις του kirin 9010.. αν δεν σε καλύπτει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με τις επιδόσεις του νομίζω ότι κάνεις χρήση που δεν κάνει ούτε και ο πιο ψαγμένος χρήστης κινητού τηλεφώνου.

Μετά λες για την τιμή του και ότι κινητά που στοιχίζουν λιγότερα από 1.500€ τα έχουν όλα και πως όλοι αυτοί που θα το αγοράσουν περιμένουν 6 μήνες να πέσει η τιμή του και να το πάρουν 600€. Ποιος είπε ότι πρέπει να αγοράζεις μία ναυαρχίδα με το που θα κυκλοφορήσει? Γιατί να κατακρίνουμε κάποιον που περιμένει μήπως και γλιτώσει κάποια χρήματα για κάτι που πραγματικά θέλει να δοκιμάσει? Εγώ το βρίσκω πολύ ώριμο σαν σκέψη πάντως.

Είπες ότι ακούς βερεσέ εδώ και καιρό τα περι φανταστικής στα μυαλά καποιον ποιότητα της Huawei. Εγώ αν πρόσεξες ανέφερα ότι είναι δεδομένη η ποιότητα αυτής της εταιρείας... Χωρίς να μειώνω τις υπόλοιπες ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών..

τι ακριβώς "φαντάστηκα " στην ποιότητα  εγω που χρησιμοποιώ και συσκευή huawei παράλληλα με τις υπόλοιπες? 

Στο τελευταίο κομμάτι που αναφέρθηκες... Την φωτογραφία και το βίντεο... Συμφωνούμε απόλυτα ότι είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο.. όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις. 

Συμφωνώ επίσης σε αυτό που λες κλείνοντας ότι γενικά είναι κάτι που εξαρτάται από τις προτιμήσεις του άλλου. 

Εγώ θα συμπληρώσω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία... Έχει ένα εξαιρετικό service και μία εξυπηρέτηση πελατών υποδειγματική. Όταν και αν τη χρειαστεί κάποιος θα καταλάβει σε τι αναφέρομαι. 

Χάρηκα πολύ για τη διαφωνία μας... Θα χαρώ να ξαναδιαφωνήσουμε.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toym78 είπε

Φυσικά και δεν είναι μόνο η κάμερα..... συμφωνώ απόλυτα.

Απλά ....κατά τη γνώμη μου πάντα... Δεν είδα να υστερεί σε κάτι άλλο κανένα τηλέφωνο της εταιρείας αυτής.

Χρησιμοποιώ παράλληλα και android συσκευή και ios.. και ειλικρινά οι περιορισμοί που τόσο πολύ αναφέρουν όλοι δεν θεωρώ ότι είναι τόσο αποτρεπτικός λόγος όσο θέλουν να λένε.

Δεν εχω παρει αλλο huawei απο το p30 pro κ μετα για να εχω αποψη απο πρωτο χερι αλλα επειδη ειμαι στο γκρουπ στο fb της huawei.. Ολο για προβληματα βλεπω.. Με τα gms εννοω... Μονιμως.. Ακομα κ τωρα που βρεθηκε λύση υποτίθεται.. Παλι λενε διαφορα... Περα απο αυτο.. Θα αναφερθω στον επεξεργαστη.. Σιγουρα κάνουμε την δουλεια μας όλοι μας.. Εκτος εαν ειναι κανεις hardcore gamer.. Αλλα οσο να ναι αμα πληρωνεις 1500€ θες το τοπ.. Οχι κατι που σε αριθμους είναι 2-3 γενιες πισω απο τα αντίστοιχα 1500αρια αλλων εταιρειών... Η και φθηνοτερα ακομα... Ειναι ψυχολογικό.. Οποτε αυτο για εμένα είναι το μεγαλυτερο φάουλ... Η τιμολόγηση.. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, toym78 είπε

Στη συνέχεια αναφέρθηκες στις ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να αναφέρεις ποιο είναι το ποσοστό των χρηστών που κάνει ανέπαφες συναλλαγές στη χώρα μας...

Από περιέργεια έψαξα να δω ποια είναι τα ποσοστά στην Ελλάδα και ΕΕ.

"Στην Ευρώπη, το 80% των πληρωμών στα καταστήματα είναι ανέπαφες. Στην Ελλάδα το ποσοστό αυτό αγγίζει το 96%. Επιπλέον, το 15% του συνόλου των ανέπαφων συναλλαγών στην Ελλάδα πραγματοποιείται μέσα από κινητά τηλέφωνα ή έξυπνα ρολόγια, ποσοστό που διπλασιάστηκε μέσα σε μόλις ένα χρόνο." 

https://www.insider.gr/oikonomia/300916/anepafo-96-ton-pliromon-se-katastimata-stin-ellada-diplasies-oi-synallages-me

Επίσης:

"https://www.insider.gr/oikonomia/300916/anepafo-96-ton-pliromon-se-katastimata-stin-ellada-diplasies-oi-synallages-me

"

μέσα στα επόμενα δύο χρόνια, δηλαδή τη διετία 2022-2024, θα προστεθούν, παγκοσμίως, 200 εκατ. νέοι χρήστες ανέπαφων πληρωμών. "

Οι αναλυτές εξηγούν ότι η αύξηση της διείσδυσης των smartphones σε αναδυόμενες αγορές του πλανήτη θα λειτουργήσει ως καταλύτης για την τόνωση των ανέπαφων συναλλαγών. Όπως υπογραμμίζουν, τα ποσοστά διείσδυσης των smartphones μεταξύ των αναδυόμενων περιοχών, όπως η Ασία-Ειρηνικός, θα ξεπεράσουν το 99% έως το 2024. Μόνο αυτή η αύξηση θα δώσει τη δυνατότητα σε επιπλέον 67 εκατ. άτομα να υιοθετήσουν ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού τηλεφώνου. “Για να επωφεληθούν από αυτήν την τάση και τους υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης, οι προμηθευτές πληρωμών μέσω κινητών NFC θα πρέπει να ενθαρρύνουν τους καταναλωτές να στραφούν σε πληρωμές NFC, εκπαιδεύοντας τους σχετικά με τα οφέλη που παρέχουν, βοηθώντας, παράλληλα, τις προσπάθειες για τη βελτίωση των υποδομών αποδοχής NFC”, σημειώνει η ίδια έκθεση.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/trapezes/anepafes-sinallages-posi-anthropi-plironoun-fetos-tous-logariasmous-tous-me-to-kinito/

Απαραίτητο feature για κάποιους, εναλλακτικό για κάποιους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...