Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογία ή Φιλολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι 19 και σκέφτομαι να κάνω 10%. Δυστυχώς δεν νομίζω να περάσω σε σχολή Ψυχολογίας που με ενδιαφέρει στην Αθήνα με τα 16.400 μόρια που συγκέντρωσα (μόνο Αθήνα έχω την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω). Επομένως σαν δεύτερη επιλογή, εφόσον αγαπώ την λογοτεχνία, την φιλοσοφία και την ελληνική γλώσσα λέω να βάλω την Φιλολογία. 
Όσον αφορά την Φιλολογία, υπάρχουν φιλόλογοι ή απόφοιτοι που ξέρουν τι γίνεται αυτή τη στιγμή με τους διορισμούς (ακόμα και σε επαρχία/νησιά). Επίσης υπάρχουν απόφοιτοι Φιλολογίας που μπόρεσαν να κάνουν με το πτυχίο κάτι άλλο, να βρουν εναλλακτικές μετά; Γνωρίζει κάποιος απο γνωστό του για άλλα επαγγέλματα με πτυχίο Φιλολογίας πέρα του καθηγητή;

Ή μήπως πρέπει να σκεφτώ την ιδιωτική σχολή για Ψυχολογία (είτε για τώρα είτε αφού τελειώσω Φιλολογία και πιθανότατα τα βρω σκούρα). Ξέρει κανείς πόσα χρόνια και πόσα θα πρέπει να πληρώσω για να έχω δικαίωμα να ασκήσω επάγγελμα ψυχολόγου; Είναι πιο εύκολο να γίνω ένας καλός Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας; Υπάρχει ανεργία στον τελευταίο κλάδο; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο για να μου απαντήσει, είμαι πολύ χαμένη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάσεις για όσους έδωσαν Πανελλαδικές το 2022, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17420 μόρια και για του Παντείου 17170 μόρια.

Οι βάσεις για όσους έκαναν με το 10% το 2023, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17100 μόρια και για του Παντείου 16940 μόρια

Οι βάσεις για όσους έδωσαν Πανελλαδικές το 2023, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17845 μόρια και για του Παντείου 17520 μόρια.

Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι με τα 16400 μόρια που έχεις, είναι δύσκολο να εισαχθείς με το 10% σ΄αυτές τις Σχολές.

Επειδή σ΄ενδιαφέρει ο ευρύτερος χώρος των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων, θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΠΑΔΑ. https://sw.uniwa.gr/

Με βάση για όσους έδωσαν πέρσι Πανελλαδικές, τα 16.190 μόρια, έχεις πιθανότητες εισαγωγής με το 10% που θα κάνεις φέτος και είναι ένα επάγγελμα που δεν σ΄αφήσει χωρίς δουλειά.

Καλή επιτυχία, σου εύχομαι σε ο,τι αποφασίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sibyl είπε

Οι βάσεις για όσους έδωσαν Πανελλαδικές το 2022, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17420 μόρια και για του Παντείου 17170 μόρια.

Οι βάσεις για όσους έκαναν με το 10% το 2023, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17100 μόρια και για του Παντείου 16940 μόρια

Οι βάσεις για όσους έδωσαν Πανελλαδικές το 2023, ήταν για την Ψυχολογία ΕΚΠΑ 17845 μόρια και για του Παντείου 17520 μόρια.

Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι με τα 16400 μόρια που έχεις, είναι δύσκολο να εισαχθείς με το 10% σ΄αυτές τις Σχολές.

Επειδή σ΄ενδιαφέρει ο ευρύτερος χώρος των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων, θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΠΑΔΑ. https://sw.uniwa.gr/

Με βάση για όσους έδωσαν πέρσι Πανελλαδικές, τα 16.190 μόρια, έχεις πιθανότητες εισαγωγής με το 10% που θα κάνεις φέτος και είναι ένα επάγγελμα που δεν σ΄αφήσει χωρίς δουλειά.

Καλή επιτυχία, σου εύχομαι σε ο,τι αποφασίσεις.

Θα το σκεφτώ για τη συγκεκριμένη σχολή. Βέβαια είμαι άνθρωπος που μόνο όταν παθιάζεται με κάτι μπορεί και ξεχωρίζει και πάει μπροστά και δεν μπορώ να πω ότι αυτή η σχολή είναι ακριβώς το πάθος μου. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα υποθέτω

2 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Μακριά από φιλολογίες 

 

Screenshot_2024-06-14-14-13-42-766_com.android.chrome-edit.jpg

Χαχαχα ίσως ρεαλιστικά να είναι αυτή η αλήθεια. Ωστόσο έχω ακούσει και για άλλες διεξόδους με πτυχίο Φιλολογίας. Μια γνωστή μου δούλεψε για λίγα χρόνια εθελοντικά σε μια ΜΚΟ κάνοντας μαθήματα σε πρόσφυγες και τώρα δουλεύει μόνιμα εκεί (πράγμα που αν καταφέρω να κάνω θα ήταν όνειρο). Μια άλλη γνωστή μου δουλεύει στη Google αφότου ακολούθησε τον κλάδο της γλωσσολογίας. Οπότε θέλω πρώτα να έχω ολοκληρωμένη εικόνα πριν αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oneiropolhseis είπε

Θα το σκεφτώ για τη συγκεκριμένη σχολή. Βέβαια είμαι άνθρωπος που μόνο όταν παθιάζεται με κάτι μπορεί και ξεχωρίζει και πάει μπροστά και δεν μπορώ να πω ότι αυτή η σχολή είναι ακριβώς το πάθος μου. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα υποθέτω

Επίσης επειδή κατάλαβα ότι σ΄ενδιαφέρει ο διορισμός σε σχολεία, έχε υπόψη σου ότι οι Κοινωνικοί Λειτουργοί διορίζονται στην Πρωτοβάθμια και στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση τόσο ως μόνιμοι όσο και ως αναπληρωτές (κλάδος ΠΕ30 Κοινωνικών Λειτουργών) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sibyl είπε

Επίσης επειδή κατάλαβα ότι σ΄ενδιαφέρει ο διορισμός σε σχολεία, έχε υπόψη σου ότι οι Κοινωνικοί Λειτουργοί διορίζονται στην Πρωτοβάθμια και στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση τόσο ως μόνιμοι όσο και ως αναπληρωτές (κλάδος ΠΕ30 Κοινωνικών Λειτουργών) . 

Θα το σκεφτώ, ωστόσο είναι μια ψυχοφθόρα δουλειά που δεν έχει καλά λεφτά. Απλώς αναρωτιέμαι τελευταία τι είναι αυτό που πραγματικά μου αρέσει και θέλω να κάνω και στο οποίο ξεχωρίζω και πάντα καταλήγω στη φιλολογία καθώς αγαπώ τη λογοτεχνία, τη φιλοσοφία και την ελληνική γλώσσα. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο είχα μια Φιλόλογο απίστευτη (σαν τον καθηγητή από την ταινία ο Κύκλος των Χαμένων Ποιητών) που μου έδωσε πολύ έμπνευση. Στο φροντιστήριο για Πανελλήνιες πάλι θαύμασα πολύ την Φιλόλογο που μου έκανε έκθεση (ήταν σαν μια γυναίκα-Καζατζάκης, φοβερή). Άκουσα από γνωστή μου ότι δούλεψε εθελοντικά για ΜΚΟ κάνοντας μαθήματα σε πρόσφυγες και τώρα την πήραν μόνιμα εκεί. Επειδή ασχολούμαι και αγαπώ πολύ τον εθελοντισμό όλα με οδηγούν πάλι στη Φιλολογία παρ’ όλο που ίσως είναι τεράστιο ρίσκο και ανηφόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς που είπες για ΜΚΟ και γλωσσολογία και τέτοια είναι η εξαίρεση. 

Εγώ όσους φιλολόγους ξέρω δουλεύουν στα ζαρα η στα Στραντιβάριους 

Μόνο δύο κοπέλες ξέρω που κάνουν ιδιαίτερα αλλά ήταν ήδη σε κύκλο δηλαδή οι γονεις τους ήταν καθηγητές και προτειναν την κόρη τους οπότε κατευθείαν ειχαν δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, shrimpycat said:

Αυτούς που είπες για ΜΚΟ και γλωσσολογία και τέτοια είναι η εξαίρεση. 

Εγώ όσους φιλολόγους ξέρω δουλεύουν στα ζαρα η στα Στραντιβάριους 

Μόνο δύο κοπέλες ξέρω που κάνουν ιδιαίτερα αλλά ήταν ήδη σε κύκλο δηλαδή οι γονεις τους ήταν καθηγητές και προτειναν την κόρη τους οπότε κατευθείαν ειχαν δουλειά. 

Και εγώ έτσι γνωρίζω. Επίσης στις ΜΚΟ αν κοπουν τα κονδύλια (που κατα εκεί πάει το θέμα), την επόμενη μέρα είσαι χωρίς δουλειά.  Χίλιες φορές ψυχολόγος. Θα ανοίξεις το γραφειάκι σου και θα είσαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Και εγώ έτσι γνωρίζω. Επίσης στις ΜΚΟ αν κοπουν τα κονδύλια (που κατα εκεί πάει το θέμα), την επόμενη μέρα είσαι χωρίς δουλειά.  Χίλιες φορές ψυχολόγος. Θα ανοίξεις το γραφειάκι σου και θα είσαι μια χαρά. 

Το θέμα είναι πως δεν περνάω ψυχολογία…

Επομένως συμπεραίνω πως αν δεν είσαι σαΐνι να περάσεις Ψυχολογία με πολλά μόρια, μένεις άνεργος;… Ακόμη δεν άρχισα τις σπουδές μου και αρχίζω και απογοητεύομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με φιλολογία θα πέσει πείνα δεν πρόκεται να σε βγάλει πουθενα όλοι από εκεί περιμενουν να γίνουν καθηγηταραδες και όσο για την ειδική αγωγή νομίζω έχει κορεστεί και αυτή 

ίσως το μόνο που να σε σώσει είναι κανενα μεταπτυχιακό στο HR
σε πολυεθνικές που εργαζομαι τα τελευταία χρόνια κάποιες κοπελιτσες που μιλάω έχουν σαν πρώτο πτυχίο άλλη από γαλλική φιλολογία άλλη από γυμναστική ακαδημία κ.ο.κ.
αν το καλοσκεφτείς καθε μεγάλη εταιρεία έχει και ένα τμημα HR

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου είναι, βρες κάτι να σου αρέσει αλλά ταυτόχρονα να σου δίνει ρεαλιστικές πιθανότητες αποκατάστασης. 

Για φιλολογία τα πράγματα είναι τραγικά. Αυτά που αναφέρεις με ΜΚΟ, Google αποτελούν την τρανταχτή μειοψηφία και οι περισσότεροι απλά παλεύουν μπας και μπουν αναπληρωτές σε κάποιο σχολείο (γελοία λεφτά, καμία σιγουριά κτλ.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ορισμένες ΜΚΟ είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία, την οποία μόλις ολοκληρώσουν κόβεται η χρηματοδότηση και άντε γεια. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Το μόνο καλό όσο δουλεύεις είναι ότι έχει κάπως σχετικά αυξημένες απολαβές. Όσο για τους φιλολόγους και γενικά για την εκπαίδευση, τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν. Πλέον η εκπαίδευση δεν είναι καθόλου ελκυστική. Όχι μόνο λόγω χαμηλών απολαβών και μακρινού ορίζοντα διορισμού αλλά λόγω κακών συνθηκών εργασίας στα σχολεία. Η επικαλούμενη αξιολόγηση είναι ένα τεράστιο κάτεργο που ουδεμία  σχέση έχει με την βελτίωση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου, αλλά αντίθετα κουράζει αδικαιολόγητα και δυσανάλογα τον εκπαιδευτικό. Σε όλα αυτά πρόσθεσε την αφόρητη πίεση από γονείς και μαθητές αν τυχόν τολμήσεις να βάλεις χαμηλό βαθμό ή απουσία η τιμωρήσεις. Επιπρόσθετα το κράτος σου μεταβιβάζει μόνο ευθύνες χωρίς δικαιώματα. Θα στο πω απλά... Συνοδεύεις εκδρομή, δεν έχεις δικαίωμα να ψάξεις αποσκευές μαθητών, αλλά αν κάποιος σουρώσει και σαλταρει από το μπαλκόνι, τρέχεις μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυα απο φιλολοφιες, ιστορικα και κοινωνιολογια. Πετας χρονια και χρηματα για κατι που ειναι απιθανο να σου προσφερει μακροπροθεσμα καποια επαγγελματικη αποκατασταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2024 στις 4:59 ΜΜ, oneiropolhseis είπε

 

Χαχαχα ίσως ρεαλιστικά να είναι αυτή η αλήθεια. Ωστόσο έχω ακούσει και για άλλες διεξόδους με πτυχίο Φιλολογίας. Μια γνωστή μου δούλεψε για λίγα χρόνια εθελοντικά σε μια ΜΚΟ κάνοντας μαθήματα σε πρόσφυγες και τώρα δουλεύει μόνιμα εκεί (πράγμα που αν καταφέρω να κάνω θα ήταν όνειρο). Μια άλλη γνωστή μου δουλεύει στη Google αφότου ακολούθησε τον κλάδο της γλωσσολογίας. Οπότε θέλω πρώτα να έχω ολοκληρωμένη εικόνα πριν αποφασίσω.

Εθελοντικά σημαίνει μηδέν στο τέλος του μήνα. Δε πληρώνεις λογαριασμούς και σουπερμάρκετ και μπετζίνες με εθελοντισμό. Αντιλαμβάνεσαι το τι σημαίνει "εθελοντικά για λίγα χρόνια;"

Στις 1/7/2024 στις 7:48 ΜΜ, ba99297 είπε

Ορισμένες ΜΚΟ είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία, την οποία μόλις ολοκληρώσουν κόβεται η χρηματοδότηση και άντε γεια. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Το μόνο καλό όσο δουλεύεις είναι ότι έχει κάπως σχετικά αυξημένες απολαβές. Όσο για τους φιλολόγους και γενικά για την εκπαίδευση, τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν. Πλέον η εκπαίδευση δεν είναι καθόλου ελκυστική. Όχι μόνο λόγω χαμηλών απολαβών και μακρινού ορίζοντα διορισμού αλλά λόγω κακών συνθηκών εργασίας στα σχολεία. Η επικαλούμενη αξιολόγηση είναι ένα τεράστιο κάτεργο που ουδεμία  σχέση έχει με την βελτίωση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου, αλλά αντίθετα κουράζει αδικαιολόγητα και δυσανάλογα τον εκπαιδευτικό. Σε όλα αυτά πρόσθεσε την αφόρητη πίεση από γονείς και μαθητές αν τυχόν τολμήσεις να βάλεις χαμηλό βαθμό ή απουσία η τιμωρήσεις. Επιπρόσθετα το κράτος σου μεταβιβάζει μόνο ευθύνες χωρίς δικαιώματα. Θα στο πω απλά... Συνοδεύεις εκδρομή, δεν έχεις δικαίωμα να ψάξεις αποσκευές μαθητών, αλλά αν κάποιος σουρώσει και σαλταρει από το μπαλκόνι, τρέχεις μια ζωή.

Σε άλλο τόπικ μόλις έδωσες πανελλήνιες για Ηλεκτρολόγος

Στις 15/6/2024 στις 5:24 ΜΜ, tutuyo είπε

Δυστυχώς αυτές οι σχολές θα έπρεπε να μετονομαστουν σε ταμίες στο Μασούτη

Μην είσαι αυστηρός. Γινονται και αεροσυνοδοί στην Aegean :P 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...