Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινά online μαθήματα προγραμματισμού για παιδιά


k1ane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Έχει κανείς άποψη για καλοκαιρινά online μαθήματα προγραμματισμού για παιδιά; Ρωτάω κι εδώ γιατί δίπλα δεν είχα απάντηση.

Πετάχτηκε μπροστά μου μια διαφήμιση για μία καλοκαιρινή δραστηριότητα εκμάθησης προγραμματισμού (διαφόρων μορφών) για παιδιά. Το τυράκι για τη δικιά μου περίπτωση ήταν η φράση "γιατί να αφήσετε το παιδί μπροστά στην οθόνη χάνοντας την ώρα του για όλο το καλοκαίρι τη στιγμή που μπορεί να κάνει κάτι που θέλει μαθαίνοντας ταυτόχρονα;".

Και αν και προσπαθούμε να ελέγξουμε το screen time των παιδιών (άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι.!..), μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση. 

Για το συγκεκριμένο summer camp ("Alg******ics" -δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να το αναφέρω), με ένα κόστος περίπου 250€ προσφέρεται ένας κύκλος live- online ωριαίων σεμιναρίων διάρκειας 4 εβδομάδων. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε Python, Unity κα. Στην κόρη μου -14 ετών- φάνηκε ενδιαφέρον όταν άκουσε για "σχεδιασμό παιχνιδιών"(!!). Τα reviews που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν όλα πολύ καλά, αν ήταν αξιόπιστα και γενικά δεν βρήκα πληροφορίες από άλλους χρήστες.

Το γνωρίζει κανείς; Είναι αξιόπιστο; Αξίζει τα χρήματα; Υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα προγράμματα του UTechLab του Ιδρύματος Ευγενίδου (Πλανητάριο).

Φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα και είναι και αρκετά φθηνά... 

Το site είναι λίγο κακοφτιαγμένο και δεν είναι εύκολο να το ψάξεις..

πχ: https://www.eef.edu.gr/el/programme/?c=1124&d=1178#

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2024 στις 7:14 ΠΜ, k1ane είπε

Για το συγκεκριμένο summer camp ("Alg******ics" -δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να το αναφέρω), με ένα κόστος περίπου 250€ προσφέρεται ένας κύκλος live- online ωριαίων σεμιναρίων διάρκειας 4 εβδομάδων. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε Python, Unity κα. Στην κόρη μου -14 ετών- φάνηκε ενδιαφέρον όταν άκουσε για "σχεδιασμό παιχνιδιών"(!!). Τα reviews που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν όλα πολύ καλά, αν ήταν αξιόπιστα και γενικά δεν βρήκα πληροφορίες από άλλους χρήστες.

Algorithmics, ή κάπως έτσι.....  πρίν 2 χρόνια ήταν 1000€ κ σε προσφορά στα 500, υπήρχε κ youtuber ελληνάκι που το προμόταρε κ το δε κ ο δικός μου.

δεν τον έγραψα, δεν ξέρω καλώς ή κακώς, αλλά είναι μικρός κ προτιμώ F2F με κάποιον καθηγητή αν είναι να ασχοληθεί μεPython από τα 11

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...