Προς το περιεχόμενο

Nova Home Internet: Συνδυαστικό πρόγραμμα τηλεφωνίας και Internet από €20 προσφέρει η Nova μέσω 4G και 5G δικτύου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου δειχνει Απόσταση από σημείο:   250 μ., Θα είναι ενταξει? 

Το τεστ απο NOVA  ΔΕΙΧΝΕΙ 4G/5G 

Ταχύτητες σύνδεσης

 

Download 30 έως 100 Mbps

 

Upload 5 έως 20 Mbps

Επεξ/σία από POUARO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Όντας οικιακός συνδρομητής adsl της Nova για χρόνια (από εποχές Forthnet) κι επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει καμία δυνατότητα αναβάθμισης (ούτε καν vdsl), άρχισα να ψάχνομαι για λύσεις σαν αυτό που κουβεντιάζουμε, με βασική προϋπόθεση την δυνατότητα χρήσης και του σταθερού τηλεφώνου που ήδη υπάρχει.

Δυστυχώς, αν και στον χάρτη της ιστοσελίδας της εταιρείας αναφέρει διαθεσιμότητα και 5g (το δίνει πράσινο, με ταχύτητα έως 100 mbps), σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εταιρεία επέμεναν πως υπάρχει διαθεσιμότητα μόνο για 4g.

Το μεγαλύτερο μείον σε αυτή την περίπτωση δεν είναι τόσο η ταχύτητα, οσο το όριο των μόλις 200 gb, το οποίο λογικά θα το πιάνω εύκολα.

Από εκεί και πέρα, είδα πως το αντίστοιχο πρόγραμμα της Vodafone είναι το Giga WiFi Home Unlimited, που βγαίνει 22,95€, όπου εκεί μιλάμε αποκλειστικά για 4g+, με ταχύτητες έως 150 mbps και κόφτη στα 300 gb (με όριο στην ταχύτητα τα 12 mbps).

Σε Cosmote δεν πήρε το μάτι μου κάτι αντίστοιχο, πλην του mobile home στα 25€, όπου και σε αυτό έχουμε κόφτη στα 200 gb.

Οι απορίες μου, λοιπόν, είναι οι εξής:

1) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με της Nova σε παρεμφερή τιμολόγηση (πλην των λύσεων i4s);

2) Το πρόγραμμα της Vodafone δίνει την δυνατότητα διατήρησης και χρήσης του υπάρχοντος σταθερού αριθμού ή όχι (άρα ψάχνω λύσεις modulus κ.λπ.);

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην NOVA δεν ξερουν τι τους γινεται. Μεχρι που μου ειπαν οτι ειναι δορυφορικο. Με το τηλεφωνο  5G to test δειχνει 100 και 4 και αυτοι μου λενε οτι υπαρχει μονο 4g.

Δηλαδη το ρουτερ θα ειναι χειροτερο απο το τηλεφωνο  που εχω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/6/2024 στις 8:25 ΜΜ, gherudos είπε

Να ενημερώσω επειδή είμαι υπάλληλος της nova και βλέπω δεν αναφέρεται στο άρθρο υπάρχει κόφτης στο 4G στα 200GB ο οποίος μέχρι χθες ήταν στα 2mbps ενώ από σήμερα και μετά από πολλά παράπονα που κάναμε στην εταιρία ανέβηκε ο κόφτης στα 10mbps.Ενω το 5G έχει κόφτη στα 2TB και μετά πέφτει η ταχύτητα στα 20mbps.

Επίσης να αναφέρω ότι άτυπα προς το παρόν δεν είναι κλειδωμένο σε κάποια Κυψέλη οποτε εφόσον δεν αλλάζει πρόθεμα το σταθερό μπορείς άτυπα να το πάρεις μαζί σου. Πχ δοκιμασμένα δουλεύει σε όλο το Ηράκλειο με πρόθεμα 2810 αλλά μόλις πας Ρέθυμνο η χερσόνησο που αλλάζει το πρόθεμα δεν δουλεύει. Ο λόγος που κλειδώνει γεωγραφικά είναι το 112.

Εμένα ενώ πιάνει πολύ καλή ταχύτητα στο Ηράκλειο Κρήτης κάνει μάλλον απόσυνδεσεις. Ενώ γενικά έχω φουλ σήμα. Το παρατηρείς όταν έχεις κάποιο σταθμό μέσω ίντερνετ ή κάποιο call

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον πολυ παπατζα το θεμα με αποδειξεις τελικα...

Κεραια 5G διπλα σου μιλαμε για 18μ αποσταση με οπτικη επαφη.

Κινητο iPhone 14 κανονικα σημα και ταχυτητες 5G .

Ηρθε φιλος για να το δοκιμασουμε πριν κανω την αιτηση γιατι εγω εχω VODAFONE.

Τελεια λεμε προχωραμε.... Αμ δε... 

Στην διευθυνση σας εχουμε μονο 4G λεει το συστημα της NOVA σε καταστημα που πηγαμε...

ΡΕΕΕ ... ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ???????

Δευτερη αποπειρα... 

Πηραμε στις τηλεφωνικες πωλησεις (για την ακριβεια δωσαμε τηλεφωνο και μας πηραν πισω).

Δωσαμε διευθυνση το κτιριο στο οποιο ειναι στην ταρατσα η κεραια της NOVA..

Μονο 4G και παλι μας εδιναν....

Τωρα ή δεν εχουν ρουτερς 5G και τους σπρωχνουν ολους στο 4g.

Ή δεν το ρισκαρουν να δωσουν σε πυκνοκατοικημενες περιοχες για να μην κρεμασει το δικτυο τους..

Γενικα μαπα το καρπουζι ......

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα γι' αυτό και μου λέει στη διεύθυνση που είμαι δεν υπάρχει υποστήριξη για το συγκεκριμένο 4G πακέτο, αλλά για το 5G 100Mbps. Είναι απλά ένα γραφείο, θέλω κάτι φτηνό... Έχουμε άλλη ιδέα στα 20 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω πως τελικά έβαλα το 4g και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι απογοητευτικες.

Οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση ούτε με 50, αλλά ούτε και με 30 που αναφέρει η ίδια η Nova ως minimum στην διεύθυνση μου.

Συνήθως μονοψήφια νούμερα και στην καλύτερη κάνα 15.

Το ρούτερ κάνει αποσυνδέσεις αραιά και που. Το χειρότερο είναι πως χάνει αρκετά σε ταχύτητα όταν είσαι σε άλλο δωμάτιο.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω επιστροφή στο adsl των 8 mbps.

Αυτά.

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2024 στις 5:55 ΜΜ, k_w_t είπε

Λοιπον πολυ παπατζα το θεμα με αποδειξεις τελικα...

Κεραια 5G διπλα σου μιλαμε για 18μ αποσταση με οπτικη επαφη.

Κινητο iPhone 14 κανονικα σημα και ταχυτητες 5G .

Ηρθε φιλος για να το δοκιμασουμε πριν κανω την αιτηση γιατι εγω εχω VODAFONE.

Τελεια λεμε προχωραμε.... Αμ δε... 

Στην διευθυνση σας εχουμε μονο 4G λεει το συστημα της NOVA σε καταστημα που πηγαμε...

ΡΕΕΕ ... ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ???????

Δευτερη αποπειρα... 

Πηραμε στις τηλεφωνικες πωλησεις (για την ακριβεια δωσαμε τηλεφωνο και μας πηραν πισω).

Δωσαμε διευθυνση το κτιριο στο οποιο ειναι στην ταρατσα η κεραια της NOVA..

Μονο 4G και παλι μας εδιναν....

Τωρα ή δεν εχουν ρουτερς 5G και τους σπρωχνουν ολους στο 4g.

Ή δεν το ρισκαρουν να δωσουν σε πυκνοκατοικημενες περιοχες για να μην κρεμασει το δικτυο τους..

Γενικα μαπα το καρπουζι ......

 

 

 

 

Σε δικη μου ερωτηση . απαντησαν οτι ειναι διαφορετικες κεραιες  5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, POUARO είπε

Σε δικη μου ερωτηση . απαντησαν οτι ειναι διαφορετικες κεραιες  5G.

Και αληθεια λενε .... Οι πιο πολλες κεραιες ειναι ψευτο 5G DSS στα 2100 ..

Βλεπεις σηματακι 5G στο κινητο αλλα στην ουσια εισαι με 4G...

Στα routers αυτες οι παπατζες δεν πιανουνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/6/2024 στις 8:25 ΜΜ, gherudos είπε

Να ενημερώσω επειδή είμαι υπάλληλος της nova και βλέπω δεν αναφέρεται στο άρθρο υπάρχει κόφτης στο 4G στα 200GB ο οποίος μέχρι χθες ήταν στα 2mbps ενώ από σήμερα και μετά από πολλά παράπονα που κάναμε στην εταιρία ανέβηκε ο κόφτης στα 10mbps.Ενω το 5G έχει κόφτη στα 2TB και μετά πέφτει η ταχύτητα στα 20mbps.

Επίσης να αναφέρω ότι άτυπα προς το παρόν δεν είναι κλειδωμένο σε κάποια Κυψέλη οποτε εφόσον δεν αλλάζει πρόθεμα το σταθερό μπορείς άτυπα να το πάρεις μαζί σου. Πχ δοκιμασμένα δουλεύει σε όλο το Ηράκλειο με πρόθεμα 2810 αλλά μόλις πας Ρέθυμνο η χερσόνησο που αλλάζει το πρόθεμα δεν δουλεύει. Ο λόγος που κλειδώνει γεωγραφικά είναι το 112.

Το upload πόσο γίνετε μετά μετά το όριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/8/2024 στις 5:00 ΜΜ, sanctusmob είπε

Το upload πόσο γίνετε μετά μετά το όριο?

Το upload δεν έχει κόφτη.

Στις 12/7/2024 στις 5:55 ΜΜ, k_w_t είπε

Λοιπον πολυ παπατζα το θεμα με αποδειξεις τελικα...

Κεραια 5G διπλα σου μιλαμε για 18μ αποσταση με οπτικη επαφη.

Κινητο iPhone 14 κανονικα σημα και ταχυτητες 5G .

Ηρθε φιλος για να το δοκιμασουμε πριν κανω την αιτηση γιατι εγω εχω VODAFONE.

Τελεια λεμε προχωραμε.... Αμ δε... 

Στην διευθυνση σας εχουμε μονο 4G λεει το συστημα της NOVA σε καταστημα που πηγαμε...

ΡΕΕΕ ... ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ???????

Δευτερη αποπειρα... 

Πηραμε στις τηλεφωνικες πωλησεις (για την ακριβεια δωσαμε τηλεφωνο και μας πηραν πισω).

Δωσαμε διευθυνση το κτιριο στο οποιο ειναι στην ταρατσα η κεραια της NOVA..

Μονο 4G και παλι μας εδιναν....

Τωρα ή δεν εχουν ρουτερς 5G και τους σπρωχνουν ολους στο 4g.

Ή δεν το ρισκαρουν να δωσουν σε πυκνοκατοικημενες περιοχες για να μην κρεμασει το δικτυο τους..

Γενικα μαπα το καρπουζι ......

 

 

 

 

Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Επειδή γνωρίζουν σε ποιες περιοχές υπάρχει συνωστισμός για να μην μπουκώσει το δίκτυο ή επειδή υπάρχει θέμα με την ταχύτητα γι αυτό δεν εμφανίζει την επιλογή για 5g router.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gherudos είπε

Το upload δεν έχει κόφτη.

Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Επειδή γνωρίζουν σε ποιες περιοχές υπάρχει συνωστισμός για να μην μπουκώσει το δίκτυο ή επειδή υπάρχει θέμα με την ταχύτητα γι αυτό δεν εμφανίζει την επιλογή για 5g router.

Βασικα σε περιοχες που δεν υπαρχουν οπτικες στο κεντρο της Αθηνας ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχει συνωστισμος...

Οποτε για να μην κρεμασει το δικτυο και βριζουν οι πελατες δεν δινει 5G......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν να μην έχουν αναβαθμιστεί σε 5G όλες οι κεραίες της περιοχής και να μην έχει επίσημα 5G, γι' αυτό λένε ότι δεν υπάρχει. Ίσως όμως να μην δίνουν σε περιοχές που δεν υπάρχει η μπάντα με την υψηλή χωρητικότητα (3500 MHz).

Τεσπα... Επειδή στο χωριό δεν υπάρχει διεύθυνση και ο χάρτης μου δείχνει 2-10 Mbps (ενώ το κινητό πιάνει 200 με 5G), γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το δηλώσω σε μία διεύθυνση της πόλης 5 χιλιόμετρα μακριά; Θα παίζει στα λίγα χιλιόμετρα διαφορά ή θα το μπλοκάρουν; 🤔

 

Στις 21/7/2024 στις 5:57 ΜΜ, nk9 είπε

Να πω πως τελικά έβαλα το 4g και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι απογοητευτικες.

Οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση ούτε με 50, αλλά ούτε και με 30 που αναφέρει η ίδια η Nova ως minimum στην διεύθυνση μου.

Συνήθως μονοψήφια νούμερα και στην καλύτερη κάνα 15.

Το ρούτερ κάνει αποσυνδέσεις αραιά και που. Το χειρότερο είναι πως χάνει αρκετά σε ταχύτητα όταν είσαι σε άλλο δωμάτιο.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω επιστροφή στο adsl των 8 mbps.

Αυτά.

 Βάλε το κοντά σε παράθυρο. Αν το έχεις στο κέντρο του σπιτιού, ίσως το σήμα δεν είναι καλό. Αλλά η κάλυψη του Wi-Fi σε όλο το σπίτι θα είναι χειρότερη.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Πιθανόν να μην έχουν αναβαθμιστεί σε 5G όλες οι κεραίες της περιοχής και να μην έχει επίσημα 5G, γι' αυτό λένε ότι δεν υπάρχει. Ίσως όμως να μην δίνουν σε περιοχές που δεν υπάρχει η μπάντα με την υψηλή χωρητικότητα (3500 MHz).

Τεσπα... Επειδή στο χωριό δεν υπάρχει διεύθυνση και ο χάρτης μου δείχνει 2-10 Mbps (ενώ το κινητό πιάνει 200 με 5G), γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το δηλώσω σε μία διεύθυνση της πόλης 5 χιλιόμετρα μακριά; Θα παίζει στα λίγα χιλιόμετρα διαφορά ή θα το μπλοκάρουν; 🤔

 

 Βάλε το κοντά σε παράθυρο. Αν το έχεις στο κέντρο του σπιτιού, ίσως το σήμα δεν είναι καλό. Αλλά η κάλυψη του Wi-Fi σε όλο το σπίτι θα είναι χειρότερη.

Είναι 1,5 μέτρο από το παράθυρο.

Και οι μετρήσεις που κάνω είναι ακριβώς δίπλα του.

Το ότι σε άλλα δωμάτια μειώνεται ακόμα περισσότερη ταχύτητα είναι ένα συμπληρωματικό πρόβλημα. Αλλά όχι το βασικό.

Δεν φταιει αυτο, αλλά το χαλι της εν λόγω εταιρείας.

Έχω πάνω από δύο μήνες που ταλαιπωριέμαι. Με άπειρες επικοινωνίες με την τεχνική εξυπηρέτηση και δύο επισκέψεις τεχνικών. Απλά τραγέλαφος...

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...