Προς το περιεχόμενο

Nova Home Internet: Συνδυαστικό πρόγραμμα τηλεφωνίας και Internet από €20 προσφέρει η Nova μέσω 4G και 5G δικτύου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εγώ πιάνω 130mbps και μου λένε πως στη διεύθυνση μου δεν έχω διαθεσιμότητα ούτε χαλκού ενώ μέχρι πέρυσι είχα adsl σε αυτούς. 

Είναι συστημικό το θέμα λογικά. Με συντεταγμένες Google maps γίνεται καλύτερη δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στην επαρχεία σε χωριό, στο κατάστημα που πήγα επειδή δεν υπάρχουν οδοί αριθμοί κτλ πήγαμε με συντεταγμένες στον χάρτη πάνω από το σπίτι μου και μου είπαν ότι υποστηρίζετε μόνο 4G Home internet στο σημείο που είμαι.

 

Όμως εγω θέλω το 5G που δίνει 2TB traffic και καλύτερο router και ας πιάνω μόνο 20-30mbps είναι καλύτερο από τα 11mbps του πΟΤΕ.

 

Γυρνώντας σπίτι και ψάχνοντας τoν Χάρτης Ταχυτήτων Κινητής Τηλεφωνίας της Νοva ενώ στο σπιτι μου λέει με κίτρινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 10 έως 30 Mbps» είδα ότι 400μ ή 800-1000 σε ευθεία από το σπίτι μου εντός του οικισμού δίνει με πράσινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 30 έως 100 Mbps»

Και λέω εγω τώρα σαν κλασικός Ελλιναρας κατά την αίτηση δηλώσω ότι το σπίτι μου είναι εκει που εχει κάλυψη με πράσινο εως 100 Mbps για να πάρω το 5G θα εχω θέμα; Τι λετε;

ΥΓ: Απελπισμένος επαρχιώτης που περιμένει εως το 2027 με κάνα ΕΣΠΑ να βάλουν καμία οπτική γιατι είμαστε ξεχασμένοι από τον θεό με έως 24Mbps του μονοπώλιού  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, gherudos said:

Είναι συστημικό το θέμα λογικά. Με συντεταγμένες Google maps γίνεται καλύτερη δουλειά 

Και με συντεταγμένες πάλι δεν μου δίνουν. Εντωμεταξύ στο site της nova λέει 30-100mbps στο σπίτι μου. Ο,τι να 'ναι αυτή η εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vasiliou είπε

Μένω στην επαρχεία σε χωριό, στο κατάστημα που πήγα επειδή δεν υπάρχουν οδοί αριθμοί κτλ πήγαμε με συντεταγμένες στον χάρτη πάνω από το σπίτι μου και μου είπαν ότι υποστηρίζετε μόνο 4G Home internet στο σημείο που είμαι.

 

Όμως εγω θέλω το 5G που δίνει 2TB traffic και καλύτερο router και ας πιάνω μόνο 20-30mbps είναι καλύτερο από τα 11mbps του πΟΤΕ.

 

Γυρνώντας σπίτι και ψάχνοντας τoν Χάρτης Ταχυτήτων Κινητής Τηλεφωνίας της Νοva ενώ στο σπιτι μου λέει με κίτρινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 10 έως 30 Mbps» είδα ότι 400μ ή 800-1000 σε ευθεία από το σπίτι μου εντός του οικισμού δίνει με πράσινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 30 έως 100 Mbps»

Και λέω εγω τώρα σαν κλασικός Ελλιναρας κατά την αίτηση δηλώσω ότι το σπίτι μου είναι εκει που εχει κάλυψη με πράσινο εως 100 Mbps για να πάρω το 5G θα εχω θέμα; Τι λετε;

ΥΓ: Απελπισμένος επαρχιώτης που περιμένει εως το 2027 με κάνα ΕΣΠΑ να βάλουν καμία οπτική γιατι είμαστε ξεχασμένοι από τον θεό με έως 24Mbps του μονοπώλιού  

 

 

Βάλε starlink! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, vasiliou είπε

Μένω στην επαρχεία σε χωριό, στο κατάστημα που πήγα επειδή δεν υπάρχουν οδοί αριθμοί κτλ πήγαμε με συντεταγμένες στον χάρτη πάνω από το σπίτι μου και μου είπαν ότι υποστηρίζετε μόνο 4G Home internet στο σημείο που είμαι.

 

Όμως εγω θέλω το 5G που δίνει 2TB traffic και καλύτερο router και ας πιάνω μόνο 20-30mbps είναι καλύτερο από τα 11mbps του πΟΤΕ.

 

Γυρνώντας σπίτι και ψάχνοντας τoν Χάρτης Ταχυτήτων Κινητής Τηλεφωνίας της Νοva ενώ στο σπιτι μου λέει με κίτρινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 10 έως 30 Mbps» είδα ότι 400μ ή 800-1000 σε ευθεία από το σπίτι μου εντός του οικισμού δίνει με πράσινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 30 έως 100 Mbps»

Και λέω εγω τώρα σαν κλασικός Ελλιναρας κατά την αίτηση δηλώσω ότι το σπίτι μου είναι εκει που εχει κάλυψη με πράσινο εως 100 Mbps για να πάρω το 5G θα εχω θέμα; Τι λετε;

ΥΓ: Απελπισμένος επαρχιώτης που περιμένει εως το 2027 με κάνα ΕΣΠΑ να βάλουν καμία οπτική γιατι είμαστε ξεχασμένοι από τον θεό με έως 24Mbps του μονοπώλιού  

 

 

Ναι γίνεται, σου στέλνω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Πως βλεπετε την διαθεσιμοτητα του 4G στο σπιτι σας? Υπαρχει καποιο link?

Και με κινητο γινεται. Κανεις ενα speedtest στο σημειο που θα βαλεις το ρουτερ και ξερεις ποσο ταχυτητες εχεις. Και με netmonster μπορεις να δεις και την αποσταση που εχεις απο κεραια στο σημειο που βρισκεσαι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Και με κινητο γινεται. Κανεις ενα speedtest στο σημειο που θα βαλεις το ρουτερ και ξερεις ποσο ταχυτητες εχεις. Και με netmonster μπορεις να δεις και την αποσταση που εχεις απο κεραια στο σημειο που βρισκεσαι. 

Δυστυχως το θελω για το χωριο μου που παιζει μονη της η cosmote με adsl, οποτε δεν ειναι καποιος εκει για να κανει speedtest. Απλα ηθελα να δω στο περιπου τι καλυψη θα εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spocky είπε

Δυστυχως το θελω για το χωριο μου που παιζει μονη της η cosmote με adsl, οποτε δεν ειναι καποιος εκει για να κανει speedtest. Απλα ηθελα να δω στο περιπου τι καλυψη θα εχω

Μπαινεις εδω πας στην περιοχη που θελεις και βλεπεις τις κεραιες που υπαρχουν και σε τι αποσταση. 

https://keraies.eett.gr/anazhthshMap.php

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2024 at 19:53, dsgeo said:

Έχει περιορισμό στην γεωγραφική κάλυψη. Το αναφέρει στους όρους. 

Αυτό ακριβώς. Είχα το αντίστοιχο πρόγραμμα της cosmote (router με sim και voip). Είχα προσπαθήσει να το πάω βόλτα από Πατήσια σε Αιγάλεω και πολύ απλά δεν έπιανε. Όταν επικοινώνησα μαζί τους, μου είπαν ότι θα πρέπει να δηλώνω κάθε φορά την ακριβή θέση για να μπορεί να κλειδώνει σήμα (τι και πώς δεν πολυκατάλαβα, αλλά από τη στιγμή που δεν έπιανε, δεν με ενδιέφερε να μάθω κιόλας).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έκανε φίλος στην επαρχία και συγκεκριμένα νοτια Λακωνία

Είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω για λίγο. 

Όντως έχει κόφτη στα 100.

Προσπαθώ να βρω ψηλά γράμματα τυχόν περιορισμών αλλα δεν βλέπω κατι.

Θα επανέλθω και με περαιτέρω τεστ του συγκεκριμένου σε διαφορετικές ώρες προκειμένου να δούμε κατά πόσο επηρεάζεται και από το φόρτο δικτύου.

 

Screenshot_2024-06-20-21-23-56-305_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-06-20-21-23-34-650_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Giannis53 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έκανε φίλος στην επαρχία και συγκεκριμένα νοτια Λακωνία

Είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω για λίγο. 

Όντως έχει κόφτη στα 100.

Προσπαθώ να βρω ψηλά γράμματα τυχόν περιορισμών αλλα δεν βλέπω κατι.

Θα επανέλθω και με περαιτέρω τεστ του συγκεκριμένου σε διαφορετικές ώρες προκειμένου να δούμε κατά πόσο επηρεάζεται και από το φόρτο δικτύου.

 

Screenshot_2024-06-20-21-23-56-305_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-06-20-21-23-34-650_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Κριμα για το μιζερο 10% upload που δινουν. Πρακτικα δεν μπορεις να ανεβασεις τιποτα με αυτο το upload. Ζητανε και ενα σωρο λεφτα για το τραγικο τους δικτυο και με οριο στα δεδομενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2024 στις 1:07 ΜΜ, dasnowy είπε

Εγώ πιάνω 130mbps και μου λένε πως στη διεύθυνση μου δεν έχω διαθεσιμότητα ούτε χαλκού ενώ μέχρι πέρυσι είχα adsl σε αυτούς. 

Μπορει απλα να μην υπαρχει διαθέσιμη  πόρτα  στην περιοχή σου( Να εχουν Εξαντληθει) ή να μην υπαρχει ελευθερο (διαθεσιμο ) ζευγαρι καλωδιου στο τετραγωνο σου? Ρωτησες για οπτικη ινα FTTh ?

Τα πακέτα  ειναι αρκετα τιμια στα λεφτα τους ,σε σχέση  με τον ανταγωνισμό. Το μικρο πακετο ειναι ιδανικό  για παππούδες γιαγιαδες που δεν ενδιαφερει ιδιαιταιρα το ιντερνετ, Για μικρα γραφεια, (δικηγορους ,συμβολαιογραφους,λογιστες κλπ) που δεν εχουν απαιτησεις ιδιαιτερα σε ογκο δεδομενων και χρειαζονται την αδιαλειπτη λειτουργία  που προσφερει το δικτυο κινητης. Καλη επιλογη και ως Backup γραμμή  Σπουδαια  λυση(οικονομικη) για καμερες συναγερμους που απαιτουν σταθεροτητα γραμμης επισης. Το μεγάλο πακετο με Ρουτερ δωρεαν 5G ειναι αρκετα οικονομικοτερο απο το αντιστοιχο της πράσινης ιδανικο για όλα τα παραπανω τα 2Τ ειναι αρκετα για πολυ μεγαλο ευρος καταναλωτων και το 10/10 μετα τα 2Τ ειναι λειτουργικο για παρα πολλούς. Ακομη ενα μείον σε σχεση με την  πρασινη ειναι ο περιορισμος στα 100/100. Σε καθε περιπτωση, αν εξαιρεσουμε το βασικο πλεονεκτημα της αδιαλειπτης - αδιασάλεπτης λειτουργίας της κινητής  δεν συγκρίνεται  με την σταθερότητα  της ταχυτητας και της απόκρισης  μιας VDSL, πολλώ δε μάλλον  μιας FTTH σύνδεσης.  Ευπρόσδεκτη  οπως και να εχει η  λύση εστω και 10 χρονια αργοτερα απο την κοκκινη , και 5-6 απο την πράσινη.   Περιμένουμε απο την Nova, επεκταση  και αναβαθμίσεις των κεραιοσυστημάτων ώστε  να  αποκτήσουν νοημα ουσιαστικό οι υπηρεσιες αυτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2024 στις 10:16 ΠΜ, vasiliou είπε

Μένω στην επαρχεία σε χωριό, στο κατάστημα που πήγα επειδή δεν υπάρχουν οδοί αριθμοί κτλ πήγαμε με συντεταγμένες στον χάρτη πάνω από το σπίτι μου και μου είπαν ότι υποστηρίζετε μόνο 4G Home internet στο σημείο που είμαι.

 

Όμως εγω θέλω το 5G που δίνει 2TB traffic και καλύτερο router και ας πιάνω μόνο 20-30mbps είναι καλύτερο από τα 11mbps του πΟΤΕ.

 

Γυρνώντας σπίτι και ψάχνοντας τoν Χάρτης Ταχυτήτων Κινητής Τηλεφωνίας της Νοva ενώ στο σπιτι μου λέει με κίτρινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 10 έως 30 Mbps» είδα ότι 400μ ή 800-1000 σε ευθεία από το σπίτι μου εντός του οικισμού δίνει με πράσινο «4G/5G Ταχύτητες σύνδεσης Download 30 έως 100 Mbps»

Και λέω εγω τώρα σαν κλασικός Ελλιναρας κατά την αίτηση δηλώσω ότι το σπίτι μου είναι εκει που εχει κάλυψη με πράσινο εως 100 Mbps για να πάρω το 5G θα εχω θέμα; Τι λετε;

ΥΓ: Απελπισμένος επαρχιώτης που περιμένει εως το 2027 με κάνα ΕΣΠΑ να βάλουν καμία οπτική γιατι είμαστε ξεχασμένοι από τον θεό με έως 24Mbps του μονοπώλιού  

 

 

Κάνε αυτο που πρέπει ως σωστός Ελληναράς και το Ελυσες  χωρις πολλα πολλα Ομως δεν μπορεις μετα να επικαλεστεις χαμηλη αποδοση 5G , το συμβολαιο διαρκει 24 μηνες σε καθε περίπτωση Το οτι θα εχεις 4G+  λογω αδυναμιας δικτυου στην περιοχη αντι 5 ειναι αλλο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...