Προς το περιεχόμενο

Apple Intelligence: όλες οι νέες λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης που έρχονται για iPhone και Mac


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δυστυχως μάλλον ισχύει κάπου ανέφερε Α17 Pro και Mx Apple Silicon . Το Σεπτέμβριο κάτι θα βρει μοναδικό για το iPhone 16.

Καλυτερα να έβαζε μια συνδρομή παρά αυτό που κάνει. 
Επίσης, αν κατάλαβα καλά, πολλά από τα features δεν είναι σίγουρο ότι θα βγουν day 1.

13 ώρες πριν, Chief90 είπε

Κάποιος πονηρός θα έλεγε οτι το κάνει για να αφήσουμε τα παλιά μοντέλα και να αγοράσουμε ότι βγάλει από εδώ και πέρα. Για εμάς το κάνε, θέλει το καλό μας...

12 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Επειδή δεν το βρήκα πουθενά, να φανταστώ πως το "Intelligence" είναι προαιρετικό και θα θέλει opt-in;

2 ώρες πριν, cat1967 είπε

Και με τι δεδομένα θα εκπαιδευτούν τα llm της apple; 

10 ώρες πριν, pavlossss είπε

Δηλαδή για να καταλάβω,το gpt που έχει στο App Store η ίδια προϋποθέτει A17;Αλλά ναι ξέχασα πως η Siri είναι πιο απαιτητική στις συνεργασίες της..Γελάει ο κόσμος…

11 ώρες πριν, MrRush είπε

Σιγά μην θέλει κανένα threadripper για να σου τρέξει το ai στο κινητό🤣

1. Τα LLM της Apple εκπαιδεύονται internally εδώ και χρόνια, από όλους όσους απασχολεί, σε κάθε θέση εντός της εταιρίας.

2. Ο λόγος που απαιτεί τον Α17 Pro (και τους M1 / M2 / M3 / M4) έχει να κάνει με τα TOPS της NPU και της διαθέσιμης μνήμης ανά μοντέλο.

3. Ο λόγος που ζητάει αυτά τα TOPS + RAM είναι γιατί τα περισσότερα τα κάνει on-device.

4. Ο λόγος που τα κάνει on-device είναι γιατί ΟΛΟ το θέμα του event ήταν το Privacy & Transparency.

12 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

εγινε event ?γιατι βλεπω πολυ ειδηση σημερα.συνηθως σεπτεμβριο γινονται ανακοινωνσεις στα event.

το συγκεκριμενο δεν με ενδιαφερει.τρεφω μια απεχθεια στο ΑΙ ΓΕΝΙΚΑ

5. Κάθε Ιούνιο γίνεται η WWDC, που αφορά software και devs (εδώ και πάρα πολλά χρόνια).

21 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Πάει να πει πως έδωσε ενημερώσου λίγο...το s23fe έχει λάβει κανονικά τις AI δυνατότητες του one UI 6.1

6. Αυτά που κάνει το Galaxy AI on-device είναι ΑΙΣΘΗΤΑ λιγότερα, για όλα τα άλλα είναι cloud-dependent.

Επεξ/σία από MrVOID
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, alexx_bauer είπε

 

κανεις μας δεν το εχει πια ως κυρια μηχανη παντως

 

αυτοι οι "εσεις" ειναι εδω στο δωματιο μαζι μας;;;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, digitalarchive είπε

άραγε θα υπαρχει επιλογή ναμ μην δουλευει;

δλδ εμενα με ενοχλεί οτι ειναι τόσο εγκάρδια ενσομωατομενο στο συστημα.

Όπως και η SIRI, είναι opt-in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, digitalarchive είπε

δλδ εμενα με ενοχλεί οτι ειναι τόσο εγκάρδια ενσομωατομενο στο συστημα.

γιατι,ακριβως, ενοχλει; μπορεις να παρεις μια συσκευη κατώτερη του iphone 15 pro δεν υποστηριζεται στις απο κατω συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, geomrk είπε

γιατι,ακριβως, ενοχλει; μπορεις να παρεις μια συσκευη κατώτερη του iphone 15 pro δεν υποστηριζεται στις απο κατω συσκευες

δεν εχουμε μονο iPhone.

επίσης ειναι δικαιωμα μου αν θέλει να καταγραφει ακομα και σε πρωσοπικο της σερβερ πλυροφορίες. απο τα email calendars μου κλησεις και οτιδήποτε.

με το ζορι θα το αφαω ολο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, digitalarchive είπε

δεν εχουμε μονο iPhone.

επίσης ειναι δικαιωμα μου αν θέλει να καταγραφει ακομα και σε πρωσοπικο της σερβερ πλυροφορίες. απο τα email calendars μου κλησεις και οτιδήποτε.

με το ζορι θα το αφαω ολο αυτο;

μα δεν το κανει με το ετσι θελω, υπαρχει η επιλογη να γινει και ενημερωνει και τον συνομιλητη. δεν τρως τιποτα με το ζορι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

μα δεν το κανει με το ετσι θελω, υπαρχει η επιλογη να γινει και ενημερωνει και τον συνομιλητη. δεν τρως τιποτα με το ζορι

οκ αυτο δεν το γνωριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrVOID είπε

2. Ο λόγος που απαιτεί τον Α17 Pro (και τους M1 / M2 / M3 / M4) έχει να κάνει με τα TOPS της NPU και της διαθέσιμης μνήμης ανά μοντέλο.

Τα TOPS της NPU του Μ1 (11) είναι λιγότερα από του A16 Bionic (17). Αν κάπου μπορεί να παίζει ρόλο είναι η RAM 8GB VS 6GB αλλά πιστεύω γινόταν.

Και εγώ έχω μεταξύ άλλων iPhone 15 Pro & iPad M1 αλλά η αλήθειες να λέγονται. Σε 4 μήνες (iPhone 16) πιθανόν κάτι θα βγει που δεν θα υποστηρίζει και το δικό μου. Καταλαβαίνω γιατί το κάνει αλλά όχι ότι είναι θέμα HW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mordred είπε

Για τις κραξιματικές του Elon κουβέντα στο Insomnia!

image.png.9ece82f9e43b83b6b4a567f2e79f8151.png

 

τί να πει ο κακοκοίρης άπατος σχιζοφρενής , δεν ξέρει τί του γίνεται. Αλήθεια,το δικο του γλωσσικο μοντέλο πως πάει? Άπατο πάει

55 λεπτά πριν, digitalarchive είπε

αν θέλει να καταγραφει ακομα και σε πρωσοπικο της σερβερ πλυροφορίες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ, δικο σου ειναι, ούτε η ίδια έχει πρόσβαση. Έιναι φουλ κρυπτογραφημένο, σαν τα imessages

53 λεπτά πριν, digitalarchive είπε

οκ αυτο δεν το γνωριζα.

χωρίς να θέλω να φανώ κριτής ή κτ τέτοιο, δεν είδες / διάβασες τις ανακοινώσεις που έκαναν?

 

6 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Τα TOPS της NPU του Μ1 (11) είναι λιγότερα από του A16 Bionic (17). Αν κάπου μπορεί να παίζει ρόλο είναι η RAM 8GB VS 6GB αλλά πιστεύω γινόταν.

Και εγώ έχω μεταξύ άλλων iPhone 15 Pro & iPad M1 αλλά η αλήθειες να λέγονται. Σε 4 μήνες (iPhone 16) πιθανόν κάτι θα βγει που δεν θα υποστηρίζει και το δικό μου. Καταλαβαίνω γιατί το κάνει αλλά όχι ότι είναι θέμα HW.

ίσως γινόταν. αλλά με καθυστέρηση αρκετών δευτερολέπτων που δεν είναι αποδεκτή για τον τελικό χρήστη

1 ώρα πριν, geomrk είπε

αυτοι οι "εσεις" ειναι εδω στο δωματιο μαζι μας;;;

εσύ ακόμα google έχεις δηλαδή??

Ειλικρινής ερώτηση - ΓΙΑΤΙ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alexx_bauer είπε

εσύ ακόμα google έχεις δηλαδή??

Ειλικρινής ερώτηση - ΓΙΑΤΙ?

γιατι χρονια τωρα με βολευει το autofill,στελνω καρτελα απτο pc στοn browser tou iphone και αναποδα. αλλα κυριως ειναι το autofill καθως και διαφορες υπηρεσιες της google που με εχουν βολεψει ανα τα χρονια και δεν βρισκω λογο να αλλαξω. το privacy δεν μου ειναι αρκετος λογος για να "ξεβολευτω". Και γιατι να αλλαξω;

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, alexx_bauer said:

τί να πει ο κακοκοίρης άπατος σχιζοφρενής , δεν ξέρει τί του γίνεται. Αλήθεια,το δικο του γλωσσικο μοντέλο πως πάει? Άπατο πάει

Καλά καραγκιοζάκος είναι αλλά εδώ δεν έχει και πολύ άδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Τα TOPS της NPU του Μ1 (11) είναι λιγότερα από του A16 Bionic (17). Αν κάπου μπορεί να παίζει ρόλο είναι η RAM 8GB VS 6GB αλλά πιστεύω γινόταν.

Και εγώ έχω μεταξύ άλλων iPhone 15 Pro & iPad M1 αλλά η αλήθειες να λέγονται. Σε 4 μήνες (iPhone 16) πιθανόν κάτι θα βγει που δεν θα υποστηρίζει και το δικό μου. Καταλαβαίνω γιατί το κάνει αλλά όχι ότι είναι θέμα HW.

Η μνήμη είναι από τους σημαντικότερους λόγους. Πρέπει έχει τόση ώστε να μπορούν να φορτώσουν όλα τα datasets που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...