Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοινώνει το iPadOS 18 με calculator και προσαρμόσιμη αρχική οθόνη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλύτερη ευελιξία στη χρήση και προσαρμογή στις προτιμήσεις των χρηστών προφέρει το ανανεωμένο λειτουργικό για τα tablets της Apple.

H Apple μας έδωσε μια πρώτη εικόνα του iPadOS 18, στη διάρκεια της κεντρικής παρουσίασης στο πλαίσιο της WWDC 2024. Όπως και τις προηγούμενες χρονιές, η ανανεωμένη έκδοση θα διατεθεί το φθινόπωρο, με τη developer beta διαθέσιμη από σήμερα, ενώ η public beta θα ακολουθήσει τον Ιούλιο.

Το iPadOS 18 ενσωματώνει δικό του calculator, πράγμα που σημαίνει ότι οι χρήστες των iPad δεν θα χρειάζεται να καταφεύγουν πλέον σε εφαρμογές τρίτων, που πολύ συχνά κατακλύζονται από διαφημίσεις και σπάνια είναι βελτιστοποιημένες για τις διαστάσεις των iPad, κι όλα αυτά για να εκτελούν απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς.

image.png.cd0bfdfcc2122ea46c3bcc151aed17b7.png

Το νέο calculator συνεργάζεται επίσης με τη γραφίδα Apple Pencil, οπότε μπορεί κανείς να γράψει τις πράξεις που θέλει πάνω στην οθόνη και η εφαρμογή δίνει το αποτέλεσμα. Παράλληλα, η Apple παρουσίασε το Smart Script, που βελτιώνει την εμφάνιση του χειρόγραφου κειμένου, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της μηχανικής μάθησης. Έχει επίσης τη δυνατότητα να αναπαράγει το γραφικό χαρακτήρα του χρήστη, να προχωρά σε ορθογραφικό έλεγχο και να μετατρέπει ένα πληκτρολογημένο κείμενο σε χειρόγραφο.

Η επικείμενη αναβάθμιση του λογισμικού θα ενσωματώνει και ορισμένες νέες λειτουργίες του iOS 18, συμπεριλαμβανομένων νέων τρόπων προσαρμογής της αρχικής οθόνης, καθώς και προσαρμοσμένο Control Center. Επίσης, προσθέτει ένα προσαρμοζόμενο, "floating" tab, που διευκολύνει τη μετάβαση μεταξύ των διαφόρων εφαρμογών.

Οι εξελίξεις αυτές καταγράφονται ένα μήνα αφότου η Apple ανανέωσε τη σειρά των iPad, με αρκετές νέες προτάσεις, ανάμεσά τους το iPad Pro με επεξεργαστή Μ4 και το iPad Air με επεξεργαστή Μ2. Για πρώτη φορά, τα κορυφαία μοντέλα Pro διαθέτουν οθόνες OLED, ενώ τα iPad Air διατείθενται σε δύο μεγέθη, 11 και 13 ιντσών.

Ενημέρωση: Το iPadOS 18 είναι συμβατό με τα παρακάτω μοντέλα iPad:

  • iPad Pro (M4)
  • iPad Pro 12.9-inch (3η γενιά και νεότερη)
  • iPad Pro 11-inch (1η γενιά και νεότερη)
  • iPad Air (M2)
  • iPad Air (3η γενιά και νεότερη)
  • iPad (7η γενιά και νεότερη)
  • iPad mini (5η γενιά και νεότερη)

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Από ποιο iPad και μετά?

Αν κατάλαβα καλά από M1 και A17 Pro (aka iPhone 15 pro) και πάνω θα έχουν όλα τα Features που ανακοίνωσαν σε MacOs, iPadOS και iOS.  Δεν είμαι όμως  σίγουρος. Για το calculator φαντάζομαι σε όλα όσα πάρουν iPadOS 18 αλλά αυτό είναι εκτιμη και όχι τι κατάλαβα.

Βέβαια πιστεύω όλο και κάτι παραπάνω θα βάλουν στο iPad M4 και iPhone 16.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dikasths είπε

Με το calculator το απογείωσε το μηχάνημα 

Εάν το παρει και το δικό μου θα το δοκιμάσω και θα δω αν το χρησιμοποιήσω. Τα περισσότερα κάνουν λάθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο δύσκολο ήταν να έχουν εξαρχής ένα calculator σαν του ios;

37 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Εάν το παρει και το δικό μου θα το δοκιμάσω και θα δω αν το χρησιμοποιήσω. Τα περισσότερα κάνουν λάθη. 

ότι και να κάνει η apple αυτό που έχεις στο προφίλ σου δεν μπορεί να το φτάσει.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το iPad βρίσκεται σε μια ατελείωτη λούπα στασιμότητας χωρίς καμία ουσιαστική εξέλιξη. Είναι πραγματικά τραγικό και άδικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, init0101 said:

Το iPad βρίσκεται σε μια ατελείωτη λούπα στασιμότητας χωρίς καμία ουσιαστική εξέλιξη. Είναι πραγματικά τραγικό και άδικο 

Μια χαρά ειναι, δε χρειάζεται να αναβαθμίζουμε και συνεχώς. Έχω το pro του 2020 και δε υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για ΣΠΑΤΑΛΗ χρημάτων με upgrade. 

Και στο iPhone πήγα απτό 12 pro max (που πουλάω και σε αγγελία εδώ) σε 14 pro max και κλαίω τα λεφτά μου. 

Αν εξαιρέσω το Dynamic Island και τα 120hz, ΜΗΔΕΝ upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stage manager θελουμε σε παλιότερα μοντέλα αφού ακόμα και τα iPad του 2021 δεν το διαθέτουν ιδίως αυτά των 10 ιντσών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν το γνωριζαν και πεφτουν απο τα συννεφα, το ipad δεν ειχε calculator γιατι ο Steve Jobs θεωρουσε οτι θα ηταν πολυ ασχημο ενα τοσο μεγαλο calculator 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, polaki είπε

Μια χαρά ειναι, δε χρειάζεται να αναβαθμίζουμε και συνεχώς. Έχω το pro του 2020 και δε υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για ΣΠΑΤΑΛΗ χρημάτων με upgrade. 

Και στο iPhone πήγα απτό 12 pro max (που πουλάω και σε αγγελία εδώ) σε 14 pro max και κλαίω τα λεφτά μου. 

Αν εξαιρέσω το Dynamic Island και τα 120hz, ΜΗΔΕΝ upgrade.

Εν μέρει συμφωνώ, ωστόσο πιστεύω ότι  επιλέγει να αγνοεί τις πραγματικές απαιτήσεις των χρηστών, και, κυρίως να επικεντρώνεται στο resize χαρακτηριστικών από το iOS στο iPadOS, χωρις κανένα ουσιαστικό όφελος. Από ένα σημείο και έπειτα, το iPad απλα υπάρχει επειδή είναι ο ευκολότερος τρόπος για να αυξήσει τα κέρδη της, ενώ ταυτόχρονα χρησιμεύει ως εκτενής μελέτη για τα MacBook με touch screen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Σοβαρά τώρα; Δεν υπήρχε native calculator στα iPad;

Ούτε που θα μου περνούσε απ' το μυαλό ότι κάτι τόσο κοινό, έλειπε.

οχι δεν καταλαβες.. Ειναι κατι πολυ πολυ παραπανω απο ενα calculator...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...