Προς το περιεχόμενο

DOOM: The Dark Ages [PC/2025]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα ωραία αλλά οι ιδέες χειρισμού mech και δράκου δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα και ελπίζω να είναι σύντομες και αραιές. Προτιμώ το focus σε ένα συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού.

Επίσης αισθητικά φαίνεται πιο gritty και σοβαρό από τον πολύχρωμο και κάπως κωμικό τόνο του Eternal. 

Τεχνικά φαίνεται καλό αλλά λείπει το wow factor. Με τον Carmack θα είχαμε το λιγότερο γραφικά επιπέδου Hellblade 2... Η απουσία του πλέον νομίζω ότι χτυπάει άσχημα.

Τουλάχιστον έχουμε ακόμα τον Slayer και φαίνεται badass. Κάποιοι "journalists" και "ακτιβιστές" έλεγαν πέρισυ ότι είναι καιρός να αλλάξει επιτέλους το φύλλο του Slayer. Ε βέβαια. Πως να μπορέσουν τα δισεκατομμύρια γυναικών που παίζουν τόσα χρόνια με πάθος Doom να ταυτιστούν με αυτόν τον χαρακτήρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κούρασαν τα puzzles στο προηγούμενο, σε τέτοιο παιχνίδι θέλω καθαρή linear εμπειρία και mindless shooting fun. Αλλιώς γυρίστε το σε DOOM 3 στυλ με αργό gameplay και horror στοιχεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να είναι κοντά στο 2016. Μάχη που να στηρίζεται αποκλειστικά στα όπλα και την κίνηση και λιγότερο ως καθόλου σε αυτά τα combo του Eternal για πυρομαχικά και πανοπλία. Επίσης να είναι λιγότερο φανταχτερό και πολύχρομο. Και βάλτε λιγότερα cinematic και ιστορία. Αμα πας και εξηγείς ποιος είναι ο Doom Slayer και από που κρατάει η σκούφια του τότε απλά τον απομυθοποιείς.

Απ ότι βλέπω πάντως ένα καινούριο στοιχείο που προσπαθούνε να βάλουνε φαίνεται να είναι μια αυξηση στον αριθμό τον εχθρών. 

Επεξ/σία από godlike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Πιστευω όσοι σχολιάζετε δεν έχετε παίξει doom.

Δεν ξέρω ποιας γενιάς είσαι αλλά το doom το τελείωσα τρεις φορές σε 486 και έχω τελειώσει και τα υπόλοιπα doom. Επίσης έχω παίξει και τα incarnation, τις καλές εποχές που ήμουν μόνος μου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της επιτυχίας του eternal και δεδομένου οτι ειναι το prequel, μάλλον θα έχει την ίδια αίσθηση με το eternal. Επίσης στο βιντεάκι φαίνονται εκ νέου τα απότομα glory kills.

Πράγματι φαίνεται gritty, και επίσης ο δημιουργός της μουσικής, (δεν ειναι ο mick gordon) κάνει πιο βαρύ και drone metal, κάτι που ίσως ταιριάξει στη πιο βαριά ατμόσφαιρα που πάει να φτιάξει.

Δε νομίζω παντως να ιεναι horror τύπου doom 3 απ'οσα δείχνει το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παραμυθιαζει τον κοσμο ο Hugo Martin. λεει οτι το παιχνιδι θα ειναι επιστροφη στο playstyle του κλασικου Doom 93. Μονο που αυτο που δειξανε φερνει πιο κοντα στο Painkiller, ακομη και καποια απο τα οπλα του ειναι παρμενα απο εκει. Ειναι ξεκαθαρο marketing talk, γνωριζουν οτι το Eternal διχασε τους φανς, εγινε και το φιασκο με τον Gordon , και τωρα πανε να το ριξουν στην νοσταλγια, για να μην εχουν απωλειες στις πωλησεις. που πιστευω θα εχουν, καπου εχει χασει και την ταυτοτητα του το brand. και γιαυτο πρεπει να να αφησουν να ξεκουραστει, και να κανουν remake το πρωτο Quake ως το επομενο παιχνιδι τους. αλλα η Bethesda μαλλον δεν εχει πιστη στο brand αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2024 στις 1:28 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Εμένα με κούρασαν τα puzzles στο προηγούμενο, σε τέτοιο παιχνίδι θέλω καθαρή linear εμπειρία και mindless shooting fun. Αλλιώς γυρίστε το σε DOOM 3 στυλ με αργό gameplay και horror στοιχεία.

μια απο τα ιδια. εμενα με κουρασε παρα πολυ το platforming του Eternal. Θα ηθελα πολυ περισσότερο να γυρισει στο στυλ του 2016 :) 

οχι οτι θα με χαλουσε κ ενα πιο horror Doom για αλλαγη, αλλα αυτο σιγουρα δεν θα ειναι horror. 

συμφωνω παντως οτι μετα απο αυτο θα ηθελα να τους δω να πιανουν άλλο IP ή "στη χειροτερη" ενα νεο Quake (με campaign, οχι μονο multi)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αργό και τρομακτικό Doom είναι αυτό πού λείπει.

Φυσικά δεν είναι καθόλου εύκολο να φτιάξεις ΔΥΝΑΤΟ single player στορι.

Τώρα το μεσαιωνικό που λίγο είδα θα ταίριαζε σε ενα remake του Q1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας απο το τρειλερ, τρομακτικό δε θα είναι. Συνεχίζει την ιδέα που ακούστηκε στα audiologs του eternal μαλλον, οτι ειναι κάτι σαν ημίθεος. Και μένα μου λείπει η ατμόσφαιρα του Hell on Earth, αλλά μάλλον δε θα την ξαναδουμε συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...