Προς το περιεχόμενο

Ο Bill Gates θα κυκλοφορήσει τα απομνημονεύματά του το 2025


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ιδρυτής της Microsoft, Μπιλ Γκέιτς, ανακοίνωσε τα απομνημονεύματά του με τίτλο "Source Code", τα οποία θα κυκλοφορήσουν το επόμενο έτος, όπως έγραψε στο προσωπικό του blog.

Ο Γκέιτς ανακοίνωσε στις 4 Ιουνίου ότι έχουν ξεκινήσει οι προπαραγγελίες για τα απομνημονεύματά του, τα οποία θα έχουν τίτλο «Source Code: My Beginnings», και τα οποία θα εκδοθούν το Φεβρουάριο του 2025.

"Είμαι ενθουσιασμένος που ανακοινώνω το νέο μου βιβλίο, Source Code, το οποίο θα εκδοθεί τον ερχόμενο Φεβρουάριο. Πρόκειται για απομνημονεύματα για τα πρώτα μου χρόνια, από την παιδική μου ηλικία μέχρι την απόφασή μου να εγκαταλείψω το κολέγιο και να ιδρύσω τη Microsoft με τον Πολ Άλεν. Γράφω για τις σχέσεις, τα μαθήματα και τις εμπειρίες που έθεσαν τα θεμέλια για όλα όσα ακολούθησαν στη ζωή μου", ανέφερε ο Γκέιτς.

Ο θρύλος της πληροφορικής πρόσθεσε ότι ενώ βρίσκεται "στο επίκεντρο της δημοσιότητας" από όταν ήταν 20 ετών, μεγάλο μέρος της ζωής του πριν από αυτό δεν είναι γνωστό. "Με τα χρόνια, με ρωτούν συχνά για την ανατροφή μου, την εποχή μου στο Χάρβαρντ και τη συνίδρυση της εταιρείας. Αυτές οι ερωτήσεις με έκαναν να συνειδητοποιήσω ότι ο κόσμος μπορεί να ενδιαφέρεται για τη διαδρομή μου και τους παράγοντες που την επηρέασαν", πρόσθεσε.

"Στο βιβλίο, μοιράζομαι μερικά από τα πιο δύσκολα κομμάτια της πρώιμης ζωής μου, όπως το να νιώθω αταίριαστος ως παιδί, να συγκρούομαι με τους γονείς μου ως επαναστάτης έφηβος, να αντιμετωπίζω την ξαφνική απώλεια ενός κοντινού μου προσώπου και σχεδόν να με διώχνουν από το κολέγιο", δήλωσε ο Γκέιτς.

Πρόσθεσε ότι τα απομνημονεύματα θα καλύπτουν "τις προκλήσεις του να εγκαταλείπεις το σχολείο για να ποντάρεις σε μια βιομηχανία που δεν υπήρχε ακόμα", αναφερόμενος στις περιπέτειές του με τη Microsoft.

Ο Gates αναγνώρισε επίσης τους ανθρώπους στην πορεία που "πίστεψαν σε μένα, με ώθησαν να αναπτυχθώ και με βοήθησαν να μετατρέψω τις ιδιοτροπίες μου σε πλεονεκτήματα. Και αναλογίζομαι την τύχη που είχα να γεννηθώ σε μια σπουδαία οικογένεια σε μια εποχή ιστορικών τεχνολογικών αλλαγών και αισιοδοξίας και να ενηλικιωθώ την ώρα που η επανάσταση των προσωπικών υπολογιστών απογειωνόταν".

Ο Γκέιτς πρόσθεσε ότι μετά το "Source Code", σκοπεύει να γράψει άλλα δύο απομνημονεύματα, ένα που θα περιγράφει λεπτομερώς τη δουλειά του με τη Microsoft και ένα δεύτερο για τη φιλανθρωπική του δράση. "Όμως το "Source Code" είναι η ιστορία της καταγωγής μου και ανυπομονώ να τη μοιραστώ".


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gates είναι άτομο ιδιαίτερα αυξημένης ευφυΐας, άλλωστε διέπρεψε και στο χώρο του αγωνιστικού Μπριτζ, που απαιτεί πνεύμα και συνεργασία. 

Καμία σχέση με άτομα τύπου "Μασκ" του σήμερα. 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Ο Gates είναι άτομο ιδιαίτερα αυξημένης ευφυΐας, Καμία σχέση με άτομα τύπου "Μασκ" του σήμερα. 

Προφανως διοτι ο Ελονας ειναι μια Ιδιοφυια ανεπαναληπτη , μια κατηγορια μονος του.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην ξεχάσει να μας πει και πόσο διοξείδιο του άνθρακα πέταξε στην ατμόσφαιρα με τα ιδιωτικά του τζετ, όταν πήγαινε δεξιά και αριστερά για να μιλήσει εναντίων του διοξειδίου του άνθρακα και να λέει στον κόσμο να τρώνε κατσαρίδες ενώ αυτός απολαμβάνει ότι γουστάρει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ας το ονομάσει : Mein Kampf 2

7 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Να μην ξεχάσει να μας πει και πόσο διοξείδιο του άνθρακα πέταξε στην ατμόσφαιρα με τα ιδιωτικά του τζετ, όταν πήγαινε δεξιά και αριστερά για να μιλήσει εναντίων του διοξειδίου του άνθρακα και να λέει στον κόσμο να τρώνε κατσαρίδες ενώ αυτός απολαμβάνει ότι γουστάρει.

Να μας πει και πόση ενέργεια καταναλώνουν τα data centers του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Gates σιγουρα δεν ειναι τυχαιος...

Ειχε ομως την 'ατυχια' να βρισκεται στον ιδιο χωρο των υπολογιστων με μια αλλη πραγματικη ιδιοφυια, τον Steve Jobs, μπροστα στον οποιο δεν φαινεται να μετρα και πολυ....

  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Haha 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

O Gates σιγουρα δεν ειναι τυχαιος...

Ειχε ομως την 'ατυχια' να βρισκεται στον ιδιο χωρο των υπολογιστων με μια αλλη πραγματικη ιδιοφυια, τον Steve Jobs, μπροστα στον οποιο δεν φαινεται να μετρα και πολυ.... 

Θεωρώ κατά πολύ ανώτερο σε νοημοσύνη τον Gates από τον Jobs. Επίσης ο Gates αποδείχτεικέ πιο πολυπράγμων από τον Jobs. Ο Jobs είχε ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Την αντίληψη της αγοράς ενώ ο Gates ήταν πιο  Geek. Ο Jobs Μπορούσε να μπει στα παπούτσια του μέσου (ευπορου κατα βάση) καταναλωτή. Δημιουργούσε κυρίως προϊόντα και όχι τεχνολογίες. Επίσης ήξερε να τα πουλάει. Πχ όταν οι άλλοι φτιάχναν MP3 Players και σου πουλάγαν GB, ο Jobs χρησιμοποίησε το καλύτερο DAC (δεν το εφτιαξε) , εξαιρετικό design & SW και σου έλεγε χωράει 1000 τραγούδια. 

Κατά τα άλλα πάντα έχουν ενδιαφέρον αυτά που θα σου πουν αυτές οι προσωπικότητες ακόμα και αν τους αντιπαθείς. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε και τους σπουδαίους επιστήμονες που μένουν για τους πολλούς στην αφάνεια.

πχ https://www.invent.org/inductees/shuji-nakamura

 

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vaccines corona rules 🤣🫢, μεγαλομέτοχος ο τύπος σε φαρμακοβιομηχανίες , μαντεύει κ το μέλλον κορονοιους νέες πανδημίες πεινες μοιράζει απλόχερα εμβόλια για το καλό της ανθρωπότητας,δεν είν';ι μόνο τεχνολογικά μπροστά το gates ,όπως λέει ο ίδιος φροντίσει κ για το περιβάλλον. της ατμόσφαιρας...μεγας ευεργετης 🫢,σκέφτεται να μην ήμαστε πολλοί πάνω στο πλανήτη κ Τσαλαπάταμε ο ένας τον άλλον ,πέρα από τα προηγούμενα ότι θα τρώμε κρέας που δεν θα είναι από κρέας .

 Έχει εξαγοράσει ένα σωρό media σε διάφορες χώρες ακόμα κ τεχνολογικά site ,ο τύπος που βέβαια στη σωτηρία... των ανθρώπων δεν είναι μόνος απλά έχει μια τρέλα κ του αρέσει να δείχνετε μιας που ήταν για φαπες μικρός  αν ψάξετε να βρείτε την ιστορία του κ τι πραγματικά έφτιαξε ο ιδιος...Ξέρω πως σε πολλούς όπως κ εδώ μπορεί να είναι γενναιόδωρος κ να μην τους αρέσει να λέμε κάτι γι'αυτό το πράγμα . Αλλά τι να κάνουμε ...

 By the way το ξέρετε πως εδώ κ πολύ καιρό όταν κάνετε μια αναζήτηση από το google σας βγάζει αυτά που θέλει κ αν πάτε σε άλλη μηχανή αναζήτησης βρίσκετε πράγματα που το google δεν σας εμφανίζει ; Σε αυτό το gates...περί ελευθερίας δεν μπορεί να κάνει κάτι ; 🤣🫢

Επεξ/σία από Akisvicky
  • Like 7
  • Sad 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...