Προς το περιεχόμενο

Το facebook μου blockαρε τον λογαριασμό, τι μπορώ να κάνω?


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
Έχει πάνω από 10ετία που έχω έναν λογαριασμό στο facebook και τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο σαν app για μηνύματα με φίλους.
Ο λογαριασμός δεν είχε ποτέ το πραγματικό μου όνομα, φωτογραφία ή οποιοδήποτε άλλο πραγματικό στοιχείο.
Το username ήταν ένα generic username όπως χρησιμοποιούμε όλοι online.
Τελευταία είχε αρχίσει να μου βγάζει ένα μνμ του στυλ "log in from another device and press the notification" ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.
Αναγκάστηκα πρώτη φορά στην ζωή μου να μπω απ΄το κινητό μου (που γενικά δεν ήθελα να σχετίζεται με κανένα facebook) για να μπορέσω να προσπεράσω αυτό το μνμ.
Άλλαξα πρόσφατα το email επικοινωνίας αλλά και το password με την ελπίδα ότι στο μέλλον θα μου είναι πιο εύκολο να μπαίνω σε τέτοιες περιπτώσεις.
Σήμερα λοιπόν ενώ ήμουν ήδη logged in σε μια απ΄τις καρτέλες μου στο firefox, βλέπω ξαφνικά αυτό το μνμ:
Screenshot2024-06-07at21-00-39Facebook.png.7af73598d76a25e9f337383ab4e3a148.png

Όταν πατάω το "Get started" η μόνη επιλογή που μου βγάζει είναι "Confirm Your Identity" και μου ζητάει ταυτότητα.
Ακόμα και αν υποθέσουμε πως δεν έχω πρόβλημα να στείλω την ταυτότητα μου στο facebook (που έχω βέβαια, γι΄αυτό και είχα ανώνυμο προφίλ), πως ακριβώς θα τους αποδείξει η ταυτότητα μου ότι εγώ είμαι ο "RandomPerson345" ξέρω γω?
Υπάρχει καμιά ελπίδα να ανακτήσω κάπως τον λογαριασμό χωρίς να στείλω και τον ΑΦΜ μου που λέει ο λόγος στους μαλάκες του facebook?
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι μόλις κατάφερα και άλλαξα τον κωδικό του προφίλ, αλλά το "your account has been locked" μνμ παραμένει.
Wtf is going on?

Μόλις τώρα, hawkpilot είπε

Ευκαιρία να απαλλαγείς από το φατσοβιβλίο αφού δε θες να δώσεις τα προσωπικά(!) σου στοιχεία.

Ούτως ή άλλος το χρησιμοποιώ μόνο για επικοινωνία με φίλους σε group chats κλπ.
Δεν επηρεάζει την ζωή μου αρνητικά όπως πολλών που χρησιμοποιούν τα social media.
Αντιθέτως τώρα που με κλείδωσε απ΄έξω είναι που έχω το πρόβλημα.
Υπάρχει κάποιου είδους επικοινωνία που θα μπορούσα να επιδιώξω με κάποιον στο facebook μήπως και το ξεκλειδώσουν?
Το κουμπάκι "Chat to us" μου βγάζει το εξής "Facebook Support, Long wait  · Try again in an hour".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:

Το αστείο είναι ότι μόλις κατάφερα και άλλαξα τον κωδικό του προφίλ, αλλά το "your account has been locked" μνμ παραμένει.
Wtf is going on?

Ούτως ή άλλος το χρησιμοποιώ μόνο για επικοινωνία με φίλους σε group chats κλπ.
Δεν επηρεάζει την ζωή μου αρνητικά όπως πολλών που χρησιμοποιούν τα social media.
Αντιθέτως τώρα που με κλείδωσε απ΄έξω είναι που έχω το πρόβλημα.
Υπάρχει κάποιου είδους επικοινωνία που θα μπορούσα να επιδιώξω με κάποιον στο facebook μήπως και το ξεκλειδώσουν?
Το κουμπάκι "Chat to us" μου βγάζει το εξής "Facebook Support, Long wait  · Try again in an hour".

Απ' ότι φαίνεται θα χρειαστεί να δώσεις προσωπικά στοιχεία. Δεν αποκλείω να "μάρκαρε" το λογαριασμό το ίδιο το fb εξαιτίας του ότι δε φαίνεται "φυσιολογικό". Είναι κι αυτό μια μέθοδος προστασίας από fake accounts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ζηταει ταυτοτητα και ισως να χρειαστει να βαλεις και το πραγματικο σου ονομα. Κατα τ'αλλα, ειτε τα στελνεις ειτε δεν εχεις προσβαση

Αν θεωρητικά στείλω την ταυτότητα μου, με τι ακριβώς θα την συγκρίνουν για να εξακριβώσουν ότι είμαι "εγώ"?
Δεν είχα βάλει ποτέ πραγματικό όνομα η κάποια φωτογραφία με το πρόσωπο μου, οπότε πως θα γίνει η ταυτοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να γίνει ταυτοποίηση.. Καλύτερα κάνε καινούργιο λογαριασμό μιας και έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιούσες ώστε να σε νοιάζει, δώσε τον καινούργιο λογαριασμό στους φίλους σου και συνεχίζεις να μιλάς μαζί τους κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Αν θεωρητικά στείλω την ταυτότητα μου, με τι ακριβώς θα την συγκρίνουν για να εξακριβώσουν ότι είμαι "εγώ"?
Δεν είχα βάλει ποτέ πραγματικό όνομα η κάποια φωτογραφία με το πρόσωπο μου, οπότε πως θα γίνει η ταυτοποίηση?

Θα δουν οτι εισαι πραγματικο προσωπο. Πολυ πιθανων να σου βγαλει και ειδοποιηση για αλλαγη Username

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Δεν νομίζω να γίνει ταυτοποίηση.. Καλύτερα κάνε καινούργιο λογαριασμό μιας και έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιούσες ώστε να σε νοιάζει, δώσε τον καινούργιο λογαριασμό στους φίλους σου και συνεχίζεις να μιλάς μαζί τους κανονικά.

Μάλλον αυτό θα γίνει.
Ξέρει κανείς κάνα free ai face generator για να προσπαθήσω να κάνω προφίλ που τουλάχιστον θα μοιάζει πραγματικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Υπάρχει κάποιου είδους επικοινωνία που θα μπορούσα να επιδιώξω με κάποιον στο facebook μήπως και το ξεκλειδώσουν?
Το κουμπάκι "Chat to us" μου βγάζει το εξής "Facebook Support, Long wait  · Try again in an hour".

ξεχνα το. Δεν υπαρχει απολυτως καμια ελπιδα να παρεις πισω το account σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, ΡΙ ΑΠ said:


Ο λογαριασμός δεν είχε ποτέ το πραγματικό μου όνομα, φωτογραφία ή οποιοδήποτε άλλο πραγματικό στοιχείο.
 

Επομένως παραβιάζεις τους κανονες του FB εδώ και μια δεκαετία. τυχερός είσαι που δεν σε τσίμπησαν νωρίτερα.

αν θες να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την πλατφόρμα, στο νέο account βάλε πραγματικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Αν θεωρητικά στείλω την ταυτότητα μου, με τι ακριβώς θα την συγκρίνουν για να εξακριβώσουν ότι είμαι "εγώ"?
Δεν είχα βάλει ποτέ πραγματικό όνομα η κάποια φωτογραφία με το πρόσωπο μου, οπότε πως θα γίνει η ταυτοποίηση?

Στείλε μια fake id με τα στοιχεία που είχες στο fb και μια random φώτο και στείλτη. Υπάρχουν διάφορα σάητ που φτιάχνεις. Σε γκουγκλάρισμα βγήκε πρώτο αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...