Προς το περιεχόμενο

Το ROG Mjolnir είναι το power station που θα είχε ο Thor


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γελάω για 2 λόγους: 

1. 1000Wh Power Station αυτήν την στιγμή παίρνεις από Κίνα με 450€ και το συγκεκριμένο μην περιμένετε να στοιχίζει κάτω από 700-800€...

2. 768Wh είναι για γέλια όταν μιλάμε για φορτία gaming desktop ως power station κι όχι απλά ως UPS... Το power station δεν είναι UPS... Είναι μπαταρία για να χρησιμοποιείς τις συσκευές σου. Ποιος είναι ο μέσος όρος χρήσης του υπολογιστή για έναν gamer; 2,5-3 ώρες θα έλεγα. Με λίγα λόγια στις 2,5kWh θα έλεγα ότι έχει χωρητικότητα που ταιριάζει στα απαραίτητα σενάρια χρήσης.

2,5. Μπορώ να κατασκευάσω την ίδια σαχλαμάρα με 3kWh μπαταρία ιόντων λιθίου (για να μην το πάω στις LifePo4 λόγω βάρους) κι ένα inverter 2000W (4000W peak) για να σηκώνει όποιο PC θες με ~500€ και πολύ κοντά στον ίδιο όγκο. Κι άμα θέλουμε βάζουμε κι έναν ηλιακό ρυθμιστή φόρτισης για να φορτίζει από ηλιακά πάνελ... ¯\_(ツ)_/¯ (δηλαδή 4 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας, σχεδόν 2 φορές πιο μεγάλα φορτία και 30-35% φθηνότερα... αν κάνουμε μερικά παράλογα, αλλά αστεία μαθηματικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι 4*2*1,35=10.8, και καλά 10 φορές καλύτερη συσκευή... 1000% πιο vfm.)

Για τον μέσο χρήστη που χρειάζεται κάτι τέτοιο εγώ θα πω να πάρει ένα κινέζικο Power Station με 1500Wh στα 750€ Ας αφήσει το Asus εκεί που κάθεται...
Για τον πιο απαιτητικό, ας πάει σε άλλον κινέζο με 3000Wh στα 1400€ 
Και για τον ψαγμένο τρελό επιστήμονα, ας φτιάξει δικό του... Τουλάχιστον μισή τιμή από οτιδήποτε έτοιμο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/06/2024 at 12:22, Diavolos666 said:

Ναι αλλά ο Threadripper μου αν είναι σε πλήρες load το κανονικό ups τα έπαιζε και έσβηναν όλα. Έχω 1500w τροφοδοτικό, το ups είναι 2200VA που υποτίθεται ότι πιάνει τα 1500w και ο TR ποτέ δεν έτρωγε τόσα καν και πάλι το ups δεν την πάλευε.

Οπότε ένα τροφοδοτικό που να σηκώνει αρκετά watt και αρκετή ώρα θα μου έκανε την δουλειά μου να το κρατάει έστω μερικά λεπτά και γιατί όχι παραπάνω, κάποιες φορές η διακοπή ρεύματος κρατάει από μερικά δευτερόλεπτα ως και 5 λεπτά, εκεί θα μπορούσα απλά να μην κλείσω όλη την δουλειά και πρέπει να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.

2200VA έχω, αλλά και πάλι για κάποιον λόγο έπαψε να το σηκώνει, στην αρχή το κατάφερνε για το πολύ 1 λεπτό, αργότερα λογικά έχασαν την απόδοσή τους οι μπαταρίες, τώρα που έβαλα άλλες δύο εξωτερικές κάτι γίνεται πάλι, απλά όπως είπα έχω συνδεδεμένες μπαταρίες εκτός κουτιού.

Και λέμε το ίδιο πράγμα, εφόσον έδωσα αρκετά λεφτά για TR δεν θα με χαλούσε να δώσω κάποια χρήματα για να πάρω κάτι τόσο ακριβό όπως αυτό εφόσον φυσικά έχει την ίδια απόκριση με ένα ups και δεν είναι όπως τα ecoflow, που ναι μεν έχουν ups mode αλλά δεν έχουν αρκετά καλή απόκριση για ευαίσθητες συσκευές.

Ρε διάβολε, δεν φταίει το  UPS σου... Οι μπαταρίες του φταίνε. Τα έχουν παίξει και δεν κρατάνε πιά. Βάλε καινούργιες και θα δεις οτι μια χαρά θα σου κρατάει τον threadripper σε πλήρες φορτίο για τα λίγα λεπτά που θέλεις. Κι αυτό το πανάκριβο, όταν τα παίξουν οι μπαταρίες του πάλι δεν θα κρατάει ούτε  10 sec... Oταν ένας απλός amd θέλει 100W, o threadrιpper θέλει 350... Ε, και ? - το ups σου είναι 1500 - τον υπερκαλύπτει άνετα.  Οταν οι δικές μου μπαταρίες τα παίζουν δεν κρατάει ούτε 10 sec για το απλό PC...Να υπολογίζεις 2 χρόνια ζωής για τις μπαταρίες. Η φθορά γίνεται προοδευτικά και δεν σε προειδοποιεί οτι μειώθηκε η ζωή τους. Στο 95% των περιπτώσεων και των μπαταριών, με συνηθισμένη χρήση/πτώσεων τάσης/διακοπών ρεύματος,  τα 2 χρόνια είναι ταρίφα. Αλλα να θυμάσαι οτι η χρήση του ups δεν είναι για να συνεχίσεις να δουλεύεις στο μηχάνημα... είναι για να σώσεις ότι έχεις ανοιχτό εκείνη την στιγμή ή να σου δώσει λίγο χρόνο να τελειώσεις κάποια διαδικασία που έχεις ήδη ξεκινήσει και μέσα σε 2-3 λεπτά να κλείσεις με το πάσο σου.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Eloy said:

Ρε διάβολε, δεν φταίει το  UPS σου... Οι μπαταρίες του φταίνε. Τα έχουν παίξει και δεν κρατάνε πιά. Βάλε καινούργιες και θα δεις οτι μια χαρά θα σου κρατάει τον threadripper σε πλήρες φορτίο για τα λίγα λεπτά που θέλεις. Κι αυτό το πανάκριβο, όταν τα παίξουν οι μπαταρίες του πάλι δεν θα κρατάει ούτε  10 sec... Oταν ένας απλός amd θέλει 100W, o threadrιpper θέλει 350... Ε, και ? - το ups σου είναι 1500 - τον υπερκαλύπτει άνετα.  Οταν οι δικές μου μπαταρίες τα παίζουν δεν κρατάει ούτε 10 sec για το απλό PC...Να υπολογίζεις 2 χρόνια ζωής για τις μπαταρίες. Η φθορά γίνεται προοδευτικά και δεν σε προειδοποιεί οτι μειώθηκε η ζωή τους. Στο 95% των περιπτώσεων και των μπαταριών, με συνηθισμένη χρήση/πτώσεων τάσης/διακοπών ρεύματος,  τα 2 χρόνια είναι ταρίφα. Αλλα να θυμάσαι οτι η χρήση του ups δεν είναι για να συνεχίσεις να δουλεύεις στο μηχάνημα... είναι για να σώσεις ότι έχεις ανοιχτό εκείνη την στιγμή ή να σου δώσει λίγο χρόνο να τελειώσεις κάποια διαδικασία που έχεις ήδη ξεκινήσει και μέσα σε 2-3 λεπτά να κλείσεις με το πάσο σου.

Ναι πρόσθεσα εξωτερικές με παραπάνω χωρητικότητα με τις εσωτερικές και τώρα το κρατάει για λίγα λεπτάκια, απλά ίδιες δεν μπόρεσα να βρω και τις έχω έχω από το κουτί με καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/06/2024 at 12:22, Diavolos666 said:

 

2200VA έχω, αλλά και πάλι για κάποιον λόγο έπαψε να το σηκώνει, στην αρχή το κατάφερνε για το πολύ 1 λεπτό, αργότερα λογικά έχασαν την απόδοσή τους οι μπαταρίες, τώρα που έβαλα άλλες δύο εξωτερικές κάτι γίνεται πάλι, απλά όπως είπα έχω συνδεδεμένες μπαταρίες εκτός κουτιού.

Και λέμε το ίδιο πράγμα, εφόσον έδωσα αρκετά λεφτά για TR δεν θα με χαλούσε να δώσω κάποια χρήματα για να πάρω κάτι τόσο ακριβό όπως αυτό εφόσον φυσικά έχει την ίδια απόκριση με ένα ups και δεν είναι όπως τα ecoflow, που ναι μεν έχουν ups mode αλλά δεν έχουν αρκετά καλή απόκριση για ευαίσθητες συσκευές.

Θα προτιμουσα να παρω κανα apc 3000va να σου πω την αληθεια. smart μοντελο.κανονικα ναι θα πρεπε να σου βγαλει καμποσα λεπτα που αυτο μπορεις να το δεις στο chart flow αν το δινει η εταιρεια.πχ η apc το δινει.δεν γραφεις τι μαρκα εχεις. εκτος αν ειναι κανα της πλακας και ειναι ασχετο με τις μπαταριες και απλα το κυκλωμα του δεν ειναι για πολλα.στο apc μπορεις να δεις αν το συνδεσεις με το Pc και το Power chute την καταναλωση κτλ. (περα απο τα led). ειχα φιλο που ειχε το 1500va της apc και το εφτανε στα ορια του δηλαδη κοντα στα 1000watt αλλα του εβγαζε χ λεπτα. επαιζε με sli

On 10/06/2024 at 13:09, Diavolos666 said:

Ναι πρόσθεσα εξωτερικές με παραπάνω χωρητικότητα με τις εσωτερικές και τώρα το κρατάει για λίγα λεπτάκια, απλά ίδιες δεν μπόρεσα να βρω και τις έχω έχω από το κουτί με καλώδια.

και καλο ειναι να βαζεις καλες μπαταριες πχ csb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2024 at 00:06, poulinos said:

Θα προτιμουσα να παρω κανα apc 3000va να σου πω την αληθεια. smart μοντελο.κανονικα ναι θα πρεπε να σου βγαλει καμποσα λεπτα που αυτο μπορεις να το δεις στο chart flow αν το δινει η εταιρεια.πχ η apc το δινει.δεν γραφεις τι μαρκα εχεις. εκτος αν ειναι κανα της πλακας και ειναι ασχετο με τις μπαταριες και απλα το κυκλωμα του δεν ειναι για πολλα.στο apc μπορεις να δεις αν το συνδεσεις με το Pc και το Power chute την καταναλωση κτλ. (περα απο τα led). ειχα φιλο που ειχε το 1500va της apc και το εφτανε στα ορια του δηλαδη κοντα στα 1000watt αλλα του εβγαζε χ λεπτα. επαιζε με sli

και καλο ειναι να βαζεις καλες μπαταριες πχ csb

Power Walker είναι η μάρκα, μαζί με τις εξωτερικές είναι μια χαρά πλέον. Σκέφτομαι να του κουμπώσω άλλες δύο απλά δεν βρήκα οικονομικές όπως αυτές τις δύο που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Diavolos666 said:

Power Walker είναι η μάρκα, μαζί με τις εξωτερικές είναι μια χαρά πλέον. Σκέφτομαι να του κουμπώσω άλλες δύο απλά δεν βρήκα οικονομικές όπως αυτές τις δύο που έχω.

ειδες στο www.batteries.gr ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, poulinos said:

ειδες στο www.batteries.gr ?

Σε ευχαριστώ για το link. Δεν το είχα τσεκάρει αυτό το site.

Είχα πάρει από τις Σέρρες σε ένα μαγαζί που φέρνει οικονομικές μπαταρίες που και που.

12V/12Ah φαντάσου τις είχα πάρει 11 ευρώ γιατί τις έδινε κάτω από μισή τιμή, στο skroutz οι ίδιες πηγαίνουν 25~35 ευρώ!

Πήρα 2 γιατί το ups θέλει 24V σύνολο και ήθελα να δοκιμάσω να δω αν θα λειτουργήσει (γιατί όχι δηλαδή απλά ήθελα να τις τεστάρω), πως δεν με έκοψε τότε που είχε ακόμα στοκ να πάρω καμιά 6~8 να έχω.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Diavolos666 said:

Σε ευχαριστώ για το link. Δεν το είχα τσεκάρει αυτό το site.

Είχα πάρει από τις Σέρρες σε ένα μαγαζί που φέρνει οικονομικές μπαταρίες που και που.

12V/12Ah φαντάσου τις είχα πάρει 11 ευρώ γιατί τις έδινε κάτω από μισή τιμή, στο skroutz οι ίδιες πηγαίνουν 25~35 ευρώ!

Πήρα 2 γιατί το ups θέλει 24V σύνολο και ήθελα να δοκιμάσω να δω αν θα λειτουργήσει (γιατί όχι δηλαδή απλά ήθελα να τις τεστάρω), πως δεν με έκοψε τότε που είχε ακόμα στοκ να πάρω καμιά 6~8 να έχω.

ο δησιος φερνει csb που ειναι και σοβαρες και οχι του κιλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, poulinos said:

ο δησιος φερνει csb που ειναι και σοβαρες και οχι του κιλου

Έψαχνα να βρω ολόιδιες με αυτές που φοράει για να είμαι σίγουρος. Αυτές που πήρα μοιάζουν υπερβολικά και σε εμφάνιση και στο τι γράφουν, απλά έχουν διαφορετικό λογότυπο (κλασσικότατο, ίδια πράγματα από ίδιο εργοστάσιο, απλά από άλλο έμπορο που βάζει την επωνυμία του).

Μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος, πριν λίγο έγινε πάλι διακοπή και δεν έκλεισε τίποτα κι ας τρέχω 30 client στον TR με ρομποτάκια.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/06/2024 at 02:09, Diavolos666 said:

Έψαχνα να βρω ολόιδιες με αυτές που φοράει για να είμαι σίγουρος. Αυτές που πήρα μοιάζουν υπερβολικά και σε εμφάνιση και στο τι γράφουν, απλά έχουν διαφορετικό λογότυπο (κλασσικότατο, ίδια πράγματα από ίδιο εργοστάσιο, απλά από άλλο έμπορο που βάζει την επωνυμία του).

Μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος, πριν λίγο έγινε πάλι διακοπή και δεν έκλεισε τίποτα κι ας τρέχω 30 client στον TR με ρομποτάκια.

και τα apc αμα βγαλεις τις μπαταριες γραφουν apc.αν βγαλεις το αυτοκολλητο απο κατω θα δεις οτι φορανε csb .καποια στιγμη χρησιμοποιουσαν και μια αλλη εταιρεια long κατι δεν θυμαμαι.αλλα οι csb ηταν για πολλα χρονια σημα κατατεθεν της apc. απλα η apc εβαζε ενα δικο της αυτοκολλητο απο πανω. επισης δεν σημαινει παντα οτι ενα ups φοραει καλες μπαταριες.παιζουν και yuasa εκει εξω που ειναι καλες αλλα ακριβες.

On 13/06/2024 at 14:51, Diavolos666 said:

Σε ευχαριστώ για το link. Δεν το είχα τσεκάρει αυτό το site.

Είχα πάρει από τις Σέρρες σε ένα μαγαζί που φέρνει οικονομικές μπαταρίες που και που.

12V/12Ah φαντάσου τις είχα πάρει 11 ευρώ γιατί τις έδινε κάτω από μισή τιμή, στο skroutz οι ίδιες πηγαίνουν 25~35 ευρώ!

Πήρα 2 γιατί το ups θέλει 24V σύνολο και ήθελα να δοκιμάσω να δω αν θα λειτουργήσει (γιατί όχι δηλαδή απλά ήθελα να τις τεστάρω), πως δεν με έκοψε τότε που είχε ακόμα στοκ να πάρω καμιά 6~8 να έχω.

επισης αν και ακουγεται σαν διαφημιση ο δησιος εχει και πολλες μπαταριες και μπορει να σου φτιαξει και καποιο Pack αν του πας το παλιο.πχ ηθελα μπαταρια για το συναγερμο της μηχανης.του πηγα το battery pack και μου το εφτιαξε με νεα στοιχεια με ηλεκτροποντα κτλ.μικρο καταστημα αλλα μονο θετικα εχω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...