Προς το περιεχόμενο

Το ROG Mjolnir είναι το power station που θα είχε ο Thor


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις προτάσεις των εταιρειών που ξεχωρίσαμε στη φετινή Computex είναι χωρίς αμφιβολία το ROG Mjolnir της ASUS, μια ευέλικτη λύση τροφοδοσίας που έχει σχεδιαστεί ειδικά για gamers εν κινήσει.

Η “εμπνευσμένη” συσκευή συνδυάζει τις λειτουργίες ενός power station και ενός αδιάλειπτου τροφοδοτικού (UPS), καλύπτοντας τις ανάγκες των ενθουσιωδών φίλων του κινητού gaming και όχι μόνο.

Παρόλο που η ASUS δεν ανέφερε αναλυτικές προδιαγραφές για το ROG Mjolnir, η εταιρεία ισχυρίζεται ότι μπορεί να τροφοδοτήσει ένα gaming PC εξοπλισμένο με κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce RTX 4080 για έως και μία ώρα. Αν και παραμένει ασαφές αν αυτός ο ισχυρισμός αφορά ένα desktop υπολογιστή ή ένα laptop, το πιθανότερο σενάριο είναι να αναφέρεται στο τελευταίο.

image.jpeg.23da00da5d8b1d3a630dee6db45ce7a4.jpeg

 

Αυτό που ξεχωρίζει πάντως το ROG Mjolnir από τον ανταγωνισμό είναι ένα μοναδικό σχεδιαστικό χαρακτηριστικό που διαθέτει, με τη φυσική λαβή να γίνεται και φακός που μπορεί να φορτιστεί ασύρματα όταν τοποθετείται στη βάση. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, η εμπνευσμένη από το σφυρί του Thor συσκευή, μπορεί να φωτίσει το δωμάτιό σας.. Η βάση του “σφυριού” είναι εξοπλισμένη με μια σειρά από θύρες, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων πριζών, δύο θυρών USB Type Α στα 10W και δύο θυρών παροχής ρεύματος USB-C, που προσφέρουν φόρτιση στα 100W και 65W αντίστοιχα.

Παράλληλα η ASUS έχει ενσωματώσει μια βολική οθόνη στο ROG Mjolnir, η οποία παρέχει πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο σχετικά με την υπολειπόμενη φόρτιση της μπαταρίας 768Wh και την τρέχουσα κατανάλωση ενέργειας. Όπως είναι αναμενόμενο από ένα προϊόν ASUS ROG, η συσκευή διαθέτει RGB φωτισμό, δίνοντας τη δυνατότητα στον χρήστη να τον προσαρμόσει ελάχιστα στα μέτρα του. Επιπλέον, η βάση του ROG Mjolnir υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση Qi, επιτρέποντας τη φόρτιση συμβατών smartphones, smartwatches και tablets τοποθετώντας τα απλά στη βάση.

Powered by Huawei Pura 70 Series 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

768 w/h κιόλας... Οχι 800, 770 ή 750... 768 ακριβώς... Θέλουν να δώσουν την αίσθηση του "ξέρω το προιόν μου"...Να πάρεις ένα, να σου βγεί στα 767 να τους τρέχεις στα δικαστήρια και να ζητάςαποζημίωση...

Η λαβή πάντως, μπορείνα παίξει κι άλλο ρόλο αν δεν βγει καλό το μηχάνημα... Την βλέπω κι αγριεύομαι...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που έχω Threadripper παιδιά και αν έχει μεγάλο φόρτο, το κανονικό UPS έπεφτε μέχρι πρόσφατα δεν θα με χαλούσε να έχω ένα τέτοιο θηρίο, όχι γι ανα το παίρνω μαζί μου αλλά για τις διακοπές ρεύματος.

Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω κάτι από τα ecoflow, που δεν είναι ακριβώς ups γιατί ενώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι, δεν έχουν 1ms απόκριση, μπορεί να π.χ. να έχουν 30ms και σε ευαίσθητα μηχανήματα όπως ο υπολογιστής να μην τον κρατήσουν αναμμένο σε διακοπή, δεν θα είναι 100% αδιάλειπτη η παροχή (uninterrupted power supply ντε).

Από την άλλη τα κανονικά ups που έχουν αρκετή χωρητικότητα κοστίζουν ένα νεφρό. Εγώ έκανα πατέντα σε ένα των 2000VA και έβαλα και συν 2 εξωτερικές μπαταρίες παράλληλα και πλέον την ψιλο-παλεύει. Όμως είναι κουραστικό να κάνω πάντα πατέντες για να κάνω την δουλειά μου.

Ένα πραγματικό ups με τεράστια χωρητικότητα σαν αυτό είναι ότι πρέπει, κι ας κοστίζει 600~800 δολάρια, λογικό είναι, τα περισσότερα ups που κάνουν 150~200 ευρώ έχουν με το ζόρι 100wh, γι' αυτό και κρατάνε μόνο μερικά λεπτά σε υπολογιστή με ελαφρό load.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Diavolos666 said:

Εγώ πάντως που έχω Threadripper παιδιά και αν έχει μεγάλο φόρτο, το κανονικό UPS έπεφτε μέχρι πρόσφατα δεν θα με χαλούσε να έχω ένα τέτοιο θηρίο, όχι γι ανα το παίρνω μαζί μου αλλά για τις διακοπές ρεύματος.

Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω κάτι από τα ecoflow, που δεν είναι ακριβώς ups γιατί ενώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι, δεν έχουν 1ms απόκριση, μπορεί να π.χ. να έχουν 30ms και σε ευαίσθητα μηχανήματα όπως ο υπολογιστής να μην τον κρατήσουν αναμμένο σε διακοπή, δεν θα είναι 100% αδιάλειπτη η παροχή (uninterrupted power supply ντε).

Από την άλλη τα κανονικά ups που έχουν αρκετή χωρητικότητα κοστίζουν ένα νεφρό. Εγώ έκανα πατέντα σε ένα των 2000VA και έβαλα και συν 2 εξωτερικές μπαταρίες παράλληλα και πλέον την ψιλο-παλεύει. Όμως είναι κουραστικό να κάνω πάντα πατέντες για να κάνω την δουλειά μου.

Ένα πραγματικό ups με τεράστια χωρητικότητα σαν αυτό είναι ότι πρέπει, κι ας κοστίζει 600~800 δολάρια, λογικό είναι, τα περισσότερα ups που κάνουν 150~200 ευρώ έχουν με το ζόρι 100wh, γι' αυτό και κρατάνε μόνο μερικά λεπτά σε υπολογιστή με ελαφρό load.

αφου πηρες threadripper που ειναι ακριβος τοτε θα δωσεις δυστυχως και τα αναλογα λεφτα να παρεις πx ενα 1500 εως 2000va ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάντως που έχω Threadripper παιδιά και αν έχει μεγάλο φόρτο, το κανονικό UPS έπεφτε μέχρι πρόσφατα δεν θα με χαλούσε να έχω ένα τέτοιο θηρίο, όχι γι ανα το παίρνω μαζί μου αλλά για τις διακοπές ρεύματος.

Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω κάτι από τα ecoflow, που δεν είναι ακριβώς ups γιατί ενώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι, δεν έχουν 1ms απόκριση, μπορεί να π.χ. να έχουν 30ms και σε ευαίσθητα μηχανήματα όπως ο υπολογιστής να μην τον κρατήσουν αναμμένο σε διακοπή, δεν θα είναι 100% αδιάλειπτη η παροχή (uninterrupted power supply ντε).

Από την άλλη τα κανονικά ups που έχουν αρκετή χωρητικότητα κοστίζουν ένα νεφρό. Εγώ έκανα πατέντα σε ένα των 2000VA και έβαλα και συν 2 εξωτερικές μπαταρίες παράλληλα και πλέον την ψιλο-παλεύει. Όμως είναι κουραστικό να κάνω πάντα πατέντες για να κάνω την δουλειά μου.

Ένα πραγματικό ups με τεράστια χωρητικότητα σαν αυτό είναι ότι πρέπει, κι ας κοστίζει 600~800 δολάρια, λογικό είναι, τα περισσότερα ups που κάνουν 150~200 ευρώ έχουν με το ζόρι 100wh, γι' αυτό και κρατάνε μόνο μερικά λεπτά σε υπολογιστή με ελαφρό load.

Αυτό δεν είναι το νόημα για τον περισσότερο κόσμο; Να κρατήσει μερικά λεπτά, να αποθηκεύσεις τη δουελιά σου και να κλείσεις κανονικά το μηχάνημα.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβα γκατζετακια χωρις σοβαρο λογο υπαρξης. φορητο δεν θα το ελεγα και τοσο λογω βαρους και ογκου. με μεγαλη αυτονομια δεν θα το εξεγα επισης λογω μπαταριων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ggelhsva είπε

Είμαι 39 χρονών και μάλλον έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις: τι ακριβώς είναι το power station?

Ένα μεγάλο power bank.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, zio10 said:

Αυτό δεν είναι το νόημα για τον περισσότερο κόσμο; Να κρατήσει μερικά λεπτά, να αποθηκεύσεις τη δουελιά σου και να κλείσεις κανονικά το μηχάνημα.

Ναι αλλά ο Threadripper μου αν είναι σε πλήρες load το κανονικό ups τα έπαιζε και έσβηναν όλα. Έχω 1500w τροφοδοτικό, το ups είναι 2200VA που υποτίθεται ότι πιάνει τα 1500w και ο TR ποτέ δεν έτρωγε τόσα καν και πάλι το ups δεν την πάλευε.

Οπότε ένα τροφοδοτικό που να σηκώνει αρκετά watt και αρκετή ώρα θα μου έκανε την δουλειά μου να το κρατάει έστω μερικά λεπτά και γιατί όχι παραπάνω, κάποιες φορές η διακοπή ρεύματος κρατάει από μερικά δευτερόλεπτα ως και 5 λεπτά, εκεί θα μπορούσα απλά να μην κλείσω όλη την δουλειά και πρέπει να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.

13 hours ago, poulinos said:

αφου πηρες threadripper που ειναι ακριβος τοτε θα δωσεις δυστυχως και τα αναλογα λεφτα να παρεις πx ενα 1500 εως 2000va ups

2200VA έχω, αλλά και πάλι για κάποιον λόγο έπαψε να το σηκώνει, στην αρχή το κατάφερνε για το πολύ 1 λεπτό, αργότερα λογικά έχασαν την απόδοσή τους οι μπαταρίες, τώρα που έβαλα άλλες δύο εξωτερικές κάτι γίνεται πάλι, απλά όπως είπα έχω συνδεδεμένες μπαταρίες εκτός κουτιού.

Και λέμε το ίδιο πράγμα, εφόσον έδωσα αρκετά λεφτά για TR δεν θα με χαλούσε να δώσω κάποια χρήματα για να πάρω κάτι τόσο ακριβό όπως αυτό εφόσον φυσικά έχει την ίδια απόκριση με ένα ups και δεν είναι όπως τα ecoflow, που ναι μεν έχουν ups mode αλλά δεν έχουν αρκετά καλή απόκριση για ευαίσθητες συσκευές.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Παρόλο που η ASUS δεν ανέφερε αναλυτικές προδιαγραφές για το ROG Mjolnir, η εταιρεία ισχυρίζεται ότι μπορεί να τροφοδοτήσει ένα gaming PC εξοπλισμένο με κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce RTX 4080 για έως και μία ώρα. Αν και παραμένει ασαφές αν αυτός ο ισχυρισμός αφορά ένα desktop υπολογιστή ή ένα laptop, το πιθανότερο σενάριο είναι να αναφέρεται στο τελευταίο.

Με 768 wh αγαπητό insomnia δεν εννοεί το laptop σίγουρα. Αλίμονο αν θέλανε τα laptop τέτοια μπαταρία για να αντέξουν μία ωρα. Ένας pc με μία 4080 σε full gaming καίει περίπου 750 watt σε μία ώρα (όσα είναι και η χωρητικότητα της μπαταρίας). Οπότε ξεκάθαρα αναφέρεται σε desktop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...