Προς το περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο για καθαρισμό


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει σε κάποιον ειδοποιητήριο για τους καθαρισμούς οικοπέδων από τα χόρτα κλπ.

Μου ήρθε σήμερα κάτι από ΕΛΤΑ αλλά απουσιαζα και μου άφησαν χαρτάκι.Δεν ξέρω αν αφορά τον καθαρισμό οικοπέδων αυτό το χαρτί αλλά δεν περιμένω κάτι άλλο γενικά οπότε για αυτό σας ρωτάω.

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφορά αυτό το θέμα το οικόπεδο είναι 400 χλμ μακριά και είναι δύσκολο να το τακτοποιήσω.Ειναι απόμερο μέρος χωρίς κατοίκους κιόλας ώστε να στείλω εργάτη.

Αν το αγνοήσω και δεν πάω να το παραλάβω τρώω πρόστιμο;

Πώς μπορώ να μάθω τον αποστολέα χωρίς να πάω να το παραλάβω ώστε να σιγουρευτώ ότι είναι αυτό;

Στην ηλεκτρονική αναζήτηση του ΕΛΤΑ που πάτησα με τον κωδικό δεν μου γράφει αποστολέα.

Σε εσάς έχει έρθει κάποιο χαρτι από ΕΛΤΑ για καθαρισμούς οικοπέδων κλπ;

Ευχαριστώ.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

Γράφω πιο πάνω τον λόγο.

To να μην το παραλαμβάνεις δεν σε γλυτώνει απο κάτι.Δεν γλυτώνεις απο όποιες ευθύνες έχεις.

Αν και για τους καθαρισμούς ο δήμος ξέρω να στέλνει ειδοποιητήρια και όχι το κράτος με βάση τον νέο νόμο.

Παντως αν πας στο ταχυδρομείο είμαι σίγουρος ότι θα σε ενημερώσουν ποιος το έχει στείλει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sonikk είπε

Γεια σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει σε κάποιον ειδοποιητήριο για τους καθαρισμούς οικοπέδων από τα χόρτα κλπ.

Μου ήρθε σήμερα κάτι από ΕΛΤΑ αλλά απουσιαζα και μου άφησαν χαρτάκι.Δεν ξέρω αν αφορά τον καθαρισμό οικοπέδων αυτό το χαρτί αλλά δεν περιμένω κάτι άλλο γενικά οπότε για αυτό σας ρωτάω.

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφορά αυτό το θέμα το οικόπεδο είναι 400 χλμ μακριά και είναι δύσκολο να το τακτοποιήσω.Ειναι απόμερο μέρος χωρίς κατοίκους κιόλας ώστε να στείλω εργάτη.

Αν το αγνοήσω και δεν πάω να το παραλάβω τρώω πρόστιμο;

Πώς μπορώ να μάθω τον αποστολέα χωρίς να πάω να το παραλάβω ώστε να σιγουρευτώ ότι είναι αυτό;

Στην ηλεκτρονική αναζήτηση του ΕΛΤΑ που πάτησα με τον κωδικό δεν μου γράφει αποστολέα.

Σε εσάς έχει έρθει κάποιο χαρτι από ΕΛΤΑ για καθαρισμούς οικοπέδων κλπ;

Ευχαριστώ.

Δλδ εχεις ειδοποίηση και το πρωτο πραγμα που σκεφτηκες ειναι οτι ειναι για καθαρισμο; 

Μπορει να ειναι το οτιδήποτε. Απο προ συμπληρωμένα ψηφοδελτια, μεχρι απο ασφαλεια ή τραπεζα. 

ΑΑΑΑΑΝΝΝ ειναι για καθαρισμο. Ακομα και αν δεν το παραλαβεις, θα το καθαρισουν και θα σου στειλουν τα εξοδα... οποτε... δωρον αδωρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gorge18 είπε

Δλδ εχεις ειδοποίηση και το πρωτο πραγμα που σκεφτηκες ειναι οτι ειναι για καθαρισμο; 

Μπορει να ειναι το οτιδήποτε. Απο προ συμπληρωμένα ψηφοδελτια, μεχρι απο ασφαλεια ή τραπεζα. 

ΑΑΑΑΑΝΝΝ ειναι για καθαρισμο. Ακομα και αν δεν το παραλαβεις, θα το καθαρισουν και θα σου στειλουν τα εξοδα... οποτε... δωρον αδωρον.

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που λες.

Χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη μπουκαρουν στην ιδιοκτησία σου  και αλωνιζουν;

Αυτό που λες πρώτον είναι παρανομο και δεύτερον δεν το γράφει πουθενά στις ανακοινώσεις που έβγαλαν.

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sonikk είπε

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που λες.

Χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη μπουκαρουν στην ιδιοκτησία σου  και αλωνιζουν;

Αυτό που λες πρώτον είναι παρανομο και δεύτερον δεν το γράφει πουθενά στις ανακοινώσεις που έβγαλαν.

Λεει πουθενά στις ανακοινώσεις ότι στέλνουν ειδοποιήσεις;

Και ναι ο δήμος μπορεί να μπει  και να καθαρίσει  και να στειλει  πρόστιμο

Εάν οι ιδιοκτήτες δεν πραγματοποιήσουν τον καθαρισμό μέχρι τις 30 Απριλίου, οι δήμοι είναι υποχρεωμένοι να τους ενημερώσουν ότι πρέπει να το πράξουν εντός 10 ημερών, αλλιώς τον καθαρισμό αναλαμβάνει αυτεπαγγέλτως ο δήμος, ο οποίος χρεώνει με πρόστιμο τους ιδιοκτήτες.

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης των υπόχρεων για τον καθαρισμό, τους επιβάλλεται πρόστιμο που ανέρχεται σε 0,50 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, πάνω στο οποίο υπάρχει προσαύξηση, εφόσον το έργο πραγματοποιήσει ο δήμος.

https://www.aftodioikisi.gr/ota/dimoi/dimoi-ypochreotikos-o-katharismos-oikopedon-prostimo-amp-fylakisi-gia-ameleis-idioktites/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε και αυτό για να μην νομίζεις ότι αν δεν παραλάβεις το -αρχικό- ειδοποιητήριο απαλλάσσεσαι από την υποχρέωση καθαρισμού.

"Ο οικείος Δήμος, μεριμνά για την ενημέρωση των υπόχρεων, με κάθε πρόσφορο μέσο, για το περιεχόμενο της υποχρέωσης καθαρισμού, όπως με ανάρτηση στην ιστοσελίδα και στον πίνακα ανακοινώσεων του οικείου Δήμου, αποστολή ενημερωτικού υλικού στην ταχυδρομική ή ηλεκτρονική διεύθυνση του υπόχρεου ή τυχόν αντικλήτου του, ενημερώσεις στα καταστήματα του Δήμου ή των Δημοτικών Διαμερισμάτων, σε τοπικούς φορείς και συλλόγους, σε συνεργασία με την οικεία Πυροσβεστική Υπηρεσία."

Ούτε εδώ αναφέρει κάπου, ότι όποιος μένει μακριά μπορεί να το αφήνει ρημάδι.

 

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sonikk είπε

Χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη μπουκαρουν στην ιδιοκτησία σου  και αλωνιζουν;

Κανεις πλακα, ετσι; 

Γιατι, για μια στιγμη νόμιζα οτι μιλας σοβαρα. 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sonikk μην ξέχασες μια το καλοκαίρι στην πρώτη φωτιά να βγεις να κράξεις το κράτος, την πυροσβέστικη, τους εμπρηστές και γενικότερα οποιονδήποτε εκτός από ανεύθυνα τυπάκος σαν εσένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

@sonikk μην ξέχασες μια το καλοκαίρι στην πρώτη φωτιά να βγεις να κράξεις το κράτος, την πυροσβέστικη, τους εμπρηστές και γενικότερα οποιονδήποτε εκτός από ανεύθυνα τυπάκος σαν εσένα 

Πώς να πάρει φωτιά;Ένας σκέτος βράχος είναι όλο πέτρα χωρίς ίχνος χόρτου το συγκεκριμένο.Απλα αυτοί δεν το ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sonikk είπε

Πώς να πάρει φωτιά;Ένας σκέτος βράχος είναι όλο πέτρα χωρίς ίχνος χόρτου το συγκεκριμένο.Απλα αυτοί δεν το ξέρουν.

Πραγματικά πρέπει να τρολάρεις σε κάθε ποστ.

Αφου ειναι βράχος χωρίς χόρτα, γιατι γράφεις ότι δεν θες να το καθαρίσεις γιατί εισαι μακρια!?!?!?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gorge18 said:

Κανεις πλακα, ετσι; 

Γιατι, για μια στιγμη νόμιζα οτι μιλας σοβαρα. 

Και όμως, σοβαρά μιλούσε.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πραγματικά πρέπει να τρολάρεις σε κάθε ποστ.

Αφου ειναι βράχος χωρίς χόρτα, γιατι γράφεις ότι δεν θες να το καθαρίσεις γιατί εισαι μακρια!?!?!?

Μπορει να νομιζει οτι πρεπει να παει με πιεστικο να πλυνει τον βραχο 

 

image.jpeg.010db6eda79bedc08181dc08db9fc7ff.jpeg

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...