Προς το περιεχόμενο

Η Cooler Master παρουσιάζει κολοσσιαία κυρτή gaming οθόνη...57 ιντσών 


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, defortune είπε

Όπως είπε και ο φίλος Diavolos666 παρακάτω, είμαι υπέρ, αρκεί να είναι μεγάλη, (από 34 και πάνω). Σε βοηθάει πολύ καθώς κάνεις focus εκεί που έχεις τη δουλειά σου. Εγώ με 34 είμαι μία χαρά και μου πήρε μόλις μία εβδομάδα να το συνηθίσω. Σαφέστατα τώρα κοιτάω την ίδια σε OLED ή λίγο μεγαλύτερη αλλά αφού τακτοποιήθηκα με το setup, inches, curvature, τώρα είμαι full in για quality. Πήρε συνάδελφος στη δουλειά και πραγματικά μόλις επέστρεψα σπίτι και είδα τη δική μου έπαθα ζημιά...

Δεν υπαρχει επιστροφή από ulltrawide. Ξεκίνησα 2018 με 29αρα ips πήγα 34αρα VA και τώρα 34αρα oled και επόμενη αλλαγή 34αρα oled 4K γιατί μέχρι στιγμής είναι 1440p. Ούτε το κεφάλι πάνω κάτω τίποτα. Αριστερά δεξιά όσο είναι το εύρος του οπτικού μας πεδίου. Ταινίες παιχνίδια productivity όλα ειναι εξαιρετικά. Το 16 9 μου φαίνεται τετράγωνο πια και απαρχαιωμενο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

@Diavolos666

@defortune

Παιδιά εσείς έχετε την 57ρα Samsung neo g9;

Πιστεύετε ότι άξιζε η μετάβαση σε αυτή; Τώρα είμαι σε 47ρα lg oled 4k.

Τη θέλω για άπλωμα παραθύρων και προγραμματισμό. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δε θέλω να κάνω upscaling τα win 11 και φοβάμαι ότι στο 100% θα είναι όλα πολύ μικρά, ενώ η 47ρα που ειμαι τωρα είναι το νορμάλ μέγεθος για single 4k.

Επίσης με τη 47ρα βρίσκω ωραίο ότι εχω οθόνη πιο ψηλά από την ευθεία του κεφαλιού, δεν με πειράζει που χρειάζεται μερικές φορές να σηκώσω το κεφάλι.

Με άλλα λόγια μου ακούγεται ωραία η ιδέα του dual 4k, όμως είναι λίγες οι ίντσες ακόμα και οι 57 για τέτοια ανάλυση και φοβάμαι όλα θα είναι μικροσκοπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, philos said:

@Diavolos666

@defortune

Παιδιά εσείς έχετε την 57ρα Samsung neo g9;

Πιστεύετε ότι άξιζε η μετάβαση σε αυτή; Τώρα είμαι σε 47ρα lg oled 4k.

Τη θέλω για άπλωμα παραθύρων και προγραμματισμό. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δε θέλω να κάνω upscaling τα win 11 και φοβάμαι ότι στο 100% θα είναι όλα πολύ μικρά, ενώ η 47ρα που ειμαι τωρα είναι το νορμάλ μέγεθος για single 4k.

Επίσης με τη 47ρα βρίσκω ωραίο ότι εχω οθόνη πιο ψηλά από την ευθεία του κεφαλιού, δεν με πειράζει που χρειάζεται μερικές φορές να σηκώσω το κεφάλι.

Με άλλα λόγια μου ακούγεται ωραία η ιδέα του dual 4k, όμως είναι λίγες οι ίντσες ακόμα και οι 57 για τέτοια ανάλυση και φοβάμαι όλα θα είναι μικροσκοπικά.

Εγώ έχω την πρώτη G9 των 49", θεωρώ τις διαστάσεις λίγο off, δηλαδή ο λόγος 32:9 ή θα έχεις δεξιά και αριστερά όλο το οπτικό πεδίο και θα βλέπεις κενό πάνω και κάτω ή αν βλέπεις το πάνω και κάτω σωστά θα χάνεις από τις πλευρές. Αυτό όμως είναι για gaming, για multitasking κάνει την δουλειά της σαν να έχεις δύο οθόνες την μία δίπλα στην άλλη χωρίς το bezel οπότε δικαιώνει την ύπαρξή της.

Επίσης η ανάλυση είναι τόσο όσο για το μέγεθος, δεν βλέπω και πίξελ αλλά δεν θέλω και scaling.

Η πυκνότητα των πίξελ στην 57" είναι 140ppi (στην 49" είναι 110ppi)
Μία οθόνη 47" 4K έχει (υπολογισμένα) περίπου 94 ppi

...οπότε η 57" έχει 67% παραπάνω πυκνότητα στα πίξελ σε σχέση με την δική σου.

Αλλιώς σκέψου ότι η 57" G9 σε διαστάσεις είναι ίδια με 2x 32" 4Κ, οπότε αν είσαι ΟΚ με την 47" 4Κ θα έχει αρκετή διαφορά.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...