Προς το περιεχόμενο

Η Cooler Master παρουσιάζει κολοσσιαία κυρτή gaming οθόνη...57 ιντσών 


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον εκθεσιακό χώρο της Cooler Master στη Computex 2024 είδαμε μια τεράστια κυρτή οθόνη gaming 57 ιντσών, την GP57ZS, τραβώντας την προσοχή με το εντυπωσιακό της μέγεθος και τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά της.

Διαθέτοντας ανάλυση dual-4K (7.680 x 2.160 pixels) και καμπυλότητα 1000R, η συγκεκριμένη οθόνη στοχεύει να προσφέρει μια απαράμιλλη εμπειρία gaming. Η GP57ZS χρησιμοποιεί τεχνολογία VA Mini-LED, καλύπτοντας το 98% της χρωματικής γκάμας DCI-P3, εξασφαλίζοντας ζωντανά και ακριβή χρώματα.

Προς το παρόν, η Cooler Master GP57ZS αποτελεί proof of concept, παρουσιάζοντας τις εξελίξεις της εταιρείας σε διάφορες υποστηρικτικές τεχνολογίες. Αυτές περιλαμβάνουν μια προσαρμοσμένη ψύκτρα που έχει σχεδιαστεί για να διατηρεί την οθόνη δροσερή, ένα καινοτόμο σύστημα ήχου και ένα μοντέρνο σχεδιασμό. Αν και δεν είναι ακόμη διαθέσιμα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η GP57ZS υπόσχεται να προσφέρει μια καθηλωτική εμπειρία, χάρη στο μέγεθος της, την υψηλή πυκνότητα pixel και τον οπίσθιο φωτισμό Mini LED 2304 ζωνών, ο οποίος προσφέρει εξαιρετική αντίθεση.

image.jpeg.462b6025292f44e429b1bd9a16c12f5a.jpeg

Η Cooler Master παρουσίασε επίσης δύο οθόνες 27 ιντσών QHD στην Computex: την GP27QP, μια premium επίπεδη οθόνη για καθημερινή χρήση, και την GM27QP, μια κυρτή οθόνη κατάλληλη τόσο για εργασία όσο και για gaming. Και οι δύο οθόνες διαθέτουν υψηλό pixel density, γρήγορους ρυθμούς ανανέωσης (έως 240 Hz για την GP27QP και 160 Hz για την GM270P), γρήγορους χρόνους απόκρισης 1 ms, ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και τεχνολογία χαμηλού μπλε φωτισμού για άνετη χρήση ειδικά το βράδυ χωρίς να κουράζει τα μάτια.

Η GP27QP, που τοποθετείται ως το premium μοντέλο, προσφέρει ελαφρώς υψηλότερους ρυθμούς ανανέωσης, πιστοποίηση HDR1000 (σε σύγκριση με HDR400 της GM27QP) και ανώτερη αντίθεση χάρη στην τεχνολογία Mini LED με 1.152 dimming ζώνες. Επιπλέον, η GP27QP περιλαμβάνει συνδεσιμότητα οθόνης USB Type-C μαζί με HDMI και DisplayPort, παρέχοντας βολική συμβατότητα με φορητούς υπολογιστές και έξυπνες συσκευές.

Η Cooler Master δεν ανέφερε κάτι για τιμές, κάτι που θα κάνει όπως μας ενημέρωσε μέσα στο καλοκαίρι.

Powered by Huawei Pura 70 Series 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέτε "καινοτόμο σύστημα ήχου", τί το καινοτόμο θα έχει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή η οθόνη, πέραν όσων ήδη έχουμε δει. 

Ή απλά πετάνε μία λέξη και άντε γεια? Μέχρι και η Apple κατάλαβε τη γελοιότητα της λέξης, και σταμάτησε εδώ και χρόνια να τη χρησιμοποιεί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο έπιασαν οι 3D, άλλο τόσο έπιασαν και οι πανάσχημες στον χώρο κυρτές τηλεοράσεις και μόνιτορς... Παίρνει ο άλλος 2 έξτρα μόνιτορς, τα βάζει δεξιά κι αριστερά κι έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Προς το παρόν, η Cooler Master GP57ZS αποτελεί proof of concept

..το έχει κάνει η Samsung με την 57-inch Odyssey Neo G9 (2,392 dimming zones) και η Acer 57-inch Predator Z57 DUHD (2,304 dimming zones). Και οι δύο είναι ίδιας ανάλυσης, 240 Hz ρυθμό, 1000R κυρτότητα. Η συγκεκριμένη έχει 2304 dimming zones.

Proof of concept... ας πάρουν μία από τις υπάρχουσες και ας βάλουν πάνω το στίκερ τους τότε να γίνει πραγματικότητα.

4 hours ago, Eloy said:

Οσο έπιασαν οι 3D, άλλο τόσο έπιασαν και οι πανάσχημες στον χώρο κυρτές τηλεοράσεις και μόνιτορς... Παίρνει ο άλλος 2 έξτρα μόνιτορς, τα βάζει δεξιά κι αριστερά κι έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Εγώ έχων την Odyssey G9 την πρώτη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δύο οθόνες με bezel στην μέση είναι τέρμα προηγούμενη δεκαετία.

Η δε κυρτότητα είναι τεράστιο must, πήγα να δω οθόνη flat 34" ultra wide 21:9 και νόμισα ότι έχει πρηστεί στο κέντρο και οι άκρες μου φαινόταν μικρότερες. Είναι και θέμα συνήθειας προφανώς.

~~~
Η μόνη μου επισήμανση είναι ότι το 32:9 είναι πολύ wide και υπάρχει χώρος από πάνω και κάτω της οθόνης άχρηστος... το sweet spot ήταν, είναι και θα παραμείνει το 21:9 γιατί έτσι είναι το οπτικό πεδίο του ανθρώπου.

Αν π.χ. έβγαζαν μία 49", 5120x2160 (21:9) στα 240Hz θα ήταν η δολοφονία της παλιάς G9.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Diavolos666 said:

..το έχει κάνει η Samsung με την 57-inch Odyssey Neo G9 (2,392 dimming zones) και η Acer 57-inch Predator Z57 DUHD (2,304 dimming zones). Και οι δύο είναι ίδιας ανάλυσης, 240 Hz ρυθμό, 1000R κυρτότητα. Η συγκεκριμένη έχει 2304 dimming zones.

Proof of concept... ας πάρουν μία από τις υπάρχουσες και ας βάλουν πάνω το στίκερ τους τότε να γίνει πραγματικότητα.

Εγώ έχων την Odyssey G9 την πρώτη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δύο οθόνες με bezel στην μέση είναι τέρμα προηγούμενη δεκαετία.

Η δε κυρτότητα είναι τεράστιο must, πήγα να δω οθόνη flat 34" ultra wide 21:9 και νόμισα ότι έχει πρηστεί στο κέντρο και οι άκρες μου φαινόταν μικρότερες. Είναι και θέμα συνήθειας προφανώς.

~~~
Η μόνη μου επισήμανση είναι ότι το 32:9 είναι πολύ wide και υπάρχει χώρος από πάνω και κάτω της οθόνης άχρηστος... το sweet spot ήταν, είναι και θα παραμείνει το 21:9 γιατί έτσι είναι το οπτικό πεδίο του ανθρώπου.

Αν π.χ. έβγαζαν μία 49", 5120x2160 (21:9) στα 240Hz θα ήταν η δολοφονία της παλιάς G9.

Α να αγιάσει το στόμα σου φίλε  insomniac. Έχω ακριβώς την ίδια G9 και ενώ πριν χρησιμοποιούσα 2 monitors (είμαι γραφίστας και βόλευε πολύ να πετάω όλα μου τα εργαλεία στη μία οθόνη και να έχω καθαρή την εικόνα στη δεύτερη), από τότε που την πήρα τα πέταξα όλα!

Επίσης, είναι αλήθεια ότι και εγώ, έχοντας συνηθίσει μεγάλο curvature , όταν ξαναέκατσα μπροστά σε οθόνη φίλου μου flat, είχα την ψευδαίσθηση ότι "φουσκώνει" στο κέντρο...  Once you go curved you never go back!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, defortune είπε

Α να αγιάσει το στόμα σου φίλε  insomniac. Έχω ακριβώς την ίδια G9 και ενώ πριν χρησιμοποιούσα 2 monitors (είμαι γραφίστας και βόλευε πολύ να πετάω όλα μου τα εργαλεία στη μία οθόνη και να έχω καθαρή την εικόνα στη δεύτερη), από τότε που την πήρα τα πέταξα όλα!

Επίσης, είναι αλήθεια ότι και εγώ, έχοντας συνηθίσει μεγάλο curvature , όταν ξαναέκατσα μπροστά σε οθόνη φίλου μου flat, είχα την ψευδαίσθηση ότι "φουσκώνει" στο κέντρο...  Once you go curved you never go back!!!

Είχα πάντα την απορία αν βρίσκει εφαρμογή μια κυρτή οθόνη πέρα απο το gaming σε content editors. Φωτογραφία....βίντεο.........είσαι πλέον υπερ των κυρτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, octap79 said:

Είχα πάντα την απορία αν βρίσκει εφαρμογή μια κυρτή οθόνη πέρα απο το gaming σε content editors. Φωτογραφία....βίντεο.........είσαι πλέον υπερ των κυρτών?

Όταν η οθόνη είναι πολύ μεγάλη ναι, από 34 ίντσες και πάνω σίγουρα το χρειάζεται. Γιατί όταν γυρνάς το κεφάλι δεξιά και αριστερά εσύ μένεις ακίνητος άρα δημιουργείς έναν οπτικό κύκλο, αν η οθόνη συνεχίζεις να έχει ίδια απόσταση από τα μάτια σου (κυρτή) τότε δεν αλλάζει κάτι οπτικά. Αν η οθόνη είναι flat τις άκρες σχεδόν δεν τις βλέπεις ανάλογα το μέγεθος της οθόνης φυσικά.

Σκέψου ότι όσοι είχαν δύο οθόνες την μία δίπλα στην άλλη ΠΟΤΕ δεν τις είχαν ευθυγραμμισμένες, πάντα τις είχαν υπό μία γωνία για να τις έχουν και τις δύο να τους κοιτάνε στα μάτια.

Αν θέλεις να κάνεις τεστ και έχεις μεγάλη τηλεόραση, π.χ. 55" κάτσε σε απόσταση που θα ήταν αν την χρησιμοποιούσες σε υπολογιστή, και δες ότι τις άκρες είναι δύσκολο να τις δεις και αν είχες τίποτα κείμενο ή κάτι μικρό που θα έπρεπε να το δεις με ακρίβεια θα έπρεπε να μετακινείς τον εαυτό σου για να το δεις πιο κάθετα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια μαύρα.   Αν ήταν OLED θα μιλούσαμε.   Αλλά η φωτογραφία από γωνία δείχνει την χάλια γωνία θέασης.  Και το μέγεθος υπερβολή... Μέχρι 49 σε τέτοιο φορμά κάτι πάει και έρχεται.  Θα μου πεις άλλη ανάλυση.  Οκ.  Προτιμώ την προηγούμενη τη Philips με OLED panel στις 49 δαγκωτο.   Και σίγουρα θα είναι και ποιο ακριβή αυτή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/06/2024 at 13:46, octap79 said:

Είχα πάντα την απορία αν βρίσκει εφαρμογή μια κυρτή οθόνη πέρα απο το gaming σε content editors. Φωτογραφία....βίντεο.........είσαι πλέον υπερ των κυρτών?

Όπως είπε και ο φίλος Diavolos666 παρακάτω, είμαι υπέρ, αρκεί να είναι μεγάλη, (από 34 και πάνω). Σε βοηθάει πολύ καθώς κάνεις focus εκεί που έχεις τη δουλειά σου. Εγώ με 34 είμαι μία χαρά και μου πήρε μόλις μία εβδομάδα να το συνηθίσω. Σαφέστατα τώρα κοιτάω την ίδια σε OLED ή λίγο μεγαλύτερη αλλά αφού τακτοποιήθηκα με το setup, inches, curvature, τώρα είμαι full in για quality. Πήρε συνάδελφος στη δουλειά και πραγματικά μόλις επέστρεψα σπίτι και είδα τη δική μου έπαθα ζημιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...