Προς το περιεχόμενο

Τo Spotify αυξάνει ξανά τις τιμές του στις ΗΠΑ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Τι να τα κάνεις τα flac στο κινητό; Τσάμπα χώρο πιάνουν.

Σχετικά με το ποστ, ο μέσος χρήστης δεν έχει κάποια εναλλακτική λύση για μουσική στο κίνητο πέρα από άλλα streaming services. Το youtube έχει άπειρες διαφημίσεις και μεγάλη κατανάλωση δεδομένων, να βάλουν 3rd party app που να μπλοκάρει διαφημίσεις και να παίζει μουσική στο background σίγουρα δε ξέρουν. Για diy streaming λύση (navidrome κλπ) προφανώς ούτε λόγος. Το μόνο που τους απομένει είναι youtube to mp3 converter και ένα ένα τα τραγουδάκια στο κινητό. Ε για τη γριά που καλόμαθε στα σύκα αυτό είναι πολύ χρονοβόρο, οπότε αναγκαστικά πληρώνουν ό,τι τους ζητάει το spotify κάθε φορά.

Με YouTube & you tube music από Αργεντινή ή άλλες εναλλάκτες χώρες μια χαρά βολεύεσαι φτηνά και "νόμιμα"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω 2 άτομο για family πρόγραμμα για να μοιραζόμαστε τη χρέωση αν θέλει κάποιος μου στέλνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Bogdi said:

Τα κινητά έχουν 256/512 GB αποθηκευτικό κατά μέσο όρο. Το να πιάνει τα 10 με 20% (50GB περίπου) του χώρου είναι αμελητέο τίμημα. Στην χειρότερη σε παλιότερα κινητά βάζεις μια SD και τέλος.

Δεν υπάρχει λόγος για FLAC σε φορητή συσκευή, με μια καλή μετατροπή σε vorbis Q6 ή AAC 150+ kbps η διαφορά δεν είναι διακριτή με ABX τυφλό τεστ ακόμα και σε κανονικό ηχοσυστημα. Για PC χωρίς όριο χώρου και για αρχειακούς σκοπούς εννοείται FLAC, σε φορητές συσκευές είναι σπατάλη χώρου

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LUCKX2 είπε

Είχα για χρόνια Spotify, μετά Deezer και για λίγο YouTube music και Apple music, δοκίμασα πέρυσι το Tidal και έμεινα σε αυτό, ειδικά τελευταία με την πολιτική της εταιρείας που έφερε το Hires στο βασικό πακέτο χωρίς έξτρα χρέωση είναι ότι καλύτερο, στο Reddit στις κοινότητες έχουν να λένε για αυτό, επίσης η νέα εμφάνιση της αρχικής σελίδας στην beta έκδοση τα σπάει και ετοιμάζουν σύντομα να δωθεί σε όλους, το ίδιο σταθερή τόσο σε iOS όσο και σε Android κινητά, μινιμαλ UI και λειτουργικό. Η μουσική βιβλιοθήκη είναι εξαιρετική όπως και ο αλγόριθμος στα προτεινόμενα, με τιμή στην Ελλάδα στα 7,49€ ( μέσο της σελίδας Tidal.com, γιατί μέσο των stores παίρνουν προμήθεια η Apple και η Google)

Μπορεις να μεταφερεις λιστες απο Spotify σε Tidal απο iOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύξηση σε συνδρομές ξέρουν να κάνουν,καμιά αυξησούλα σε χαμηλόμισθους υπαλλήλους και δημιουργούς θα κάνουν η χρειάζονται οι ceo καινούργια lamborghini φέτος?.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Εγω εχω 1500 τραγουδια σε FLAC ολα σε κινητο/pc κτλ μεσο ορο 50MB το καθε αρχειο και τελος. Δεν ασχολουμαι με streaming μουσικης ουτε χρειαζεται να με προωθουν οτι θελουν αυτοι να ακουσω. Εχω τα δικα μου και ακουω αυτα που θελω εγω. 

Την καλύτερη δουλειά κάνεις. Εγώ ότι ακούω το έχω σε MP3 στο κινητό αλλά ίδια λογική.

Κάποια στιγμή απλά θέλω να στήσω ένα δικό μου streaming server (π.χ. Ampache). Για να τα έχω όλα κεντρικοποιημένα αντί να χρειάζεται να κάνω συνέχεια copy paste από το PC στο κινητό κάθε φορά που κάνω αλλαγές στη συλλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flac βιβλιοθήκη σε Plex Media Server και Plex Amp στο κινητό και να πάνε να μπιπ...

Απαξ και στησεις το δικο σου σερβερ δεν τους χρειάζεσαι πλέον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν υπάρχει λόγος για FLAC σε φορητή συσκευή, με μια καλή μετατροπή σε vorbis Q6 ή AAC 150+ kbps η διαφορά δεν είναι διακριτή με ABX τυφλό τεστ ακόμα και σε κανονικό ηχοσυστημα. Για PC χωρίς όριο χώρου και για αρχειακούς σκοπούς εννοείται FLAC, σε φορητές συσκευές είναι σπατάλη χώρου

Σωστά, έχεις δίκιο σε αυτό. Σε τυπικές συσκευές που θα παίζεις από το κινητό δεν είναι εύκολο να ακουστεί η διαφορά. Σε δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα, μπορεί και σε άλλους, απλά έχω ριπαρισμένα τα CD μου στο PC και κάνω sync τα folder που θέλω στο κινητό. Κανονικά με την λύση των lossy θα πρέπει να κρατάω και δεύτερη κόπια από τα αρχεία για να τα βάζω στο κινητό. (Πέρα από το conversion των 1500 κομματιών που θα θέλει). Όποιος έχει μεράκι ασχολείται και τα φτιάχνει.

Προσωπικά δεν μπορώ να γεμίσω τα 256GB του κινητού μου και τα πετάω ατόφια FLAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Helectronic είπε

Flac βιβλιοθήκη σε Plex Media Server και Plex Amp στο κινητό και να πάνε να μπιπ...

Απαξ και στησεις το δικο σου σερβερ δεν τους χρειάζεσαι πλέον 

Και το ρεύμα για το nas ή το server δεν ειναι τζαμπα βέβαια.....τεσπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Bogdi said:

Σωστά, έχεις δίκιο σε αυτό. Σε τυπικές συσκευές που θα παίζεις από το κινητό δεν είναι εύκολο να ακουστεί η διαφορά. Σε δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα, μπορεί και σε άλλους, απλά έχω ριπαρισμένα τα CD μου στο PC και κάνω sync τα folder που θέλω στο κινητό. Κανονικά με την λύση των lossy θα πρέπει να κρατάω και δεύτερη κόπια από τα αρχεία για να τα βάζω στο κινητό. (Πέρα από το conversion των 1500 κομματιών που θα θέλει). Όποιος έχει μεράκι ασχολείται και τα φτιάχνει.

Προσωπικά δεν μπορώ να γεμίσω τα 256GB του κινητού μου και τα πετάω ατόφια FLAC.

Το μέγεθος των FLAC μου είναι αρκετές πάνω από την μνήμη κινητών οπότε δεν μπορώ να το κάνω αυτό😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, octap79 είπε

Και το ρεύμα για το nas ή το server δεν ειναι τζαμπα βέβαια.....τεσπά

Εξαρτάται τι κάνει ο server. Αν κάνει και streaming ταινιών και έχεις  σαν cloud drive  τα αρχεία σου , γλυτωνεις και από το Google drive κάποια χρήματα όποτε συμφέρει.

Αλλα στο θέμα μουσικής ειδικά άμα έχεις οικογένεια , δεν μπορείς να βάλεις στον άλλον να ψαχνει από τα τραγούδια σου ή να θέλει κάποιος να ακούσει καινούργιες κυκλοφορίες. Αγοράζεις το οικογενειακό  πακέτο (οποία εταιρείας ειναι Spotify, Apple Music κτλ)και τέλος. Προσωπικά μια και η γυναίκα έχει iPhone και εγώ iPad  πήγα σε Apple one family  (δυστυχώς)και ησύχασα . Το ίδιο θα κάνει κάποιος από την μεριά Android με την google κυρίως. Αλλά δυστυχώς δημιουργείται ολιγοπώλιο  και οι υπόλοιπες εταιρείες πιέζονται . Πρέπει να ανοίξει η πρόσβαση από google και apple σε εταιρείες σαν το Spotify , netflix κτλ. να προσφέρουν  πακέτα συνδρομών τύπου one με περισσότερες υπηρεσίες. Αλλιώς βλέπω να κλείνουν…

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...