Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με iMac (τυχαία crash/restart)


Koopas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα θέμα με ένα συγκεκριμένο iMac (μοντέλο 2017) το οποίο κάνει reboot (μαύρη οθόνη - γεια σας - επανεκκίνηση) και το μόνο μήνυμα που δείχνει είναι ένα γενικό "Your computer was restarted because of a problem".

Στο συγκεκριμένο έγινε αναβάθμιση δίσκου σε SSD και μετά ξεκίνησε το πάρτι. Στήσιμο OS από το μηδέν, επανεγκατάσταση εφαρμογών, δεν λύνουν το θέμα. Συνήθως, εμφανίζεται όταν δουλεύει εφαρμογές Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere) που σημαίνει ότι ζορίζει λίγο το μηχανάκι.Ο έλεγχος δίσκου με το First Aid δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω εφαρμογές που να κοιτάνε το hardware, όπως τα Windows και θα ήθελα τα φώτα σας.

IMG20240604123023.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Koopas είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα θέμα με ένα συγκεκριμένο iMac (μοντέλο 2017) το οποίο κάνει reboot (μαύρη οθόνη - γεια σας - επανεκκίνηση) και το μόνο μήνυμα που δείχνει είναι ένα γενικό "Your computer was restarted because of a problem".

Στο συγκεκριμένο έγινε αναβάθμιση δίσκου σε SSD και μετά ξεκίνησε το πάρτι. Στήσιμο OS από το μηδέν, επανεγκατάσταση εφαρμογών, δεν λύνουν το θέμα. Συνήθως, εμφανίζεται όταν δουλεύει εφαρμογές Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere) που σημαίνει ότι ζορίζει λίγο το μηχανάκι.Ο έλεγχος δίσκου με το First Aid δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω εφαρμογές που να κοιτάνε το hardware, όπως τα Windows και θα ήθελα τα φώτα σας.

IMG20240604123023.jpg

Γιατί δεν ανοίγεις ticket στην Adobe?

Αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, ίσως φταίει η έκδοση που κάνεις χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Χρησιμοποίησε  το Etrecheck και δες στα διάφορα tabs τι θα σου βγάλει σαν report. 
Υποψιάζομαι κάποιο kernel panic το οποίο θα φανεί εκεί. 
Να φανταστώ ότι έχεις δοκιμάσει εκκίνηση σε Safe mode ? 

Επίσης, αν και είμαι εναντίον των διαφόρων cleaners, optimizers κλπ στο MacOS μια και το λειτουργικό αυτο συντηρηται,  εξαίρεση αποτελεί το Onyx το οποίο το τρέχω  μια φορά το χρόνο περισσότερο για το OCD μου, παρά γιατί χρειάζεται. 
Ίσως να δοκίμαζες να τρέξεις και αυτό που ενδεχομένως να σου διορθώσει κάποια conflicts που δημιουργούν το πρόβλημα ….

Τέλος να ξέρεις τα προγράμματα της Adobe, δεν είναι τόσο καλογραμμένα στις εκδόσεις τους για MacOS. Ήταν και ο λόγος που εγκατέλειψα το Lightroom. 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μπορεί να έχει προκληθεί από το log file Sleep Wake Failure. Για δοκίμασε λοιπόν· click το Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder. 

Πάτησε τα πλήκτρα command + shift + G, copy την διαδρομή /Library/Logs/DiagnosticReports/, paste στο pop-up που έχει προκύψει και Return.

Στο παράθυρο που θα αναδυθεί αναζήτησε το αρχείο Sleep Wake Failure, που έχει δημιουργηθεί πρόσφατα.  Δεξί click επάνω του και “Μετακίνηση στον Κάδο”. Κλείσε το μηχάνημα, το ανοίγεις μετά ~30” και το θέμα αναμένεται να έχει εκλείψει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Θα δοκιμάσω αύριο τις προτάσεις σας. Απορρίπτω μόνο την adobe μιας και κάναμε αρκετά iMac αναβάθμιση και στήσιμο από το μηδέν, με το συγκεκριμένο να βγάζει ασθένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, epinki είπε

Το θέμα μπορεί να έχει προκληθεί από το log file Sleep Wake Failure. Για δοκίμασε λοιπόν· click το Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder. 

Πάτησε τα πλήκτρα command + shift + G, copy την διαδρομή /Library/Logs/DiagnosticReports/, paste στο pop-up που έχει προκύψει και Return.

Στο παράθυρο που θα αναδυθεί αναζήτησε το αρχείο Sleep Wake Failure, που έχει δημιουργηθεί πρόσφατα.  Δεξί click επάνω του και “Μετακίνηση στον Κάδο”. Κλείσε το μηχάνημα, το ανοίγεις μετά ~30” και το θέμα αναμένεται να έχει εκλείψει.

 

 

Πήγα στον φάκελο, αλλά δεν έχει κάποιο αρχείο. Θεωρώ πως δεν έχει θέμα με αυτό, είχαμε δοκιμάσει επίσης να απενεργοποιήσουμε τελείως το sleep mode, χωρίς αποτέλεσμα.

18 ώρες πριν, J0hn82 είπε

Δοκίμασα τα διαγνωστικά, μου δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ.

19 ώρες πριν, Jiakometi είπε


Χρησιμοποίησε  το Etrecheck και δες στα διάφορα tabs τι θα σου βγάλει σαν report. 
Υποψιάζομαι κάποιο kernel panic το οποίο θα φανεί εκεί. 
Να φανταστώ ότι έχεις δοκιμάσει εκκίνηση σε Safe mode ? 

Επίσης, αν και είμαι εναντίον των διαφόρων cleaners, optimizers κλπ στο MacOS μια και το λειτουργικό αυτο συντηρηται,  εξαίρεση αποτελεί το Onyx το οποίο το τρέχω  μια φορά το χρόνο περισσότερο για το OCD μου, παρά γιατί χρειάζεται. 
Ίσως να δοκίμαζες να τρέξεις και αυτό που ενδεχομένως να σου διορθώσει κάποια conflicts που δημιουργούν το πρόβλημα ….

Τέλος να ξέρεις τα προγράμματα της Adobe, δεν είναι τόσο καλογραμμένα στις εκδόσεις τους για MacOS. Ήταν και ο λόγος που εγκατέλειψα το Lightroom. 

Το έτρεξα, δείχνει όντως ένα Kernel Panic, το οποίο δεν δίνει κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Σκέφτομαι τους δίσκους γενικά (τον νέο Evo 870 και τον nvme που έχει από πριν) αλλά δεν ξέρω κάποιο εργαλείο να τους κάνει δυνατό τεστ.

Τι ωραία που είναι τα προβλήματα των Windows, πάντως. Τόσα πολλά, που βρίσκεις σίγουρα λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ssd εχει θεμα με τον controler του. Επειδή είναι δύσκολο το άνοιγμα στον iMac , μπορείς να κανείς κλώνο σε έναν εξωτερικό ssd και να δεις αν συνεχιζεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, amorealex είπε

Μήπως έχει θέμα με θερμοκρασίες?

Θερμοκρασίες δεν έχω κοιτάξει, θα ψάξω για κάποιο εργαλείο τώρα.

18 ώρες πριν, atheatos είπε

Ο ssd εχει θεμα με τον controler του. Επειδή είναι δύσκολο το άνοιγμα στον iMac , μπορείς να κανείς κλώνο σε έναν εξωτερικό ssd και να δεις αν συνεχιζεται το προβλημα.

Υγεία κτλ δείχνει 100% ο SSD, εκτός και έχει όντως ελάττωμα από μαμά.

Στις 4/6/2024 στις 4:54 ΜΜ, kormos είπε

Γιατί δεν ανοίγεις ticket στην Adobe?

Αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, ίσως φταίει η έκδοση που κάνεις χρήση...

Με βλέπω όντως για ticket εκεί, μιας και όλα τα software errors ξεκινάνε από την Adobe (όπως φαίνεται και στα logs)!

Επανέρχομαι με θερμοκρασίες, ίσως και δοκιμή εξωτερικού drive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/6/2024 στις 9:41 ΠΜ, amorealex είπε

Μήπως έχει θέμα με θερμοκρασίες?

Συγγνώμη που άργησα, αλλά έτρεχαν άλλα θέματα στο γραφείο. Έβαλα εργαλείο που δείχνει σε idle καταστάσεις την CPU στους ~55-60 βαθμούς και όταν του ανοίγω πολλές εφαρμογές μαζί να φτάνει μέχρι και 75 βαθμούς.

Η GPU δεν ζορίζεται εκείνη την ώρα και παραμένει σε χαμηλές θερμοκρασίες, ίσως θα πρέπει να ζητήσω από κάποιον designer να το δουλέψει, ώστε να δω εάν -και πόσο- ζορίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...