Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου με προθεμα GR απο μονιμο κατοικο εξωτερικου


gakos1112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vagos789 είπε

Κοιτα για μονιμο κατοικο εξωτερικου ειναι μεγαλο πανηγυρι η φαση,μην το συγκρινεις με εμας

ετσι ακριβως, και μονο που τ ακουω ολα αυτα τα ινδιανικα αρρωσταινω...

Ευτυχως απαντανε σε μειλ, ξεμπερδεψα με τον ΕΦΚΑ που δεν εχω επειδη σαν μονιμος κατοικος εξωτερικου μπορω να μαρκαρω το αναλογο πεδιο και να παω παρακατω.

Το ΙΒΑΝ μαλλον το βγαζει σαν προειδοποιηση, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω κατα 99,9% δεν ειναι υποχρεωτικο επειδη δεν εχω επιστροφη φορου.

Τωρα κολλαμε στα 5640€ που δειχνει το συστημα σαν εισοδημα για το 2023 ενω το σωστο ειναι 3000€.

Εστειλα ερωτημα και περιμενω απαντηση.

Ετοιμος ειμαι να πατησω Υποβολη Δηλωσης επειδη λογικα θα παρει αυτοματα τα δεδομενα απ την δηλωση του 2022.

Ασχετο αλλα οι Γερμανοτσολιαδες δεχονται επιτελους πιστωτικη καρτα εξωτερικου.

Ετσι πληρωσα τον ΕΝΦΙΑ.

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

ετσι ακριβως, και μονο που τ ακουω ολα αυτα τα ινδιανικα αρρωσταινω...

Ευτυχως απαντανε σε μειλ, ξεμπερδεψα με τον ΕΦΚΑ που δεν εχω επειδη σαν μονιμος κατοικος εξωτερικου μπορω να μαρκαρω το αναλογο πεδιο και να παω παρακατω.

Το ΙΒΑΝ μαλλον το βγαζει σαν προειδοποιηση, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω κατα 99,9% δεν ειναι υποχρεωτικο επειδη δεν εχω επιστροφη φορου.

Τωρα κολλαμε στα 5640€ που δειχνει το συστημα σαν εισοδημα για το 2023 ενω το σωστο ειναι 3000€.

Εστειλα ερωτημα και περιμενω απαντηση.

Ετοιμος ειμαι να πατησω Υποβολη Δηλωσης επειδη λογικα θα παρει αυτοματα τα δεδομενα απ την δηλωση του 2022.

Ασχετο αλλα οι Γερμανοτσολιαδες δεχονται επιτελους πιστωτικη καρτα εξωτερικου.

Ετσι πληρωσα τον ΕΝΦΙΑ.

Αυτά τα ινδιανικα όπως λες έχουν κάποια λογική, αλλιώς θα ανοίγαμε ένα λογαριασμό εύκολα και δεν θα μπορούσε να μας ελέγχει κανένας,

Εντολές εφαρμόζει η Ελλάδα, και ίσως θα έπρεπε εδώ και χρόνια να είχε διορθωθεί το μπάχαλο που γινόταν.

Λίγο ταλαιπωρία αλλά μετά καθάρισες. Όσο για τον αριθμό κινητού χρειάζεται οπουδήποτε γιατί πλέον δεν έχεις βιβλιάριο και όλες οι επαληθευσεις γίνονται με SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

 

Ασχετο αλλα οι Γερμανοτσολιαδες δεχονται επιτελους πιστωτικη καρτα εξωτερικου.

Ετσι πληρωσα τον ΕΝΦΙΑ.

Εδω και λίγο καιρό 

https://www.taxheaven.gr/news/66871/plhrwmh-forologikwn-ypoxrewsewn-me-kartes-xenwn-trapezwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, andreas-d είπε

Εντολές εφαρμόζει η Ελλάδα, και ίσως θα έπρεπε εδώ και χρόνια να είχε διορθωθεί το μπάχαλο που γινόταν.

Η Ελλαδα εφαρμοζει τις εντολες με ακραιο τροπο

Πχ σε κανενα μερος του πλανητη δεν ζητανε καθε τρεις και λιγο επικαιροποιηση στοιχειων,ουτε σου κλειδωνουν τον λογαριασμο επειδη δεν εκανες κινησεις σε αυτον για 2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η Ελλαδα εφαρμοζει τις εντολες με ακραιο τροπο

Πχ σε κανενα μερος του πλανητη δεν ζητανε καθε τρεις και λιγο επικαιροποιηση στοιχειων,ουτε σου κλειδωνουν τον λογαριασμο επειδη δεν εκανες κινησεις σε αυτον για 2 χρονια

Συμφωνώ αν και δεν είμαι σίγουρος τη γίνεται στο εξωτερικό, εγώ γερμανία ζω αλλά επειδή όλες οι πληρωμές γίνονται με κάρτα δεν έχει μείνει ο λογαριασμός χωρίς κίνηση ούτε 5 ώρες οπότε δεν γνωρίζω όμως εάν δεν έχει κίνηση για χρόνια καταργείται σίγουρα το έπαθε γνωστός.

Η επικαιροποιηση όμως είναι για καλό και για λόγους ασφαλείας. άσε που μπορείς να την κάνεις πλέον και από το app αν έχεις κωδικούς Taxis..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, vagos789 said:

Η Ελλαδα εφαρμοζει τις εντολες με ακραιο τροπο

Πχ σε κανενα μερος του πλανητη δεν ζητανε καθε τρεις και λιγο επικαιροποιηση στοιχειων,ουτε σου κλειδωνουν τον λογαριασμο επειδη δεν εκανες κινησεις σε αυτον για 2 χρονια

Στα εξωτερικά, είναι 12 μήνες ο αδρανής λογαριασμός. Αν και έχω την εντύπωση ότι σε ενημερώνουν κάποιους μήνες πριν. Επίσης, πολλά από αυτά είναι κανονισμοί την ΕΚΤ (Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα), δεν είναι εντελώς μπάντε σκύλοι αλέστε, πλέον, οι τράπεζες. Συνήθως, οι χρεώσεις είναι χειρότερες από την υπόλοιπη ΕΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2024 στις 3:06 ΠΜ, NikolasKon14 είπε

Πειραιώς θα πρότεινα εγώ, είχα πρόσφατα εμπειρία. Έναν ταμιευτηρίου άνοιξε,  ελληνικό αριθμό κινητού θα χρειαστείς οπωσδήποτε αυτό να λάβεις υπόψιν.

.

Δεν χρειζεσε ελληνικό νούμερο .

Σαν κάτοικος εξωτερικού άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς χωρίς ελληνικό νούμερο .

Στις 5/6/2024 στις 9:10 ΠΜ, andreas-d είπε

Σαν κάτοικος εξωτερικού χρειάζεται έναν αντικλητο στην Ελλάδα για να υποβάλει φορολογική δήλωση κλπ. (apostille) κλπ.κλπ.

Για να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεται οπωσδήποτε ένα ελληνικό κινητό, αν βρεις τρόπο να αποκτήσεις δηλωμένο ελληνικό αριθμό κινητού μετά άνετα ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό.

Αν και πάλι δεν ξεμπερδεύεις σχεδόν κάθε χρόνο θα πρέπει να κάνεις επικαιροποιηση στοιχείων στην τράπεζα, άστα να πάνε..

Δεν χρειζεσε ελληνικό νούμερο , άνοιξα με Σλοβάκικο στην Πειραιώς , όλα τα μνήματα έρχονται κανονικά .

Απλώς πρέπει να είναι στο όνομα σου , του πας έναν λογαριασμό και τελείωσες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταια ενημερωση για γνωση και συμορφωση προς ενδιαφερομενους:

Βγαζει μυνημα οτι απαιτειται IBAN αλλα γινεται και χωρις, αρα χρειαζεται μονο για επιστροφη φορου.

Πρωτα υποβολη Ε1. Δυνατοτητα υποβολης των εισοδηματων ανα μηνα και συνολικο ποσο για το 2023.

Μετα το Ε2. Ξανα ελεγχος των εισοδηματων μηνα/ετους και στο τελος ανεβασμα του συμβολαιου μισθωσης σε μορφη .pdf

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...