Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου με προθεμα GR απο μονιμο κατοικο εξωτερικου


gakos1112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

ειμαι μονιμος κατοικος Εξωτερικου και για κακη μου τυχη νοικιαζω το πατρικο μου στην Ελλαδα.

Για να υποβαλω φορολογικη δηλωση για τα ενοικια η ΑΑΔΕ ζηταει πρωτη φορα να κανω καταχωρηση τραπεζικου λογαριασμου με προθεμα GR.

Ποια ελληνικη τραπεζα ειναι η ποιο φιλικη για να ανοιξω ηλεκτρονικα τραπεζικο λογαριασμο στην Ελλαδα;

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού απαιτείται τραπεζικός λογαριασμός μόνο στην περίπτωση που είναι πιστωτικό το υπόλοιπο της δήλωσης, αν δικαιούνται για παράδειγμα επιστροφή φόρου.

Ανήκεις σε τέτοια περίπτωση; 

Σε όλες τις τράπεζες είναι σχετικά εύκολο να ανοίξεις λογαριασμό, αλλά θα σου ζητήσουν ελληνική διεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού απαιτείται τραπεζικός λογαριασμός μόνο στην περίπτωση που είναι πιστωτικό το υπόλοιπο της δήλωσης, αν δικαιούνται για παράδειγμα επιστροφή φόρου.

Ανήκεις σε τέτοια περίπτωση; 

Σε όλες τις τράπεζες είναι σχετικά εύκολο να ανοίξεις λογαριασμό, αλλά θα σου ζητήσουν ελληνική διεύθυνση.

ΔΕΝ δικαιουμε επιστροφη φορου.

Τωρα που το ξαναβλεπω απο φετος υπαρχει προσυμπληρωμενη δηλωση.

Το συστημα δειχνει την δηλωση για τα ενοικια Νοεμβριου, Δεκεμβριου 2022, συνολικα 500€

Για να ψαρωσω εμφανισε ενα μυνημα οτι σαν προσυμπληρωμενη δηλωση αν κανω αποδοχη και υποβολη το συστημα θα υπολογισει εισοδημα απο ενοικια για το 2023 στο ποσο των 5640 ευρω αντι των 3000€ που ειναι το σωστο.

Αρα η λυση ειναι απλα να μην μπλεξω με ελληνικη τραπεζα επειδη θα το μετανιωσω πικρα και να κανω Αποδοχη και Υποβολη.

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με συστημικές τράπεζες μπορείς πάντα να δοκιμάσεις την payzy της Cosmote. Aλλιώς έχει και αυτό η Πειραιώς, https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/Living-abroad/thelo-na-ginw-pelatis, δεν ξέρω αν βοηθάει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητανε τη μανα τους και το πατερα τους Η κορη μου ειναι μονιμη κατοικος εξωτερικου και μονο πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων δεν ζητησαν😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xp-user είπε

Ζητανε τη μανα τους και το πατερα τους Η κορη μου ειναι μονιμη κατοικος εξωτερικου και μονο πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων δεν ζητησαν😆

κατσε να δεις τι θα ζητανε τωρα που ψηφιστηκε το Ευρωπαικο Περιουσιολογιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά απλή διαδικασία είναι, δεν είσαι ο 1ος Έλληνας του εξωτερικού με λογαριασμό εδώ. Αλλά θέλει ραντεβού σε κατάστημα. Ηλεκτρονικά δες καμιά VIVA.

Επεξ/σία από citiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Καλημερα,

ειμαι μονιμος κατοικος Εξωτερικου και για κακη μου τυχη νοικιαζω το πατρικο μου στην Ελλαδα.

Για να υποβαλω φορολογικη δηλωση για τα ενοικια η ΑΑΔΕ ζηταει πρωτη φορα να κανω καταχωρηση τραπεζικου λογαριασμου με προθεμα GR.

Ποια ελληνικη τραπεζα ειναι η ποιο φιλικη για να ανοιξω ηλεκτρονικα τραπεζικο λογαριασμο στην Ελλαδα;

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Πειραιώς θα πρότεινα εγώ, είχα πρόσφατα εμπειρία. Έναν ταμιευτηρίου άνοιξε,  ελληνικό αριθμό κινητού θα χρειαστείς οπωσδήποτε αυτό να λάβεις υπόψιν.

.

Επεξ/σία από NikolasKon14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, NikolasKon14 said:

Πειραιώς θα πρότεινα εγώ, είχα πρόσφατα εμπειρία. Έναν ταμιευτηρίου άνοιξε,  ελληνικό αριθμό κινητού θα χρειαστείς οπωσδήποτε αυτό να λάβεις υπόψιν.

Αν διορθωθεί αυτό με τον ελληνικό αριθμό (και σε δεύτερο χρόνο με τον ελληνικό λογαριασμό) θα κλάψουν τα καρτέλ (όχι με μαύρο δάκρυ, αλλά κάτι θα ρίξουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, csontheline είπε

Αν διορθωθεί αυτό με τον ελληνικό αριθμό (και σε δεύτερο χρόνο με τον ελληνικό λογαριασμό) θα κλάψουν τα καρτέλ (όχι με μαύρο δάκρυ, αλλά κάτι θα ρίξουν).

Είναι κολλήματα της ΑΑΔΕ, δεν πρόκειται να γλυτώσεις. Τον ελληνικό αριθμό γιατί πέρα από τράπεζες χρειάζεται και για το ΕΜΕπ στο Gov.gr αλλιώς δεν μπορείς τίποτα να κάνεις και πρέπει να είναι στο όνομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοικος εξωτερικού χρειάζεται έναν αντικλητο στην Ελλάδα για να υποβάλει φορολογική δήλωση κλπ. (apostille) κλπ.κλπ.

Για να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεται οπωσδήποτε ένα ελληνικό κινητό, αν βρεις τρόπο να αποκτήσεις δηλωμένο ελληνικό αριθμό κινητού μετά άνετα ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό.

Αν και πάλι δεν ξεμπερδεύεις σχεδόν κάθε χρόνο θα πρέπει να κάνεις επικαιροποιηση στοιχείων στην τράπεζα, άστα να πάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Ποια ελληνικη τραπεζα ειναι η ποιο φιλικη για να ανοιξω ηλεκτρονικα τραπεζικο λογαριασμο στην Ελλαδα;

Καμια.Ειναι πληρως εχθρικες ολες.Η διαφορα θα ειναι στο ποσο θα ασχοληθει ενας υπαλληλος για να μην παρει 100 χρονια η διαδικασια.

Θα δοκιμαζα την Optima μπας και δεν εχουν τοσο φορτο εργασιας,αλλα μπορει να αποδειχτει και λαθος αυτο που λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Σαν κάτοικος εξωτερικού χρειάζεται έναν αντικλητο στην Ελλάδα για να υποβάλει φορολογική δήλωση κλπ. (apostille) κλπ.κλπ.

Για να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεται οπωσδήποτε ένα ελληνικό κινητό, αν βρεις τρόπο να αποκτήσεις δηλωμένο ελληνικό αριθμό κινητού μετά άνετα ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό.

Αν και πάλι δεν ξεμπερδεύεις σχεδόν κάθε χρόνο θα πρέπει να κάνεις επικαιροποιηση στοιχείων στην τράπεζα, άστα να πάνε..

Ακριβώς…τώρα για την επικαιροποίηση δεν μου ζήτησαν ποτέ στα 6 χρόνια και όταν χρειάστηκε έκανα εγώ ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikolasKon14 είπε

Ακριβώς…τώρα για την επικαιροποίηση δεν μου ζήτησαν ποτέ στα 6 χρόνια και όταν χρειάστηκε έκανα εγώ ηλεκτρονικά.

Εμένα δύο φορές μου ζήτησαν με την πρόφαση ότι ήταν ανενεργός για ένα χρόνο ο λογαριασμός, παίρνω ενοίκια και τα αφήνω μέσα δεν τα χρειάζομαι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Καμια.Ειναι πληρως εχθρικες ολες.Η διαφορα θα ειναι στο ποσο θα ασχοληθει ενας υπαλληλος για να μην παρει 100 χρονια η διαδικασια.

Θα δοκιμαζα την Optima μπας και δεν εχουν τοσο φορτο εργασιας,αλλα μπορει να αποδειχτει και λαθος αυτο που λεω

Κι όμως η διαδικασία να ανοίξεις στην Εθνική online χωρίς να πας ποτέ σε κατάστημα είναι πολύ απλή. Αρκεί να έχεις ελληνικό αριθμό τηλεφώνου. Τα υπόλοιπα στοιχεία είναι τα απαραίτητα που ζητάνε όλες οι τράπεζες για λόγους compliance (εκκαθαριστικό, λογαριασμός που να φαίνεται η διεύθυνση κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...