Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρει νέους επεξεργαστές Ryzen 5000XT Series για την πλατφόρμα AM4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Με τις αγγελίες του insomnia γελάνε και οι πέτρες, σου κόβει ο άλλος 15-20 ευρώ απο την τιμή που έχει κάτι καινούργιο και νομίζει ότι σου κάνει και χάρη, μερικές φορές δεν κοιτάνε καν πόσο έχει φτάσει η τιμή στα σκρουτζομάγαζα, ζήταγε μια φορά ένας την τιμή που έχει καινούργια μια 6600xt και δεν ήξερα αν θα έπρεπε να γελάσω η να κλάψω.

Νταξ  μερικοι το  τερματιζουν ειτε με πολυ χαμηλες προσφορες , ειτε ζητανε τον ουρανο με τ αστρα για παρωχημενη τεχνολογια .

Επισης τελικη , οχι παζαρια κτλπ  ...οντας σε χωρο διαπραγματευσης δεν δινουμε και πολυ βαση .

Ομως στο τελος της ημερας οι αγγελιες ειναι μακραν το πιο ελκυστικο κομματι του φορουμ.

Θελει τροπο δεν θελει κοπο και στο τελος ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι και στο φιναλε εδω οι ρολοι εναλλασονται.

Καλο καλοκαιρι και καλες συναλλαγες αν και οι αρχικες τιμες ινσομνια για καρτες γραφικων εξακολουθουν να ειναι

απαγορευτικες. Ειναι ομως θεμα χρονου να επελθει και εδω η κανονικοτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, teomaniacos είπε

Και θα είναι καλύτερος ο 5800χτ από τον 5800χ3Δ ? 🤔

Oxi γενικά. Αλλα είναι λίγο καλυτερος απο τον 5800x. Αυτά είναι για οπιον έχει 3000 series επεξεργαστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Ακριβώς, ο παλαιότερος υπολογιστής μου που έχει έναν i5, όταν τον έκανα ήταν καλός (πριν καμιά 10-ριά χρόνια), αλλά είναι 4-πύρηνος με 4 threads φαντάσου, έχει νομίζω 6/6 και 8/8 μέγιστο αλλά το βρήκα στα 400+ ευρώ, δεν σφάξανε για τόσο παλιό μηχάνημα.

Αν γινόταν να τον αλλάξω και να του βάλω π.χ. κάτι σε 8core/16thread θα γινόταν τούμπανο, η μητρική είναι πολύ καλή, έχει 32GB DDR4 Ram (πάει μέχρι τα 64 αν θέλω), έχω ssd και όλα τα άλλα καλούδια, αλλά ο επεξεργαστής μάπα για τα σημερινά δεδομένα. Κοιτάω να βρω κανέναν μεταχειρισμένο i7-9900K που είναι 8/16 με αρκετά καλούς χρονισμούς γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε καν καινούργιος, αλλιώς από aliexpress και ο θεός βοηθός.

Γι' αυτό από εδώ και πέρα παίρνω μόνο AMD σε επεξεργαστές, TR ο επόμενος που έκανα και περιμένω να βγουν οι νέοι επεξεργαστές μετά τους Ryzen 9000 γιατί θα είναι επόμενη γενιά.

Όταν αγοράζεις Intel πας στο καλύτερο μοντέλο της πλατφόρμας και το κρατάς άνετα για πάνω από 5 χρόνια, αν δεν έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις(π.χ. να παίζεις κακογραμμένα single player games με 80+fps). Ακόμα κρατάει μια χαρά ένας 9900K με tuned b-die RAM. Games που δεν τρέχει καλά έχουν συνήθως πρόβλημα και σε 5800X3D.

Για οτιδήποτε άλλο καλύτερα AMD. Εκεί βρίσκεις καινούργια μοντέλα πολλά χρόνια μετά. Δεν ξέρουμε βέβαια αν θα σταματήσει κάποια στιγμή.

3 ώρες πριν, cpc464 είπε

Τελικά το am4 έχει δρόμο ακόμα,μπορεί μερικοί να πουν ¨"ναι αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνω έναν 7700x η έναν 14700k" αλλά εάν προσθέσεις και τα λεφτά για ddr5 και μητρική τα πράγματα δεν είναι έτσι, πότε η Intel έδωσε στήριξη σε μητρική για 7 χρόνια?.

14700K και 7700X με μαξαρισμένη RAM δεν αγγίζονται από κανένα 5ΧΧΧ(ο 14700K σίγουρα). Γι αυτό και κοστίζουν παραπάνω και βγάζουν περισσότερα χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, pirmen56 said:

Όταν αγοράζεις Intel πας στο καλύτερο μοντέλο της πλατφόρμας και το κρατάς άνετα για πάνω από 5 χρόνια, αν δεν έχεις πολύ υψηλές απαιτήσεις(π.χ. να παίζεις κακογραμμένα single player games με 80+fps). Ακόμα κρατάει μια χαρά ένας 9900K με tuned b-die RAM. Games που δεν τρέχει καλά έχουν συνήθως πρόβλημα και σε 5800X3D.

Για οτιδήποτε άλλο καλύτερα AMD. Εκεί βρίσκεις καινούργια μοντέλα πολλά χρόνια μετά. Δεν ξέρουμε βέβαια αν θα σταματήσει κάποια στιγμή.

Το ίδιο λέμε, οι 9900Κ, 9900ΚF, 9900KS δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο από το εξωτερικό και αν τους έχουν από κανένα stock.
Η AMD βγάζει ακόμα νέους επεξεργαστές για παλιότερα socket, αυτό είναι το θέμα μας.

Θα αγοράσω έναν από το Aliexpress, βρήκα με
260€ τον i9 9900KF (χωρίς iGPU, τον οποίο μάλλον και θα πάρω στην τελική γιατί δεν με νοιάζουν τα integrated graphics)
410€ τον i9 9900K (που έχει iGPU, η μόνη διαφορά με τον KF)
550€ τον i9 9900KS που είναι ο καλύτερος (έχει και iGPU και 4GHz normal clock έναντι του 3,6GHz στους άλλους δύο αλλά είναι πανάκριβος για τόσο παλιό μοντέλο).

Απλά ήθελα να πάρω από εδώ κάτι για σιγουριά και γιατί όχι και εγγύηση .

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Το ίδιο λέμε, οι 9900Κ, 9900ΚF, 9900KS δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο από το εξωτερικό και αν τους έχουν από κανένα stock.
Η AMD βγάζει ακόμα νέους επεξεργαστές για παλιότερα socket, αυτό είναι το θέμα μας.

Θα αγοράσω έναν από το Aliexpress, βρήκα με
260€ τον i9 9900KF (χωρίς iGPU, τον οποίο μάλλον και θα πάρω στην τελική γιατί δεν με νοιάζουν τα integrated graphics)
410€ τον i9 9900K (που έχει iGPU, η μόνη διαφορά με τον KF)
550€ τον i9 9900KS που είναι ο καλύτερος (έχει και iGPU και 4GHz normal clock έναντι του 3,6GHz στους άλλους δύο αλλά είναι πανάκριβος για τόσο παλιό μοντέλο).

Απλά ήθελα να πάρω από εδώ κάτι για σιγουριά και γιατί όχι και εγγύηση .

τι 260 για 9900 ρε,παμε καλα?ιδια αποδοση με ενα 5600x εχει....

παρε i7-9700 με κανα 150ρι και πολλα ειναι για 9th gen, 

αλλιως am4 μεχρι να σβησει ο ηλιος.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πω οτιδήποτε να πω ότι έχω και AM4 και AM5 συστήματα την στιγμή που γράφω το ποστ (Ιούνιος 2024)

Δεν ξέρω κατά πόσο νόημα έχει να βγαίνουν πλέον επεξεργαστές για AM4 εφόσον δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό με τους υπάρχων επεξεργαστές για το AM4 socket. Δηλαδή οκ, τιμές παρόμοιες με αντίστοιχους AM5 πάνω-κάτω και ανούσια refresh. 

Το ότι συνεχίζουν να βγαίνουν AM4 επεξεργαστές που δεν προσφέρουν καμιά ουσιαστική διαφορά με αυτούς που υπάρχουν ήδη δεν το λες και υποστήριξη, πιο πολύ σε ξεζούμισμα μου κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Πριν πω οτιδήποτε να πω ότι έχω και AM4 και AM5 συστήματα την στιγμή που γράφω το ποστ (Ιούνιος 2024)

Δεν ξέρω κατά πόσο νόημα έχει να βγαίνουν πλέον επεξεργαστές για AM4 εφόσον δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό με τους υπάρχων επεξεργαστές για το AM4 socket. Δηλαδή οκ, τιμές παρόμοιες με αντίστοιχους AM5 πάνω-κάτω και ανούσια refresh. 

Το ότι συνεχίζουν να βγαίνουν AM4 επεξεργαστές που δεν προσφέρουν καμιά ουσιαστική διαφορά με αυτούς που υπάρχουν ήδη δεν το λες και υποστήριξη, πιο πολύ σε ξεζούμισμα μου κάνει.

Ξεζουμισμα γιατι? αν κρινεις οτι σε συμφερει να πας σε αλλο σοκετ πας, αν εχεις καναν 3600, πας ανετα σε εναν δυνατο 5XXX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δεν εχεις λογο να πας σε αυτους, αλλα η ελευση τους θα συμπιεσει τις τιμες των υπολοιπων.

Αν έχεις παλιότερο σύστημα και θες μια αναβάθμιση, είναι μία επιλογή.

4 ώρες πριν, nepomuk είπε

Γιατι να χασουν ; Οι αγγελιες του ινσομνια τι σκοπο εχουν ;

Να βολευτει ο ενθουσιωδης χρηστης και το λαικο βαλαντιο να βρει παρηγορια σε παλαιοτερη τεχνολογια.

Μερικοι βεβαια το τερματιζουν ειτε  ετσι , ειτε αλλοιως .

 

 

Έχεις δίκιο. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, αν δεν πέσει η τιμή του 5900XT, δε συμφέρει...

4 ώρες πριν, cpc464 είπε

Με τις αγγελίες του insomnia γελάνε και οι πέτρες, σου κόβει ο άλλος 15-20 ευρώ απο την τιμή που έχει κάτι καινούργιο και νομίζει ότι σου κάνει και χάρη, μερικές φορές δεν κοιτάνε καν πόσο έχει φτάσει η τιμή στα σκρουτζομάγαζα, ζήταγε μια φορά ένας την τιμή που έχει καινούργια μια 6600xt και δεν ήξερα αν θα έπρεπε να γελάσω η να κλάψω.

ο καθένας ζητάει αυτό που του λείπει και όχι αυτό που αξίζει το προϊόν που πουλάει... Μερικοί νομίζουν ότι στα χρήματα που πουλάνε το μεταχειρισμένο θα πάρουν καινούριο. Όλα αυτά γιατί δεν κάνουν ή δεν απαντούν με ειλικρίνεια στην εξής ερώτηση: "εγώ θα το αγόραζα σε αυτή την τιμή;"...

Μετά υπάρχει και ο αντίποδας... Πουλάς πχ 30% κάτω μηχάνημα 3 μηνών σε άριστη κατάσταση και το πρώτο μήνυμα: "Φιλαράκι, μπορείς να μου το δώσεις στη μισή τιμή; Ήρεμα ρωτάω...". Μόνο και μόνο για να στο πάρει και να το βγάλει αγγελία την επόμενη μέρα με 20% χαμηλότερη τιμή από την αρχική και ξέρει ότι κάποιοι θα το αγοράσουν, γιατί το κάνει επαγγελματικά (...και πλήρως παράνομα...) και γι αυτό έχει 850 θετικές κριτικές... 

Ας μην πιάσουμε αυτή τη συζήτηση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Ξεζουμισμα γιατι? αν κρινεις οτι σε συμφερει να πας σε αλλο σοκετ πας, αν εχεις καναν 3600, πας ανετα σε εναν δυνατο 5XXX

Το ίδιο πράμα λέμε. Υπάρχουν εδώ και καιρό οι 5ΧΧΧ, οι καινούργιοι που βγαίνουν δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό με αυτούς που υπάρχουν ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχαν ξεμείνει αυτά  τα μοντέλα στην AMD. Σιγά μη παραγγέλνει wafers των 5ΧΧΧ στην TSMC.

Προφανώς πρόκειται για "καλά" κομμάτια που τα κράταγε η AMD και αποφάσισε να τα βγάλει τωρα, πρίν μερικούς μήνες είχε βγάλει τα "όχι καλά" κομμάτια με νέους κωδικούς. Απλά οι άνθρωποι ξύνουν τον πάτο του βαρελιού για να αξιοποιήσουν ότι στοκ έχουν σε σειρά 5ΧΧΧ. Δεν είναι κακό, κάποιοι θα βολευτούν.

Κατα τα άλλα, AM4 και ξερό ψωμί.... φιάχνεις πολύ καλό μηχάνημα με ότι budget επιλλέξεις......

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cpc464 είπε

Με τις αγγελίες του insomnia γελάνε και οι πέτρες, σου κόβει ο άλλος 15-20 ευρώ απο την τιμή που έχει κάτι καινούργιο και νομίζει ότι σου κάνει και χάρη, μερικές φορές δεν κοιτάνε καν πόσο έχει φτάσει η τιμή στα σκρουτζομάγαζα, ζήταγε μια φορά ένας την τιμή που έχει καινούργια μια 6600xt και δεν ήξερα αν θα έπρεπε να γελάσω η να κλάψω.

Για γέλια όντως.. Εγώ αλήθεια αναρωτιέμαι, όντως τα πουλάνε αυτά; μείον 20 ευρώ σε μετάχ.. Ούτε εγγύησεις ούτε τπτ. Δλδ αυτός που έχει λίγα λευτα.. Δεν κοιτάει πρώτα πόσο έχει νέο..; . Αλήθεια δεν ξέρω.. Είναι ότι να είναι κάτι φορές. Κόντρα σε λογική.. Και στο εμπόριο της πληροφορικής γενικά τα τελευταία 20 και βάλε  χρόνια. Και ναι ότι έχει ανοιχτεί δεν έχει εγγύηση. Γιατί απλά δεν έχεις ιδέα τι έχει κάνει ο άλλος. 

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν έχεις παλιότερο σύστημα και θες μια αναβάθμιση, είναι μία επιλογή.

Έχεις δίκιο. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, αν δεν πέσει η τιμή του 5900XT, δε συμφέρει...

ο καθένας ζητάει αυτό που του λείπει και όχι αυτό που αξίζει το προϊόν που πουλάει... Μερικοί νομίζουν ότι στα χρήματα που πουλάνε το μεταχειρισμένο θα πάρουν καινούριο. Όλα αυτά γιατί δεν κάνουν ή δεν απαντούν με ειλικρίνεια στην εξής ερώτηση: "εγώ θα το αγόραζα σε αυτή την τιμή;"...

Μετά υπάρχει και ο αντίποδας... Πουλάς πχ 30% κάτω μηχάνημα 3 μηνών σε άριστη κατάσταση και το πρώτο μήνυμα: "Φιλαράκι, μπορείς να μου το δώσεις στη μισή τιμή; Ήρεμα ρωτάω...". Μόνο και μόνο για να στο πάρει και να το βγάλει αγγελία την επόμενη μέρα με 20% χαμηλότερη τιμή από την αρχική και ξέρει ότι κάποιοι θα το αγοράσουν, γιατί το κάνει επαγγελματικά (...και πλήρως παράνομα...) και γι αυτό έχει 850 θετικές κριτικές... 

Ας μην πιάσουμε αυτή τη συζήτηση...

Σωστά τα λες.. Έχω μια ερώτηση.. Είμαι στον χώρο επαγ από το 2003 περίπου.. Αυτό που έμαθα πρώτο και ισχύει ακόμα.. Ποτέ δεν στοκάρεις υλικό. ( κάρτες. Επεξ. Μητρικές) για τον γνωστό λόγο.. Με το που το βάλεις στο ράφι πέφτει η τιμή.. Η που θα το φας στο κ@λο η θα το δώσεις όσο όσο στο τέλος.. Και μ λες ότι αυτοι σοκάρουν έτοιμα μηχανιματα; ρε μπράβο και δεν ειρωνεύομαι αλήθεια. Την καλησπέρα μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, koolisk6 said:

τι 260 για 9900 ρε,παμε καλα?ιδια αποδοση με ενα 5600x εχει....

παρε i7-9700 με κανα 150ρι και πολλα ειναι για 9th gen, 

αλλιως am4 μεχρι να σβησει ο ηλιος.....

Τον είδα κι αυτόν στο aliexpress. Ο υπολογιστής είναι δεκαετίας, έτσι όπως είναι τώρα παίζει και παιχνίδια, απλά δεν είναι για πολλά και φοράει ακόμα μία RX480/8GB οπότε αν βάλω καλύτερη κάρτα στον TR, αυτός θα πάρει την 3070 (που κι αυτή επί εποχές mining τα έβγαλε τα λεφτά της μόνη της).

Και rendering κάνει και τα ρομποτάκια μου τα παίζει... με αυτόν έβγαλα τα χρήματα για να κάνω τον Threadripper που μου κόστιζε πάνω από 5 χήνες να φανταστείς, τα έβγαλε τα λεφτά του.

Με 260 ευρώ στην ουσία σχεδόν τριπλασιάζω την απόδοσή του. Δεν θα αλλάξω ούτε μητρική, ούτε μνήμες, ούτε τίποτα. Και δεν είναι και χάλια ο i9 9900KF, μην τρελαθούμε. Εφόσον αυτός είναι ο καλύτερος για το socket που έχει, θεωρώ ότι είναι μία αναβάθμιση που θα του δώσει νέα πνοή.

8-πύρηνος/16 threads με μέγιστο χρονισμό 5GHz δεν με ενοχλεί. Για τα παραπάνω έχω τον Threadripper.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Με 260 ευρώ στην ουσία σχεδόν τριπλασιάζω την απόδοσή του. Δεν θα αλλάξω ούτε μητρική, ούτε μνήμες, ούτε τίποτα. Και δεν είναι και χάλια ο i9 9900KF, μην τρελαθούμε. Εφόσον αυτός είναι ο καλύτερος για το socket που έχει, θεωρώ ότι είναι μία αναβάθμιση που θα του δώσει νέα πνοή.

8-πύρηνος/16 threads με μέγιστο χρονισμό 5GHz δεν με ενοχλεί. Για τα παραπάνω έχω τον Threadripper.

υπ οψιν θελει υδροψυξη ή τουμπανη αεροψυξη o 9900k,μη πω για vrm μητρικης....

σε σχεση με τον   i7-9700 , +100 ευρω για +8 threads 7ετιας cpu εφοσον εχεις και threradripper οπως λες,

ειναι πεταμενα λεφτα,μη προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου για το αντιθετο......

τεσπα επειδη βγαινουμε εκτος θεματος,δικα σου ειναι οτι θες τα κανεις, καλη συνεχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...