Προς το περιεχόμενο

Επιδιώκει τις συγκρίσεις με τα MacBook Air η Microsoft, θεωρώντας βέβαιη την υπεροχή της


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Tlykog said:

θεωρητικά ούτε laptop με Snapdragon X elite υπάρχει να αγοράσεις. Τουλάχιστον ο Μ4 ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορά στα νέα ipad pro.

Εκτός αυτού είναι θέμα λίγων μηνών να εμφανιστούν και τα laptop. Η ουσία είναι ότι ο Μ4, όπως και ο Snapdragon υπάρχουν. 

To tablet είναι αδιάφορο καθώς δεν στοχεύουν εκεί. 

Ναι δεν υπάρχουν ακόμα αλλά έρχονται στο άμεσο μέλλον και όχι σε μερικούς μήνες. 

Η ουσία είναι πως όταν βγάζεις νέο προϊόν κάνεις σύγκριση με αυτό που στοχεύεις τώρα και όχι με κάτι που θα βγει σε μερικούς μήνες επειδή ο επεξεργαστής υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, atypicalcoder said:

Ότι έχω ακούσει από τον κλάδο σου... βρείτε τα μεταξύ σας.

Δεκτό, το ότι δεν είναι δικιά σου σκέψη. Άσε με όμως να προσθέσω ότι αν κάποιος από τον "κλάδο" μου είπε κάτι τέτοιο, καλύτερα να ψάξει για άλλο "κλάδο". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Εμπειρικά το λέω. Από κόσμο που έχω δει ότι γύρισαν πίσω.

Όχι αυτό που λέω είναι ότι τα Windows έχουν διαφορετικό μηχανισμό που κάνουν render τα πάντα και ουσιαστικά αλλιώς το βλέπεις εσύ όταν το σχεδιάζεις στο Mac πχ και αλλιώς ο άλλος που έχει ένα φθηνό Windows Laptop. Τώρα αν εσύ θα έχεις μια δεύτερη μέτρια οθόνη στο MacOS σου ή ένα 2ο Windows PC για πιο ρεαλιστική απεικόνιση εσύ το ξέρεις.

Το ότι κάνει με διαφορετικό τρόπο render τα fonts το ξέρω - κανείς, πόσο μάλλον επαγγελματίας. δεν έχει ζήσει έχοντας δει μόνο macOS!

Το point ποιό είναι δεν κατάλαβα ακόμα, άσε που νομίζω είναι παλιά θέματα αυτά, δεν βλέπω σε pc με Windows 10 που έχω για testing κάποια τόσο δραματική διαφορά στους browsers πλέον. Και η 2η οθόνη που έχω στο MacBook δεν είναι retina, και φυσικά δεν έχει κάποιο θέμα, δεν κάθομαι στα 3 cm να κοιτάω pixels :)

Τέλος, αφού λέμε πράγματα "εμπειρικά", εγώ δεν ξέρω κανέναν που να "γύρισε πίσω", και μάλιστα όποτε χρησιμοποιούμε Windows λέμε "πω, ρε συ, δεν παλεύονται τα Windows."

Το γιατί κάποιοι γυρίζουν πίσω, όπως λες, σε λειτουργικό με χειρότερο rendering σε fonts είναι απορίας άξιο, θα είναι από αυτούς που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στις όποιες αλλαγές που έχει το macOS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

To tablet είναι αδιάφορο καθώς δεν στοχεύουν εκεί. 

Ναι δεν υπάρχουν ακόμα αλλά έρχονται στο άμεσο μέλλον και όχι σε μερικούς μήνες. 

Η ουσία είναι πως όταν βγάζεις νέο προϊόν κάνεις σύγκριση με αυτό που στοχεύεις τώρα και όχι με κάτι που θα βγει σε μερικούς μήνες επειδή ο επεξεργαστής υπάρχει. 

Ναι, αλλά ο επεξεργαστής υπάρχει, τα multi platform benchmarks υπάρχουν και όμως κουβέντα...

Άμεσο μέλλον είναι και οι μερικοί μήνες... Δε μιλάμε για χρόνια. 

Οκ, αλλά κάνεις σύγκριση με το πιο low end κομμάτι του ανταγωνιστή σου και δε μιλάς καθόλου για gpu, γιατί δε σε συμφέρει... 

Εγώ λέω: βγάλε το προϊόν, κάνε μια παρουσίαση για το πόσο καλό είναι και άσε τις συγκρίσεις αν δεν μπορείς να τις κάνεις σωστά. Η κοινή λογική λέει ότι η Apple, αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι η καλύτερη εταιρεία σε arm επεξεργαστές ως προς τις επιδόσεις. Όποιος διαφωνεί ας το τεκμηριώσει. 

Άρα η σύγκριση σε τί αποσκοπεί; Να δείξει τί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Οκ, αλλά κάνεις σύγκριση με το πιο low end κομμάτι του ανταγωνιστή σου και δε μιλάς καθόλου για gpu, γιατί δε σε συμφέρει... 

Εγώ λέω: βγάλε το προϊόν, κάνε μια παρουσίαση για το πόσο καλό είναι και άσε τις συγκρίσεις αν δεν μπορείς να τις κάνεις σωστά. Η κοινή λογική λέει ότι η Apple, αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι η καλύτερη εταιρεία σε arm επεξεργαστές ως προς τις επιδόσεις. Όποιος διαφωνεί ας το τεκμηριώσει. 

Άρα η σύγκριση σε τί αποσκοπεί; Να δείξει τί;

Μα... αυτό δεν κάνουν όλοι; Είπε να το κάνει απλώς και η Microsoft 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tlykog said:

Ναι, αλλά ο επεξεργαστής υπάρχει, τα multi platform benchmarks υπάρχουν και όμως κουβέντα...

Άμεσο μέλλον είναι και οι μερικοί μήνες... Δε μιλάμε για χρόνια. 

Οκ, αλλά κάνεις σύγκριση με το πιο low end κομμάτι του ανταγωνιστή σου και δε μιλάς καθόλου για gpu, γιατί δε σε συμφέρει... 

Εγώ λέω: βγάλε το προϊόν, κάνε μια παρουσίαση για το πόσο καλό είναι και άσε τις συγκρίσεις αν δεν μπορείς να τις κάνεις σωστά. Η κοινή λογική λέει ότι η Apple, αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι η καλύτερη εταιρεία σε arm επεξεργαστές ως προς τις επιδόσεις. Όποιος διαφωνεί ας το τεκμηριώσει. 

Άρα η σύγκριση σε τί αποσκοπεί; Να δείξει τί;

Ναι υπάρχει αλλά δεν είναι μέσα σε ανταγωνιστικό προϊόν. 

Τι σύγκριση να κάνουν αφού θέλουν να συγκρίνουν με το προϊόν που πάνε να ανταγωνιστούν? 

Όταν μιλάμε για τέτοια προϊόντα οι μερικοί μήνες, Άνοιξη του 2025 θα βγει αν είδα καλά, δεν είναι άμεσο μέλλον. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση με κάτι που δεν υπάρχει. 

Αυτό που υπάρχει είναι το Air με τον Μ3. 

Επίσης εννοείται πως η κάθε εταιρεία θα κάνει τη σύγκριση που τη βολεύει. Η Apple έκανε το ίδιο πράγμα όταν έκανε σύγκριση με τη high end κάρτα της Nvidia. 

Η σύγκριση αποσκοπεί στο να δείξει πως πάει στον τομέα που συγκρίνει με τον άμεσο ανταγωνιστή. Θεωρώ πως ήταν φανερό αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Volga είπε

Μα... αυτό δεν κάνουν όλοι; Είπε να το κάνει απλώς και η Microsoft 😄

Οποίος και αν το κάνει, όποτε και αν το κάνει το ίδιο θα σχολιάσω.

16 ώρες πριν, NickTG είπε

Ναι υπάρχει αλλά δεν είναι μέσα σε ανταγωνιστικό προϊόν. 

Τι σύγκριση να κάνουν αφού θέλουν να συγκρίνουν με το προϊόν που πάνε να ανταγωνιστούν? 

Όταν μιλάμε για τέτοια προϊόντα οι μερικοί μήνες, Άνοιξη του 2025 θα βγει αν είδα καλά, δεν είναι άμεσο μέλλον. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση με κάτι που δεν υπάρχει. 

Αυτό που υπάρχει είναι το Air με τον Μ3. 

Επίσης εννοείται πως η κάθε εταιρεία θα κάνει τη σύγκριση που τη βολεύει. Η Apple έκανε το ίδιο πράγμα όταν έκανε σύγκριση με τη high end κάρτα της Nvidia. 

Η σύγκριση αποσκοπεί στο να δείξει πως πάει στον τομέα που συγκρίνει με τον άμεσο ανταγωνιστή. Θεωρώ πως ήταν φανερό αυτό. 

Τι πάει να πει αυτό; Όταν μιλάς για τον επεξεργαστή και όχι για το προϊόν. Μίλησαν για επιδόσεις.

Η σύγκριση είναι επιτηδευμένη και λάθος. Γιατί με το air; Το λαπτοπ της MS δεν έχει ενεργό σύστημα ψύξης;

Να συγκρίνει με το pro με τους 12 πυρήνες, που έχουν παρόμοια κατανάλωση, βγήκε πέρυσι και του ρίχνει στ’ αυτιά…

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να προσεγγίσω την οπτική των περισσότερων σχολιαστών αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Κυκλοφορούν με τα 16/512 laptop (νομίζω ότι κάποιοι έχουν ακόμα και 8/256) και γράφουν ότι αν πας σε αυτά δεν γυρνάς πίσω. Ότι δηλαδή υπερτερούν κάπου πέρα από την κατανάλωση σε σύγκριση με ένα 7950Χ3D/4090RTX/48GB DDR5 @8000Mhz. 8Χ GPU rendering η Nvidia, 2X AI inference (λόγω του bandwidth της vRAM, στο μέλλον που θα βελτιωθεί το software θα γίνει και αυτό 8Χ).

Υποθέτω ότι αν δεν έχεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο μένεις όντως εκεί που είσαι, μπορείς να  το δικαιολογήσεις και στον εαυτό σου ότι "δεν χρειάζομαι κάτι πιο γρήγορο για να κάνω τη δουλειά μου", ακριβώς το ίδιο που έλεγες και πριν από 10 και πριν από 20 χρόνια για τα τότε χρέπια. Φυσικά αν η Apple βγάλει τη νέα γενιά με άλλο χρώμα το μήλο τότε όλοι θα χρειαστούν το καινούργιο, να είναι λίγο πιο αεράτο ρε παιδί μου. Ή ίσως να μην μπορείς να έχεις δύο PC, ένα στο σπίτι και ένα στο γραφείο οπότε αναγκάζεσαι να προσαρμοστείς στο laptop όσο προβληματικό και αν είναι.

Το αρχικό ερώτημα "παγίδα" αντί να είναι γιατί να επιλέξεις το Χ λειτουργικό ήταν πως από το λειτουργικό του 15% να γυρίσεις πίσω και να πας σε αυτό του 75%, της πλέμπας. Σκέφτομαι ότι ίσως να γυρίσεις για να παίξεις ΑΑΑ games, ίσως να γυρίσεις για να έχεις drivers για συσκευές που δεν κοστίζουν 43243299 γιατί είναι Apple certified, ίσως για να μην το πετάξεις όταν θα σταματήσουν τα updates και να μπορείς να περάσεις ένα linux. Ίσως να γυρίσεις γιατί το λειτουργικό της πλέμπας έχει διπλάσια features, ίσως γιατί μπορεί να θέλεις να αναβαθμίσεις τα 16/512 και να πας στα 128GB/8TB (απαραίτητα για Video) χωρίς να δώσεις τα 4473289473289 ευρώ που ζητάει η Apple. Ίσως να αναγκαστείς να γυρίσεις γιατί είσαι επαγγελματίας και χρειάζεσαι κάποιο Ελληνικό software που φυσικά είναι .NET. Mπα ανόητες ιδέες έχω, να χάσεις το μήλο για τέτοιες λεπτομέρειες....

Υ.Γ. Χίλιες φορές το laptop της Apple και ας πληρώσεις ένα κάρο λεφτά για RAM/SSD από το surface που όλα πάνω του είναι ακόμα σε στάδιο beta testing και έχει 20% μικρότερο ST.

@mpregos Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για τις μπλε οθόνες που έβλεπαν όλοι στα Windows XP και που δεν εμφανίστηκαν ξανά μετά τα Windows 7. Θυμάμαι και εγώ πολλά για το Mac αλλά ζήτησα από το chatGPT να μου φρεσκάρει τη μνήμη. Δεν μπορώ να αποφασίσω πιο είναι καλύτερο, αυτό που όποιος ήθελε μπορούσε να πάρει root access χωρίς password, αυτό που έχασαν τα data τους, το fail του gatekeeper ή τα άπειρα προβλήματα με το wifi που ακόμα τους βασανίζουν.

Spoiler

Here's a list of ten significant failures or issues that macOS has encountered over the years concerning stability, security, and performance:

Wi-Fi Connectivity Issues (OS X Yosemite, 2014) - Users experienced frequent disconnections and slow Wi-Fi speeds after updating to OS X Yosemite.

Root User Bug (macOS High Sierra, 2017) - This security flaw allowed anyone to log in as a "root" user with full access without needing a password.

Kernel Panic (OS X Mountain Lion, 2012) - Some users faced repeated kernel panics due to a graphics driver issue, causing system crashes.

Battery Drain (macOS Sierra, 2016) - macOS Sierra was initially plagued with battery life issues, significantly reducing laptop endurance compared to earlier versions.

File System Corruption (macOS Catalina, 2019) - The introduction of the new file system led to compatibility issues and potential data loss during system upgrades.

Mail Data Loss (macOS Catalina, 2019) - Users reported missing emails after updating to Catalina, attributed to changes in the Mail app's data handling.

Performance Throttling (macOS Mojave, 2018) - Overheating issues on some MacBook Pro models led to CPU performance throttling, impacting users' workflow.

Gatekeeper Security Flaw (macOS Mojave, 2019) - A vulnerability in Gatekeeper allowed malicious apps to bypass Apple's app verification process, potentially leading to unauthorized access to user data.

Safari Privacy Leak (macOS High Sierra, 2018) - A bug in Safari allowed websites to track users' browsing behavior even when privacy settings were enabled to prevent such activities.

APFS Encryption Bug (macOS High Sierra, 2017) - A bug in Apple's file system exposed the passwords of encrypted external drives in plain text within the Disk Utility app.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, cpc464 είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχουν πάθει τώρα τελευταία όλοι με τους ARM , οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές κυκλοφορούν από τα τέλη της δεκαετίας του 80 με τον πρωτοποριακό για την εποχή του Acorn Archimedes , 35 χρόνια αργότερα τι έπαθαν όλοι και ξαφνικά στρέφονται στην ARM αρχιτεκτονική δεν το καταλαβαίνω.

Δεν υπάρχει καλύτερο αλλά τι ταιριάζει καλύτερα σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή-απαιτήσεις. Οι καιροί αλλάζουν, όσο το κόστος της ενέργειας ήταν μικρό και δεν υπήρχαν ιδιαίτερες οικολογικές ανησυχίες δεν υπήρχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να αλλάξει η κατάσταση… Τώρα που το κόστος είναι σημαντικά υπολογίσιμο αρχίζουν και γίνονται οι ανάλογες κινήσεις.

Εκτός αυτού δεν επικρατεί πάντα η καλύτερη τεχνολογία (π.χ. βλ. format wars) αλλά αυτή που υποστηρίζεται καλύτερα, που είναι πιο φθηνή και άλλους μη τεχνικούς λόγους.

Σε ο,τι αφορά την Apple εξερευνεί τη RISC ISA από το 1988, με τον πρώτο PowerMac να κυκλοφορεί το 1994. Και θα συνέχιζε έτσι αν το roadmap της IBM & Freescale (ex-Motorola) συμβάδιζε με τις απαιτήσεις της Apple και του ανταγωνισμού αλλά το 2005 η συνεργασία τελείωσε και στράφηκε αναγκαστικά στην Intel. Έκανε τα δικά της τώρα και ησύχασε… :D


 

https://www.researchgate.net/publication/362105591_Intel_x86_and_ARM_processors_A_survey_on_architectural_differences

https://www.researchgate.net/publication/232713208_Towards_green_data_centers_A_comparison_of_x86_and_ARM_architectures_power_efficiency
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ως χρήστης Surface Pro δεν συμμερίζομαι την εμμονή της MS να συγκρίνει τις συσκευές της με το Macbook Air, μιας και δεν πρόκειται να αλλάξει την απόφασή μου για αγορά το αν είναι λίγο καλύτερο ή χειρότερο στα benchmarks ή ακόμα και στις πραγματικές επιδόσεις, εκτός αν οι διαφορές ήταν χαώδεις, ώστε να δικαιολογήσουν το τίμημα του να θυσιάσω ένα form factor που αποδεδειγμένα με βολεύει εδώ και πάνω από μια δεκαετία. Αντίθετα, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η σύγκριση με τα business μοντέλα που κυκλοφόρησε το φθινόπωρο, μιας και πρόκειται για τις ίδιες σχεδόν συσκευές, όπου το μόνο που αλλάζει είναι ο επεξεργαστής. Καταλαβαίνω όμως ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει, γιατί θα είναι σαν να υπονομεύει το ίδιο της το προϊόν, οπότε θα περιμένω ανεξάρτητες δοκιμές. 

Από άποψη μάρκετινγκ, βέβαια, δεν μου κάνει εντύπωση, μιας και αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η αντιστοιχία που κάνει με τις συσκευές της Apple είναι η εξής:

  • Macbook Air → Surface Laptop
  • Macbook Pro → Surface Laptop Studio
  • Το Surface Pro  είναι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση λόγω της υβριδικής του φύσης, και γι' αυτό συγκρίνεται πότε με το iPad και πότε με το Macbook Air

Surface Laptop Studio, που θα συγκρινόταν με το Macbook Pro, δεν πρόκειται να δούμε φέτος πάντως, αφού νομίζω πως το επόμενο θα κυκλοφορήσει το φθινόπωρο του 2025, και με δεδομένο ότι του χρόνου μπαίνουν κι άλλοι στο παιχνίδι, ποιός ξέρει τί επεξεργαστή θα έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, elpenor είπε

Προσπαθώ να προσεγγίσω την οπτική των περισσότερων σχολιαστών αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Κυκλοφορούν με τα 16/512 laptop (νομίζω ότι κάποιοι έχουν ακόμα και 8/256) και γράφουν ότι αν πας σε αυτά δεν γυρνάς πίσω. Ότι δηλαδή υπερτερούν κάπου πέρα από την κατανάλωση σε σύγκριση με ένα 7950Χ3D/4090RTX/48GB DDR5 @8000Mhz. 8Χ GPU rendering η Nvidia, 2X AI inference (λόγω του bandwidth της vRAM, στο μέλλον που θα βελτιωθεί το software θα γίνει και αυτό 8Χ).

Υποθέτω ότι αν δεν έχεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο μένεις όντως εκεί που είσαι, μπορείς να  το δικαιολογήσεις και στον εαυτό σου ότι "δεν χρειάζομαι κάτι πιο γρήγορο για να κάνω τη δουλειά μου", ακριβώς το ίδιο που έλεγες και πριν από 10 και πριν από 20 χρόνια για τα τότε χρέπια. Φυσικά αν η Apple βγάλει τη νέα γενιά με άλλο χρώμα το μήλο τότε όλοι θα χρειαστούν το καινούργιο, να είναι λίγο πιο αεράτο ρε παιδί μου. Ή ίσως να μην μπορείς να έχεις δύο PC, ένα στο σπίτι και ένα στο γραφείο οπότε αναγκάζεσαι να προσαρμοστείς στο laptop όσο προβληματικό και αν είναι.

Το αρχικό ερώτημα "παγίδα" αντί να είναι γιατί να επιλέξεις το Χ λειτουργικό ήταν πως από το λειτουργικό του 15% να γυρίσεις πίσω και να πας σε αυτό του 75%, της πλέμπας. Σκέφτομαι ότι ίσως να γυρίσεις για να παίξεις ΑΑΑ games, ίσως να γυρίσεις για να έχεις drivers για συσκευές που δεν κοστίζουν 43243299 γιατί είναι Apple certified, ίσως για να μην το πετάξεις όταν θα σταματήσουν τα updates και να μπορείς να περάσεις ένα linux. Ίσως να γυρίσεις γιατί το λειτουργικό της πλέμπας έχει διπλάσια features, ίσως γιατί μπορεί να θέλεις να αναβαθμίσεις τα 16/512 και να πας στα 128GB/8TB (απαραίτητα για Video) χωρίς να δώσεις τα 4473289473289 ευρώ που ζητάει η Apple. Ίσως να αναγκαστείς να γυρίσεις γιατί είσαι επαγγελματίας και χρειάζεσαι κάποιο Ελληνικό software που φυσικά είναι .NET. Mπα ανόητες ιδέες έχω, να χάσεις το μήλο για τέτοιες λεπτομέρειες....

Υ.Γ. Χίλιες φορές το laptop της Apple και ας πληρώσεις ένα κάρο λεφτά για RAM/SSD από το surface που όλα πάνω του είναι ακόμα σε στάδιο beta testing και έχει 20% μικρότερο ST.

@mpregos Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για τις μπλε οθόνες που έβλεπαν όλοι στα Windows XP και που δεν εμφανίστηκαν ξανά μετά τα Windows 7. Θυμάμαι και εγώ πολλά για το Mac αλλά ζήτησα από το chatGPT να μου φρεσκάρει τη μνήμη. Δεν μπορώ να αποφασίσω πιο είναι καλύτερο, αυτό που όποιος ήθελε μπορούσε να πάρει root access χωρίς password, αυτό που έχασαν τα data τους, το fail του gatekeeper ή τα άπειρα προβλήματα με το wifi που ακόμα τους βασανίζουν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Here's a list of ten significant failures or issues that macOS has encountered over the years concerning stability, security, and performance:

Wi-Fi Connectivity Issues (OS X Yosemite, 2014) - Users experienced frequent disconnections and slow Wi-Fi speeds after updating to OS X Yosemite.

Root User Bug (macOS High Sierra, 2017) - This security flaw allowed anyone to log in as a "root" user with full access without needing a password.

Kernel Panic (OS X Mountain Lion, 2012) - Some users faced repeated kernel panics due to a graphics driver issue, causing system crashes.

Battery Drain (macOS Sierra, 2016) - macOS Sierra was initially plagued with battery life issues, significantly reducing laptop endurance compared to earlier versions.

File System Corruption (macOS Catalina, 2019) - The introduction of the new file system led to compatibility issues and potential data loss during system upgrades.

Mail Data Loss (macOS Catalina, 2019) - Users reported missing emails after updating to Catalina, attributed to changes in the Mail app's data handling.

Performance Throttling (macOS Mojave, 2018) - Overheating issues on some MacBook Pro models led to CPU performance throttling, impacting users' workflow.

Gatekeeper Security Flaw (macOS Mojave, 2019) - A vulnerability in Gatekeeper allowed malicious apps to bypass Apple's app verification process, potentially leading to unauthorized access to user data.

Safari Privacy Leak (macOS High Sierra, 2018) - A bug in Safari allowed websites to track users' browsing behavior even when privacy settings were enabled to prevent such activities.

APFS Encryption Bug (macOS High Sierra, 2017) - A bug in Apple's file system exposed the passwords of encrypted external drives in plain text within the Disk Utility app.

 

Όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΠΤΙΚΗ. Μιλάς με τεχνικά χαρακτηριστικά λες και είναι το Α και ο Ω και μόνο αυτά παίζουν ρόλο. Σύμφωνα με τη δική σου λογική ένα μηχάνημα με 8 πυρήνες και 16GB RAM είναι πάντα γρηγορότερο από ένα με 6 πυρήνες και τη μισή RAM. Μία φωτογραφική μηχανή με 200MP είναι πάντα καλύτερη από μία με 50MP... Δεν είναι έτσι. Κάθε μηχάνημα είναι ένα σύνολο και εξυπηρετεί καλύτερα συγκεκριμένα σενάρια χρήσης.

Ένα μηχάνημα είναι ένα σύνολο λοιπόν και όχι μεμονωμένα specs. Στο σπίτι μου έχω έναν σταθερό Windows με Ryzen 9 7900X, 32GB RAM και Nvidia RTX3080. Επίσης έχω και ένα Macbook pro M3 (11cores) με 18GB RAM. Δουλεύω και με τα 2 μηχανήματα, γι αυτό και έχω άποψη. Βάσει specs η διαφορά στην ταχύτητα θα έπρεπε να είναι μεγάλη. ΔΕΝ είναι. Προφανώς ο σταθερός είναι δυνατότερος, αλλά... είναι σταθερός. Δε με βολεύει για πολλές δουλειές, γιατί δεν μπορεί να μετακινηθεί. Το κουτί ζυγίζει πάνω από 12 κιλά. Δεν το έχω ζυγίσει ακριβώς, αλλά δεν έχει σημασία. Μη συγκρίνεις άσχετα πράγματα.

To πρώτο λάθος της λογικής σου είναι ότι τα Macbook ΔΕΝ είναι laptop ή σταθεροί υπολογιστές. Είναι Ultrabook. Σε Ultrabook δυσκολα θα βρεις αναβάθμίσιμη RAM. Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει έστω και ένα ultrabook που να το κάνει. Άρα το  7950Χ3D/4090RTX/48GB DDR5 @8000Mhz. 8Χ GPU rendering η Nvidia, 2X AI inference το ξεχνάς. Είναι παντελώς άσχετη σύγκριση. Είναι σαν να συγκρίνεις αυτοκίνητο με εσκαφέα και να γράφεις ότι ο δεύτερος σκάβει κιόλας... Είναι για άλλα σενάρια χρήσης το ένα και για άλλα το άλλο. Φέρε μου ένα μηχάνημα με την αυτονομία ενός Macbook πχ με M3 max, που να αποδίδει καλύτερα ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ (με μπαταρία δηλαδή), με παρόμοια διάρκεια μπαταρίας και θερμική συμπεριφοράς. Σε ότι τιμή θέλεις. Δεν υπάρχει. Το ότι υπάρχουν σταθεροί υπολογιστές που είναι πιο γρήγοροι από Macbook, στην ίδια τιμή ή και φθηνότερα, το ξέρουμε. Σιγά την ανακάλυψη. Τί κάνεις όμως αν θέλεις φορητό υπολογιστή; Λες "δεν πειράζει, θα πάρω σταθερό, με το ζόρι, γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις και ίσως βγει και φθηνότερα;"...

Αν συγκρίνεις τα Macbook με ΚΑΘΕ ultrabook που υπάρχει στην αγορά, ανεξατήτου τιμής, θα δεις ότι έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις, κορυφαία αυτονομία και κορυφαία απόδοση ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, δηλαδή επιδόσεις εκτός πρίζας. Εν κινήσει που λέμε. Εκεί κερδίζει η Apple. Δεν κάνει κανένα μαγικό. Απλά έχει τους καλύτερους arm επεξεργαστές σε μαζική παραγωγή στον κόσμο και ένα λειτουργικό που τους εκματαλλεύεται σωστά.

Τα specs που αναφέρεις έχουν νόημα όταν μιλάμε για το ίδιο λειτουργικό. Δες πχ πως παίζει ένα παιχνίδι σε PS5 και βρες μου υπολογιστή ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ specs που θα παίζει το ίδιο καλά. Δε θα βρεις. Το ίδιο και στα Macbook. Επειδή το hardware είναι της ίδιας εταιρείας που βγάζει το λειτουργικό, είναι απόλυτα ταιριαστό και λειτουργούν άψογα μαζί.

Προφανώς τα 8GB είναι λίγα για κάτι περισσότερο από απλή δουλειά γραφείου. Αλλά με τα 16Gb κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Αν έχεις πολύ αυξημένες απαιτήσεις πας παραπάνω και πληρώνεις ανάλογα και αγοράζεις με παραπάνω RAM. Αυτό ισχύει σε κάθε ultrabook, είτε Mac, είτε όχι. Από ότι έχω διαβάσει τα ultrabooks της MS με τον Snapdragon X elite θα έχουν ενσωματωμένη RAM και αυτά. Οπότε η συζήτηση περί RAM είναι εκτός τόπου και χρόνου στο συγκεκριμένο θέμα.

Τα Macbook δεν είναι υπολογιστές για παιχνίδι. Είναι κυρίως για εργασία. Πιο συγκεκριμένα, αν δεν υπάρχει θέμα με το software που χρησιμοποιείς είναι μία πολύ καλή επιλογή. To MacOS έχει θετικά και αρνητικά σε σχέση με το Windows. Άλλους τους βολεύει, άλλους όχι. Φυσικά και η επιλογή του λειτουργικού σου δε σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο από κάποιον άλλο. Είναι καθαρά του τί σε βολεύει. Κάποιοι τα δοκιμάζουν, ενθουσιάζονται με το πόσο καλά συνεργάζονται με τις άλλες συσκευές της Apple (πχ iphone), που πιθανόν έχουν και δεν φεύγουν έυκολα. Επειδή έχω Macbook, ipad και iphone να πω ότι πραγματικά είναι εντυπωσιακό το πόσο καλά δουλεύουν μαζί. Φτιάχνεις μια υπενθύμιση στο κινητό και αυτόματα μπαίνει και το ημερολόγιο των άλλων συσκευών. Θέλεις δεύτερη οθόνη για το Macbook, δε χρειάζεσαι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις, ασύρματα, την οθόνη του ipad. Κάνεις αντιγραφή στο πρόχειρο στο iphone και επικόληση στο Macbook σε πραγματικό χρόνο και πολλά άλλα, για τα οποία δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Δουλεύουν από μόνα τους. 

Άρα είναι δύσκολο να πας σε συσκευές που επικοινωνούν και δουλέυουν ανεξάρτητα μεταξύ τους, στο μέλλον. Με λίγα λόγια: σε καλομαθαίνει. Σε αυτό τους καταλαβαίνω. Εγώ, λόγω δουλειάς, αναγκαστικά θέλω windows (λογιστικά), αλλά όλες τις άλλες δουλειές που κάνω (ασφάλειες, δουλειές ιδιωτικού ΚΕΠ, μεταπτυχιακό κτλ) τις κάνω στο Macbook. με βολεύει καλύτερα για πολλούς λόγους.

 

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που καποιοι κανουν συγκριση Apple vs. Arm με ξεπερνα. 🤔

Λοιπον ειναι Arm-based vs. Arm-based ειτε θελετε ειτε οχι. 

Ο καθε κατασκευαστης/σχεδιαστης (Apple και Quallcom) εχει διαφορετικη προσεγγιση/σχεδιαση αλλα ολοι ειναι Arm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HAS1972 είπε

Αυτο που καποιοι κανουν συγκριση Apple vs. Arm με ξεπερνα. 🤔

Λοιπον ειναι Arm-based vs. Arm-based ειτε θελετε ειτε οχι. 

Ο καθε κατασκευαστης/σχεδιαστης (Apple και Quallcom) εχει διαφορετικη προσεγγιση/σχεδιαση αλλα ολοι ειναι Arm

Βασικά η MS το κάνει. Αντί να πει Arm-based vs. Arm-based, δηλαδή Snapdragon X elite vs Μ4, το πάνε snapdragon X elite (με ενεργό σύστημα ψύξης) vs macbook air, γιατί έτσι βολεύει...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tlykog Η αντίρρηση μου βασιζόταν αποκλειστικά στα πολυάριθμα πλεονεκτήματα των AMD CPU με discreet GPU και θα επιμείνω στη θέση μου ότι υπάρχουν περισσότεροι λόγοι να φύγεις από την Apple να πας στα Windows παρά το αντίθετο.

Σχετικά με τα ultrabook, ακόμα και αν ήθελα να διαφωνήσω τα στατιστικά είναι αμείλικτα, η Apple έχει το μεγαλύτερο market share με τόσο μεγάλη διαφορά που οποιαδήποτε κουβέντα πάνω σε αυτό είναι περιττή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...