Προς το περιεχόμενο

Επιδιώκει τις συγκρίσεις με τα MacBook Air η Microsoft, θεωρώντας βέβαιη την υπεροχή της


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, techon1 said:

Έχει βγει ήδη Μ4

Ξύπνα Microsooooooooft

Θες να μου πεις οτι κυκλοφορουν ηδη προιοντα mac με m4!! Περα απο το ανωφελο ipad pro 2024 υπαρχει κατι με λογισμικο macOS που φοραει M4! ΑΡΑ@!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, paredwse είπε

Έχουμε μήπως κάποιο στοιχείο για αυτό που ισχυρίζεσαι; Αφού είναι "πάρααα πολλοί", κάτι θα υπάρχει, δεν μπορεί να το γράφεις έτσι.

Σωστά; 

Εμπειρικά το λέω. Από κόσμο που έχω δει ότι γύρισαν πίσω.

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ρε φίλε, δηλαδή λες πως πρέπει να δουλεύουμε σε χειρότερες οθόνες επειδή έχουν πολλοί χάλια οθόνες; Δεν θα φτιάξουμε ένα ωραίο design επειδή δεν έχει οθόνη ρετίνα ή... πλέμπα; Τι λογική είναι αυτή;

Όποιος έχει μάπα οθόνη ή λειτουργικό που δεν κάνει καλά render fonts έχει συνολικά κακή εμπειρία, οπότε ό,τι και να φτιάξει ένας web developer δεν θα του την κάνει χειρότερη 🤔

Ο περισσότερος κόσμος μπαίνει από κινητό που όλα πλέον έχουν high-res οθόνες. Και άσε που όσοι δίνουν τις (καλές) δουλειές το πιο πιθανό είναι να έχουν MacBook.

Όχι αυτό που λέω είναι ότι τα Windows έχουν διαφορετικό μηχανισμό που κάνουν render τα πάντα και ουσιαστικά αλλιώς το βλέπεις εσύ όταν το σχεδιάζεις στο Mac πχ και αλλιώς ο άλλος που έχει ένα φθηνό Windows Laptop. Τώρα αν εσύ θα έχεις μια δεύτερη μέτρια οθόνη στο MacOS σου ή ένα 2ο Windows PC για πιο ρεαλιστική απεικόνιση εσύ το ξέρεις.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, atypicalcoder said:

Εμπειρικά το λέω. Από κόσμο που έχω δει ότι γύρισαν πίσω.

[...]

«Πάραααα πολύ» κόσμο έχεις δει λοιπόν. :D 

Μάλιστα, ό,τι φανταζόμουν. 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpc464 είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχουν πάθει τώρα τελευταία όλοι με τους ARM , οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές κυκλοφορούν από τα τέλη της δεκαετίας του 80 με τον πρωτοποριακό για την εποχή του Acorn Archimedes , 35 χρόνια αργότερα τι έπαθαν όλοι και ξαφνικά στρέφονται στην ARM αρχιτεκτονική δεν το καταλαβαίνω.

Ναι, ιδίως που τον Acorn τον έφαγε η Amiga καθώς είχε πολύ καλύτερα παιχνίδια. Σοβαρά τώρα; Τα Arm έχουν κερδίσει το παιχνίδι καιρό τώρα, με δισεκατομύρια κινητά, συσκευές αλλά πλέον και υπολογιστές. Βάλε intel στο κινητό σου να δεις τι έχουν πάθει όλοι με τα ARM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που είναι διαφορετικά λειτουργικά, ακόμη και για την μπαταρία υπάρχει διαφορά στην διαχείριση, ακόμη μια ανούσια ανταλλαγή "απόψεων" προς διαφήμιση γίνετε   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα surface για όσους τα έχουν δουλέψει είναι απίστευτα laptop. Τώρα mac δεν έχω δοκιμάσει, πάντως τα πρώτα είναι πολύ λεπτά απο αλουμίνιο και δεν κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, giorgosk12 said:

Tα surface για όσους τα έχουν δουλέψει είναι απίστευτα laptop. Τώρα mac δεν έχω δοκιμάσει, πάντως τα πρώτα είναι πολύ λεπτά απο αλουμίνιο και δεν κολλάνε.

Η λέξη απίστευτο είναι υποκειμενική...Ε όταν δοκιμάσεις να δουλέψεις σε Unix like λάπτοπ ετοιμάσου να αναφωνήσεις ειδομεν το φως το αληθινόν, υποκειμενικό και αυτο

 

2 minutes ago, gregory22 said:

Βάλε 128gb ram βάλε δίσκους, βάλε επεξεργαστές, βάλε βάλε ότι θες, πάλι Windows θα τρέχεις...

Ρε συ Γρήγορη μην είσαι "προβοκάτορας" 😛 ..και πάλι restart θα θέλεις αλλά οι επιδόσεις καλύτερες από αππλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickTG είπε

 

Έχει Macbook Air με Μ4?

θεωρητικά ούτε laptop με Snapdragon X elite υπάρχει να αγοράσεις. Τουλάχιστον ο Μ4 ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορά στα νέα ipad pro.

Εκτός αυτού είναι θέμα λίγων μηνών να εμφανιστούν και τα laptop. Η ουσία είναι ότι ο Μ4, όπως και ο Snapdragon υπάρχουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

θεωρητικά ούτε laptop με Snapdragon X elite υπάρχει να αγοράσεις. Τουλάχιστον ο Μ4 ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορά στα νέα ipad pro.

Εκτός αυτού είναι θέμα λίγων μηνών να εμφανιστούν και τα laptop. Η ουσία είναι ότι ο Μ4, όπως και ο Snapdragon υπάρχουν. 

χωρίς να έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα το θέμα (οπότε μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό που θα πω) 

η εταιρία μπορεί να συγκρίνει (προφανώς και ανάλογα τι την συμφέρει) κάτι που υπάρχει στην αγορά από ανταγωνιστή με κάτι που έχει φτιάξει η ίδια άσχετο αν το έχει βγάλει στην αγορά ή όχι 

οπότε το να μην υπάρχουν στην αγορά laptop με elite δεν έχει καμία σημασία στο παράδειγμα , μπορεί να τον βάλει (γιατί φυσικά ο elite υπάρχει) σε δικό της μηχάνημα και να κάνει τις δοκιμές 
αλλά δεν μπορεί να κάνει το αντίστοιχο π.χ. με τον m4 , τι να κάνει να φτιάξει δικό της και να βάλει m4 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mad_apo είπε

Θες να μου πεις οτι κυκλοφορουν ηδη προιοντα mac με m4!! Περα απο το ανωφελο ipad pro 2024 υπαρχει κατι με λογισμικο macOS που φοραει M4! ΑΡΑ@!!!

Ανώφελο για εσένα ναι. Ανώφελο για ολους όχι. Αυτό που γράφεις δεν είναι γενική αλήθεια, είναι δική σου εκτίμηση. Παρόλα αυτά ας δεχτώ ότι υπάρχει 1, ανώφελο κατά τη γνώμη σου προϊόν, που έχει τον Μ4. Μπορείς να μου δείξεις 1, έστω και ανώφελο προϊόν που να μπορώ να αγοράσω ΤΩΡΑ και να μου έρθει άμεσα στο σπίτι με Snapdragon X elite;

Ο επεξεργαστής υπάρχει και κυκλοφόρησε στην αγορά ΠΡΙΝ τον Snapdragon X elite. Η Apple θα διαλέξει πότε θέλει να το κυκλοφορήσει σε MacOS. Παρόλα αυτά υπάρχουν μετρήσεις πχ σε Geekbench, όπου, σύμφωνα με την εταιρεία παραγωγής του, είναι άμεσα συγκρίσιμα ανεξαρτήτου πλατφόρμας. Δεν είδα να τα παραθέσουν. Μετρήσεις υπάρχουν:

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/qualcomm-snapdragon-x-elite-x1e-80-100-vs-apple-m4

Το ότι ο Snapdragon X elite, των 12 performance πυρήνων, ξεπερνάει ένα SOC περσινό της Apple των 8 πυρήνων (4 performance και 4 efficiency) δεν το λες και κατόρθωμα... Για τα γραφικά δεν έγραψε τίποτα και ξέρει καλά το γιατί... Οι πρώτες μετρήσεις το τοποθετούν σε επίπεδα Μ2...

Κατηγορούμε ότι οι Apple fans είναι "πρόβατα που τρώνε το marketing της Apple" και κάνουμε το ίδιο με τη MS;...

45 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

χωρίς να έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα το θέμα (οπότε μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό που θα πω) 

η εταιρία μπορεί να συγκρίνει (προφανώς και ανάλογα τι την συμφέρει) κάτι που υπάρχει στην αγορά από ανταγωνιστή με κάτι που έχει φτιάξει η ίδια άσχετο αν το έχει βγάλει στην αγορά ή όχι 

οπότε το να μην υπάρχουν στην αγορά laptop με elite δεν έχει καμία σημασία στο παράδειγμα , μπορεί να τον βάλει (γιατί φυσικά ο elite υπάρχει) σε δικό της μηχάνημα και να κάνει τις δοκιμές 
αλλά δεν μπορεί να κάνει το αντίστοιχο π.χ. με τον m4 , τι να κάνει να φτιάξει δικό της και να βάλει m4 ;;;

Απαντώ σε αυτό το ποστ μου, λίγο παραπάνω. θα σου απαντήσω και λίγο πιο ειδικά όμως. 

Αυτό που γράφεις, γράφω: Η κάθε εταιρεία θα συγκρίνει ότι τη συμφέρει. Εμείς τί κάνουμε; Το τρώμε ή αποκαθιστούμε την αλήθεια;

Υπάρχουν benchmarks, όπως πχ το Geekbench, που γράφουν ότι τα αποτελέσματά τους είναι συγκρίσιμα ανεξαρτήτως λειτουργικού. Μπορούσε να πάρει μετρήσεις. Δεν το έκανε. Επιπλέον, δεν έγραψε πουθενά και τίποτα για τα γραφικά του SOC. Ξεκάθαρα μονόπλευρη παρουσίαση. Λογικό, αλλά όσοι ασχολούμαστε με τεχνολογία δεν πρέπει να το τρώμε αυτό... 

Ο Μ4 είναι παρόμοιος με τον Snapdragon του άρθρου. Μετρήσεις έχει και εδώ:

https://nanoreview.net/en/cpu-compare/qualcomm-snapdragon-x-elite-x1e-80-100-vs-apple-m4

Σε single είναι ΠΟΛΥ καλύτερος και σε multi παρόμοιος με 2 πυρήνες λιγότερους και με το 40% των πυρήνων του να είναι performance απέναντι στον SD X elite, που ΟΛΟΙ οι πυρήνες του είναι performance.

Για να είμαστε ρεαλιστές: Ο SD X elite είναι ένας πολύ αξιόλογος επεξεργαστής ARM και αξιέπαινος για πρώτη προσπάθεια. Η Apple βγάζει ακόμα πιο δυνατά SOC. Δεν την έφτασε η Qualcomm. Αν ο απλός Μ4 κοντράρει στα ίσια τον SD X elite, τότε οι pro και max εκδόσεις του θα τον αφήνουν πολύ πίσω...

Ο M3 pro (11 cores), που αγόρασα πέρυσι είναι παρόμοιος σε επεξεργαστική ισχύ και πολύ ανώτερος σε γραφικά με 1 πυρήνα λιγότερο και μάλιστα με τους 5 cores να είναι performance και τους 6 efficiency... Να γιατί η MS δεν πήρε να συγκρίνει τον M3 pro 12 cores με τον SD X elite....

Ας μη μιλήσουμε για το software...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, atypicalcoder said:

Εμπειρικά το λέω. Από κόσμο που έχω δει ότι γύρισαν πίσω.

Όχι αυτό που λέω είναι ότι τα Windows έχουν διαφορετικό μηχανισμό που κάνουν render τα πάντα και ουσιαστικά αλλιώς το βλέπεις εσύ όταν το σχεδιάζεις στο Mac πχ και αλλιώς ο άλλος που έχει ένα φθηνό Windows Laptop. Τώρα αν εσύ θα έχεις μια δεύτερη μέτρια οθόνη στο MacOS σου ή ένα 2ο Windows PC για πιο ρεαλιστική απεικόνιση εσύ το ξέρεις.

Σαν γραφίστας, στην διαμάχη ανάμεσα σε windows και macos, μεγαλύτερη "παπάτζα" απο αυτή δεν εχω ξανα ακούσει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, txs είπε

Σαν γραφίστας, στην διαμάχη ανάμεσα σε windows και macos, μεγαλύτερη "παπάτζα" απο αυτή δεν εχω ξανα ακούσει 

Ότι έχω ακούσει από τον κλάδο σου... βρείτε τα μεταξύ σας.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, afantos είπε

Ναι, ιδίως που τον Acorn τον έφαγε η Amiga καθώς είχε πολύ καλύτερα παιχνίδια. Σοβαρά τώρα; Τα Arm έχουν κερδίσει το παιχνίδι καιρό τώρα, με δισεκατομύρια κινητά, συσκευές αλλά πλέον και υπολογιστές. Βάλε intel στο κινητό σου να δεις τι έχουν πάθει όλοι με τα ARM.

Εγώ μιλάω για υπολογιστές,το παιχνίδι άρχισε την τελευταία πενταετία, η απορία μου είναι  γιατί δεν βλέπουμε και μια desktop έκδοση snapdragon αφου είναι τόσο καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...