Προς το περιεχόμενο

God of War Ragnarök [PC]


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gregpec2 είπε

Αν και μια ώρα παιχνιδιού δεν είναι αντιπροσωπευτική, μου φάνηκε απίστευτα βαρετό παρόλο που ήξερα τι να περιμένω. Το προηγούμενο μου άρεσε, αλλά πλέον το δεύτερο ίσως δεν κάνει τόσο εντύπωση. Πολύ γραμμικό πολλα cutscenes, δεν ξέρω. Πάντως τρέχει καλά στο σύστημα της υπογραφής, όλα high/dlss quality. 

Έτσι είναι τα Sony games, ''κινηματογράφος''. Για μένα ευτυχώς βγαίνει και κάνα τέτοιο γιατί έχουμε πήξει στα βαρετά open-world.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δώσω 60 euro δεν παίζει δε με βιάζει, μίας και δεν είναι κάτι εντελώς νεο και διαφορετικό σε σχέση με το προαγόμενο, θα περιμένω καμία προσφορά στο μέλλον άλλα αυτό είναι κάτι προσωπικό...
Κατά τα άλλα δείχνει να είναι αρκετά καλό port με κάλο optimization χωρίς παρανοϊκές απαιτήσεις σε σχέση με το αποτέλεσμα στην οθόνη.

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έτσι είναι τα Sony games, ''κινηματογράφος''. Για μένα ευτυχώς βγαίνει και κάνα τέτοιο γιατί έχουμε πήξει στα βαρετά open-world.

Συμφωνώ για τα open world, και εγώ τα έχω βαρεθεί, ειδικά αυτά που είναι τίγκα στα markers στο χάρτη -οτι βγάζει η ubisoft δηλαδή-. Τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

Εδώ νομίζω όμως ότι έχουμε το άλλο άκρο, περισσότερο βλέπουμε cutscenes, παρά παίζουμε. Προχωράμε σ' ένα δρομάκι όλη την ώρα χωρίς να μπορούμε να πατήσουμε το πόδι μας λίγο πιο έξω. Νομίζω οτι το παρακάνανε.

Και το πρώτο παιχνίδι δεν το έλεγες ελεύθερο, αλλά ήταν κάτι καινούριο και φρέσκο στο σύμπαν του god of war, οπότε ίσως δεν φαινότανε τόσο πολυ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για psychο tech freaks...(αν και αφορά τη "tech μετάβαση" του παλιού 2018-PS4 στου νέου PS5 ωραίο βίντεο για tech freaks, bvh και raytraced cubemaps με GI σε mesh μέσω Houdini, τρομερή "μαγκιά" έκαναν οι τύποι).

Για να μην ξεχνάμε εντελώς ως PC maniacs τί δουλειά και εργατοώρες θέλει ένα game πριν φτάσει στο "ράφι". Ακόμα κι αν είμαστε "απλοί" pc ή/και console gamers είναι καλό που και που να έχουμε μια μικρή ιδέα.

 

https://www.gdcvault.com/play/1029298/Rendering-God-of-War-Ragnarok

spacer.png

Επεξ/σία από spanian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ηταν καλο αλλα γινόταν γρήγορα βαρετο καθως το συστημα μαχης εμενε στασιμο . Εδω αν και στην αρχη μου φανηκε καπως κουραστικό (μεγαλα cut scenes λιγο gameplay συγκριτικά ) τωρα ειμαι γύρω στο 4ωρο και μου αρεσει πολυ..προς το παρόν.

 

Σουπερ αφήγηση , κακη ιστορια εως τωρα .. δε περιμένω να αλλαξει κατι σε αυτο το τομεα. Λιγο πολυ ετσι ήταν και το πρωτο . Και εδω που τα λεμε δεν παίζεις god of war για την ιστορία του , παιζεις για τη δραση και η μαχη με το 1ο "κρυφο " boss , γουσταρα πολυ.

Και φανταστικο εικαστικο γενικα εκτος απο τους generic μεχρι στιγμης εχθρους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτη η μάστιγα... Έχουν βγάλει mods για οποιοδήποτε Game που ζητάει 3rd party account? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Συμφωνώ για τα open world, και εγώ τα έχω βαρεθεί, ειδικά αυτά που είναι τίγκα στα markers στο χάρτη -οτι βγάζει η ubisoft δηλαδή-. Τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

Εδώ νομίζω όμως ότι έχουμε το άλλο άκρο, περισσότερο βλέπουμε cutscenes, παρά παίζουμε. Προχωράμε σ' ένα δρομάκι όλη την ώρα χωρίς να μπορούμε να πατήσουμε το πόδι μας λίγο πιο έξω. Νομίζω οτι το παρακάνανε.

Και το πρώτο παιχνίδι δεν το έλεγες ελεύθερο, αλλά ήταν κάτι καινούριο και φρέσκο στο σύμπαν του god of war, οπότε ίσως δεν φαινότανε τόσο πολυ.

 

Δυστυχώς έχουμε να δούμε καινοτόμα παιχνίδια απο το Red Dead και το Witcher 3  επίσης πολλά remakes έχουν βγει και πρόκειται να βγούνε, το πρώτο God Of War το απόλαυσα και πέρασα καλά το ίδιο ελπίζω και για το Rangarok που δεν το έχω πιάσει ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ragnarok είναι ναι μεν μια "από τα ίδια", αλλά από πότε αυτό είναι a bad thing? Αν άλλαζαν εντελώς την φόρμουλα θα έπεφτε το κράξιμο του αιώνα από όσους πήραν το πρώτο που ήταν masterpiece στο είδος του.

Είναι η συνέχεια του πρώτου game άλλα πιο polished και με πιο πλούσιο combat (1 extra όπλο) και με 3 χαρακτήρες "playable". Επίσης μου δίνει την εντύπωση ότι είναι και λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια. Συν ότι έχει και extra mode με το roguelike element με το valhalla που είναι μεν μικρό αλλά διασκεδαστικό (έχει και διαφορετικό/secret ending αν παίξεις παραπάνω). Κλάσεις ανώτερο το valhalla από το να παίζεις nifelheim echo farming στο πρώτο.

Το story του είναι στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο, ψιλοαναμενόμενο αν και κλασικά έχει ένα/δύο ανατροπές στο ενδιάμεσο. Το conclusion θα είναι στο τρίτο της σειράς που γράφεται ότι πιθανό να είναι και σε άλλη χώρα (Αίγυπτο?).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2024 στις 2:59 ΜΜ, gregpec2 είπε

Συμφωνώ για τα open world, και εγώ τα έχω βαρεθεί, ειδικά αυτά που είναι τίγκα στα markers στο χάρτη -οτι βγάζει η ubisoft δηλαδή-. Τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

Εδώ νομίζω όμως ότι έχουμε το άλλο άκρο, περισσότερο βλέπουμε cutscenes, παρά παίζουμε. Προχωράμε σ' ένα δρομάκι όλη την ώρα χωρίς να μπορούμε να πατήσουμε το πόδι μας λίγο πιο έξω. Νομίζω οτι το παρακάνανε.

Και το πρώτο παιχνίδι δεν το έλεγες ελεύθερο, αλλά ήταν κάτι καινούριο και φρέσκο στο σύμπαν του god of war, οπότε ίσως δεν φαινότανε τόσο πολυ.

 

Εχει πολλα cutscenes ισχυει, τα οποια ειναι πολυ ποιοτικα και ακρως κινηματογραφικα βεβαια, αλλά εχει και πολλη μαχη-δραση. Δεν μπορω να φανταστω καποιον στον οποιο να ειχε απηχηση το πρωτο και να μην εχει και αυτο.

Του 2018 προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο σαν συνολικη εμπειρια παρολες τις βελτιωσεις στους μηχανισμους του Ragnarok. Δεν παυει ωστοσο να ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια των τελευταιων χρονων. Λειπουν τετοια παιχνιδια απο τη βιομηχανια.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...